تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل داغ شدن موتور یخچال چه می باشد؟

دلیل داغ شدن موتور یخچال چه می باشد؟ اگر احساس کردید که کمپرسور یخچال شما درست کار نمی کند و داغ شده است نگران نباشید ما از ایبک امداد می خواهیم برای شما دلایل به وجود آمدن این مشکل را بیان کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

دلیل داغ شدن بدنه و موتور یخچال چیست؟

داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن موتور یخچال و بدنه آن در حد طبیعی اشکالی ندارد ولی اگر وقتی به آن دست می زنید متوجه شوید که داغی آن زیاد است باید دلیل آن را بررسی کرده و  آن را عیب یابی کنید.

دلایل داغ شدن موتور یخچال های قدیمی چیست؟

نحوه عملکرد یخچال های قدیمی به این صورت است : گازی که درون لوله های پشت یخچال قرار دارد گرما را از مواد غذایی داخل یخچال گرفته و به کمپرسور می رساند در کمپرسور با کم شدن حجم، فشار زیاد می شود و بعد از آن، دما هم بالا می رود. این گاز گرمای خود را به هوایی که در پشت یخچال قرار دارد، داده تا خنک شود پس اینکه کمپرسور و لوله ها گرم شوند طبیعی می باشد ولی اگر این حد داغی زیاد باشد احتمال دارد که به دلایل که برای شما بیان می کنیم این مشکل به وجود آمده باشد

این دلایل عبارت می‌باشند از:

  • گاز مبرد یخچال کم شود: با کم شدن گاز مبرد یخچال به کمپرسور فشار وارد شده در نتیجه فشار و دما هم زیاد شود و این باعث داغ شدن بدنه و موتور یخچال خواهد شد
  • دمای ترموستات یخچال تنظیم نباشد، اگر دمای ترموستات کمتر از حد معمول باشد باعث می شود تا موتور یخچال برای رسیدن به دمای مورد نظر فشار زیادی را تحمل کند و این باعث زیاد شدن دما هم خواهد شد و در طولانی مدت باعث می شود که عمر دستگاه شما کم شود. دقت داشته باشید متناسب با دستورالعمل های یخچال خود و همچنین دمای محیط ترموستات را در حالت درست قرار دهید.
  • یکی از دلایلی که می تواند باعث داغ شدن موتور یخچال شود این است که شما داخل یخچال را از مواد غذایی زیاد پر کنید اینکار باعث خواهد شد که یخچال سرد نشده و موتور یخچال برای اینکه دمای یخچال را به اندازه مطلوب برساند بیش از حد کار کند و این باعث می شود که موتور داغ کند. دقت داشته باشید سعی کنید همیشه یک مقداری از حجم درون یخچال را خالی بگذارید و هرگز آن را پر از مواد غذایی نکنید.
  • خراب شدن فن کمپرسور می تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور یخچال شود
  •  هرگز درب یخچال را زیاد باز و بسته نکنید این کار به موتور یخچال آسیب می رساند زیرا هوای سرد از یخچال خارج شده و هوای گرم وارد آن می‌شود در نتیجه یخچال سرد نمی شود و این باعث خواهد شد که موتور یخچال بیش از حد کار کند تا سرمای مطلوب را به دست آورد و در نتیجه باعث داغ شدن موتور خواهد شد.
حتما بخوانید:   راهنمای ارورهای یخچال برفاب Barfab | کد خطای یخچال برفاب

دلیل گرم شدن بدنه یخچال های ساید بای ساید چیست؟

 

همانگونه که می دانید در یخچالهای ساید بای ساید لوله ها داخل دستگاه و روی دیواره آن قرار گرفته اند پس این موضوع که شما گرما را روی بدنه یخچال حس کنید طبیعی می باشد ولی اگر این گرما بیش از حد بود باید برای رفع این مشکل اقدام کنید.

 دلایل گرم شدن کندانسور های یخچال فریزر

داغ شدن موتور یخچال

کندانسور لوله هایی هستند که در یخچالهای قدیمی در پشت یخچال قرار داده شده است درگذشته، یخچال ها را در گوشه اتاق یا آشپزخانه قرار می دادند این موضوع باعث می‌شد که روی لوله ها گرد و غبار و کثیفی بنشیند اگر این لوله ها تمیز نمی شد باعث فشار آمدن به موتور و داغی کندانسور می شد.

در هنگام داغ شدن بدنه و موتور یخچال فریزر نکات زیر را بررسی کنید

  • کلاً یخچال به این صورت عمل می‌کند که گرما را از مواد داخل یخچال می گیرد و به بیرون می دهد اگر دمای داخل یخچال زیاد شود و گرما از بیرون وارد محیط یخچال شود باعث خواهد شد که داخل یخچال گرم شده و موتور برای سرد نگه داشتن دمای داخل، بیشتر کار کند و این باعث داغ شدن کمپرسور می شود پس سعی کنید یخچال را نزدیک به وسایل گرمازا قرار ندهید زیرا گرمای محیط وارد داخل یخچال می شود.  شما می توانید برای متعادل نگه داشتن دمای محیط، از وسایل سرمایشی مانند پنکه استفاده کنید.
  •  به اندازه ی فاصله یخچال و دیوار همیشه دقت داشته باشید. فاصله یخچال تا دیوار حداقل باید ۱۰ سانتی متر باشد تا هوا به راحتی در پشت یخچال جریان پیدا کرده و موتور هم بهتر کار کند.
  • احتمال دارد خسته شدن دستگاه دلیل داغی موتور و بدنه یخچال باشد گاهی یخچال در اثر کار طولانی فرسوده می شود بهتر است که هر چند وقت یکبار یخچال را خالی کرده و مواد غذایی داخل آن را بیرون بیاورید و سپس دستگاه را خاموش کنید و دوشاخه را از پریز برق در آورید و اجازه دهید دستگاه مدت کوتاهی استراحت کند.
حتما بخوانید:   راهنمای برنامه‌ی شستشوی ماشین‌های لباسشویی سامسونگ samsung

در ادامه مطالب می‌خواهیم برای شما همه ی دلایل گرم شدن موتور یخچال را توضیح دهیم لطفا با ما همراه باشید:

۱- خراب شدن فن کندانسور

بعضی از کندانسور ها مجهز به فن می باشند فن باعث می شود که جریان هوا بین لوله های کندانسور ایجاد شود و به این وسیله گاز مبرد را خنک می کند، اگر فن خراب شود باعث خواهد شدکه گاز داخل یخچال و موتور بیش از حد داغ شود. در صورت خرابی فن باید آن را عوض کنید

۲- کثیف شدن کندانسور

کندانسور مثل یک رادیاتور عمل می کند و گاز یخچال در آن جریان دارد و با رد شدن این گاز از لوله ها، باعث می شود که گاز خنک شود اگر کندانسور دستگاه شما کثیف شود هوا در بین لوله های آن جریان پیدا نمی کند و کندانسور نمی تواند خنک شود پس برای رفع این مشکل بهتر است که کندانسور را تمیز کنید.

۳- موتور زیاد کار می کند

اگر شما داخل یخچال را پر از مواد غذایی کنید و یا مواد غذایی فراوان و زیاد به مدت طولانی در داخل یخچال بماند باعث می شود که موتور یخچال به طور مداوم کار کند تا بتواند دمای مناسب را برای یخچال به وجود بیاورد و این کار باعث خواهد شد که موتور داغ شود.

محل قرار گرفتن یخچال گرم باشد

همه کمپرسور ها در یخچال برای کار کردن در دمای مشخصی ساخته شده اند این دما ۱۷ تا ۲۸ درجه می باشد اگر محیطی که یخچال در آن قرار دارد، از این گرم تر باشد باعث می شود که موتور گرم شده و کمپرسور آسیب ببیند.

۵- خراب شدن رله استارت

اگر در دستگاه شما رله استارت خراب شود سیم پیچ برای راه اندازی کمپرسور کمک نخواهد کرد یعنی سیم پیچ کمکی، نمی تواند به کمک سیم پیچ اصلی بیاید. همانطور که می‌دانید هر دو دقیقه یکبار موتور تلاش می کند که روشن شود اما چون سیم پیچ موتور خیلی داغ شده است نمی تواند روشن شود. اگر با این مشکل روبرو شدید باید رله اورلود را عوض کنید.

حتما بخوانید:   مرکز تعمیرات یخچال باکنشت Bauknecht| تعمیر در محل

مواردی که برای شما توضیح دادیم دلایل گرم شدن بیش از حد کمپرسور یخچال می باشد همان گونه که گفتیم یکی از مهمترین دلایل خراب شدن کمپرسور، می تواند گرم شدن بیش از حد آن باشد که باعث داغ شدن قطعات داخلی و مکانیکی یخچال می شود و این اثر خیلی بدی روی قطعات کمپرسور دارد اگر کمپرسور در دمای بیش از حد کار کند یا روغن آن تجزیه شود و یا خراب شود باعث خواهد شد که روغن کربنیزه شده و به جداره داخلی سیکل بچسبد در نتیجه کمپرسور می‌سوزد و شما نیاز خواهید داشت که حتما موتور یخچال را تعویض کنید.

اگر موتور یخچال شما زیاد گرم شده است چکار کنید؟

اگر متوجه شدید که کمپرسور یخچال بیش از حد گرم شده باید در ابتدا یخچال را خاموش کرده و مواد غذایی داخل یخچال را از آن خارج کنید و چند ساعتی بگذارید یخچال خاموش بماند. در این مدت می توانید به طور کامل کندانسور را تمیز کرده و فن آن را بررسی کنید سپس رله و اورلود کمپرسور را هم تست کنید پس از اینکه کمپرسور به طور کامل سرد شد و شما از سلامت آن مطمئن شدید، می توانید آن را به جای خود قرار داده و یخچال را روشن کنید.

نتیجه گیری:

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور یا همان موتور یخچال و همچنین داغ شدن بدنه یخچال را توضیح دادیم همانگونه که گفتیم: ۱- خرابی فن کندانسور ۲- کثیف شدن کندانسور ۳- زیاد کار کردن موتور ۴- قرار داشتن یخچال در محیط گرم ۶- خراب شدن رله استارت، می تواند از دلایل داغ شدن موتور یخچال باشد اگر خودتان موارد را بررسی کردید و مشکل را پیدا کردید حتماً برای تعمیر یخچال به تعمیرکار مراجعه کنید اگر یخچال نیاز به تعمیر نداشت و با رعایت بعضی از نکات درست می شد می توانید به راحتی آن نکات را رعایت کرده تا این عیب هم برطرف شود.

امیدواریم نکات بالا برای شما مفید بوده باشد.

 

دلایل داغ شدن موتور یخچال چه می باشد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای دلایل داغ شدن موتور یخچال چه می باشد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا