تعمیرات اجاق گاز

راهنمای تعمیر اجاق گاز یورولوکس EURO LUX

راهنمای تعمیر اجاق گاز یورو لوکس EURO LOX | آموزش تعمیر اجاق گاز یورولوکس

اجاق گازها امروزه جزو حیاتی ترین و اصلی‌ترین لوازم منزل می‌باشند، تا زمانی که غذا خوردن نیاز  بشر است، تولید و توسعه وسایلی که برطرف کننده این نیاز باشند، متوقف نخواهد شد. بنابراین همواره شاهد پیشرفت تکنولوژی اجاق گازها خواهیم بود. اجاق گاز یورولوکس، از جمله اجاق گازهایی است که دارای کیفیت خوبی بوده و عملکرد بهینه دارد. اما این دستگاه پر مصرف و کاربردی نیز ممکن است دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. به همین دلیل ما در این مقاله سعی می‌کنیم آموزش تعمیرات اجاق گاز و نحوه عیب‌یابی و رفع مشکل اجاق گاز یورولوکس را در منزل به شما بیاموزیم، تا در صورت بروز مشکل برای آن بدون نیاز به حضور تعمیرکار در محل خودتان بتوانید مشکلات آن را رفع نمایید.

آموزش عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز یورولوکس

همانطور که می‌دانید برای تعمیر اجاق گاز یورولوکس در محل، شما باید ابتدا دستگاه خود را عیب‌یابی نمایید. برای عیب‌یابی اجاق گاز یورولوکس نیز باید با معایب و مشکلات آن آشنا باشید. یعنی باید بدانید که هر عیب از کدام قسمت اجاق گاز نشأت می‌گیرد. برای این منظور شما می‌توانید از اطلاعات زیر استفاده نمایید.

تعمیر روشن نشدن اجاق گاز یورولوکس

در صورتی که با مشکل روشن نشدن فر اجاق گاز مواجه شدید، از موارد زیر برای تعمیر اجاق گاز یورولوکس می‌توانید استفاده کنید. روشن نشدن اجاق گاز یا فر آن از جمله مشکلاتی است که ممکن است خیلی وقت‌ها برای دستگاه شما پیش آید.

برای پیدا کردن این ایراد باید به سراغ قسمت‌های زیر بروید:

 1.  المنت کباب پز
 2.  فیوز
 3. المنت سطح گرم‌کننده
 4.  المنت پخت
 5.  کلید بی‌نهایت
 6. سنسور دمایی
 7.  شیر ایمنی
 8.  فندک فر
 9. برد الکترونیکی

تعمیر فیوز در اجاق گاز یورولوکس

 • در این قسمت منظور از فیوز، فیوز داخلی دستگاه می‌باشد.
 •   بعضی از فرها دارای فیوز داخلی می‌باشند.
 • چنانچه مشکلی در سیم و یا دیگر اجزای برقی اجاق گاز پیش آید، می‌تواند فیوز را از کار بیندازد.
 •   خرابی فیوز داخلی دستگاه نشان می‌دهد، که اتصال کوتاه و از کار افتادن یکی از قسمت‌های برقی داخلی دستگاه اتفاق افتاده است.
 •   بیشتر فرهایی که از فیوز استفاده می‌کنند، دارای نشانگر می‌باشند، که این نشانگر مشخص می‌کند کدام مدار تحت تاثیر یک فیوز معین است.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر اجاق گاز زیگما XIGMA

عیب‌یابی فندک اجاق گاز یورولوکس

چنانچه پیلوت اجاق گاز یورولوکس خاموش می‌شود، احتمالا گاز کافی به آن نمی‌رسد. بنابراین باید شعله پیلوت را مجدداً تنظیم نمایید. دلیل دیگر این مشکل ورود هوای بیش از اندازه به مخلوط کن می‌باشد. اگر اجاق گاز شما از جمله مدل‌هایی است که مخلوط کن دارد، برای تعمیر اجاق گاز باید صفحه محفظه را کمی ببندید.

دلیل جرقه نزدن فندک اجاق گاز یورولوکس

از جمله مشکلات رایج اجاق گاز یورولوکس، جرقه نزدن فندک است، که دلیل آن را باید در یکی از موارد زیر جستجو نمایید:

 •  کلید جرقه
 • قطعی سیم‌ها
 •  ترانس جرقه
 •  چینی جرقه

برای تعمیر اجاق گاز یورولوکس و حل این مشکلات باید با نقشه سیم کشی اجاق گاز فردار، تعمیر ولوم اجاق گاز و … آشنا باشید.

علت خاموش شدن شعله اجاق گاز یورولوکس

دانستن علت خاموش شدن شعله اجاق گاز یورولوکس یا همان روشن نماندن شعله هم می‌تواند در عیب‌یابی اجاق گاز به شما کمک کند. قطعه‌ای که به احتمال زیاد دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز یورولوکس است، ترموکوپل گاز است. در اکثر موارد تعمیر اجاق گاز برای این قطعه به عوض کردن آن محدود می‌گردد.

اجاق گاز یورولوکس

دلیل روشن نشدن مشعل های اجاق گاز یورولوکس

چنانچه شعله های اجاق گاز روشن نمی‌شوند، باید پیلوت دستگاه را بررسی نمایید. ممکن است سوراخ‌های مشعل یا پیلوت اجاق گاز یورولوکس مسدود شده باشد. برای برطرف کردن این مشکل باید سوراخ‌های مشعل را به کمک یک میله باریک یا برس تمیز نمایید. نازل پیلوت را هم تمیز کنید و اگر مشکل برطرف نشد آن را باید عوض کنید.

علت دود کردن شعله اجاق گاز یورولوکس

اگر با دود کردن شعله اجاق گاز یورولوکس مواجه شدید، در اسرع وقت برای عیب‌یابی اجاق گاز خود اقدام نمایید. علت دود کردن شعله اجاق گاز زیاد بودن مقدار گاز نسبت به هوا می‌باشد. برای انجام تعمیر اجاق گاز یورولوکس در صورت دود کردن شعله‌ آن، تنها باید مقدار گاز آن را کمتر کنید.

دلیل زرد سوختن شعله اجاق گاز یورولوکس

دلیل زرد سوختن شعله اجاق گاز یورولوکس کم بودن نسبت هوا در مخلوط کن اجاق گاز می‌باشد‌. برای رفع این مشکل شما باید صفحه تنظیم مخلوط کن را کمی باز نمایید. اگر اجاق گاز شما تازه است، امکان دارد که فاصله نازل تا لوله رابط به هم خورده باشد آن را باید تنظیم کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر بخار‌شو یورولوکس EURO LUX | خدمات نمایندگی بخار‌شو یورولوکس

علت صدادار بودن شعله اجاق گاز یورولوکس

عیب‌یابی اجاق گاز یورولوکس برای این ایراد، تقریباً شبیه برطرف کردن مشکل اجاق گاز به دلیل دود کردن شعله می‌باشد. اگر شعله پزش و صدا دارد، دلیلش این است که نسبت هوا به گاز در مخلوط کن زیادتر است. برای عیب‌یابی اجاق گاز یورولوکس در این حالت باید صفحه مخلوط کن را به مقدار کمی ببندید.

دلیل داغ بودن ولوم و صفحه نمایش اجاق گاز یورولوکس

زمانی که ولوم و صفحه نمایش اجاق گاز یورولوکس اجاق گاز شما خیلی داغ است، اجاق گاز شما نیاز جدی به عیب‌یابی و تعمیر دارد. توجه داشته باشید که این ایرادات امکان دارد به دستگاه شما آسیب برساند. آسیب‌های جدی مثل خراب شدن برد الکترونیکی و یا ذوب شدن قطعات و …. یکی از دلایلی که می‌تواند موجب این مشکل شود، عدم رعایت استانداردهای لازم در عایق ‌بندی اجاق گاز یورولوکس است. اگر اجاق گاز شما با پشم شیشه و عایق‌های مناسب عایق بندی گردند، گرما به اطراف نفوذ نمی‌کند. برای جلوگیری از مشکلات اجاق گاز، در این بخش پیشنهاد می‌شود زیاد ولوم را روی حرارت ماکسیم قرار ندهید و شعله را نهایتاً روی حالت متوسط قرار دهید و استفاده از دمای بالا را به زمانهای خیلی کم محدود نمایید.

انتشار بوی گاز در فضای اطراف اجاق گاز یورولوکس

چنانچه در کنار اجاق گاز یورولوکس بوی گاز را احساس کردید، باید فوراً برای تعمیر آن اقدام نمایید. امکان دارد سوپاپ گاز و شلنگ کاملاً بسته نشده باشد یا احتمال دارد، شلنگ دچار پارگی و یا تاخوردگی شده باشد. اگر شلنگ و همچنین لوله اصلی اجاق گاز یورولوکس به خوبی با بست محکم نشده باشد، امکان دارد بوی گاز را احساس کنید. باید تمام بست‌های اتصالات اجاق گاز به منبع گاز را چک نمایید. در صورتی که شلنگ گاز پاره شده و تا خورده است باید آنها را عوض کنید. چنانچه بست بین شلنگ و لوله اصلی گاز شل شده است، از بست با کیفیت استفاده نمایید و آن را محکم کنید.

اجاق گاز یورولوکس

گاز به مشعل اجاق گاز یورولوکس نمیرسد

در صورتی که گاز را باز می‌کنید ولی هیچ گازی به مشعل نمیرسد، باید مسیر گاز رسانی را چک نمایید. بررسی کنید که آیا همه مشعل‌ها روشن نمی‌شوند و گاز به آنها نمیرسد و یا خیر. اگر هیچکدام از مشعل‌ها روشن نمی‌شوند، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید، که گاز منطقه شما قطع نباشد. اگر گاز وصل است و فقط یکی از مشعل‌ها گاز ندارد، باید فندک و نازل آن مشعل را بررسی کنید. چنانچه مسدود شده باشد جریان گاز را نمی‌دهد و در نتیجه گاز به مشعل نمیرسد. درون نازل شکافی وجود دارد، که گاز از داخل آن عبور کرده و نهایتا به مشعل می‌رسد. اگر مسدود شده باشد، امکان دارد مسیر گاز رسانی بسته شود. خراب بودن فندک هم می‌تواند موجب بروز این مشکل شود.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات مخلوط کن یورولوکس Eurolux | نمایندگی تعمیرات مخلوط کن یورولوکس درتهران

سرویس و نگهداری اجاق گاز یورولوکس

چنانچه شما به خوبی از اجاق گاز یورولوکس خود نگهداری نمایید یا یک سری نکات اساسی و مهم را رعایت نمایید، خیلی از مشکلاتی که نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند، رخ نخواهد داد. استفاده درست و اصولی از اجاق گاز، موجب افزایش طول عمر مفید دستگاه شما می‌شود. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

 1.  از نصب کردن اجاق گاز یورولوکس در محیط های کوچک و در بسته، که امکان خارج شدن گازهای به وجود آمده نیست، خودداری نمایید.
 2.  اجاق گاز یورولوکس را در مسیر وزش باد نصب نکنید.
 3. بر روی محل اتصال دو سر شلنگ به لوله کشی گاز و اجاق گاز باید از بست مناسب و محکم استفاده کنید.
 4.  طول شلنگ گاز نباید از یک و نیم متر بیشتر باشد.
 5.   پس از نصب کردن اجاق گاز با کف صابون، محل اتصال شلنگ را از نظر نشت گاز کنترل نمایید.
 6.   از سر رفتن غذا بر روی اجاق گاز یورولوکس جلوگیری کنید.
 7.   هنگام شستشوی سینی های اطراف مشعل‌ها از سیم ظرفشویی به هیچ عنوان نباید استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از پارچه نمدار همراه مواد شوینده استفاده کنید و پس از آن سینی را خشک کنید.
 8.  سعی کنید به طور مداوم اجاق گاز یورولوکس خود را تمیز کنید.

سخن تکمیلی

در این مطلب به بررسی برخی از مشکلات رایج اجاق گاز یورولوکس پرداختیم. با توجه به اینکه مشکلات مختلفی می‌تواند برای اجاق گاز شما رخ بدهد، دانستن هر یک از مشکلات رایج می‌تواند به شما کمک کند، که به راحتی اجاق گاز خود را عیب‌یابی و تعمیر کنید.

در صورتی که مشکل اجاق گاز شما با راهکارهای بالا حل نشد و یا اینکه نیاز به تعمیرات اجاق گاز داشتید، از افراد باتجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر شما نکات نگهداری اجاق گاز را بدانید و آنها را در حین استفاده رعایت کنید، کمتر نیاز به تعمیر و تعمیرکار خواهید داشت و اجاق گاز یورولوکس شما برای مدت زمان بیشتری عملکرد بهینه خواهد داشت.

راهنمای تعمیر اجاق گاز یورولوکس EURO LUX

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مقاله ای برای آموزش عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز یورولوکس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا