تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

نکات مرتبط با آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی

نحوه تعمیر جاروبرقی قدیمی

یکی از وسایل خانگی کاربردی در منزل افراد، جاروبرقی می باشد. از آنجایی که بعضی افراد به دلیل هزینه بر بودن ممکن است به مدت طولانی از یک جاروبرقی قدیمی استفاده کنند، لذا به مرور این وسیله دچار مشکلات و آسیب هایی می شود. ما در این مقاله به شما آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی را می دهیم تا به این طریق بتوانید خودتان در منزل اقدام به تعمیر جاروبرقی قدیمی خود کنید. یادگیری آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی این امکان را برای شما فراهم می آورد تا در صورت امکان اقدام به باز کردن جارو برقی قدیمی خود کرده و برخی قطعات آن را بررسی کنید. در برخی از مواقع ممکن است جاروبرقی شما با ایراداتی مواجه شده باشد و نیاز به تعمیر آن داشته باشید، آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی به شما تا حد زیادی کمک می کند تا مشکل جاروبرقی خود را برطرف کنید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی

 

راهنمای بررسی مشکلات جاروبرقی قدیمی

قبل از شروع آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی، لازم است نکاتی را در مورد مشکلات جاروبرقی یاد بگیرید تا بتوانید قبل از اینکه اقدام به تعمیر آن کنید، توانایی عیب یابی جارو برقی خود را داشته باشید. اغلب مشکلاتی که برای جاروبرقی ها پیش می آیند، دارای راه حل ساده ای هستند. به عنوان مثال امکان دارد مشکل از گرفتگی اشیاء در لوله تلسکوپی، برس، خرطومی و … باشد. علاوه بر این ممکن است کابل برق، کلید، فن، برس ها، برینگ های موتور و … نیاز به تعمیر داشته باشند یا نیاز باشد تسمه را تعویض یا لوله را تمیز نمایید. لازم به ذکر است که تمامی موارد ذکر شده را می توانید خودتان به تنهایی انجام دهید. برخی از مشکلات جارو برقی های قدیمی ممکن است فنی باشند، مانند عدم مکش، روشن نشدن جاروبرقی، مشکل صدا دادن و … در ادامه آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی به بررسی و رفع این موارد خواهیم پرداخت.

نحوه پیدا کردن مشکل جاروبرقی قدیمی

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه اقدام به پیدا کردن مشکل جاروبرقی نماییم؟ این سوالی است که برای اکثر افراد مطرح می شود. ما در ادامه مقاله آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی به این سوال پاسخ خواهیم داد. برای پیدا کردن مشکل جاروبرقی خود نیاز است به بعضی از موارد توجه کنید که این موارد به شرح ذیل می باشند:

 • اگر موتور جاروبرقی شما هنوز کار می کند، باید به دنبال مواردی همچون وجود آشغال، تجمع گرد و خاک و … در جاروبرقی خود بگردید و اقدام به برطرف کردن آن کنید.
 • در صورتی که موتور جاروبرقی قدیمی شما کار نکرد، در قدم اول به گیرنده الکتریکی دستگاه نگاه کنید و مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل است یا خیر و یا اینکه گیرنده شما مشکلی نداشته باشد.
 • اقدام به تست کردن موتور یونیور سال و کلید کنید و هر قطعه ای که مشکل دارد را تعمیر و در صورت لزوم تعویض نمایید.
 • در صورتی که موتور جاروبرقی قدیمی شما کار می کند و دوباره متوقف می شود، اقدام به تست کردن کابل برق، کلید پریز، موتور و فن نمایید و در صورت نیاز آن ها را تعویض یا سرویس کنید.
 • اگر موتور جاروبرقی شما مدام صدا می دهد احتمالاً در محفظه آن و اطراف موتور، کثیفی و گرد و خاک وجود دارد. ابتدا این کثیفی را برطرف کرده و سپس فیلتر های جاروبرقی را تمیز یا تعویض نمایید.
حتما بخوانید:   دیکتاتور آسانسور و 2 مشخصه اصلی خراب شدن آن چیست؟

وسایل مورد نیاز برای تعمیر جاروبرقی

تعمیر جاروبرقی

برای تعمیر جاروبرقی قدیمی و باز کردن قطعاتی مانند لوله فنری، فیلترها، کیسه، موتور و … در جاروبرقی نیاز به ابزار و وسایل خاصی است که این ابزار شامل موارد ذیل می باشند:

 • انواع پیچ گوشتی
 • مولتی متر
 • فازمتر
 • انبردست

نکات مهم در باز کردن جاروبرقی قدیمی

یکی از نکات مهمی که باید در زمان آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی به آن دقت کنید، نحوه باز کردن جاروبرقی قدیمی می باشد. در زمان باز کردن جاروبرقی قدیمی، باید یک سری شرایط و نکات مهم را رعایت کنید که این نکات شامل موارد ذیل می باشند:

 • اولین نکته ای که باید آن را رعایت کنید این است که فقط در زمانی که جاروبرقی شما دچار مشکل جزئی شده می توانید آن را باز کنید.
 • باز کردن جاروبرقی برای افرادی که تخصص کافی در این زمینه ندارند، می تواند بسیار خطرناک بوده و مشکلاتی را برای سلامت فیزیکی آن ها به وجود بیاورد.
 • در صورتی که ایراد جاروبرقی شما به صورت تخصصی است، می بایست از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
 • در حین باز کردن جارو برقی حتماً به نکات ایمنی توجه نمایید.
 • در صورتی که جارو برقی شما دچار مشکل جزئی شده می توانید با استفاده از این مقاله که در مورد آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی است، مشکل خود را برطرف کنید.

آموزش مراحل بازکردن جاروبرقی

مرحله باز کردن جاروبرقی جزو اصلی ترین مراحل است و هرگونه سهل انگاری باعث خرابی شدیدتر جاروبرقی شما می شود. در این بخش از آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی با ما همراه باشید.

 • باز کردن جاروبرقی ایستاده

قبل از اینکه اقدام به باز کردن جاروبرقی نمایید، ابتدا آن را از برق بکشید. سپس پیچ دستگیره پایین را باز کرده و آن را جدا نمایید. در صورتی که جاروبرقی قدیمی شما دارای لوله کمکی بود، آن را نیز باز کرده و جدا نمایید. جاروبرقی خود را برعکس کرده و تمام پیچ های پوششی بالا را باز کنید. تمامی تنظیم کننده های ارتفاع را از جلو دست تان برداشته و بدنه را به سمت بالا بکشید.

برای اینکه موتور جارو برقی را باز کنید، لازم است تا ابتدا غلتک برس و تسمه را بردارید سپس تمامی پیچ هایی که کلمپ های موتور را نگه داشته اند باز نمایید. دقت کنید که به بقیه قسمت های جاروبرقی مانند واشر آسیبی وارد نشود.

 • باز کردن جاروبرقی خوابیده

برای باز کردن جاروبرقی خوابیده، ابتدا آن را از برق کشیده،  سپس کسیه، لوله و فیلتر را از آن جدا کنید. تمامی پیچ های موجود در بدنه را باز کرده و برای اینکه به موتور و اجزای الکتریکی آن دسترسی پیدا کنید، بدنه جاروبرقی را به سمت بالا بکشید. در صورتی که می خواهید اقدام به سرویس کردن موتور نمایید، لازم است تمامی پیچ هایی که پوشش موتور را نگه داشته اند باز کرده و موتور آن را بیرون بیاورید. در نهایت پیچ های موجود در پوشش بالایی را باز کرده و دستگاه جاروبرقی خود را به پهلو بچرخانید و کاور آن را بردارید.

حتما بخوانید:   کیفیت جارو برقی های گاستروبک Gastroback

آموزش نحوه سرویس کردن غلتک جارو برقی

یکی از مواردی که در آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی به شما یاد می دهیم، نحوه سرویس کردن غلتک زیر جاروبرقی می باشد. نحوه سرویس کردن غلتک به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا جاروبرقی را برعکس کرده تا به غلتک آن دسترسی پیدا نمایید.
 • مکان قرارگیری غلتک، درست در لبه جلویی محفظه می باشد.
 • اقدام به جدا سازی گیره و تسمه کرده و غلتک را به طور کامل از محفظه جدا نمایید.
 • میله غلتک را بردارید و در صورت لزوم کلاهک انتها را جدا نمایید و برس را از محفظه بیرون بکشید.
 • اگر کلاهک غلتک شکسته بود، آن را تعویض نمایید در غیر این صورت کل غلتک را جدا و تعویض کنید.

نحوه تمیز کردن لوله تلسکوپی در جاروبرقی

نحوه تمیز کردن لوله خرطومی یا لوله تلسکوپی در جاروبرقی های قدیمی، به شرح زیر می باشند:

یک طرف لوله فنری را به خروجی جاروبرقی وصل کنید و سر دیگر را به دهانه ورودی دستگاه وصل نمایید. اگر چنانچه نیروی هوا مواد و آشغال گیر کرده در لوله جارو برقی را به داخل کیسه جاروبرقی قدیمی، هدایت نکرد، لوله را به طور کامل از جاروبرقی جدا کنید. یک وسیله مناسب پیدا کرده و آن را به داخل لوله جاروبرقی بفرستید تا تمامی آشغال ها را به سمت بیرون بفرستد. چنانچه لوله جاروبرقی شما دارای یک رابط برقی می باشد، به وسیله مولتی متر پیوستگی آن را چک نمایید. اگر با رعایت تمامی این شرایط باز مشکل شما حل نشد، کل کابل یا شیلنگ برقی را تعویض نمایید. لازم به ذکر است که وجود حیوانات خانگی در منزل به دستگاه های برقی آسیب زیادی وارد می کنند. موهای بدن این نوع حیوانات در اطراف غلتک برس گیر کرده و به دام می افتند و همین امر باعث مسدود شدن لوله فنری جاروبرقی می شود.

آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی با مکش ضعیف

یکی از بدترین مشکلاتی که می تواند برای یک جاروبرقی قدیمی پیش بیاید، کم شدن قدرت مکش آن است. برای اینکه این مشکل در جاروبرقی شدت بیشتری پیدا نکند توصیه می کنیم تا با بخش آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی که مکش ضعیفی دارد، همراه باشید.

 • لوله خرطومی، شیلنگ، کیسه و فیلتر جاروبرقی یکی از رایج ترین قسمت های از دست رفتن قدرت مکش است.
 • غلتک برس را چک کرده و از تمیز بودن آن اطمینان حاصل نمایید. تمامی موها، کاغذ، پرزها و هر مواد دیگری که به آن چسبیده را جدا کنید.
 • پر شدن محفظه آشغال جاروبرقی، یکی دیگر از عواملی است که باعث کاهش قدرت مکش آن می شود. پس قبل از هرکاری ابتدا کیسه جارو برقی را چک کرده و سپس اقدام به تعویض آن نمایید.
 • بعد از انجام تمام راهکارهای بالا، جاروبرقی را روشن کرده و مکش آن را امتحان کنید. اگر دیدید هنوز مکش جاروبرقی با مشکل مواجه است بدانید مشکل از جایی دیگر است.
 • در صورتی که جاروبرقی شما دارای قابلیت مکیدن آب است، شیلنگ های آن را به آب و صابون آغشته نمایید و به صورت معکوس به جاروبرقی متصل کنید. چنانچه در قسمتی درز یا شکاف باشد، حباب از آن نقطه بیرون می آید.
 • اگر جارو برقی شما فاقد این قابلیت باشد، می توانید کل شیلنگ را چسب برق بپوشانید.
حتما بخوانید:   خاموش شدن اجاق گاز به علت کثیف بودن و گرفتگی شعله ها

آموزش تعمیر موتور جاروبرقی

اصلی ترین قسمت جاروبرقی موتور آن می باشد. از همین رو تعمیر آن نیاز به تخصص و تبحر کافی دارد. در صورتی که تخصصی در این زمینه ندارید، پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه اقدام به تعمیر موتور جاروبرقی قدیمی خود نکنید. در این بخش به شما آموزش می دهیم که چگونه موتور جاروبرقی قدیمی خود را در منزل تعمیر کنید.

لوازم مورد نیاز برای این کار شامل: پیچ گوشتی، اهم متر و قطعات تعویضی می باشد. موتور جاروبرقی جز قطعاتی است که به راحتی خراب نمی شود و در مواردی تنها نیاز است که قطعات آن را تعویض نمایید. برخی از مشکلاتی که به سبب آن منجر به از کار افتادن موتور جاروبرقی قدیمی شما می شوند شامل: قطع برق دستگاه، مشکلات سیم کشی دستگاه، خراب شدن فیوز و یا داغ شدن بیش از حد جاروبرقی می باشند.

قبل از هر کاری از وجود برق ساختمان با روشن کردن یک لامپ مطمئن شوید. سیم جارو برقی خود را از نظر هر گونه قطعی چک کرده و مطمئن شوید که دو شاخه آن را به پریز وصل کرده باشید. اگر سیم دستگاه شما هیچ گونه آسیب دیدگی ظاهری نداشت آن را به وسیله یک اهم متر تست کنید.

چنانچه موتور جاروبرقی شما صدا داد، احتمالاً مشکل از بلبرینگ آن است و در صورت خرابی باید آن را تعویض کنید. جرقه زدن موتور جاروبرقی نشان دهنده آسیب در قسمت کلکتور آن است و باید آن را بررسی کرد.

نحوه تعمیر جاروبرقی که روشن نمی شود!

اگر جارو برقی شما روشن نشد، نشان دهنده یک ایراد پرهزینه در دستگاه شما است. اگر این ایراد از موتور جاروبرقی باشد، چیزی حدود 80% درصد هزینه جاروبرقی را باید صرف درست کردن آن نمایید. در این بخش از مقاله آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی به شما این امکان را می دهیم تا این مشکل را به صورت جزئی تر بررسی کنید. مشکلاتی که ممکن است در اثر آن ها جارو برقی شما روشن نشود به شرح زیر است:

 • مشکل الکتریکی در کلید، کابل برق یا پریز

مشکلات الکتریکی از قبیل عدم وضعیت مطلوب سیم ها، عدم اتصالات محکم بین آنها، باز یا بسته بودن مدار در زمان خاموش یا روشن بودن کلید، سبب می شوند تا جاروبرقی قدیمی شما خاموش شود.

 • مشکل جریان هوا

اگر جریان هوا در جاروبرقی دچار مشکل شده باشد، باعث می شود تا هوا به موتور نرسد و سبب داغ شدن موتور و در نتیجه خاموش شدن جاروبرقی شما بشود.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را به طور کامل با نحوه آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی آشنا سازیم. به این نکته دقت کنید که همیشه پیشگیری بهتر از تعمیرات است و تمیز نگه داشتن جاروبرقی جزء اولویت های مهم در حفظ و نگهداری آن به شمار می رود.

 

111111111111111111

31

آموزش تعمیر جاروبرقی قدیمی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای بررسی مشکلات جاروبرقی قدیمی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا