خودرو

چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم | راهنمای کاهش مصرف سوخت

چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ | راهنمای کاهش مصرف سوخت، نکات مهم برای مصرف کمتر سوخت خودرو

یکی از دغدغه‌ها و چالش‌های بسیار مهم در هنگام تهیه خودروها اطلاع و توجه از میزان مصرف سوخت آنها می‌باشد. این مورد در مواقعی که می‌خواهید مسافت‌های طولانی و زیاد را طی کنید دارای اهمیت بیشتری خواهد بود. یکی از نکات بسیار مهم که در این مواقع به ذهن افراد می‌رسد این است که خودرویی تهیه کنند که کم مصرف باشد، اما این تنها راهکار نخواهد بود. بلکه باید روش‌ها و نکات مختلفی برای کاهش مصرف سوخت خودروهای خود بدانید و آنها را رعایت نمایید.

اهمیت کاهش مصرف سوخت خودرو

وقتی که خودرو انرژی بیشتری را تولید می‌کند، راندمان سوخت آن هم بیشتر خواهد بود. بدین معنا که مقدار توانایی خودرو برای تبدیل سوخت به انرژی بیشتر است. اما باید بدانید که راندمان سوخت ارتباط معکوسی با مقدار سوخت خودروها دارد. به همین علت خودرویی که دارای راندمان سوخت بالایی است، مقدار مصرف سوخت کمتری خواهد داشت.

مزایای کاهش مصرف سوخت خودرو

شاید فکر کنید که هدف از کاهش مصرف سوخت اتومبیل‌ها فقط کم کردن هزینه پرداختی برای سوخت می‌باشد. در حالی که کاهش مصرف سوخت فقط به این مورد محدود نمی‌گردد و مزایای دیگری نیز دارد:

  • افزایش انرژی پایدار: همانطور که اطلاع دارید، در سراسر دنیا انرژی پایدار رو به اتمام می‌باشد. به طوری که احتمالاً وقتی منابع انرژی محدود شوند، برای نسل آینده چیزی باقی نخواهد ماند. بنابراین یکی از شیوه‌هایی که می‌توان با آن انرژی پایدار را افزایش داد، کم کردن مصرف سوخت اتومبیل‌ها است.
  • کاهش آلودگی هوا: یکی از دلایل بسیار مهم آلودگی هوا استفاده زیاد از خودروهایی است که مصرف سوخت بسیار بالایی دارند و فرسوده هستند. به همین علت وقتی که از خودروهایی که مصرف سوخت کمتری دارند، استفاده می‌شود می‌توان از آسیب رسیدن به محیط زیست و آلودگی هوا جلوگیری کرد.
  • کاهش هزینه‌ها: امروزه قیمت بنزین بسیار بیشتر شده است. وقتی که مصرف سوخت خودرو کاهش پیدا کند، می‌توان در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد و آنها را کاهش داد.
  • کاهش آسیب به خودرو: وقتی که مصرف سوخت خودرو کاهش پیدا کند، تأثیر بسیاری در بیشتر شدن کارایی موتور آن خواهد داشت. وقتی مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند، در مدت زمان کمی کارایی موتور خودرو کاهش پیدا می‌کند و فرسوده می‌گردد.
حتما بخوانید:   اقدامات لازم جهت آماده‌سازی خودرو پیش از سفر | چک لیست سفر

سوخت خودرو

نکات مهم کاهش مصرف سوخت خودرو

نکات مهمی وجود دارد که با رعایت کردن آنها می‌توانید مصرف سوخت خودرو را تا حد زیادی کاهش دهید. همچنین رعایت کردن این نکات موجب می‌شود که برای افزایش طول عمر و کارایی خودرو تاثیرات مثبت زیادی وجود داشته باشد. برخی از این تکنیک‌ها و نکات بسیار ساده می‌باشند و به راحتی می‌توانید از آنها برای کاهش مصرف سوخت خودرو استفاده نمایید:

خودرو درجا کار نکند

یکی از نکات بسیار مهمی که در بیشتر شدن مصرف سوخت خودرو تأثیرگذار است، این می‌باشد که بدون حرکت و به صورت درجا حرکت کند. در مواقعی که ترافیک وجود دارد یا منتظر کسی هستید که سوار خودرو شود، مقدار مصرف سوخت بیشتر خواهد بود.

بنابراین پیشنهاد می‌شود که رفت و آمد خود را از مسیرهای خلوت‌تر انجام دهید تا خودروی شما در جا کار نکند. در صورتی که خودرو بیشتر از دو دقیقه بدون حرکت بماند، موتور آن را بهتر است که خاموش نمایید، اما این کار باید در مواقعی انجام شود که خودرو در حالت ایمن قرار گرفته باشد.

چک کردن درپوش باک بنزین

در برخی مواقع امکان دارد که در پوش باک بنزین به صورت محکم و صحیح بسته نشده باشد. در این حالت بنزین تبخیر می‌شود و میزان آن در باک خودرو کاهش پیدا می‌کند. بنابراین باید در پوش باک بنزین را چک کنید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

سبک کردن خودرو

اگر وسایل سنگین و اضافه در خودرو و باربند آن وجود دارد، موجب خواهد شد که مقدار سوخت ماشین شما افزایش پیدا کند. باربند، صندوق عقب و حتی صندلی‌های خودروی خود را بررسی نمایید تا اگر وسایل غیر ضروری و اضافی در خودرو وجود دارد، آنها را برداشته و خودروی خود را سبک کنید. این کار موجب می‌شود که مقدار مصرف سوخت خودرو کاهش پیدا کند.

رانندگی با سرعت مجاز

برای هر کدام از خودروها سرعت مطلوب متفاوت است. بهتر است که همواره با سرعت مجاز رانندگی کنید. این کار موجب می‌شود که تا حد زیادی مصرف سوخت خودرو کاهش پیدا کند.

تمیز کردن فیلتر هوا

در مواقعی که فیلتر هوای خودرو کثیفی زیادی داشته باشد، موجب افزایش مصرف سوخت خودرو خواهد شد. به همین علت پیشنهاد می‌شود که فیلتر هوای خودرو خود را به صورت دوره‌ای عوض کنید تا سالم و تمیز بماند. این کار موجب می‌شود که کارایی و عملکرد موتور خودرو بسیار بهتر باشد. بنابراین در کاهش هزینه و کاهش مصرف سوخت خودرو تأثیر زیادی خواهد داشت.

حتما بخوانید:   سنسور دمای آب خودرو چیست | علائم خرابی سنسور دمای آب خودرو

از روغن موتور مناسب استفاده کنید

یکی دیگر از موارد تأثیرگذار در کاهش مصرف خودرو توجه داشتن به مقدار غلظت روغن موتور می‌باشد. بنابراین لازم است که با توجه به استاندارد خودروی خود از روغن موتوری که دارای غلظت مناسبی است استفاده نمایید. همچنین باید در زمان‌های مشخص اقدامات لازم برای عوض کردن روغن موتور انجام دهید.

بستن پنجره های خودرو

در مواقعی که پنجره‌های خودرو باز است موجب می‌شود که مصرف سوخت افزایش پیدا کند. در مواقعی که سرعت خودروی شما کمتر از ۶۰ کیلومتر است، می‌توانید پنجره‌های آن را باز کنید. اما در مواقعی که سرعت رانندگی شما بیشتر از این اندازه است، بهتر است پنجره‌های خودروی خود را ببندید. این کار موجب می‌شود که کشش ماشین حفظ شده و در نتیجه مصرف سوخت کاهش پیدا کند.

کنترل باد لاستیک خودرو

همواره باید بررسی نمایید که لاستیک‌های خودروی شما فشار و باد مناسبی داشته باشند. در مواقعی که لاستیک خودرو باد مناسبی نداشته باشد، مصرف سوخت ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

پای خود را از ترمز بردارید

طبق بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده در مواقعی که خودرو توقف کرده است، اگر پای خود را بر روی ترمز آن نگه دارید، میزان مصرف سوخت تا حدود ۳۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. همچنین این کار موجب می‌شود که لنت ترمز طول عمر کمتری داشته باشد. بنابراین در مواقعی که ضرورتی وجود ندارد، نباید پای خود را بر روی پدال ترمز نگه دارید.

تنظیم فرمان خودرو

در مواقعی که فرمان به صورت مستقیم تنظیم نشده باشد، مصرف سوخت افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین تنظیم نبودن فرمان خودرو موجب خواهد شد که لاستیک‌ها طول عمر کمتری داشته باشند.

انجام دادن سرویس های دوره‌ای

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اینکه مصرف سوخت کاهش پیدا کند، این است که سرویس‌های دوره‌ای به صورت منظم انجام شود. تعویض روانکارها و فیلترها نقش بسیار مهمی در تداوم حیات و سلامت قوای فنی خودرو دارد. در مواقعی که قطعه‌های مختلف موتور به صورت صحیح و خوب روغن کاری شوند، مصرف سوخت خودرو بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

همچنین تعمیرات به موقع و فوری خرابی‌ها نیز از سرویس های دوره‌ای محسوب می‌گردد. در مواقعی که قطعات مختلف خودرو مشکلی داشته باشند، باید آنها را در کمترین زمان ممکن تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض نمایید. چون قطعه خراب می‌تواند بر روی قطعه‌های دیگر نیز تأثیر گذاشته و در این حالت انرژی خودرو از بین می‌رود و مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند.

حتما بخوانید:   مراحل مختلف تعویض سنسور اکسیژن خودرو | سنسور اکسیژن چیست؟

کاهش سوخت خودرو

استفاده مناسب از سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع خودرو چه در حالت سرمایش و چه در حالت گرمایش به انرژی موتور نیاز دارد. وقتی که سیستم تهویه مطبوع خودرو روشن است، موتور انرژی بیشتری را باید تولید نماید. چون سیستم تهویه برای کار کردن نیاز به نیرو خواهد داشت. بنابراین پیشنهاد می‌شود فقط در مواقعی که واقعاً به این سیستم تهویه نیاز دارید آن را روشن کنید.

متخصصان در این حوزه پیشنهاد می‌کنند که در مسیرهای درون شهری تا حد امکان سیستم تهویه خود را خاموش کرده و پنجره‌ها را باز کنند. این پیشنهاد در هنگام حرکت در جاده‌ها و اتوبان‌ها برعکس می‌باشد. چون باز بودن پنجره خودرو در این شرایط موجب افزایش مصرف سوخت خودرو خواهد شد. بنابراین وقتی که در جاده‌ها و اتوبان‌ها حرکت می‌کنید بهتر است که پنجره اتومبیل خود را ببندید و سیستم تهویه را فعال نمایید.

پایین نگه داشتن دور موتور

چنانچه در هنگام رانندگی دور موتور پایین نگه داشته شود، موجب خواهد شد که در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود. وقتی که در جاده‌های یکنواخت و صاف رانندگی می‌کنید، باید دور موتور خودرو در حدود ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ دور بر دقیقه تنظیم گردد. برای انجام دادن این کار باید دنده‌ها سبک شده و موتور با دور پایین کار کند. در این حالت مصرف سوخت کمتر خواهد بود.

سخن تکمیلی

بهبود عادت‌های رانندگی در کاهش مصرف سوخت خودرو تأثیر قابل توجهی دارد و همچنین موجب می‌شود که عمر قطعات اتومبیل افزایش پیدا کند. در کنار همه این موارد رانندگی آرام موجب می‌شود که سلامت روان رانندگان نیز بهبود پیدا کند.

برای اینکه در مصرف سوخت خودرو صرفه‌جویی شود، باید از سالم بودن قطعات مختلف خودرو اطمینان حاصل کنید و سرویس دوره‌ای آن را به صورت منظم انجام دهید. همچنین پیشنهاد می‌شود که سفرهای خود را پشت سر هم انجام دهید. این کار موجب می‌شود که موتور خودرو به صورت مکرر گرم و سرد نشود. سعی کنید خودرو را بدون حرکت روشن نگه ندارید. این کار نیز موجب افزایش مصرف سوخت خودرو خواهد شد. از سنگین کردن بیش از اندازه خودروی خود بپرهیزید و وسایل اضافی که در خودرو وجود دارد و موجب سنگینی خودرو می‌شود را خالی کنید.

31

چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ | راهنمای کاهش مصرف سوخت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای کاهش مصرف سوخت خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x