تعمیرات یخچالتعمیرات

آشنایی کامل با آموزش تعمیر یخچال

یخچال و فریزر حیاتی ترین وسیله منزل هستند. در صورتی که یخچال ما خراب شود و یا مشکلی در عملکرد آن بوجود آید، بایستی سریعا اقدام کرده و به تعمیرگاه مراجعه کنیم. بطور کلی اساس کار یخچال های مختلف یکسان است و نحوه عیب یابی آنها تفاوت چندانی با هم ندارند. یخچال های خانگی دو عیب مکانیکی و الکتریکی دارند. تعمیرکاران یخچال معمولا در ابتدا عیب مکانیکی یخچال و سپس عیب الکتریکی آن را رفع می کنند. آموزش تعمیر یخچال از صفر تا 100 نحوه عیب یابی و تعمیر یخچال را برای شما بیان می کند تا با داشتن آگاهی کامل به رفع مشکل و تعمیر یخچال خود بپردازید.

آموزش تعمیر یخچال

نکات لازم جهت آموزش تعمیر یخچال

گاهی اوقات متوجه می شوید که یخچال منزلتان خوب کار نمی­ کند، برفک می ­زند، مواد درون آن منجمد می ­شود یا خودبخود خاموش می­ گردد. ما با دیدن این عیب ­ها به تعمیرگاه یخچال مراجعه می­ کنیم یا با یک تعمیرکار یخچال و فریزر تماس می­ گیریم. خوب است خودمان با اصول نگهداری و تعمیر یخچال کمی آشنایی داشته یا آموزش تعمیر یخچال را بدانیم تا بتوانیم به موقع عیب یخچال را پیدا کرده و از هزینه اضافی تعمیر یخچال جلوگیری کنیم. در اینجا چندین روش که به شما نحوه عیب یابی و رفع مشکل یخچال را آموزش می­ دهد بیان می­ کنیم.

 1. یخچال روشن نمی­ شود یا اصلا کار نمی کند

دلایل اینکه یخچال روشن نمی­ شود این است که دوشاخه یا سیم رابط خراب شده یا دوشاخه از پریز کنده شده است، یا اینکه ترموستات یخچال مشکل داشته و موتور آن خراب شده است. ابتدا از وصل سیم برق مطمئن شوید و یکبار آن را قطع و وصل کنید. سیم برق یخچال را با وسیله برقی دیگر امتحان کنید که از سالم بودن آن مطمئن شوید. چند ساعت یخچال را از برق خارج کنید تا سیم های درون آن کاملا ریست شود دوباره به برق وصل کنید شاید مشکل شما حل شده باشد.

در صورتی که دوشاخه یا سیم رابط خراب است با دستگاه اهم متر زمانی که یخچال از برق کشیده شده آن را تست کنید. درصورت خرابی باید تعویض شود. اگر ترموستات یا رله خراب است که بایستی تعویض شوند. اگر موتور یخچال خراب است نسبت به تعویض کمپرسور اقدام کنید.

 1. مواد غذایی به اندازه کافی سرد نمی ­شود

ابتدا دمای یخچال را تنظیم کنید برای این کار می ­توانید از یک دماسنج استفاده کنید. محفظه های ورود هوای سرد یخچال را چک کنید. ممکن است برفک یا مواد درون یخچال این محفظه ها را مسدود کرده باشند. این کار باعث اتلاف انرژی شده و فضای داخل یخچال را بصورت استاندارد سرد نمی­ کند. این کار را در مسیر نوار پلاستیکی دور یخچال امتحان کنید. در صورت نیاز اقدام به تعویض آن کنید. تمامی این موارد در زمان آموزش تعمیر یخچال یادآوری خواهند شد.

 1. موتور یخچال برای مدتی روشن می ماند

دلایل اصلی بروز این مشکل پر شدن بیش از حد یخچال از مواد غذایی، تغییر درجه تنظیم یخچال و آب و هوای گرم محیط است. زیرا یخچال برای برگشت به دمای استاندارد نیاز به زمان دارد. رفع برفک و یخ زدایی تا حدودی این مشکل را حل می کند. یخچال را مرتب سرویس کنید. تست لاستیک های درب یخچال هر سال دوبار و تمیز کردن نوارهای پشتی الزامی است. بهتر است موتور یخچال خود را چک کنید.

 1. یخچال ریپ می زند

رله استارت یا رله بار زیاد خراب است. موتور الکتریکی خراب است یا لوله های گاز یا لوله های رابط مسدود است. ابتدا رله را از برق خارج کنید و آن را تست کنید و در صورت خراب بودن آن را تعویض کنید. رله را تعویض کنید. پس از اینکه موتور را تست کردید و متوجه شدید که موتور خراب است نسبت به تعویض آن اقدام کنید. بعد از جدا کردن کمپرسور از موتور و تست کمپرسور، اگر کمپرسور سالم است و اشکال از لوله های رابط یا لوله مویین است باید نسبت به رفع عیب آن اقدام کنید.

 1. برفک زدن لوله های برگشت

احتمال اینکه المنت مشکل داشته باشد زیاد است و بایستی تعویض شود. هنگامی که درب یخچال خیلی باز می ماند هوای گرم وارد یخچال شده و با هوای سرد مخلوط می شود در نتیجه یخچال برفک می زند. بایستی لاستیک و واشر درب یخچال را چک کرده که سالم باشند و درب را کیپ کنند. خرابی ترموستات هم می تواند دلیل دیگری برای برفک زدن یخچال باشد. در حین آموزش تعمیر یخچال می بایست با تمامی اجزای یخچال آشنا شد.

 1. نشتی موجود در یخچال

دلیل نشتی یخچال عدم تخلیه به موقع مخزن یخچال است. مخزن تخلیه و لوله مویی بایستی چک شود. شما بایستی حداقل سالی یکبار مخزن یخچال خود را تخلیه کنید تا مواد زائد آن خارج شود. اگر لوله تخلیه مشکل داشته باشد آب بخوبی از مخزن خارج نمی شود در اینصورت لوله مسدود شده و بایستی سرویس شود. برای سرویس آن می توانید از فشار هوا استفاده کنید یا با سرنگ آغشته به جوش شیرین یا سفید کننده آن را سرویس کنید. موقع انجام این کار یخچال باید خاموش باشد.

 1. بدنه یخچال برق دارد

اگر اتصال بدنه از طریق رابط ها انجام گرفته است سر سیم های رابط را چک کنید که برفک نزده باشد درصورت داشتن برفک عیب را برطرف کنید. اگر اتصال بدنه در کمپرسور است باید آن را تعویض کنید. اگر قسمت برق بدنه در ترموستات یا چراغ یخچال است عیب آن را پیدا کرده و رفع عیب کنید.

 1. صدای فن موتور زیاد و سرما کم شده است

پروانه کندانسور از محور فن جدا شده یا به دلایلی گیر می کند. همچنین فاصله ایمنی کندانسور با دیوار حفظ نشده است. در اینصورت فشار دهش سیستم و درجه حرارت دهش بالا می رود و صدای فن موتور قطع شده و یا ضعیف می شود از سرمای یخچال نیز کم می شود. برای برطرف کردن عیب آن بایستی گیر پروانه را رد کنید و یا پروانه را روی محور محکم کنید یا فاصله دستگاهتان را با دیوار زیاد کنید. آشنایی کامل با فن موتور در حین آموزش تعمیر یخچال بسیار مهم است.

 1. بوی بد یخچال

دلیل بوی بد یخچال می تواند گذاشتن غذا درون ظرف بدون درب باشد، تمیز نکردن یخچال، فاسد شدن غذا درون یخچال بوی بد ایجاد می کند. دستگاهتان را خالی کرده و از برق بکشید. قفسه های درون یخچال را با آب گرم و کف تمیز کنید سپس مواد بوگیر، چند دانه قهوه و یا جوش شیرین درون یخچال بگذارید که بوی بد یخچال را بگیرند.

حتما بخوانید:   آشنا شدن با معنی دکمه های آسانسور

آموزش تعمیر یخچال

پنج علت سرمای زیاد یخچال

بطور کلی یخچال ها برای سرد نگه داشتن مواد غذایی درون آن ساخته شده اند. دمای یخچال بایستی بین 34 تا 40 درجه فارنهایت باشد. بهترین راهکار برای چک کردن و کنترل دمای یخچال گذاشتن یک دماسنج درون یخچال است. شما با هر بار باز و بسته کردن درب یخچال می توانید از بهینه بودن دمای درون یخچال خود مطلع شوید. در اینجا 5 علت سرمای یخچال را به شما نشان می دهیم.

 • مشکلات جریان هوا

یکی از دلایل مشکل جریان هوا می تواند یخ زدن یخچال باشد. جریان هوا در یخچال تاثیر مهمی در سرد نگه داشتن مواد غذایی درون یخچال دارد. هوای سرد در محفظه مواد غذایی باید در گردش باشد تا بتواند غذا را به دمای مناسب و مطلوب برساند. زمانی که محفظه غذا به دمای مناسب رسید کمپرسور یخچال خاموش شده و یخچال بدون فعالیت است تا زمانی که دمای محفظه ای که غذای تازه درون آن است زیاد شود. زمانی که هوا گرم است درجه حرارت محفظه در قسمت بالای یخچال کمی بالا می رود. در این مواقع فضای یخچال بایستی سرد باشد. هوا از طریق دریچه بالای یخچال عبور کرده و مجددا به درون یخچال برمی گردد و در نتیجه سرما وارد یخچال می شود.

 • مشکلات سیستم کنترل سرما

دو قسمت در یخچال وظیفه کنترل را به عهده دارند، ترموستات که وظیفه آن کنترل سرمای یخچال است و دیگری که کنترل تنظیم جریان هوا بین محفظه ها انجام می دهد. در ابتدا بایستی جریان هوا تنظیم شود. اگر تنظیم به جای نقطه مرکزی در انتهای مقیاس باشد ممکن است باعث درست کار نکردن تبادل هوا شود. اگر تنظیم کنترل ها اشتباه است هر دو را در محدوده متوسط تنظیم کنید. یخچال باید تا 24 ساعت با تنظیم جدید بماند. در طول این 24 ساعت درب یخچال را زیاد باز و بسته نکنید. دمای آخری را یادداشت نمایید. تنظیم های متوالی باید با این اعداد سنجیده شوند. فن را چک کنید اگر درست کار می کند پس جریان هوا باعث سرمای بیش از حد یخچال شده است.

 • مشکلات در ذوب شدن یخ و یخ زدایی

همانطور که می دانیم اساس کار یخچال سرد کردن مواد غذایی درون یخچال است. گاهی اوقات دمای یخچال بیش از حد پایین می آید و باعث یخ زدن مواد غذایی درون محفظه یخچال می شود. خرابی سنسور دمای یخچال یکی از دلایل یخ زدایی در یخچال است. علت دیگر خرابی کنترل دما و ترموستات یا خرابی دمپر هوا است. خرابی در برد الکتریکی اصلی یخچال می تواند در یخ زدن یخچال دخیل باشد.

 • گرفتگی و کثیفی بودن دریچه ها یا نشتی آب و درز گیر

اگر هوا در بالای یخچال مسدود شود یخچال باید مدت طولانی کار کند تا دمای یخچال به پایین ترین درجه برسد. اما اگر یخچال خاموش شود باعث پایین آمدن دمای یخچال می شود بطوریکه وسایل درون یخچال یخ می زنند. مسدود شدن جریان هوا عامل اصلی یخ زدن یخچال است.

 • تنظیمات اشتباه

برای این کار بایستی یک دماسنج در یخچال خود داشته باشید. برای تنظیم تعادل در دمای یخچال بایستی عقربه صفحه روی متوسط باشد. دما را یادداشت کرده و 24 ساعت صبر کنید. در طی این مدت درب یخچال را فقط در مواقع ضروری باز و بسته کنید. بعد از 24 ساعت دما را چک کنید. اگر یخچال خیلی سرد بود درجه دما را روی 1/8 درجه بچرخانید. تنظیمات جدید ایجاد می شود که مجددا باید 24 ساعت صبر کنید. دما را دوباره چک کنید اگر هنوز هم یخچال شما سرد است کنترل هوا را به سمت گرم یخچال حرکت دهید. در زمانی که یخچال در حال کار کردن است در را باز و بسته کنید با باز کردن درب بایستی هوای سردی از دریچه هوا را تشخیص دهید. زمانی که برای آموزش تعمیر یخچال اقدام می کنید، تمامی این موارد به شما آموزش داده خواهد شد.

حتما بخوانید:   آشنا شدن با معنی دکمه های آسانسور

 

کلام پایانی

چگونه یخچال عیب یابی و تعمیر کنیم ؟ بطور کلی اساس کار یخچال سرد کردن مواد غذایی درون محفظه یخچال است. اگر این وسیله خراب شود یا بدرستی کار نکند مواد غذایی فاسد شده و قابل استفاده نیست. ما در این مقاله در آموزش تعمیر یخچال راهکارهایی را به شما معرفی کردیم که خودتان می توانید در منزل به تعمیر جزئی و رفع عیب یخچال خود بپردازید.

آشنایی کامل با آموزش تعمیر یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پنج علت سرمای زیاد یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا