تعمیرات ساختمان

بازسازی مطب پزشکی | بازسازی دندانپزشکی و یا کلینیک پزشکی

بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی به علت ماهیت خاصی که این ساختمان‌ ها دارند بسیار حائز اهمیت می‌ باشد. افراد زیادی با روحیات و احوالات متفاوت در این محیط‌ ها رفت و آمد دارند. مراجعین به این کلینیک‌ ها معمولاً افرادی هستند که هنگام نیاز به درمان و بروز ناراحتی به پرستاران و دکترها روی آورده اند بنابراین محیط درمانگاه و کلینیک باید آرامش بخش و دلنشین باشد و بتواند این اطمینان را در فرد ایجاد کند که در محیطی سالم و امن حضور دارد. به همین خاطر است که بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی بر اساس نکات مهمی باید انجام شود.

نکات مهم برای بازسازی کلینیک پزشکی و یا دندانپزشکی

برای بازسازی کردن مطب پزشکی و یا کلینیک باید سعی کنید که در سالن انتظار نورهای ملایمی استفاده نمایید تا بتواند به بیماران آرامش روانی ببخشد. استفاده از رنگ‌ های پ رنور و بسیار روشن می‌ تواند ذهن را آشفته کرده و فرد را دچار تشویش روانی کند. مخصوصاً اگر آن فرد دچار اضطراب درونی و یا استرس باشد می‌ تواند تحت تاثیر این نورها قرار گرفته و استرس او چندین برابر شود. از سوی دیگر اتاق پزشک باید روشنایی و نور کافی داشته باشد تا پزشک بتواند به راحتی به معاینه بیمار و دیدن وضعیت او بپردازد. اجزای مهمی در یک مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی وجود دارد که باید به آنها توجه شود. دیوارها، طراحی داخلی و نورپردازی از آن جمله هستند. علاوه بر آن کف کلینیک هم باید بسیار به آن توجه شود زیرا این قسمت به تنهایی روی نظم کلی و ظاهر کلینیک تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. برای انتقال دادن حس آرامش به مراجعین زمان بازسازی کردن مطب پزشکی و یا کلینیک می‌ توانید از کفپوش‌ هایی که چوبی و یا طرح چوب هستند استفاده نمایید. کاشی سفید و یا کاشی‌ هایی که دارای انعکاس نور زیادی هستند می‌ توانند برای مراجعین بسیار آزار دهنده باشند.بازسازی مطب پزشکی، دندانپزشکی و یا کلینیک پزشکی پیش از بازسازی کردن یک ساختمان قدیمی مخصوصاً مکانی که مراجعین زیادی در طول روز دارد، می‌ توان از رنگ و مصالحی استفاده کرد که دارای کیفیت زیادی باشد و بتواند مشتری را بسیار راحت جذب کند. کلینیک‌ ها هم از آن دسته مکان‌ هایی می‌ باشند که اگر کوچک‌ ترین سهل انگاری و کم توجهی در ترکیب رنگ و چیدمان آنها انجام شود آشفتگی ذهنی برای مراجعین به دنبال خواهد داشت. بنابراین برای بازسازی کردن مطب پزشکی و یا کلینیک عجله نکنید و بهتر است این کار را به یک متخصص حرفه‌ ای که در زمینه بازسازی و دکوراسیون تجربه دارد بسپارید.

حتما بخوانید:   چرا رله مشعل گازی ریست می‌شود؟ تعمیر رله مشعل گازی

عملیات بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی

عملیات بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک شامل موارد زیر می‌ باشد:

 • کاربری کلینیک پزشکی

مهمترین نکته‌ ای که در بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی باید به آن توجه شود نوع کاربری ساختمان می‌ باشد. نوع بیماران و مراجعین باید مشخص شده و بر اساس آن به انتخاب ترکیب رنگ و دکوراسیون داخلی پرداخته شود. به عنوان مثال چنانچه اغلب مراجعین به کلینیک پزشکی کودکان هستند لازم است که محیطی سرگرم کننده و شاد برای آنها فراهم گردد. چنانچه کلینیک برای نابینایان می‌ باشد حتماً باید مسیری برای آنها در نظر گرفته شود که بتوانند به آسانی راه خود را پیدا کنند و با مشکلی مواجه نشوند. علاوه بر آن برای افراد معلول هم باید تسهیلات لازم در نظر گرفته شود.

 • بررسی نیازها و خواسته‌ های کلینیک

برای بازسازی کردن مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی لازم است که خواسته‌ ها، توقع و نیازهای کادر پزشکی هم در نظر گرفته شود. علاوه بر آن با افزودن بخش پذیرش برای ورودی کلینیک هم می‌ توانید از سردرگم شدن بیماران تا حد زیادی جلوگیری کنید. بنابراین این مورد را فراموش نکنید و حتماً در بازسازی کلینیک خواسته‌ های کارفرما را نیز در نظر بگیرید.

 • معماری کلینیک پزشکی

برای بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی لازم است که به معماری آن توجه خاصی شود. می توانید برای فضای پذیرش صندلی انتظار قرار دهید تا مراجعین بتوانند زمانی را که در آنجا منتظر هستند به راحتی سپری کنند. معماری داخلی مطب و یا کلینیک باید دارای فضای مناسب جهت قرار گرفتن لوازم کلینیک باشد. همچنین جداسازی فضا می‌ تواند به زیباتر کردن کلینیک کمک کند و از آلودگی صوتی نیز تا حد زیادی جلوگیری نماید.

 • ایجاد محیط شاد

یکی دیگر از نکات مهم برای بازسازی کردن مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی ایجاد فضای آرامش بخش و شاد می‌ باشد. همچنین سیستم تهویه هوا باید در اتاق‌ ها در نظر گرفته شود تا بتواند به افزایش حس آرامش برای بیماران کمک نماید. چنانچه تا به حال مطب و یا کلینیک شما سیستم مناسبی جهت تهویه هوا نداشته در بازسازی کردن آن حتماً این نکته را مورد توجه قرار دهید. بازسازی مطب پزشکی، دندانپزشکی و یا کلینیک پزشکیبا استفاده کردن از طرح‌ های مجازی و سقف کاذب و همچنین ایجاد فضای سبز هم می‌ توانید فضای زیبایی در کلینیک خود ایجاد نمایید. اهمیت بازسازی مطب و یا کلینیک پزشکی در ایجاد محیطی امن، آرام و مناسب برای مراجعین و بیماران و همچنین کادر پزشکی بسیار قابل توجه می‌ باشد. با انجام این نکات می‌ توانید بازسازی مطب یا کلینیک خود را به بهترین شکل انجام داده و یک مرکز درمانی موفق داشته باشید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کردن چیلر جذبی و تراکمی | عیب یابی چیلر جذبی

بازسازی مطب پزشکی یا کلینیک دندانپزشکی چگونه انجام می‌ شود؟

شاید بازسازی برای بسیاری از مکان‌ ها فقط جنبه تغییر حال و هوا و زیباسازی داشته باشد ولی این مورد برای مطب‌ ها و کلینیک‌ ها برای ایجاد محیطی تمیز، بدون آسیب و نو از موارد بسیار ضروری می‌ باشد. به همین خاطر است که بازسازی مطب و کلینیک پزشکی و مجتمع‌ های پزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک نخست باید بدانید که چه کاری باید انجام دهید. تحول و تغییرات ظاهری در کلینیک‌ های درمانی و محیطی نو، تمیز، بدون خراش و ترک بسیار مهم است. توجه کنید که دکوراسیون مطب و یا کلینیک و طراحی آن از دید بیماران و مراجعین بسیار مهم است. تمیز بودن و زیبایی فضای درمانگاه یا کلینیک می‌ تواند باعث القای احساس آرامش به بیماران و مراجعین شود و آنها مطمئن شوند که به جایی بهداشتی و تمیز پا گذاشته اند. استفاده مناسب از محیط موجود در کلینیک و مطب بستگی به نوع خدمات و تعداد مراجعین و بیماران دارد. علاوه بر آن در بازسازی ساختمان و یا تعمیرات کلی و یا حتی جزئی آن بسیاری عوامل دیگر نیز دخیل هستند که می‌ توانیم آنها را به شکل زیر نام ببریم.

 • متراژ ساختمان
 • کاربری ساختمان
 • نوع ساخت دیوارهای بیرونی
 • نوع و سبک سازه
 • فضاهای داخلی
 • فضاهای جانبی مانند پشت بام، پله‌ ها، انباری و …
 • تعداد اتاق‌ ها

در بازسازی مطب کلینیک پزشکی و یا به طور کلی در بازسازی همه ساختمان‌ ها، مهم‌ ترین مرحله پیش از هر چیز این است که به طرح و ایده اولیه توجه کرده و بر اساس آن تغییرات لازم انجام دهید و نتیجه خوبی از فرایند بازسازی دریافت نمایید.

برای بازسازی مطب یا کلینیک پزشکی چه نکاتی باید رعایت شود؟

اهمیت تمیز بودن محیط کلینیک و همچنین عملکرد درست قسمت‌ های مختلف آن بسیار اهمیت دارد زیرا نا سالم بودن محیط کلینیک می‌ تواند به قیمت جان افراد تمام شود. در ادامه نکات مهمی در مورد بازسازی مطب پزشکی یا کلینیک دندانپزشکی با شما در میان خواهیم گذاشت.

 • در کلینیک‌ ها و مطب‌ ها مشکلات متداولی وجود دارد که می‌ تواند شامل مسائل مربوط به لوله کشی، نم زدگی و یا پوسیدگی دیوارها و رنگ‌ های آن، خراب شدن کولر و رادیاتور و …. می‌ باشد. جهت حل این مشکلات باید کلینیک بازسازی گردد.
 • محیط و مطب پزشکی یا کلینیک دندانپزشکی باید طوری باشد که مراجعین احساس کنند به فضای دلپذیر و گرم وارد شده‌ اند.
 • معمولا کودکان از وارد شدن به کلینیک و مطب می‌ ترسند و هم استفاده کردن از رنگ‌ های سرد می‌ تواند ترس و نگرانی آنها را بیشتر کند. برای بازسازی مطب و یا کلینیک بهتر است که قبل از هر کاری بررسی و دقت کافی در آن انجام دهید.
 • لیستی برای خود تهیه کنید و بدانید که قرار است به چه موضوعاتی پرداخته شود و هدف شما از بازسازی کردن این ساختمان چیست و هزینه بازسازی کردن ساختمان چقدر خواهد شد.
حتما بخوانید:   تفاوت نوسازی و بازسازی ساختمان | نوسازی ساختمان و بازسازی کدام بهتر است؟

بازسازی مطب پزشکی، دندانپزشکی و یا کلینیک پزشکی

 • استفاده از مصالحی مثل شیشه و چوب در سالن انتظار مطب یا کلینیک می‌ تواند فضا را پر انرژی تر، دلپذیر تر و زنده‌ تر کند.
 • به علاوه تمرکز روی رنگ آمیزی و استفاده از رنگ‌ های سبز کمرنگ، آبی و ترکیب آنها با سفید می‌ تواند محیط را بی‌ روح و کم انرژی کند.
 • به کار بردن کاغذ دیواری با طرح‌ های بسیار زیبا می‌ تواند محیط کلینیک را بسیار زیبا تر کند.

سخن پایانی

بازسازی مطب پزشکی و یا کلینیک دندانپزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به همین خاطر باید در انجام آن بسیار دقت شود تا بتواند این محیط را به فضایی آرامش بخش و دلپذیر برای مراجعین و بیماران تبدیل نماید. در این مقاله از ایبک امداد روش‌ ها و مراحل بازسازی کردن کلینیک پزشکی را توضیح دادیم و نکات مهمی که در مورد آن باید مورد توجه قرار دهید عنوان نمودیم. امیدواریم با رعایت این نکات بتوانید یک محیط درمانی بسیار کاربردی و زیبا برای مراجعین خود ایجاد نمایید.

 

 

31

بازسازی مطب پزشکی، دندانپزشکی و یا کلینیک پزشکی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بازسازی مطب پزشکی، دندانپزشکی و یا کلینیک پزشکی، برای بازسازی مطب یا کلینیک پزشکی چه نکاتی باید رعایت شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x