آموزشتعمیراتتعمیرات یخچال

روش های کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

برای کاهش مصرف برق یخچال فریزر چه کارهایی باید انجام داد؟

حتما تا به حال موضوع یخچال تا چقدر برق مصرف می کند برایتان پیش آمده و چطور می توان مصرف آن را کاهش داد هم سوال دومی است که در ذهن شکل می گیرد، لازم است بدانید که عمده ترین بخش مصرف برق یک خانه مسکونی را یخچال فریزر در بر می گیرد، حتما هنگام خرید با برچسب انرژی روی یخچال فریزر ها روبرو شده اید و می دانید که این برچسب نشان دهنده میزان مصرف برق یخچال فریزر می باشد ، اما باید بدانید که همه چیز به مصرف اصلی یخچال فریزر خط نمی شود و مواردی هستند که می توانند باعث افزایش مصرف انرژی یخچال فریزر شما شوند ، در این مقاله از ایبک به سراغ راهکارهای خواهیم رفت که برای کاهش مصرف انرژی یخچال بسیار مفید هستند.

روش های کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

ابتدا برای کاهش مصرف انرژی یخچال به سراغ چند راهکار خواهیم رفت و سپس انرژی و برچسب انرژی را برای شما شرح خواهیم داد ، حتما می دانید که یخچال فریزر یکی از پر مصرف ترین لوازم الکترونیکی منزل شما است پس برای مدیریت هزینه ها باید راهکارهای اندیشید تا مصرف این دستگاه تا حد زیادی کاهش پیدا کند، اگر این کارها از پیش انجام نشود شما ممکن است در طول ۱۰ سال هزینه برابر با هزینه خرید یک یخچال را برای برق آن پرداخت کنید، در ادامه به مواردی که می تواند باعث کاهش مصرف انرژی دستگاه شما شود خواهیم پرداخت.

  • دور کردن یخچال فریزر از لوازمی مثل اجاق گاز و یا پکیج و آبگرمکن و همچنین دور کردن از نور مستقیم خورشید و انتخاب محل مناسب برای استقرار.
  • به دفعات به این موضوع اشاره کردیم که فاصله یخچال با دیواره ها حداقل 10 سانتی متر باشد و اگر برایتان مقدور بود این فاصله را تا بیست سانتی متر هم افزایش دهید.
  • قسمت پشت یخچال و لوله های یخچال هر چند مدت یکبار تمیز کنید ، با یک دستمال گردگیری می توانید این کار را انجام دهید و انتقال گرما به راحتی انجام شود.
  • دقت کنید که یخچال هم باید مانند ماشین ظرفشویی تراز باشد ، تراز بودن یخچال بسیار مهم است و باید در یک سطح صاف قرار گیرد و پایه ها تنظیم شوند.
  • هیچ وقت غذاهای داغ را درون یخچال قرار ندهید ، مقداری شکیبایی کنید تا دمای غذا پایین آید ، اگر اینکار را نکنید موتور برای تامین سرما مجبور به فعالیت بیشتر است.
  • در مقالات گذشته در رابطه با لاستیک لای درب یخچال صحبت کردیم و دانستید که چقدر اهمیت دارد ، در صورت خرابی و از بین رفتن آن حتما باید آن را تعویض کنید.
  • اگر مواردی درون یخچال دارید که نیازی به خنک شدن ندارند مثل عسل یا یک ظرف آب اضافه حتما آنها را خارج کنید تا موجب مصرف انرژی بیشتر یخچال برای تولید سرما نشوید.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کردن یخساز یخچال ویرپول
دقت کنید شیشه های آب ، ظروف سنگین در داخل درب یخچال باعث افتادگی درب خواهند شد و اینکار باعث خرابی لاستیک و لولای درب یخچال می شود، حتما موارد اضافه داخل درب یخچال را خالی کنید و آب را درون پارچ و یا با بطری داخل خود یخچال قرار دهید.

هر زمان احساس کردید که یخچال مانند اول سرمای مورد نظر شما را ارائه نمی دهد حتما اقدام به پیگیری و رفع آن توسط افراد مجرب نمایید ، چرا که این مورد ممکن است بخاطر خروج سرما از درب و لاستیک لای درب و… باشد که اگر رفع نشود می تواند فشار زیادی به موتور دستگاه شما وارد نماید.

کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

کاهش مصرف انرژی یخچال و صرفه جویی در مصرف انرژی هم می تواند جنبه اقتصادی داشته باشد، هم می تواند کمکی به نسل‌های آینده کند، در آخر هم می‌تواند موجب افزایش طول عمر دستگاه شما شود، پس از آن متوجه شده‌اید که مصرف درست انرژی و مدیریت آن چقدر می تواند حائز اهمیت باشد.

یخچال چگونه کار می کند؟

حال که با موارد کاهش مصرف انرژی یخچال آشنا شدید، باید بدانید که یخچال چگونه کار می کند، اگر تا امروز متوجه شده باشید درون یخچال از گازهایی استفاده شده امکان تبدیل از حالت گاز به مایع و بالعکس را دارند ، کار یخچال به این صورت تعریف شده که گرمای درون یخچال را می گیرد و آن را به بیرون انتقال می دهد و با این ترتیب می تواند محفظه درون خود را تا حد مناسب سرد کند، پس متوجه شدید که با کمک این گازها چه اتفاقی درون یخچال می افتد.

اما لازم است بدانید گازی که در یخچال استفاده می شود معمولا گاز فریون است، این گاز نقطه جوش پایینی دارد و زمانی که از حالت مایع به گاز تبدیل می شود گرمای محیط درون یخچال را کاملاً به خود جذب می کند و زمانی که از بخش محفظه درونی یخچال خارج شد گرمای خود را به بیرون منتقل می کند تا مجدد به مایع تبدیل شود و حالت سرما دوباره به خود می گیرد.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر یخساز یخچال نف NEFF

انرژی مصرفی یخچال که در واقعیت با آن صحبت کردیم از طریق همین گازها با کمک موتور یخچال فریزر تولید می شود، گرمای درون یخچال را به بیرون منتقل می کند و درون یخچال را تا حد مورد نیاز سرد می کند و همانطور که گفته شد تمام این فعالیت با کمک موتور یخچال امکان پذیر است و گاز تنها بخشی از پروسه فعالیت یخچال به شمار می رود.

روند تبدیل شدن مایع به گاز و بلعکس آن به صورت مداوم درون یخچال در حال تکرار است تا یخچال فریزر بتوانند با این روند سرمای مورد نیاز درون خود را تامین کند، این سرما زمانی که از دست برود یخچال برای تامین مجدد آن مجبور به فعالیت دوباره خواهد بود یعنی اگر شما درب یخچال را باز بگذارید یا اینکه نوار لای درب یخچال خراب شده باشد بدون شک سرمای درون یخچال از دست خواهد رفت و در این لحظه موتور یخچال برای اینکه بتواند سرما را تامین کند باید دوباره شروع به فعالیت نماید و فعالیت مجدد آن مساوی خواهد بود با مصرف انرژی مجدد که در ادامه مواردی که باعث مصرف انرژی بیشتر می شوند را به صورت کامل شرح خواهیم داد و هر کدام را برایتان بررسی خواهیم کرد.

برچسب انرژی چیست ؟

تا به این قسمت هم با انرژی حرکتی و فعالیت یخچال آشنا شدید و هم با کاهش مصرف انرژی یخچال ، حال به سراغ برچسب انرژی خواهیم رفت و در تعریف برچسب انرژی ابتدا به خود انرژی اشاره می کنیم، انرژی را اینگونه می توان توضیح داد چه زمانی که یک انرژی اولیه یا یک ماده اولیه وارد یک دستگاه الکترونیکی یا مکانیکی می شود و توسط این دستگاه ماده اولیه وارد شده و یا جریان برق که خود یک انرژی می باشد به نوع دیگری از انرژی تبدیل شده که این تبدیل شدن می تواند کاهش انرژی و یا افزایش انرژی باشد، به این حالت میزانی که از انرژی اولیه مصرف می شود، میزان مصرف انرژی این دستگاه الکتریکی یا مکانیکی میگوییم، یا اگر بهتر بگوییم اینکه چقدر انرژی در چه میزان زمان مشخص مصرف می شود تا انرژی به انرژی خروجی تبدیل شود را میزان مصرف انرژی می توان نامید.

حتما بخوانید:   فن یخچال دوو کجاست و چه کاری را انجام می‌دهد؟

حتماً در هنگام خرید یخچال فریزر با برچسب به انرژی هایی که روی آنها وجود دارد روبرو شده اید، البته باید بدانید که این برچسب انرژی محدود به یخچال فریزر نیست و برای کلیه لوازم الکترونیکی وجود دارد، برچسب انرژی معمولاً از حروف a تا q را نشان می دهند، بر روی این برچسب ها هرچقدر به A نزدیک تر باشد میزان مصرف انرژی دستگاه کمتر است و در کمتر بودن مصرف رنگ سبز پررنگ تری دیده می شود تا حدی که درجاتی برابر با اِی پلاس و بالاتر را می‌بینید، از سمتی که هر چقدر مصرف انرژی بیشتر باشد رنگ هایی قرمز رنگ را بیشتر حس خواهید کرد پس متوجه شدید که رنگ سبز در لوازم الکترونیکی نشان دهنده کم مصرف بودن دستگاه و مصرف انرژی مناسب آن می باشد.

کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

برچسب انرژی روی یخچال فریزر

صحبتی که شد برای کلیه لوازم خانگی بود، اما باید بدانید که برای یخچال ها هم همچنین است و هر چقدر مصرف کمتر باشد شما رنگ سبز تر و متمایل تر به حرف A را خواهید دید، همانطور که در ابتدای مقاله صحبت کردیم یخچال جزو پرمصرف ترین لوازم الکترونیکی یک منزل به شمار می رود پس در هنگام خرید یخچال فریزر باید دقت کنید که میزان مصرف آن تا حد مناسبی پایین باشد چرا که بالا بودن مصرف آن می‌تواند در طول مدت زمان زیاد هزینه های سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری از کاهش مصرف انرژی یخچال

مصرف انرژی یخچال همانطور که متوجه شدید برای جنبه اقتصادی و افزایش طول عمر دستگاه بسیار ضروری خواهد بود ، پس باید کاهش مصرف انرژی یخچال را همیشه در امور اولیه خود داشته باشیم ، برای اینکار باید همیشه دقت کنید که یخچالتان تراز باشد ، لاستیک لای درب یخچال خراب نشده باشد ، هیچ خروج سرمایی از یخچال اتفاق نیفتد تا موتور دستگاه شما مجبور نباشد برای تامین سرمای هدر رفته فعالیت بیشتر داشته باشد.

در این مقاله از تیم ایبک امداد به صورت کامل با کاهش مصرف انرژی یخچال آشنا شدید ، اگر شما هم در این زمینه تجربه ای دارید از شما دعوت می کنم تا از طریق بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا همگان از تجربیات شیرین شما بهره مند شوند.

کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای روش های کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا