تعمیراتتعمیرات یخچال

اواپراتور یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

اواپراتور یخچال چیست ؟ تقریباً می‌توانیم بگوییم که یکی از مهمترین لوازم برقی در منزل ما یخچال فریزر می باشد. اگر در عملکرد یخچال فریزر اختلالی به وجود بیاید مسلما مشکلات زیادی برای شما به وجود خواهد آمد و مهمتر از همه اینکه باعث خراب شدن مواد غذایی در یخچال می شود به همین دلیل سعی کنید که به صورت دوره ای آن را سرویس کنید. یخچال قطعات زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها اواپراتور می باشد شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که اواپراتور یخچال چیست؟ می‌خواهیم در این مقاله از ایبک امداد برای شما توضیح دهیم که اواپراتور یخچال چه می باشد و وظیفه آن چیست؟  وظیفه اواپراتور این است که در یخچال سرما دهی کرده و فضای یخچال را خنک کند.  اگر اواپراتور خراب شود باعث می شود که در عمل خنک سازی یخچال اختلال ایجاد شود. می‌توان گفت مهمترین دلیل خنک نکردن یخچال می تواند مربوط به مشکلات اواپراتور باشد اگر می خواهید بیشتر با اواپراتور یخچال آشنا شوید لطفا با ما همراه باشید.

اواپراتور یخچال چیست؟

یکی از مهمترین قطعات در یخچال اواپراتور می باشد که در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارد و نقش آن سرما سازی در یخچال می باشد انواع مختلف اواپراتور عبارت می باشد از :

 • اواپراتور صفحه ای
 •  اواپراتور لوله ای
 • اواپراتور پرده دار

اواپراتور از لوله های مارپیچی تشکیل شده است که درون این لوله ها گاز یا مایع مبرد جریان دارد و به این صورت سرما در یخچال تولید می شود.  اجزای اواپراتور گرما را گرفته و سرما را وارد محیط کرده و پخش می کند به همین علت اگر یخچال شما سرد نبود اولین چیزی که باید چک کنید اواپراتور می باشد بطور معمول اواپراتور در قسمت فریزر قرار گرفته  است و از آنحا باعث سردی یخچال می شود . دریچه فلاپ ورود هوای سرد را از فریزر به یخچال کنترل می کند و باعث تفاوت دما بین فریزر و یخچال می شود .

حتما بخوانید:   پریدن فیوز بعداز اتصال یخچال به برق

اجزای تشکیل دهنده اواپراتور چیست؟

در بالا برای شما توضیح دادیم که اواپراتور چیست ، در ادامه می خواهیم شما را با اجزای تشکیل دهنده ی این قطعه آشنا کنیم اواپراتور از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که عبارت می باشد از :

 • فن اواپراتور
 • سنسور اواپراتور
 • کندانسور یخچال
 • لوله های مسی یا آلومینیومی و….

روش عملکرد اواپراتور در یخچال چگونه است ؟

حالا که فهمیدید اواپراتور یخچال چیست، در ادامه می خواهیم روش عملکرد این قطعه را برای شما توضیح دهیم. عملکرد اواپراتور به افت فشار، نوع سیالات و اختلاف دما وابسته می باشد. برای اینکه در فضای یخچال ، گردش سیال به خوبی انجام شود باید در محیط داخلی و خارجی ، افت فشار کم باشد .ضمنا باید اختلاف دما بالا باشد تا مایع موجود در کویل تبخیر شود . جنس کویل بسته به نوع سیالات انتخاب می شود .

اواپراتور وظیفه دارد که یخچال را سرد کند و زمانی که در لوله های اواپراتور ، مایع مبرد جریان پیدا می کند فن های اواپراتور شروع می کنند به جذب گرمای محیط ، و به این صورت محیط یخچال خنک می شود .

اواپراتور یخچال

چرا اواپراتور یخچال یخ می زند ؟

یکی از مشکلاتی که معمولاً در بیشتر یخچال ها به وجود می‌آید این است که اواپراتور آنها یخ میزند دلایل زیادی برای یخ زدن اواپراتور وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

۱- به وجود آمدن اختلال در سیستم دیفراست

همانطور که می دانید سیستم دیفراست وظیفه برفک زدایی یخچال را به عهده دارد و اگر این سیستم به درستی کار نکند باعث می شود که یخچال برفک زدایی نشده و اواپراتور یخ بزند معمولاً یخ زدایی به وسیله دیفراست ۱۰ ساعت یکبار انجام می شود وقتی که دما به اندازه مورد نیاز می رسد یخچال به هیتر دستور خواهد داد که توقف کند تا مشکلی در اواپراتور به وجود نیاید به عبارتی می توانیم بگوییم که دیفراست همان سنسور اواپراتور  می باشد

۲- خراب شدن درب یخچال و یا باز ماندن آن در مدت طولانی

اگر درب یخچال شما به مدت طولانی باز بماند و یا خوب آن را نبندید ، باعث خواهد شد که برای سرد کردن یخچال انرژی زیادی استفاده شود و در این حالت به یخچال فشار وارد شده و اواپراتور یخ می زند .

۳- به وجود آمدن اختلال در ترموستات یخچال

وظیفه ترموستات این است که دمای لوله ها را تشخیص داده و برای المنت پیغام شروع به کار را ارسال کند. المنت به ترموستات یخچال وصل است و اگر ترموستات خراب شود سیستم دیفراست نخواهد توانست دمای لوله ها را تشخیص دهد و باعث می شود که بر روی لوله ها برفک ایجاد شود.

حتما بخوانید:   آموزش ریست کردن یخ ساز یخچال ساید بای ساید
 ۴- به وجود آمدن اختلال در هیتر دیفراست و تایمر آن

در بعضی از یخچال ها، در اواپراتور یک المنت حرارتی قرار داده شده است و طبق تنظیماتی که در کارخانه روی آن انجام داده اند در ساعت خاصی فعال می شوند و برفک زدایی می کنند. از طریق مجرایی که برای تخلیه در یخچال درست شده است ، آب جمع شده داخل مخزن می ریزد و گاهی هم این آب برای خنک کردن کمپرسور استفاده می شود.

کثیف شدن لوله های کندانسور

مهمترین قطعه در یخچال کندانسور می باشد کندانسور از لوله های مارپیچی تشکیل شده که معمولاً در پشت یخچال قرار دارد. در اثر گذشت زمان، گرد و غبار و ذرات روغنی در محیط آشپزخانه ، بر روی این لوله ها می نشیند و باعث کثیفی آن می‌شود و این موضوع باعث می‌شود که تبادل دما بین محیط اطراف و یخچال، به درستی انجام نگیرد برای برطرف کردن این اختلال ، کمپرسور مجبور می‌شود که بیشتر کار کند و در نهایت باعث یخ زدن لوله های اواپراتور می شود.

۶- نشت کردن گاز مبرد

نشتی گاز مبرد می تواند دلیل یخ زدن اواپراتور در یخچال باشد سوراخ شدن و نشتی می تواند باعث نشت کردن گاز مبرد و حتی باعث برفک زدن لوله های مسی در یخچال شود.

۷- تنظیم غلط دمای یخچال

تنظیم نادرست دمای یخچال باعث یخ زدن لوله های اواپراتور یخچال خواهد شد اگر شما دمای یخچال را خیلی پایین تنظیم کنید موتور مدت بیشتری باید فعالیت کند و این باعث می شود که دمای لوله های اواپراتور کاهش یافته و برفک روی آنها ایجاد شود.

اواپراتور یخچال

چگونه می توانیم یخ و برفک را از روی اواپراتور یخچال پاک کنیم؟

همانطور که گفتیم یخ زدن اواپراتور یخچال دلایل مختلفی دارد اما ممکن است شما سوال کنید حالا اگر اواپراتور یخچال ما یخ زد چگونه ما این یخ و برفک ها را برطرف کنیم ؟ در جواب سوال شما باید بگوییم که یخچال های قدیمی، دیفراست به وسیله ی تایمر کنترل می شد و مردم بیشتر به روش دستی برفک ها را پاک می کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی و استفاده کردن از یخچال‌ فریزرهای مدرن ، به وسیله برد الکترونیکی ، سیستم دیفراست کنترل می شود. در یخچال های امروزی دیفراست تشکیل شده است از : ترموفیوز ، سنسور ، المنت و دیفراست که همه این قطعات در کنار هم باعث می شوند که اواپراتور به طور اتوماتیک برفک زدایی شود اما بعضی وقتها امکان دارد که این عمل درست انجام نشود و یا یکی از این قطعات دچار نقص شده باشد در این صورت شما باید یخچال را خاموش کرده و آن را از برق بکشید و به وسیله سشوار و به طور دستی لوله های اواپراتور را از یخ پاک کنید دقت داشته باشید که هیچگاه با اشیا نوک تیز به برفک زدایی و برطرف کردن یخ در اواپراتور اقدام نکنید .

حتما بخوانید:   روش‌های کاربردی تعمیر یخچال ساید بای ساید

تعمیر و تست اواپراتور یخچال

دلایل زیادی باعث می شود که شما متوجه شوید اواپراتور یخچال شما خراب شده است این دلایل عبارت می‌باشند از :

 • گرم شدن یخچال
 •  یخ زدن فریزر
 • جمع شدن آب در یخچال و…

در صورت مشاهده هر کدام از علامت هایی که برای شما گفتیم اواپراتور را تست کنید و اگر متوجه شدید که خراب شده آن را تعمیر کنید اما دقت داشته باشید اگر در این زمینه مهارت کافی ندارید ، حتما برای تعمیر اواپراتور به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید اگر اواپراتور به طور اشتباه تست شود باعث خواهد شد که به موتور یخچال آسیب جدی وارد شود بنابراین بهتر است که حتما از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

اواپراتور یخچال

نتیجه گیری

یخچال فریزر یکی از مهمترین لوازم برقی آشپزخانه می باشد که در صورت خرابی باعث کلافگی و ناراحتی شما خواهد شد. ما در این مقاله از ایبک امداد ، در مورد اواپراتور یخچال توضیح دادیم و گفتیم که اواپراتور یخچال چیست ، وظیفه آن را گفته و اجزای تشکیل دهنده آن را هم بیان کردیم. گاهی امکان دارد که اواپراتور یخچال یخ بزند همان طور که گفتیم دلایل یخ زدن اواپراتور یخچال می تواند موارد زیر باشد :

 1.  اختلال در سیستم دیفراست
 2. خراب شدن درب یخچال و یا باز ماندن طولانی مدت درب
 3.  به وجود آمدن اختلال در ترموستات یخچال
 4. وجود اختلال در تایمر و هیتر دیفراست
 5. کثیف بودن لوله های کندانسور
 6. نشت کردن گاز مبرد
 7. تنظیم غلط دمای یخچال فریزر

اگر متوجه شدید که اواپراتور یخچال شما با مشکل روبرو شده ، برای تست و تعمیر آن هرگز خودتان اقدام به این کار نکنید تعمیر و تست اواپراتور یک کار تخصصی می باشد و بهتر است که حتماً با تعمیرکار مجرب و ماهر تماس بگیرید.

اواپراتور یخچال چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای شناخت اواپراتور یخچال و نحوه کار کرد اواپراتور یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا