تعمیراتتعمیرات یخچال

چگونه می توانیم دمای یخچال فریزر را تنظیم کنیم ؟

شیوه تنظیم کردن دمای یخچال های ال جی، جنرال الکتریک، سامسونگ و ...

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به وسیله تنظیم صحیح دمای یخچال، از فاسد شدن و خرابی مواد غذایی جلوگیری خواهد شد و توانایی این را دارید که آن ها را مدت زمان بیشتری تازه و سالم نگهداری کنید. سامانه کنترل درجه هر مدل یخچال با دیگر مدل‌ ها کمی تفاوت دارد. پس لازم است شیوه تنظیم کردن دما یخچال خود را بلد باشید. پیش از دست زدن به کنترل ها، درجه حرارت را به وسیله دماسنج اندازه گیری کنید. سپس به منظور عوض کردن تنظیمات از کلید ها، تنظیم کننده ولومی، کشویی یا نمایشگر دیجیتال استفاده نمایید. تنظیمات را به مرور انجام دهید تا یخچال فریزر شما به منظور نگهداری صحیح مواد غذایی در دمای مناسبی قرار بگیرد. چنانچه با وجود انجام دادن تنظیمات درجه یخچال شما عوض نمی شود یا به طور کلی خنک نمی کند، قطعا ایرادی وجود دارد که خوب است از یک تکنسین تعمیر ماهر کمک بخواهید. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی این موارد می پردازیم .

 

در این مطلب با شیوه تنظیم دمای یخچال با استفاده انواع ترموستات های دمایی، برای مدل های مختلف صحبت می کنیم.

شیوه تنظیم دمای یخچال به وسیله پیچ تنظیم درجه

دمای یخچال

۱ ) بعضی از انواع یخچال های مدل قدیمی از ولوم تنظیم درجه استفاده می کنند که از نظر ظاهری به ولوم های اجاق گاز شباهت دارند. ولوم تنظیم درجه که درون یخچال و عمدتاً در بخش فوقانی یخچال و در بعضی مجاور لامپ قرار دارد، مجموعه ای از اعداد یا شیار را دارا می باشد که برای تنظیم درجه کاربرد دارند. امکان دارد فلشی را روی ولوم مشاهده کنید که به درجه تنظیم شده اشاره دارد.

ولوم تنظیم دمای یخچال شما امکان دارد با یخچال همسایه فرق داشته باشد. با وجود اینکه ولوم در انواع مدل ها متفاوت می باشد اما همه ولوم ها به یک نحو کار می کنند.

 

2) به منظور خنک شدن یخچال ولوم را بچرخانید. در اکثر ولوم های تنظیم کننده درجه عدد های بزرگتر، یخچال شما را خنک تر می کنند. چنانچه یخچالتان رنج اعداد 1 تا 5 را دارد و احتیاج به سردی بیشتری دارید، ولوم را در جهت عدد 5 بچرخانید و چنانچه قصد دارید سرما را کم کنید، ولوم را در جهت عدد 1 بچرخانید. چنانچه روی ولوم تنظیم درجه یخچال شیار وجود دارد، اقدام به چرخاندن ولوم را در جهت عقربه های ساعت کنید تا مواد غذایی درون یخچال سرد تر شوند.

بهترین تنظیم عمدتاً میانه ولوم می باشد. چنانچه رنج ولوم شما بین 1 تا 5 می باشد، تلاش کنید آن را روی 3 قرار دهید. چنانچه بین 1 تا 9 است، آن را روی 4 قرار دهید. علاوه بر این، یخچال شما امکان دارد برچسب های “گرم تر” و “سرد تر” داشته باشد که به شما در تنظیم کردن دما کمک خواهد کرد.

۳) به دما نگاه کنید و آن را به شکل صحیح تنظیم کنید. به عنوان مثال چنانچه می خواهید درجه را روی حدود 37 درجه فارنهایت (3 درجه سلسیوس) قرار دهید. دما سنجی را بر روی قفسه میانی قرار داده و حداقل 5 ساعت منتظر بمانید تا درجه تنظیمی جدید ثبات پیدا کند. سپس ببینید که آیا درجه مورد نظرتان است یا نه. ولوم را تغییر دهید تا درجه یخچال و فریزر به حد نصاب برسد.

امکان دارد لازم باشد به منظور پیدا کردن دمای مناسب، چند مرتبه این مراحل را تکرار کنید. تنظیمات را به مرور انجام دهید و بگذارید یخچال در هر مرتبه 5 ساعت یا بیشتر استراحت کند. زمانی که درجه مناسب را پیدا شد، دمای تنظیم شده روی ولوم را نشان گذاری کنید تا اگر به هر علتی درجه یخچال شما از تنظیم خارج شد بتوانید به آسانی بازهم آن را تنظیم کنید.

 شیوه تنظیم درجه یخچال به وسیله تنظیم کننده کشویی

 ۱) در بعضی از انواع یخچال ها به منظور تنظیم دمای یخچال تنظیم کننده ای کشویی در قسمت فوقانی یخچال قرار گرفته. تنظیم کننده کشویی مانند به همان ولوم تنظیم کننده درجه با این تفاوت که با حرکت کشویی، درجه را کنترل می کند. تنظیم کننده کشویی عمدتاً مجاور لولای درب در بخش بالایی یخچال قرار گرفته است. امکان دارد تعدادی عدد را در طول تنظیم کننده کشویی مشاهده کنید، که توانایی این را دارید از آنها به منظور تنظیم درجه مناسب یخچال استفاده کنید.

حتما بخوانید:   مشکلات درب یخچال سامسونگ چیست؟

به احتمال زیاد به منظور کار کردن با تنظیم کننده کشویی یا سوئیچ لغزنده آن ایراد خاصی نداشته باشید، اما به منظور راهنمایی بیشتر باید به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید.

۲) سوئیچ لغزنده را در جهت راست حرکت داده تا یخچال سرد شود. عمدتاً طرف راست تنظیم کننده، یخچال شما را سرد خواهد کرد. امکان دارد تنظیم کننده کشویی مثل ولوم تنظیم درجه برچسب “خنک تر” به منظور راهنمایی بیشتر را دارا باشد. به آسانی سوئیچ لغزنده را با انگشت خود به شکل افقی حرکت دهید تا درجه مورد نظر تنظیم شود.

مناسب ترین تنظیم درجه در تنظیم کننده کشویی یخچال، عمدتاً درست میانه آن می باشد. چنانچه برچسب گذاری شده باشد عدد 3 یا 4 مناسب می باشد. چنانچه اطمینان ندارید که چه تنظیماتی را لازم است انجام دهید بهترین کار این است که از تنظیم درجه میانه آغاز کنید.

۳) پس از حداقل 5 ساعت منتظر ماندن بازهم درجه را اندازه گیری کرده و آن را تنظیم کنید. چنانچه درجه نقطه مورد نظرتان است، خوب است! دیگر احتیاجی به انجام کاری نیست. برای عمده موادی که در یخچال نگهداری می شود. دمای 37 درجه فارنهایت (3 درجه سلسیوس) مناسب می باشد.

چنانچه یخچال شما در شروع به درجه مناسب نرسید، دماسنجی را درون یخچال قرار دهید و 5 ساعت منتظر بمانید. آن را چک کنید و به وسیله تنظیم کننده کشویی تنظیمات را انجام دهید. هر مرتبه تنظیمات کوچکی را انجام دهید تا هنگامی که به درجه مورد نظر برسید.

بعد از پیدا کردن نقطه مناسب برای سوئیچ لغزنده، نقطه مناسبی را که تنظیم کرده اید نشان گذاری کنید. به این ترتیب، اگر به علتی از این حالت خارج شدید، توانایی برگرداندن سوئیچ لغزنده به همان تنظیمات را دارید.

عملکرد نمایشگر دیجیتال یخچال

دمای یخچال

۱)در انواع مدل های جدید یخچال، نمایشگر دیجیتال تنظیم دما در جلوی یخچال فریزر قرار گرفته است. بعضی از انواع یخچال ها دارای صفحه نمایش دیجیتال با کلید های کنترلی هستند و مدل های تازه تر از نمایشگر لمسی بهره می برند.

به منظور راهنمایی بیشتر در مورد شیوه عملکرد کنترل های یخچال فریزر خود، لازم است دفترچه راهنمای یخچالتان را مطالعه کنید.

۲) دکمه های جهت دار را فشار داده تا درجه تنظیم شود. عمده صفحه نمایش های دیجیتال دارای کلید هایی با فلش کوچک می باشند که شما باید به منظور تغییر درجه از آن ها استفاده کنید. بعضی از انواع مدل ها دارای کلید هایی مانند “گرمتر” و “خنک تر” هستند که همان کاری را که انتظارش دارید انجام می دهند. کلید ها را فشار دهید تا نمایشگر دمای دلخواه شما را نشان دهد. درجه یخچال و فریزر را در حدود 37 درجه فارنهایت (3 درجه سلسیوس) تنظیم کنید. درجه را بیش از 40 درجه فارنهایت (4 درجه سلسیوس) قرار ندهید تا از فساد مواد غذایی جلوگیری کنید.

۳) یخچال فریزر را به وسیله نگهداری دماسنج درون آن به مدت حداقل 5 ساعت مورد آزمایش قرار دهید. برای تنظیمات تازه انجام شده، مدت زمان مناسب به یخچال و فریزر دهید، اما یک دماسنج را در قفسه میانی بگذارید. نمایشگر الکترونیکی یخچال شما فقط  یک صفحه نمایش می باشد، پس امکان دارد اگر مشکل داشته باشد با درجه یخچال شما تطابق نداشته باشد. همیشه از یک دماسنج استفاده نمایید تا از درجه یخچال خود اطمینان حاصل کنید.

چنانچه دمای درونی صحیح نیست، تلاش کنید کم کم به وسیله کنترل ها باز هم اقدام به تنظیم آن کنید. پس از هر تنظیم 5 ساعت دیگر منتظر بمانید تا مشاهده کنید آیا تغییری ایجاد شده است. در پایان چنانچه درست نشد، امکان دارد یخچال شما یک ایراد سرد کنندگی داشته باشید که لازم است توسط یک تعمیرکار مورد بررسی قرار بگیرد.

شیوه تنظیم دمای یخچال به وسیله صفحه نمایش دیجیتال

ال جی از مدل های مختلف صفحه نمایش در انواع مدل های یخچال های فریزر خود بهره می‌برد . شیوه تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید و فریزر ال جی عمدتاً مانند هم است و فقط تفاوت های کوچکی در شکل ظاهری دارند.

شیوه تنظیم ساید بای ساید

به منظور کاهش درجه یخچال، کلید “Refrigerator” یا “fridge” که در درگاه جلوی یخ ساز و آب سردکن قرار گرفته را مکرراً فشار دهید. با هر بار فشار دادن کلید دما 1 درجه کم می شود. عمدتاً بازه دما در یخچال بین 0 تا 7 درجه می باشد که دمای عادی برای یخچال، 3 یا 4 درجه سلسیوس است.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر یخچال ناسیونال National | خدمات نمایندگی ناسیونال

به منظور کاهش درجه فریزر، کلید” Freezer ” که در پنل جلوی یخ ساز و آب سرد کن قرار گرفته را مکرراً فشار دهید. با هر بار فشار دادن کلید دما 1 درجه کم می شود.  عمدتاً بازه دما در فریزر بین 14-  تا 24- درجه می باشد که دمای نرمال برای فریزر 18- یا 19- درجه سلسیوس است.

شیوه تنظیم دما انواع یخچال های فریزر ال جی

انواع مدل های متفاوت یخچال فریزر های ال جی نمایشگر های مختلفی دارند که البته همه مدل ها مانند هم عمل می کنند و فقط در ظاهر نمایش مختلف می باشند. در انواع مدل های متفاوت، تنظیم درجه به شکل نقطه ای، خطی و یا به شکل یک خط همراه با عددی نمایش داده می شوند. در همه مدل ها هر چه تعداد نقاط و خط های روشن زیاد تر شود، دما خنک تر می شود.

به منظور تنظیم کردن درجه یخچال فریزر ال جی کافی است کلید “FRZ.TEMP” را به منظور تنظیم دمای فریزر و کلید “REF.TEMP” را به منظور تنظیم درجه یخچال فشار دهید و درجه مورد نظرتان را برای هر یک از قسمت های یخچال و فریزر تنظیم نمایید.

شیوه تنظیم کردن دما یخچال های فریزر سامسونگ به وسیله

صفحه نمایش دیجیتال

انواع مدل های متفاوت یخچال های فریزر سامسونگ با ارائه دو کلید جداگانه، عمل تنظیم کردن درجه را آسان می کند: یکی به منظور کنترل درجه یخچال و دیگری برای کنترل درجه فریزر. با کمک گرفتن از این کلید ها توانایی این را دارید دمای هر بخش از یخچال فریزر را به شکل جداگانه تغییر دهید.

به کنترل پنل یخچال فریزر سامسونگ خود که عمدتاً در بخش جلوی یخچال قرار دارد نگاه کنید. کلید های جداگانه “Freezer” و “Fridge” در کنترل پنل را می بینید. کلید “Freezer” در بخش پایینی و طرف چپ و کلید “Fridge” در قسمت پایین و جهت راست کنترل پنل قرار گرفته است.

کلید ” Fridge” را بفشارید تا دما بین درجه های از پیش تنظیم شده ای که در کامپیوتر یخچال شما وجود دارد تغییر کند. با در نظر گرفتن مدل یخچال سامسونگ شما، امکان دارد ظاهر گرافیکی را ببینید که طیف دما را از سرد به سردتر نشان می دهد. همچنین امکان دارد مقادیر درجه مشخصی را به شکل عددی در کنترل پنل مشاهده کنید.

به منظور استفاده از Power Cool در هر قسمت از یخچال خود، یکی از کلید های ” Freezer ” یا ” Fridge” را به مدت سه ثانیه فشار بدهید و نگه دارید. به عنوان مثال، بعد از نصب اولیه یخچال فریزر خود، امکان دارد قصد استفاده از Power Cool داشته باشید تا یخچال فریزر سامسونگ خود را زودتر به درجه مناسب برسانید.

شیوه تنظیم دما در ساید بای ساید های سامسونگ

شیوه تنظیم دما ساید بای ساید سامسونگ نیز مانند تنظیم درجه یخچال فریزر سامسونگ می باشد و شما می توانید با فشار دادن کلیدهای “Freezer” به منظور تنظیم دمای فریزر و “Fridge” برای تنظیم درجه یخچال، درجه ساید بای ساید سامسونگ خود را تنظیم کنید.

شیوه تنظیم دمای یخچال جنرال الکتریک

راه اندازی اولیه، دو کنترل “Freezer” و “Fridge” باید به شکل عادی normalو یا حالت mid point تنظیم کنید. کنترل های درجه را می توانید در قسمت درونی و بالای محفظه یخچال و یا در پنل کنترل کننده در قسمت جلوی یخچال ببینید. به شکل کلی انواع مدل های متفاوت یخچال های جنرال الکتریک برای تنظیم درجه به شکل زیر هستند:

 • مدل دو کنترله: تنظیم درجه یخچال و فریزر به شکل جداگانه صورت می گیرد. تنظیمات عادی برای فریزر و یخچال به ترتیب 5 و C یا 5 و 5 می باشد.
 • مدل یک کنترله: تنظیم درجه یخچال و فریزر به وسیله یک کنترل انجام می شود. تنظیمات نرمال 5 می باشد.
 • مدل های دارای صفحه نمایش دیجیتال: تنظیمات عادی برای فریزر و یخچال به ترتیب 0 و 37 فارنهایت می باشد.

هنگامی که مرتبه اول یخچال جنرال الکتریک خود را راه اندازی می کنید بعد از تنظیم درجه، باید 24 ساعت منتظر بمانید تا دما ثابت شود. درجه را در یخچال و فریزر چک کنید. در این مرحله امکان دارد احتیاج به تنظیمات مجدد باشد.

در زمان هایی که میزان مواد غذایی در یخچال زیاد می باشد مثل هنگام تعطیلات یا در فصل گرم تابستان، امکان دارد فعال کردن کنترل ها برای خنک تر کردن تمام یخچال فریزر بهتر باشد. شما به وسیله آزمون و خطا دما های متفاوت می توانید بهترین دما را برای پاسخ به نیاز هایتان پیدا کنید.

شیوه تنظیم دما در یخچال های درب فرانسوی یا فرنچ جنرال الکتریک

دو  کلید “Freezer” یا “Fridge” بر روی کنترل پنل یخچال های درب فرنچ جنرال الکتریک قرار گرفته که به منظور تنظیم کردن درجه استفاده می شوند. شما با فشار دادن کلید “Freezer” دمای فریزر و با فشار دادن کلید “Fridge” دمای یخچال را می توانید به اندازه دلخواه تنظیم کنید.

حتما بخوانید:   آموزش کامل تعویض فیلتر یخچال فریزر

علاوه براین چنانچه که قصد دارید حالت Turbo Cool یا Turbo Freeze را فعال کنید، فقط لازم است هر کدام از کلید های “Freezer” یا “Fridge”  را به مدت 3 ثانیه بفشارید تا فعال شوند. برای غیر فعال کردن آن ها نیز لازم است دوباره همین کلید ها را به مدت 3 ثانیه فشار دهید.

 

شیوه تنظیم درجه یخچال های ساید بای ساید جنرال الکتریک

 

تنظیم کردن درجه ساید بای ساید جنرال الکتریک برای هر کدام از قسمت های یخچال و فریزر به وسیله دو کلید ” warmer” و “colder”  انجام می شود. به منظور کاهش درجه قسمت یخچال ساید بای ساید جنرال الکتریک، کلید“colder” را مکرراً فشار دهید تا به درجه مورد نظر برسید و برعکس به منظور افزایش دما از کلید ” warmer” استفاده کنید (با کلید های “warmer” و “colder” قسمت Refrigerator در صفحه نمایش). به منظور تغییر دادن درجه قسمت فریزر نیز به شکل مشابه (با کلید های “warmer” و “colder” قسمت Freezer در صفحه نمایش ) همین عمل را می توان انجام داد.

 

آیا شیوه تنظیم درجه در یخچال های فریزر امرسان، هیمالیا و الکترواستیل متفاوت است؟

همانگونه که قبل تر شرح دادیم شیوه تنظیم درجه همه برندهای یخچال عمدتاً همانند هم می باشد. فقط تفاوت، نوع نشان دادن درجه است. در بعضی دما به شکل عدد نمایش داده شده و در بعضی دیگر امکان دارد به شکل کلمه (colder, normal, cold) نشان داده شود. بعضی از یخچال ها هم دما را به شکل گرافیکی نشان می دهند، اما کارایی همه مانند هم می باشد.

چرخاندن درجه در جهت راست (به سمت گردش عقربه های ساعت)، سبب خنک شدن دمای یخچال و چرخاندن درجه در جهت چپ (جهت مخالف گردش عقربه های ساعت) نیز باعث گرم شدن دمای درون یخچال خواهد شد. پس شیوه تنظیم دمای یخچال هیمالیا و شیوه تنظیم دما یخچال امرسان، الکترواستیل و یا سایر برندهای یخچال باهم مشابه هستند.

علاوه بر این درجه مناسب یخچال و فریزر هیمالیا، الکترواستیل و بقیه برند ها نیز اختلاف آنچنانی ندارد. همانطور که گفته شد، درجه مناسب یخچال فریزر های هیمالیا، الکترواستیل و… بین ۲ تا ۵ درجه سلسیوس رایج است.

تبدیل فارنهایت به سلسیوس:

چنانچه که با درجه فارنهایت آشنا نیستید و تنظیم درجه یخچال شما بر حسب فارنهایت می باشد. به وسیله فرمول زیر امکان محاسبه ساده دمای فارنهایت برچسب دمای سانتی گراد را پیدا کنید.

c : (f- 32) 5/9

 

نکته های تنظیم درجه یخچال:

 • لمس مواد غذایی روشی منطقی به منظور چک کردن دمای یخچال می باشد. این روش دقیق ترین روش نیست اما کمک کننده است.
 • با عوض شدن فصل ها باید تغییر دما را در نظر گرفت عمدتاً درجه در فصل تابستان باید کمی خنک تر باشد و در فصل زمستان باز هم به تنظیم دمای سابق برگردد.
 • چنانچه مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال دادید دمای یخچال را خنک تر کنید تا یخچال توانایی خنک نگه داشتن همه چیز در دمای مورد نظر شما را داشته باشد.
 • یخچال نقاط سرد و گرم بسیاری دارد اما با توجه به نوع یخچال تغییر می کند. به صورت کلی قسمت های بالایی و پایینی خنک تر و قفسه های درب گرم تر هستند.
 • در تعداد زیادی از فریزر هایی که به وسیله همان ولوم تنظیم درجه یخچال عمل می کنند. تغییر دادن دمای یخچال روی فریزر نیز تاثیر گذار است. در بعضی از انواع فریزر هام ولوم تنظیم درجه مجزا می باشد.
 • چنانچه تنظیمات انجام شده سبب تغییر دمای یخچالتان نمی شود باید از یک تکنسین تعمیر کمک بگیرید.

دلیل نوسان در دمای یخچال ساید بای ساید سامسونگ

تنظیم کردن درجه یخچال به وسیله ترموستات انجام می شود که هر نوع ایراد آن امکان دارد سبب بیش از حد سرد یا گرم شدن یخچال شود. البته عوامل دیگری هم می توانند سبب نوسان درجه یخچال شوند. چنانچه درجه یخچال شما اخیراً نوسان پیدا کرده و سرد و گرم می شود، یکی از گزینه های زیر می تواند دلیل بروز ایراد باشد:

 • ایراد ترموستات
 • ایراد برد پاور یخچال
 • ایراد فن اپراتور
 • نوسان در برق
 • باز ماندن درب یخچال ساید بای ساید
پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه تنظیم کردن دمای یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل نوسان در دمای یخچال ساید بای ساید سامسونگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x