خدمات ساختمانخدمات

آموزش تعویض و تعمیر کردن سوپاپ شیردوش اهرمی

دلایل خرابی سوپاپ شیردوش اهرمی چیست و مغزی آن چگونه عوض می‌شود؟

ممکن است شیر آب حمام شما دچار ایراداتی شود و شما برای رفع این خرابی ها باید بتوانید شیردوش حمام را تعمیر و یا تعویض کنید.یکی از رایج ترین دلایل خرابی مغزی شیر حمام می باشد.

آموزش عوض کردن مغزی

در این مقاله قصد داریم توضیحات مربوط به شیرهای حمام و همچنین مشکلات رایج شیر های جدید و قدیمی، مثل چکه کردن آب و یا طریقه عوض کردن شیرهای دوش و همچنین تعمیر کردن سوپاپ شیر دوش را به شما ارائه دهیم.

آشنایی با انواع شیرآلات حمام

قبل از عوض کردن مغزی شیر حمام بهتر است با انواع مختلف شیرهای حمام اطلاعاتی داشته باشید، شیرهای حمام به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند.

انواع مختلف یراق آلات حمام با توجه به چگونگی عملکرد آن بخش که جریان آب را از شیر اصلی به سر دوش و عقب انتقال می دهد طبقه بندی می کنند. این قسمت جهت دهنده دوش نام دارد. سر دوش حمام  به طور کلی دو نوع می باشد:

 1. شیر آب حمام با اهرم تعویضی
 2. شیر آب حمام با شیر تعویضی

در حالت دیگر شیرآلات را طبق مکانیزم شیرآلات در باز کردن آب دسته بندی می کنند:

 1. شیر حمام اهرمی
 2. شیر حمام سنتی(فلکه ای)
 3. شیر هوشمند

باید به یاد داشته باشید که عوض کردن مغز های شیر حمام بستگی به نوع شیر دارد و با یکدیگر متفاوت هستند.

شیر حمام فلکه ای و شیر حمام اهرمی رایج ترین آن ها می باشد در زیر به صورت کامل چگونگی عوض کردن شیر دوش در این دو مدل آموزش داده می شود.

چگونه می توان شیر دوش حمام را تعمیر کرد

شیردوش قدیمی چهار قسمت دارند که به تعمیر و تعویض نیاز دارند:

 1. عوض کردن تبدیل
 2. عوض کردن مغزی
 3. عوض کردن سوپاپ
 4. عوض کردن واشر

اهرام و شیردوش هوشمند خرابی و مشکلات کمتری نسبت به شیر های قدیمی دارند بنابراین اگر شیردوش شما قدیمی است و مشکلات زیادی برای شما ایجاد می کند، بهتر است یک شیردوش جدید بخرید و از عوض کردن قطعات و تعمیر آن خودداری کنید.

شایع ترین علت خراب شدن مغزی شیر حمام

یکی از رایج ترین عوارضی که خرابی مغزی دارد این است که شیر آب چکه می کند. اگر این مشکل را دارید، با یک فرد ماهر و با تجربه تماس بگیرید، تا این مسئله را برای شما حل کند.

مهمترین مشکل خرابی شیردوش هدر رفتن آب می باشد. چکه کردن آب هزینه شما را افزایش خواهد داد و مصرف آب زیادی خواهید داشت. همچنین سبب آسیب رسیدن به منابع طبیعی و محیط زیست می شود. در این شرایط کم آبی، صرفه جویی کردن از نکات بسیار مهم است. خراب بودن شیر حمام موجب خواهد شد که صدای چکه کردن آب هم شما را اذیت کند و آرامش شما را به هم می زند. همچنین اگر شیر حمام مدام چکه کند و مغزی شیر را با تأخیر تعمیر کنید، ممکن است موجب نشت آب به طبقات زیرین شود و کف حمام شما چون همیشه خیس است خراب می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید مبلمان چرمی | انواع مختلف مبل چرم

آموزش شیر دوش حمامآموزش عوض کردن مغزی شیر حمام اهرمی:

وقتی مغزی شیر حمام اهرمی می شکند چه باید کرد؟ عوض کردن اصولی و سریع مغزی بهترین کاری است که باید انجام داد. رعایت کردن موارد زیر برای این که این کار را به خوبی انجام دهید ضروری می باشد.

اول به سراغ چگونگی عوض کردن مغزی شیر حمام خواهیم رفت و آن را بصورت کامل برای شما شرح خواهیم داد.

 • تعمیر سوپاپ شیردوش اهرمی تنها راهکارش معمولا تعویض آن می باشد.
  وقتی قصد تعمیر سوپاپ شیردوش اهرمی را دارید، قبل از هر کاری شیر کنتور را ببندید. سپس شیر اهرم را باز کنید و آب آن را به طور کامل تخلیه کنید. بهتر است در سینک را ببندید تا قطعه های کوچک مثل پیچ زمانی که داخل آب می افتد، مشکل شما را بیشتر نکند.

حالا دسته شیر حمام را باید باز کنید تا بتوانید مغزی شیر را ببندید. بعضی از شیرهای حمام برچسب دما دارند، اگر آن برچسب را بردارید و انتهای آن را باز کنید شیر آب را به راحتی می توانید خارج کنید. سپس پوششی پولکی مثل پلاستیک روی شیر اهرمی را با دقت به وسیله ی جسمی که نوک تیزی داشته باشد مثل چاقو جدا کنید.

 • با استفاده از آچار مغزی شیر را باز کنید، چون قسمت های داخلی شیر پلاستیکی هستند، باید نهایت احتیاط را داشته باشید و با فشار کم این کار را انجام دهید. وقتی پولک پلاستیکی را برداشتید زیر آن پیچ خواهید دید که باید با استفاده از آچار آلن و یا پیچ گوشتی دو سر آن ها را باز کنید و اهرم سوپاپ را بالا بکشید و دسته شیر اهرمی را آزاد کنید.

چه مقدار برای تعویض مغزی شیر حمام باید هزینه کرد؟

همانطور که دید اگر آچار و پیچ گوشتی در منزل داشته باشید و با داشتن آگاهی لازم به راحتی و با دستورالعمل های داده شده می توانید مغزی شیر حمام خود را عوض کنید. اما اگر به متخصص احتیاج داشتید، هزینه تجهیزات و دستمزد را باید در نظر داشته باشید. همینطور وقتی از تعمیرکار کمک می گیرید باید از اصل بودن تجهیزات اطمینان حاصل پیدا کنید. چون بعضی از تعمیرکار ها این نکته را رعایت نمی کنند و از محصولات با کیفیت پایین استفاده می کنند که عمر کوتاهی دارند و کارایی زیادی ندارند.

تعمیر کردن تبدیل شیر حمام:

قطعه ای در شیر حمام وجود دارد که آب را از پایین به سر دوش هدایت می کند. این قطعه شکل های مختلفی دارد. در دوره های قدیمی این اهرم به دو صورت چرخشی و همچنین نوعی که به پایین و بالا حرکت می کند وجود داشته است. در مدل شیر های جدید این قطعه آداپتور دریچه ای می باشد که به طرف بالا باز می شود، که آب به داخل دوش جریان پیدا کند. اگر می خواهید از شیر پایینی و کوچک استفاده کنید شیر را باید به سمت پایین فشار بدهید.اگر اهرم تبدیل و یا سوپاپ دچار ایراداتی مثل ترک خوردگی بشود و یا آب چکه کند، تعمیر کردن شیر حمام و عوض کردن سوپاپ شیر دوش اهرمی بهترین راهکار خواهد بود.

با انجام دادن مراحل زیر می توانید نسبت به تعویض اهرم سوپاپ جهت جریان آب اقدام کنید:

 • جریان آب را قطع نمایید.
 • درپوش روی اهرم تبدیل را جدا کنید و پیچ زیر آن را با دقت به وسیله پیچ گوشتی باز کنید.
 • حالا قادر خواهید بود قطعه های داخلی که خراب شده اند را باز کرده و قطعه های نو و سالم را به جای آن ها بگذارید.
 • تبدیل را در جایگاه خودش قرار بدهید و پیچش را سفت ببندید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ویژگی های عایق صوتی روکار

عوض کردن سوپاپ شیر دوش اهرمی:

اگر می خواهید سوپاپ شیر اهرمی را تعمیر کنید، تنها با تعویض کردن قطعه سوپاپ می توانید این کار را انجام بدهید. به صورت خلاصه مراحل این کار را بیان می کنیم:

 • شیر فلکه را ببندید تا جریان آب قطع گردد.
 • سوپاپ را باید بر خلاف جهت عقربه های ساعت با استفاده از نوک انبار بچرخانید.
 • پیچ سوپاپ را با استفاده از آچار آلن در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و سوپاپ را باز کنید.
 • سوپاپ جدید را مطابق مراحل بالا از آخرین مرحله به اولین مرحله جاگذاری کنید.

سوپاپ در شیرآلات مسیر جریان آب را از پایین ریز و برعکس را تعیین می کند. آب بندی ابزار داخل دوش با اورینگ و واشر انجام شده است و خرابی و کهنگی این قطعه بر عملکرد سوپاپ شیر دوش اهرمی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

نکته هایی در مورد تعمیر شیرآلاتی که سر و صدای زیادی دارند:

وقتی که شیر آب به دلیل فشار خیلی زیاد دارای سرو صدا است، لوله های آب گرم و سرد به درستی و خوب ایمن نشده اند و یا دچار گرفتگی شده اند. برای تعمیر لازم است که فشار آب را کم کنید و ببینید که میان لوله ها و آبگرمکن ارتباط وجود دارد در صورتی که وجود داشت آن را نصب نمایید. اگر مشکلتان حل نشد احتمالاً لوله ورودی آب دچار انسداد شده است و باید توسط لوله کش انسداد آن برداشته شود.

آموزش شیر دوش حمامتخصص داشتن:

تعمیر شیرآلات جز آن دسته از مواردی است که هر فردی بهتر است راجع به آن اطلاعات داشته باشد. انواع شیرآلات مثل شیرآلات آشپزخانه، دستشویی، روشویی و شیرآلات حمام که هر روزه مورد استفاده خانواده است، هر لحظه امکان دارد خراب گردد. این خرابی ممکن است ناشی از خرابی واشر باشد یا سوپاپ شیر حمام از کار بیافتد. برای هر کدام از این ها نمی شود بلافاصله به تعمیرکار مراجعه کرد. معمولاً در هر خانواده‌ای افرادی هستند که می توانند انواع خرابی ها را با دردست گرفتن آچار درست کنند. در برخی خانواده ها این نقش را پدر بر عهده دارد، اما فرزندان و خانم هایی نیز هستند که کار تعمیرات در منزل را به خوبی انجام می دهند. اما امروزه با توجه به اینکه محصولات ساختمانی بسیار پیشرفت کرده اند و تعمیر آن ها به سادگی محصولات قدیمی نیست و شاید اعضای خانواده از عهده تعمیر آن برنیایند، بنابراین نیاز به تعمیرکار متخصص و افراد مجرب خواهند داشت.

سخن آخر

در این مقاله با انواع شیرهای حمام آشنا شدید و پس از آن ایرادات رایج شیرهای حمام و قطعه هایی که در شیر های دوش قدیمی وجود دارد را توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه کردن این مقاله از مجله ایبک امداد بتوانید شیر دوش اهرمی و شیر حمام قدیمی خود را به راحتی تعمیر کنید. اگر باز هم احتیاج به تعمیر کار داشتید، حتماً با کارشناس و افراد مجرب مشورت کنید و از متخصصین استفاده کنید.

 

آموزش تعویض و تعمیر کردن سوپاپ شیردوش اهرمی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش تعویض و تعمیر کردن سوپاپ شیردوش اهرمی

امتیاز کاربر: ۳.۲۳ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا