تعمیرات ساختمان

اجرای مراحل بازسازی تأسیسات مکانیکی ساختمان

چنانچه بتازگی یک خانه قدیمی خریداری کرده و تصمیم دارید آنجا را بازسازی کنید اولین مکانی که بفکرتان می رسد تأسیسات مکانیکی ساختمان است که بدلیل استهلاک زیاد نیاز به یک بازسازی اساسی دارد. در این مقاله از ایبک امداد جهت آگاهی شما از نحوه اجرای عملیات بازسازی مطالب بسیار مهمی را برایتان بیان می کنیم:

تأسیسات مکانیکی ساختمان و انواع آن

چنانچه شما تصمیم به ساخت یک ساختمان را داشته باشید، اگر تاسیسات را در آن ساختمان نادیده بگیرید یعنی آنجا قابلیت استفاده، سکونت و  زندگی را ندارد. تأسیسات ساختمان دقیقاً مانند خون رسانی به بدن انسان عمل می کند و برای بقای انسان و حیات بسیار ضروری می باشد. بطور کلی تأسیسات ساختمان به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم می شوند. تأسیسات مکانیکی به شرح زیر می باشد:

سیستم بهداشتی در تأسیسات مکانیکی ساختمان

شبکه آبرسانی به ساختمان یا تأسیسات بهداشتی همان شبکه دفع آب های خاکستری به بیرون از ساختمان است که در تأسیسات ساختمانی به آنها سیستم لوله کشی فاضلاب می گویند. از مهمترین بخش‌های تأسیسات مکانیکی می توان تأسیسات بهداشتی ساختمان را نام برد. قسمت های تاسیسات مکانیکی وابسته به کمک تأسیسات بهداشتی ساختمان است. به وسیله تأسیسات بهداشتی می توان آب شرب را وارد ساختمان کرد و مواد فاضلابی را به وسیله لوله های فاضلاب از ساختمان به بیرون هدایت کرد.

در سیستم لوله کشی دو شبکه وجود دارد که یک شبکه لوله‌ کشی جهت تأمين آب و یک شبکه دیگر برای خارج شدن پسماند های فاضلاب در ساختمان‌ ها کار گذاری می شوند که بصورت موازی با یکدیگر فعالیت می کنند. برای انتقال آب به نیروی جاذبه نباید غلبه کنید و انتقال فاضلاب بسیار ساده می باشد، زیرا در جهت نیروی جاذبه است.‏ برای خروج فاضلاب باید از لوله‌های بزرگتر استفاده شود. کیفیت، جنس لوله‌ها و دوام آنها یکی از نکات بسیار مهم در تأسیسات بهداشتی ساختمان می باشد.

حتما بخوانید:   طراحی آشپزخانه مدرن و لوکس | ایده برای آشپزخانه مدرن

تأسیسات مکانیکی

سیستم گرمایشی در تأسیسات مکانیکی ساختمان

به طور حتم هیچ ساختمانی بدون تأسیسات گرمایشی نمی‌تواند زمستان را با آرامش و آسایش پشت سر بگذارد.

 • در ساختمان ها به مرور زمان تأسیسات گرمایشی تغییرات زیادی پیدا کرده است در گذشته ها از بخاری های نفتی و برقی جهت تأمين گرمایش خانه ها استفاده می شد ولی به مرور زمان بخاری های گازسوز و شومینه به آنها اضافه شدند.
 • ولی امروزه به دلیل مزایای بیش از حد سیستم های گرمایشی  ساختمان ها به موتورخانه و پکیج مجهز شدند.
 • استفاده از انواع سیستم گرمایشی که دما رو در سطح مطلوبی بتواند نگه دارد، یک مزیت در سیستم گرمایش محسوب می شود که نباید از آن غافل شوید.
سیستم سرمایشی در تأسیسات مکانیکی ساختمان

تغییر و تحولات زیادی در سیستم سرمایش ساختمان ها مانند تأسیسات گرمایشی مشاهده می شود. در گذشته از کولرهای آبی و پنکه برای خنک کردن محیط خانه ها استفاده می شد. ولی امروزه تجهیزاتی مانند چیلر ها، فن کوئل ها و کولرهای گازی جایگزین وسایل قدیمی در خانه ها شدند.

سیستم گاز رسانی در تأسیسات مکانیکی ساختمان

بیشتر تأسیسات مکانیکی گرمایشی در ساختمان ها از سیستم گاز رسانی استفاده می شود. انشعابات مخصوص شبکه گازرسانی در ساختمان به کمک لوله های گاز به داخل ساختمان ها هدایت می شوند.

سیستم آتش نشانی در تأسیسات مکانیکی ساختمان

در ساختمان های بزرگ تجاری، اداری و آپارتمان های چندین طبقه حتماً لازم است از تأسیسات آتش نشانی جهت هشدار اعلان حریق و اطفاء حریق برای پیشگیری از خطرات جبران ناپذیر آتش سوزی استفاده شود و همچنین آبرسانی به محل آتش سوزی نیز صورت بگیرد.

سیستم جکوزی، استخر و سونا در تأسیسات مکانیکی ساختمان

با توجه به انواع کاربری ساختمان ها بخش های دیگری مانند تأسیسات درمانی، صنعتی و سیستم های بخار نیز جزو تأسیسات مکانیکی ساختمان است. قسمت های مختلف مانند سیستم های فواره، آب نما، مدار گردش آب، سیستم های گرم کننده همچنین سیستم کنترل اتوماتیک مواد شیمیایی نیز جزو تأسیسات جکوزی، سونا و استخر ساختمان می باشند.

مراحل بازسازی تأسیسات مکانیکی ساختمان

اکنون که با تأسیسات مکانیکی یک ساختمان آشنا شدید نوبت به مراحل بازسازی تأسیسات مکانیکی می رسد.

 • تأسیسات مکانیکی ساختمان به دلیل فرسوده شدن نیاز به بازسازی دارند. مثلاً لوله کشی آب ساختمان چون از لوله های فلزی استفاده شده بود، بعد از گذشت سال های زیاد تمام لوله ها دچار زنگ زدگی شده اند و حتی ممکن است نشتی های ریز و درشتی در اتصالات و لوله های آنها به چشم بیاید.
 • ممکن است سیستم لوله کشی فاضلاب به دلایل گوناگون، دیگر مثل گذشته خوب کار نکند و با مشکلاتی مانند بالا زدن چاه فاضلاب و گرفتگی لوله ها در ساختمان مواجه شوید.
 • ممکن است در ساختمان از سیستم حرارت مرکزی استفاده کنند. جهت بازسازی لازم است شومینه و بخاری ها جمع شوند و به جای آنها موتورخانه یا پکیج را راه اندازی کنید.
 • باید سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان را به کمک تجهیزاتی مانند رادیاتورها تأمین کنید.
حتما بخوانید:   بازسازی رستوران چگونه انجام می شود | دکوراسیون داخلی رستوران

ولی راه اندازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی جدید در ساختمان به زیرساخت های خاصی احتیاج دارد، که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

جمع آوری سیستم سرمایشی گرمایشی و بهداشتی ساختمان در تأسیسات مکانیکی

برای اجرای تأسیسات جدید مکانیکی باید تمام سیستم های سرمایشی، بهداشتی و گرمایشی در ساختمان را جمع کنید.

چنانچه لوله های فاضلاب در داخل سرویس های بهداشتی و آشپزخانه به دلیل مستهلک بودن باید جمع شوند، حتماً باید طبق نقشه جدید لوله کشی در ساختمان را تغییر دهید.

اجرای لوله کشی تأسیسات سرمایشی، گرمایشی و بهداشتی ساختمان طبق نقشه جدید تأسیسات مکانیکی

بعد از جمع آوری تمام تأسیسات مکانیکی باید طبق نقشه آب گرم و سرد ساختمان، لوله کشی گرمایش و سرمایش ساختمان و تغییرات در لوله کشی گاز رسانی در ساختمان را اجرا کنید.

اجرای نصب صحیح لوازم ساختمان در تأسیسات مکانیکی

در مرحله آخر بازسازی تأسیسات مکانیکی مربوط به لوازم ساختمانی که باید نصب شوند. مانند نصب رادیاتور ها، فن کوئل، اسپلیت، شیرآلات، توالت فرنگی، توالت ایرانی، روشویی و جکوزی می شود.

بررسی بازسازی تأسیسات مکانیکی ساختمان

جهت بازسازی تأسیسات مکانیکی ساختمان در پروژه نوسازی و بازسازی تأسیسات مکانیکی مراحلی که انجام می شود باید بر اساس دستورات ساختمان سازی ملی به درستی و بدون نقص تمام مراحل زیر نظر شهرداری منطقه شما انجام گردد. تمامی کارها باید طبق نقشه و طراحی مهندس ناظر پیش رود تا در آینده سیستم های مکانیکی ساختمان به مشکل بر نخورد و همه چیز باید طبق استاندارد باشد.

 • ابتدا نقشه تأسیسات مکانیکی نقشه لوله کشی فاضلاب و لوله کشی آب باید طراحی شود. جهت جلوگیری از بالا آمدن سیستم لوله کشی آب، کف ساختمان، لوله کشی گرمایشی جهت رادیاتور ها باید به صورت زیر سقفی اجرا شود.
 • سیستم های لوله کشی آب و فاضلاب که قدیمی شده اند باید در ساختمان جمع آوری شود. در مرحله بعد لوله کشی آب گرم و سرد ساختمان با لوله های نیوپایپ زیر سقفی باید در ساختمان اجرا شود. جهت گرمایش ساختمان حتماً باید از لوله های نیوپایپ ۵ لایه استفاده کنید و کل سیستم لوله کشی پکیج و رادیاتور ها در زیر سقف ساختمان باید لوله گذاری شود. باید رادیاتور در داخل ساختمان و دو حوله خشک کن نیز در داخل حمام نصب شوند.
 • هنگام لوله کشی حمام آب و فاضلاب توالت فرنگی حتماً باید لوله کشی روشویی در کف ساختمان انجام شود. برای لوله کشی سرویس بهداشتی ایرانی و فاضلاب باید لوله کشی به صورت زیر سقفی اجرا شود.
 • در آشپزخانه لوله فاضلاب جهت سینک ظرفشویی و ماشین لباسشویی به شکل توکار و در داخل دیوار اجرا می شود. لوله آب باران از سیستم فاضلاب ساختمان باید جدا شود.
حتما بخوانید:   روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب چه دلیلی دارد؟
نصب شیرآلات روشویی، حمام، توالت و رادیاتورها در تأسیسات مکانیکی

می توانید از رادیاتورهای پنلی در سیستم گرمایشی ساختمان خود استفاده کنید. رادیاتور های پنلی جدید را در اتاق خواب ها و پذیرایی نصب کنید و در حمام نیز حوله خشک کن نصب می شود. در ادامه باید شیرآلات سرویس های بهداشتی، نصب توالت فرنگی، توالت ایرانی و نصب دوش حمام در ساختمان را انجام دهید. تمام مراحل بازسازی تأسیسات مکانیکی ساختمان باید توسط مهندسان با تجربه طراحی و اجرایی شود.

خلاصه مطالب

در این بخش به خلاصه مطالب ذکر شده جهت یادآوری می پردازیم:

 1. در ساختمان ها تأسیسات مکانیکی شامل تأسیسات سرمایشی و گرمایشی، تأسیسات آتش نشانی و اطفاء حریق، تأسیسات بهداشتی و تأسیسات استخر سونا و جکوزی می باشد.
 2. قبل از انجام بازسازی در ساختمان حتماً باید سیستم های قبلی را کاملا جمع آوری کنید و سپس نقشه تأسیسات جدید را توسط مهندس متخصص ساختمان سازی تهیه و اجرا کنید.
 3. هنگام بازسازی تأسیسات ساختمان لازم است از بهترین تجهیزات اتصالات و لوله ها تهیه کنید تا در آینده مجبور به تعویض آنها نشوید.
 4. توجه داشته باشید لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی، لوله کشی روشویی و لوله کشی حمام باید از کف ساختمان انجام شود.
 5. در آشپزخانه لوله کشی ماشین لباسشویی و سینک ظرفشویی باید به شکل توکار و دیواری انجام شود.
 6. لوله کشی رادیاتور ها و سیستم گرمایشی حتماً باید به شکل زیر سقفی اجرا شود.

تأسیسات مکانیکی

نتیجه گیری

تأسیسات مکانیکی مهم ترین بخش ساختمان است که آسایش و رفاه ساکنین آنجا را تأمین می کند. پس هنگام بازسازی باید از مجریان متخصص تأسیساتی ساختمان کمک بگیرید. توجه داشته باشید طراحی اصولی و اجرای دقیق طبق استاندارد ساختمان سازی را در نظر بگیرید تا در آینده با مشکل روبرو نشوید. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

31

اجرای مراحل بازسازی تأسیسات مکانیکی ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اجرای نصب صحیح لوازم ساختمان در تأسیسات مکانیکی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x