تعمیراتتعمیرات ساختمان

روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب چه دلیلی دارد؟

بررسی دلایل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب و راهکار حل مشکل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

ما در این مقاله از سایت ایبک به بررسی علت یا علت های روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب می پردازیم. کار پمپ آب در زمان استفاده از آب شروع می شود.

به عبارت دیگر وقتی شیر آب باز می شود پمپ آب روشن شده و وقتی آب بسته می شود پمپ آب خاموش می شود. روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب می تواند یک دلیل هشداردهنده باشد و بهتر است هر چه زودتر اقدام به سرویس پمپ آب خود کنید.

در ساختار پمپ آب قطعه های زیادی وجود دارد. یکی از این قطعه ها کلید اتومات یا ست کنترل می باشد. روشن و خاموش شدن پمپ آب توسط این قطعه انجام می شود.

کلید اتومات روی پمپ آب قرار گرفته است. دارای سه چراغ با سه رنگ سبز، زرد و قرمز است. روشن شدن هر رنگ از چراغ، پیامی از پمپ آب به ما می دهد.

روشن شدن چراغ رنگ قرمز در تمامی وسایل برقی از جمله پمپ آب نشان دهنده هشدار خطر است. اینکه مشکلی برای وسیله ی برقی ما ایجاد شده که نیاز به پیگیری دارد.

در ادامه ی این مقاله به توصیف روشن شدن هر کدام از چراغ های پمپ آب و همچنین علت روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب می پردازیم.

نصب دستگاه پمپ آب با کلید اتومات یا ست کنترل

نصب دستگاه پمپ آب با کلید اتومات یا ست کنترل روش بسیار ساده ایست. در این روش تجهیزات خاصی نیاز نیست و کلید اتومات مستقیمأ به خروجی پمپ وصل می شود.

برای جلوگیری از خرابی زود هنگام ست کنترل، دقت کنید که از پمپ آب با ست کنترل برای ساختمان های نهایتأ دو واحد نصب شود.

در زمان ساخت کلید اتومات یا ست کنترل یک فشارسنج توسط کارخانه قرار داده شده که نیازی به تنظیم ندارد. در نصب دستگاه پمپ آب با ست کنترل یک ورودی، یک خروجی و یک شیر یک طرفه تعریف می شود.

چراغ سبز کلید اتومات پمپ آب

چراغ سبز کلید اتومات پمپ آب یا کلید Power On زمانی که پمپ آب به برق متصل می شود، روشن می شود.

چراغ زرد کلید اتومات پمپ آب

حتما بخوانید:   دلایل روشن نماندن اجاق گاز و حل مشکل روشن نشدن

پس از اینکه برق از سیستم عبور کرد، دستگاه پمپ آب روشن می شود. در این حالت چراغ سبز پمپ آب زرد می شود.

چراغ قرمز کلید اتومات پمپ آب

بعد از روشن شدن پمپ آب، آب وارد لوله ها شده و مخزن پمپ پر شده و برای استفاده فراهم می شود. اما اگر پمپ آب نتواند عملیات پمپاژ را به خوبی انجام دهد. چراغ کلید اتومات پمپ آب قرمز یا چراغ Failure روشن می شود.

دلایل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

علت روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم روشن شدن و روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب نشانه هشدار خطر است. چراغ قرمز به ما می گوید که عملکرد دستگاه پمپ آب ساختمان شما دچار مشکل شده است.

در این مواقع باید پیگیر این موضوع باشید و پمپ آب منزلتان را چک کنید تا بتوانید متوجه شوید مشکل از کجاست. به عبارت دیگر نصب کلید اتومات یا ست کنترل روی پمپ آب برای همین علت است.

چک کردن پی در پی پمپ آب مانند هر وسیله ی دیگری ضروری ست و از سوختن دستگاه پمپ آب جلوگیری می کند. زمانی که درون پمپ، آب نباشد کلید اتومات به رنگ قرمز می شود. تا شما هر چه سریع تر به دستگاه پمپ آب رسیدگی کنید.

به طور کلی در صورت خشک شدن پمپ آب یا اختلال در عملکرد پمپ جهت آب رسانی، چراغ قرمز کلید اتومات پمپ آب روشن شده و تا زمان رفع مشکل روشن می ماند. ما در این مقاله با جزئیات بیشتری این مشکلات را برایتان دسته بندی کرده ایم.

دلایل اصلی روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

دلایل اصلی روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

1- استفاده نکردن از قطر استاندارد لوله در لوله کشی ورودی پمپ آب

استفاده نکردن از قطر استاندارد لوله در لوله کشی ورودی پمپ آب ساختمان موجب می شود پمپ آب پس از استفاده کوتاه مدت دچار مشکل شود. همیشه سعی کنید از یک فرد متخصص برای لوله کشی ساختمان از جمله لوله کشی پمپ آب استفاده کنید.

قطر لوله ی ورودی پمپ آب اندازه ی استانداردی دارد. هنگام نصب لوله در دهانه پمپ اگر از لوله ای استفاده شود که قطر کمتری از حالت استاندارد داشته باشد. آب با فشار کمتری از ورودی خارج می شود.

در این حالت کلید اتومات یا ست کنترل به رنگ قرمز در آمده و پمپ خاموش می شود. تا ما را از مشکل پمپ آب باخبر کند.

2- بسته شدن لوله ی ورودی یا خروجی پمپ آب از دلایل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

برای جلوگیری از بسته شدن لوله ی ورودی یا خروجی پمپ آب ضروری ست که پمپ آب به صورت دوره ای چک شود. زیرا ممکن است به مرور زمان لوله های ورودی و خروجی پمپ آب پوشیده از رسوب شده و مانع از فشار کافی آب شود. توصیه می کنیم سرویس پمپ آب ساختمان خود را هر شش ماه یکبار انجام دهید. این رسوبات و مسدود شدن لوله باعث روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب می شوند.

حتما بخوانید:   هر چیزی که در خصوص بازسازی خانه باید بدانید | مراحل مختلف بازسازی خانه

3- بسته بودن شیر ورودی آب به پمپ

زمانی که شیر اصلی ورودی به مخزن پمپ آب بسته باشد پمپ آب خاموش می شود. در این حالت کلید اتومات به رنگ قرمز می شود.

4- سوختن یا خراب شدن برد الکترونیکی ست کنترل

برد الکترونیکی یکی از قطعه های کلید اتومات یا ست کنترل می باشد. اگر از نمونه های بی کیفیت برد الکترونیکی در پمپ آب ساختمان شما استفاده شده باشد. قطعأ به زودی این قطعه می سوزد و پمپ آب دچار مشکل می شود.

برد الکترونیکی دستگاه پمپ آب قابل تعویض است. اگر تمامی موارد در روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب را چک کردید در نهایت سالم بودن برد الکترونیکی ست کنترل را نیز تست کنید.

رفع مشکل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

اگر بنا به هر کدام از دلایل بالا متوجه شدید چراغ قرمز پمپ آب روشن شده است. به صورت زیر عمل کنید:

اگر روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب، ناشی از رسوب گرفتگی لوله ی ورودی پمپ باشد، پمپ به طور پی در پی خاموش روشن می شود. در این حالت کلید Restart که روی ست کنترل پمپ آب وجود دارد بفشارید تا دستگاه پمپ آب از ابتدا شروع به کار کند.

اگر روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب، به دلیل استفاده نکردن از قطر استاندارد لوله در لوله کشی ورودی پمپ آب باشد. باید لوله کشی پمپ آب را عوض کنید یا از لوله با قطر بیشتر استفاده کنید.

اگر روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب، به دلیل تنظیم نبودن کلید اتومات باشد. پیچ کلید اتومات را شل کنید. در نهایت اگر دلیل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب، خراب بودن برد الکتریکی دستگاه پمپ آب باشد. برای کارکرد درست پمپ آب، باید برد الکتریکی عوض شود.

البته باید بدانید، زمانی که برد الکتریکی پمپ آب خراب باشد. به علت وجود نیروی مغناطیسی آهنربا، چراغ قرمز کلید اتومات پمپ آب خاموش می‌‌شود.

در این حالت می توانید به طور موقت از یک آهنربا در کنار کلید ست کنترل استفاده کنید. تا در اسرع وقت مشکل اصلی پمپ آب را حل کنید.

سرویس به موقع جهت جلوگیری از روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

روش های نگهداری دستگاه پمپ آب

دستگاه پمپ آب یه وسیله ضروری برای داشتن فشار آب استاندارد می باشد. بنابراین در انتخاب دستگاه مناسب دقت کنید. تا در طول استفاده روزمره از پمپ آب دچار مشکل و هزینه های اضافی نشوید.

حتما بخوانید:   اصلی ترین دلیل هرز شدن شیر آب چیست و چگونه آن را تعویض کنیم؟

توجه داشته باشید دستگاه پمپ آب نباید به طور یکسره کار کند. زیرا انرژی پمپ، در اثر کار کردن زیاد از بین می رود. به همین علت به صورت دوره ای فشار و سرعت جریان پمپ آب را چک کنید.

سعی کنید دستگاه پمپ آب را در مکانی نصب کنید که در مقابل حرارت کم یا زیاد قرار نگیرد. دمای محیطی که دستگاه پمپ آب در آن نصب می شود، باید بین ۳۲ تا ۱۱۵ درجه ی فارنهایت باشد.

لوله ی ورودی پمپ باید با میزان فشار پمپ آب متناسب بوده و انعطاف پذیر باشد. همچنین برای جلوگیری از ورود هرگونه رسوب و املاح دیگر به درون مخزن و لوله ی پمپ آب از یک فیلتر در مسیر لوله ی ورودی استفاده کنید.

در زمان لوله کشی برای دستگاه پمپ آب ساختمان خود توجه داشته باشید، پیچشی در لوله کشی ها ایجاد نشود تا در روند جریان آب اختلال ایجاد کند. همچنین هواگیری پمپ آب را از یاد نبرید.

راه حل دیگری که پیشنهاد می کنیم از آن غافل نشوید، روغن کاری قطعات دستگاه پمپ آب می باشد. پس از این گزینه غافل نشوید.

چگونگی روغن‌کاری دستگاه پمپ آب

هر زمان که مجبور به تعمیر و سرویس پمپ آب شدید یا وقتی که به طور دوره ای پمپ آب را بازدید می کنید. پس از تمام شدن کار زمانی که قطعات باز هستند قبل از بستن، قطعه ها را روغن کاری کنید. این کار به عملکرد بهتر دستگاه پمپ آب کمک می کند.

نتیجه‌گیری :

با خواندن این مقاله به اهمیت کلید اتومات یا ست کنترل پی بردیم. همچنین با علل خاموش شدن دستگاه پمپ آب آپارتمان و از همه مهم تر دلایل روشن شدن و روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب آشنا شدیم.

بنابرین هر از گاهی به رنگ چراغ کلید اتومات پمپ آب منزل خود توجه داشته باشید. در صورت دیدن رنگ چراغ قرمز سریعأ مسئله را پیگیری کنید تا به دستگاه پمپ آب فشار بیشتری وارد نشود.

پس برای سالم ماندن و عملکرد صحیح پمپ آب سعی کنید اولأ به صورت دوره ای آن را تست و سرویس کنید. دومأ در زمان سرویس از افراد متخصص کمک بگیرید. سومأ اگر ناچار به تعویض قطعات دستگاه پمپ آب شدید از قطعه های با کیفیت استفاده کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب و بررسی 4 دلیل اصلی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x