تعمیرات آبسردکنتعمیرات

روش تعویض ترموستات آبسردکن

محتوا پنهان

همانطور که می دانیم دستگاه آب سرد کن برای سرد شدن آب آشامیدنی عموم مردم استفاده می شود و بیشتر در مکان هایی که عمومی هستند قرار می گیرند و ترموستات یکی از اجزای آن می باشد. تلاش می‌کنیم تا بیشتر در مورد تعویض ترموستات آبسردکن با شما صحبت کنیم برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره آبسردکن به دست بیاورید لطفا با ما در ايبک امداد همراه باشید.
ترموستات آبسردکن

آبسردکن های دو منظوره

آبسردکن هایی وجود دارد که دو منظوره طراحی شده است. این آبسردکن ها در اداره ها نصب می شوند. ترموستات این دستگاه به صورتی تنظیم شده که آبگرم آن در دمای ۷۰ الی ۹۰ درجه ی سانتی گراد می باشد. این قابلیت در آبسردکن طرفداران بسیاری دارد. در این دستگاه دکمه ی کنترل دمای آب وجود دارد که به وسیله ی آن آب داغ تنظیم می شود.

آبسردکن های صنعتی

آبسردکن های صنعتی بصورت سفارشی ساخته می شوند و دارای کلید تنظیم دما هستند. در این آبسردکن دمای آب را تا ۵ درجه ی سانتی گراد خنک نگه می دارد.

ترموستات در کجای آبسردکن قرار دارد؟

بیشترین مدل های آبسردکن که در بازار موجود هستند دارای ترموستات داخلی می باشند و برای تنظیم کردن درجه آبسردکن تعبیه شده است و قابل تنظیم هستند و در حالت های معمولی و یا پیش فرض بر روی درجه دمایی تنظیم می شوند که استاندارد هستند بعضی دیگر از این آبسردکن ها هم شامل دکمه هایی  هستند که دمای آن را تنظیم می کند که بیشتر در پشت دستگاه قرار گرفته است و باید با شرایط موجود آب و هوایی تنظیم شود و عملکرد مناسبی داشته باشد. در تابستان به علت گرمای هوا نباید درجه ترموستات خیلی پایین باشد چون به موتور فشار زیادی وارد می شود.
برای کار کرد بهتر دستگاه آبسردکن، این دستگاه باید با شرایط آب و هوا تنظیم شود. در مناطقی که هوای گرمتری دارد به دلیل گرمای بسیار زیاد هوا، نباید درجه ترموستات آبسردکن خیلی پایین باشد چون با وجود شرایط گرمای شدید، فشار مضاعفی به موتور آبسردکن وارد می شود. در آبسردکن استیل درجه به حالت پیش فرض تنظیم شده که آب در این دستگاه تا ۱۰ درجه خنک می شود.

حتما بخوانید:   چگونه خرابی یخچال سامسونگ را پیدا کنید؟

تنظیم دمای مناسب آبسردکن

کم ترین دمای مناسب آب سرد کن می تواند ۱۰ درجه سانتیگراد و بیشترین دمای آبسردکن ۱۸ درجه سانتی گراد باشد باید با هوای آن منطقه تنظیم شود. البته این محدوده نرمال دمای آب می باشد اگر دمای آب خیلی پایین باشد کلیه ها و دندان ها آسیب جدی می بیند. اگر آب سرد کن دمایی که مدنظر شما بود را نداشت حتما آبسردکن خود را بررسی کنید و علت را جویا شوید.
در بعضی از آبسردکن هایی که در ادارات نصب کرده اند و معمولا شکلی فانتزی دارند، می توان ترموستات آبسردکن را به راحتی تنظیم کرد. از این آبسردکن ها آب داغ هم تهیه می شود. ترموستات در پشت این دستگاه تعبیه شده  و کلید آن به صورت چرخشی است، که می شود به این واسطه دمای آب گرم آبسردکن را تنظیم کرد. و افراد می توانند به راحتی دمای آب را خودشان تنظیم کنند. این آبسردکن به دلیل دسترسی آسان محبوبیت فراوانی دارند مانند آبسردکن هایی که در منازل نصب می شود کارایی خوبی دارند.

تنظیم دمای آبسردکن بر کیفیت آن چه اثری دارد؟

دما بیشترین تاثیر گذاری را بر خواص آبی که شما می نوشید را دارا می باشد. اگر دمایی که تنظیم کردید خیلی پایین باشد چگالی آب کاهش پیدا می کند و همچنین برعکس اگر دما خیلی بالا باشد چگالی آب آشامیدنی افزایش می یابد بر اثر تنظیم غلط ترموستات فشار بخار آب کاهش می یابد.

نحوه تنظیم دمای آبسردکن

نحوه تنظیم بستگی به مدل آبسردکن دارد آبسردکن هایی که در پارک ها گذاشته شده است در یک دمای میانگین حدود ۱۰ یا ۱۱ تنظیم می شود امکان تغییر دادن آن توسط افراد عادی امکان ندارد اما آبسردکن هایی که کوچک تر هستند و در منازل و ادارات کار گذاشته شده اند، به راحتی می شود تنظیمات آن را تغییر داد زیرا دکمه تنظیم روی دستگاه قرار دارند اگر دستگاه نو است با حداکثر کارایی دمای آن را تنظیم کنید برای شروع بر روی ۱۲ درجه سانتی گراد تنظیم نماييد اگر احساس کردید نیاز به کم کردن یا زیاد کردن دمای آن دارید حتماً برای تغییر دادن دمای آب، از تنظیم دما را عوض کنید.

اگر دمای آبسرد کن را درست تنظیم نکنید چه می شود؟

اگر دمای آبسردکن به درستی تنظیم شود هم خودتان هنگام نوشیدن آب احساس خوبی خواهید داشت و هم دستگاه سالمتر خواهد بود نتیجه می گیریم که دمای صحیح آب بر روی دستگاه خیلی موثر است اگر صحیح دما را تنظیم نکنید حتماً به دستگاه شما آسیب خواهد رسید. امکان دارد شما بعد از تحمل گرمای بسیار با سرد نشدن آب سردکن ها مواجه شوید که این احساس خوبی برای شما نخواهد داشت. تنظیم غلط دمای آبسردکن ممکن است موجب یخ زدگی در دیواره‌های آب سردکن شود حتی ممکن است مخزن آبسردکن نیز یخ بزند و یا بدنه ی دستگاه آبسردکن شما برفک بزند که این امر موجب خراب شدن دستگاه آبسردکن می شود.
همواره بیاد داشته باشید برای استفاده از آبسرد کن ها با هر برند باید تنظیم دمای آب بدرستی انجام شود.
سوالی که حتماً برای شما کاربران عزیز به وجود آمده طریقه ی تنظیم درجه آبسردکن می باشد. در اینجا برایتان توضیح خواهیم داد که چگونه ترموستات آبسردکن را تنظیم کنید تا آب آشامیدنی گوارایی داشته باشید و همچنین عمر دستگاه آبسردکن شما طولانی باشد. استفاده ی بهینه از دستگاه آبسردکن هرگز شما را دچار مشکل نمی کند.
با توجه به مدل های گوناگون آب سردکن ها برای شما انواع برند های این دستگاه را معرفی می کنیم. برای تنظیم درجه آبسردکن باید قسمت پشت آبسردکن را باز کنید تا بتوانید به ترموستات دسترسی داشته باشید اگر دستگاه آبسرد دچار نقصی شد برای آسودگی خیالتان بهتر است از متخصص کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   منبع کویل دار چیست و روش کار کردن آن چگونه است؟

تنظیم آبسردکن گوسونیک

برای اینکه بتوانید دمای آبسرد کن گوسونیک را تنظیم کنید، ابتدا دستگاه آبسردکن را خاموش کنید و با کمک پیچ گوشتی برای تنظیم درجه ترموستات در پشت دستگاه را به حالت مناسب بچرخانید.

تنظیم دمای آبسرد کن اسیتکول

در این دستگاه دکمه ی آب سرد و گرم در پشت آبسردکن تعبیه شده و شما باید آنرا فشار بدهید و تا زمانیکه دما مطلوب شود صبر کنید.

 تنظیم ترموستات دستگاه آبسردکن

برای تنظیم ترموستات آبسردکن به مراحل زیر عمل کنید:
بعد از اینکه دستگاه آبسردکن را راه اندازی کردید دستگاه را روشن کنید، در قسمت پشت این دستگاه یک دکمه به رنگ سبز وجود دارد مخصوص تنظیم دما می باشد می توانید دمای دلخواه خودتان را تنظیم کنید. حتما از محافظ ، جهت نوسانات برق استفاده کنید. بدون آب نباید این دستگاه روشن شود. بعد از اینکه مخزن آب را بر روی آن قرار دادید باید چند دقیقه صبر نمائید تا مخزن داخلی دستگاه پر شود. دقت کنید که اگر شناور مخزن آب را به خوبی قطع نکرد حتما شناور را تنظیم کنید.

ترموستات آبسردکن

آشنایی با انواع آبسردکن ها

دو نوع آبسرد کن وجود دارد. آبسردکن دیجیتال و آب سردکن معمولی، که ما در این قسمت نحوه ی کار با آنها را برای شما توضیح می دهیم.

آبسردکن دیجیتال: این آبسردکن ها مدارهایی دارند که مخصوص کنترل آب گرم و سرد هستند که تنظیمات اولیه در آنها باید اعمال شود و زمانی که تنظیمات اولیه انجام شد دستگاه آبسردکن شروع به کار می کند. در این آبسردکن دکمه ی setting را به مدت ۳ الی ۵ ثانیه نگه بدارید تا نشانگر دقیقه، نشانگر ساعت، نشانگر آب سرد و نشانگر آب گرم شروع به چشمک زدن می کند. اگر در این ۵ ثانیه تعلل کنید و تنظیمات را انجام ندهید حالت چشمک زن خاموش می شود و باید دوباره این عملیات را انجام دهید. در کل استفاده از این آبسردکن ها بسیار راحت می باشد.

آبسردکن معمولی: در این آبسردکن ها از هیچ برد الکتریکی استفاده نشده است و با اجزای مکانیکی دمای آب را کنترل می کند. در این نوع آبسردکن هم ترموستات وجود دارد که دمای آب سرد را تنظیم می کند.

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی ال جی LG

وظیفه ترموستات در دستگاه آبسردکن

اکنون می‌خواهیم شما را با وظیفه ی ترموستات آشنا کنیم. ترموستات کمک به قطع و وصل شدن، و خاموش و روشن شدن آبسردکن می کند وقتی ترموستات به آبسردکن دستور قطع کردن می دهد آبسردکن دمای آب را مطلوب می کند و وقتی دستور شروع کار می دهد دستگاه دوباره روشن می شود، می توانیم بگوییم که وظیفه اصلی ترموستات کنترل دمای آبسردکن می باشد.
اگر دستگاه شما دچار مشکل شد و ترموستات آبسرد کن دمای آب را بخوبی پایین نیاورد باید درصدد عیب یابی دستگاه خود برآیید، البته بهتر است از یک متخصص بخواهید که ایراد دستگاه شما را بر طرف کند.
قبل از تعویض ترموستات آبسردکن آنرا بررسی کنید:
برای ترموستات Danfoss (نقره ای) اول باید به سمت راست آن را نگاه کنید. اگر در سمت راست یک پین مشاهده کردید یعنی ترموستات شما سالم است ولی اگر پین را ندیدید یعنی ترموستات آبسردکن شما خراب است.
برای ترموستات Ecotherm (طلایی) در ابتدا به قسمت بالایی آن نگاه کنید اگر پین آن به سمت جلو آمده باشد به این معنی است که ترموستات سالم است و هیچ ایرادی ندارد ولی اگر پین به سمت پایین آمده باشد مطمئن باشید ترموستات خراب است.

ترموستات آبسردکن

مراحل تعویض ترموستات آبسردکن

  1. دوشاخه را از پریز خارج کنید.
  2. همه ی پیچ های آن را باز کنید تا به ترموستات برسید.
  3. به آرامی کندانسور را بکشید به سمت راست
  4. ترموستات را از جای خود در بیاورید.
  5. تمام سیم هایی که به ترموستات متصل هستند را جدا کنید.
  6. باید ترموستات جدید را جای ترموستات قدیم بگذارید.
  7. تمام اتصالات که مربوط به ترموستات هستند را وصل کنید
  8. پیچ های آن را ببندید و در نهایت برق آبسردکن را وصل کنید.

دستگاه های آبسردکن زیادی در بازار پيدا شده که دارای ترموستات داخلی هستند و برای تنظیم کردن درجه آبسردکن با یک کلید که در بیرون می باشد، روشن می شود. در کل ترموستات داخلی قابل تنظیم است.
در آخر امیدواریم توانسته باشیم شما را در استفاده ی صحیح از دستگاه آبسردکن آشنا کرده باشیم.

نتیجه گیری از نحوه تنظیم ترموستات آبسردکن

زمان تنظیم ترموستات دستگاه آبسردکن می بایست دما را مد نظر داشته باشید چون اگر دما را درست تعیین نکرده باشید ترموستات کار نمی کند و دستگاه خراب می شود چون ترموستات با دمایی که خودتان تعیین کردید قطع و وصل شده و در صورتی که اختلالی در نحوه کارکرد آن به وجود آید در نامطلوب بودن آب اثر می گذارد و امکان بالا رفتن زیاد دما و یا اینکه بیش از اندازه پایین آمدن دما وجود دارد که موجب یخ زدگی و یا حرارت بیش از حد آب و داغ شدن بیش از حد دستگاه آبسردکن شما می شود. بهتر است در انجام دادن مواردی که برای شما در مقاله آورده ایم دقت کافی را داشته باشید.

روش تعویض ترموستات آبسردکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روش تعویض ترموستات آبسردکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا