تعمیرات کولر آبی

آموزش گام به گام تعویض پوشال کولر آبی و پد کولر سلولزی

پوشال یکی از قطعات مهم در کولر آبی می باشد که نیاز به رسیدگی کامل دارد در هنگام سرویس سالیانه کولر آبی حتماً باید پوشال آن را تعویض کنید البته در صورتی که کولر شما دارای پدهای سلولزی باشد نیاز به تعویض سالیانه نداشته و تمیز کردن پدها کافی است فقط باید هر پنج سال یکبار پدهای سلولزی را تعویض کنید در ادامه می خواهیم شما را با روش تعویض پوشال کولر آبی آشنا کنیم.

انواع پوشال کولر آبی

کولرهای آبی دو نوع پوشال دارند پوشال چوبی و پدهای سلولزی، پد های پوشالی کولر آبی از جنس الیاف چوب بوده که در داخل خود آب را ذخیره می کند و باعث خنک شدن باد کولر آبی می شود ولی پدهای سلولزی دارای بافتی یکدست بوده که آب را به طور یکنواخت در خود نگه می دارد و این باعث می شود باد خنکی تولید شود.
پدهای سلولزی دارای مزایای بیشتری نسبت به پد های پوشالی می باشند که یکی از مزایای استفاده از پدهای سلولزی صرفه جویی در مصرف آب و برق است‌.

متأسفانه پوشال های کولر آبی قابل تعمیر نمی باشد و بعد از استفاده باید آنها را تعویض کنید. پوشال های سلولزی هم که تکنولوژی جدید تری دارند قابل تعمیر نیستند و باید هر ۵ سال یکبار تعویض شوند.

روش تعویض پوشال کولر آبی

یکی از کارهای آسان در رابطه با کولر آبی، تعویض پوشال کولر می‌باشد که باید به طور سالیانه انجام گیرد با توجه به مقدار گرد و غبار و آلودگی که در هوا وجود دارد و املاح موجود در آب، بعد از گذشت مدتی سطح پوشال دچار آلودگی و رسوب می شود پس باید به طور سالیانه تعویض شود تا کارایی کولر افزایش یابد.

انجام تعویض پوشال کولر آبی از جهت بهداشتی اهمیت زیادی دارد زیرا پوشال های فرسوده می توانند باعث بوی نامطبوع در خانه و همچنین مرطوب بودن فضا و ایجاد شرایط مساعد برای رشد قارچ و باکتری شوند و این آلودگی ها را هم به خانه منتقل کند و این می تواند منشاء آلرژی و بیماری شود‌. عوض کردن پوشال کولر آبی به ابزار خاصی نیاز ندارد و شما بدون داشتن مهارت می توانید این کار را انجام دهید فقط برای این کار نیاز به یک انبردست دارید ابتدا باید دریچه های کولر را باز کنید و آنها را کنار بگذارید برای اینکه درپوش کولر را باز کنید ابتدا دست خود را در پایین که دو برش برای برداشتن درپوش قرارداد شده، بگذارید و با مقداری فشار درپوش را به طرف بالا حرکت دهید و سپس آن را از جای خود خارج کنید.

حتما بخوانید:   آموزش مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از فصل گرما

دریچه ها را در روی زمین گذاشته و با احتیاط فنر های نگهدارنده پوشال را باز کنید پوشال را از آن خارج کنید حالا باید دریچه ها را تمیز بشویید تا رسوب روی آن تمیز شود برای این کار می‌توانید از یک برس و مایع شوینده استفاده کنید. سپس پوشال ها را بشویید تا کاملاً خیس شود، خیس کردن پوشال ها باعث خواهد شد که گرد و غبار روی آن تمیز شود.

ابتدا پوشال ها را طوری بشویید که آب از داخل پوشال عبور کند و هیچ قسمتی هم خشک نماند. حالا باید پوشال های جدید را در داخل دریچه بگذارید و فنر های نگهدارنده را هم در روی پوشال ها جا بزنید در این مرحله قطعات داخلی کولر و همچنین سیستم آبرسانی آن را بررسی کنید و دریچه ها را در جای خود بگذارید. بررسی وضعیت قطعات کولر در این هنگام بسیار ضروری است و نباید فراموش شود زیرا ممکن است یاتاقان و یا پروانه ها نیاز به تعویض داشته باشد و یا اینکه تسمه فرسوده شده باشد در این صورت باید آنها را تعویض کنید.

پوشال کولر آبی

بهترین زمان برای تعویض پوشال کولر آبی چه فصلی می باشد؟

مناسب ترین زمان برای اینکه شما پوشال کولر آبی خود را تعویض کنید هنگام سرویس تابستانه است در این سرویس شما کولر را برای استفاده کردن در فصل تابستان آماده می کنید در هنگام سرویس باید تمام قطعات دستگاه را بررسی کرده و در صورت فرسودگی آنها را با قطعات سالم و جدید جابجا کنید.
در سرویس تابستانه اگر متوجه شدید که کولر فرسوده شده است آن را عوض کرده و پوشال جدیدی به جای آن نصب کنید.
سرویس تابستانه را هم در اواسط فصل بهار و هم در اولین ماه تابستان انجام می دهند. در سرویس تابستانه کولر، باید موتور آن را بررسی کنید و اگر نیاز به روغن کاری داشت آن را روغن کاری کنید و در صورتی که خازن موتور کولر آبی شما فرسوده شده بود آن را عوض کنید زیرا موتور کولر قطعه گران قیمتی بوده و نگهداری از آن اهمیت زیادی دارد.

افزایش راندمان کولر آبی به وسیله تعویض پوشال

کهنه بودن و کثیفی پوشال می تواند در عملکرد کولر بسیار تأثیر گذار باشد وقتی کولر آبی را روشن می کنید ابتدا باید پوشال کولر خیس شود تا هوایی که از راه پوشال عبور می کند خنک شده و بتواند از راه کانال وارد خانه شود.
در صورتی که پوشال ها کهنه و کثیف باشد، باعث می شود کولر باد خنک تولید نکند دقت داشته باشید در هنگام تعویض پوشال کولر، از پوشالی که ساختار منسجم و یکدست دارد استفاده کنید. پوشال ها باید از جهت اندازه مناسب باشند تا آب به طور یکنواخت به تمام بخش های پوشال برسد و رطوبت کافی باعث بالا رفتن راندمان خنک سازی کولر شود.

حتما بخوانید:   کولر آبی رومیزی | کولر آبی رومیزی برای چه مصارفی مناسب است؟

پوشال کولر آبی مکانی مناسب برای رشد حشرات

کولر آبی در روی پشت بام قرار گرفته و به دلیل فضای باز و بدون استفاده بودن نیمی از سال، باعث می شود مکان مناسبی برای رشد حشرات موذی باشد. مرطوب بودن فضای داخل کولر هم می تواند به رشد حشرات کمک کند این حشرات از کانال و دریچه های کولر به خانه وارد خواهند شد به همین دلیل قبل از اینکه از کولر استفاده کنید ابتدا یک پارچه مرطوب را در جلوی دریچه بگیرید تا از ورود گرد و غبار و حشرات ریز و همچنین بروز مشکلات تنفسی جلوگیری کنید.

تفاوت پوشال کولر آبی و پد سلولزی

در فصل تابستان یکی از دغدغه های افراد، راه اندازی وسایل سرمایشی برای محیط کار و یا منزل است و در این زمان، انتخاب وسیله سرمایشی مناسب می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. دقت داشته باشید موادی که در ساخت پوشال به کار می رود نقش مهمی در ایجاد سرمای کولر دارد.
تمیز کردن و یا تعویض پد سلولزی و همچنین تعویض پوشال کولر آبی، می تواند مهمترین موارد سرویس سالیانه کولر آبی باشد. همانطور که می دانید پوشال ها در دو نوع موجود هستند:

 1.  پوشال معمولی کولرهای آبی
 2.  پد سلولزی

آیا می توان کولر آبی را به کولر سلولزی تبدیل کرد؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله، کولر های سلولزی و همچنین کولر های پوشالی قطعات یکسانی دارند و به راحتی می توان کولر آبی را به کولر سلولزی تبدیل کرد. برای این کار شما باید پدهای سلولزی را متناسب با ابعاد کولر آبی خود بخرید و در روی دریچه های کولر به طور صحیح نصب کنید. مانند وقتی که پوشال های کولر آبی را عوض می کنید حالا به جای پوشال، باید پدهای سلولزی را قرار دهید.

انجام این کار به تخصص خاصی نیاز ندارد و سریع هم انجام می گیرد البته دقت داشته باشید که پد سلولزی نسبت به پوشال های معمولی گران تر می باشند و برخلاف پدهای پوشالی شما می توانید از پدهای سلولزی تا ۵ سال استفاده کنید در صورتی که پد پوشالی در بهترین شرایط تا دو سال قابل استفاده است. البته سرمادهی و کارایی پدهای سلولزی بیشتر از پد های پوشالی بوده در صورتی که مصرف برق و آب آن کمتر است.

حتما بخوانید:   نحوه رفع پوسیدگی کف کولر آبی با انواع عایق رطوبتی کولر آبی

تعویض پوشال سلولزی و روش تمیز کردن آن

برای افزایش مقاومت پدهای سلولزی از پوشش هایی استفاده می شود ولی این پدها هم نیاز به تعویض دوره ای دارند البته نه مثل پوشال های معمولی که سالی یکبار باید تعویض شود، بلکه پدهای سلولزی باید حدود ۵ سال یکبار تعویض شود کافی است شما در هر سرویس کولر آبی، پوشال های سلولزی را تمیز کنید برای تمیز کردن آنها باید جریان آب را با فشار معمولی روی آن بگیرید تا آب کثیف از آن خارج شده و پد ها تمیز شود. دقت داشته باشید هیچگاه آب را با فشار بسیار بالا روی پوشال های سلولزی نگیرید زیرا ممکن است پدهای سلولزی خراب شوند.
بعد از اینکه این پدها را شستید ۲۴ ساعت باید صبر کنید تا پدها خشک شوند توصیه می کنیم برای تمیز کردن پوشال های سلولزی از ماده شیمیایی استفاده نکنید در هنگام تعویض پوشال ها باید پدها را متناسب با ابعاد کولر تهیه کنید و مثل پوشال معمولی در جای خود قرار دهید.

مزایای پدهای سلولزی چیست؟

همانطور که گفتیم پدهای سلولزی نسبت به پوشال های معمولی، کارایی بهتری داشته و محبوبیت بیشتری دارند. مزایای پد سلولزی عبارتند از:

 1. پد سلولزی سرمای بیشتری تولید می کند.
 2. این پد نیاز به نگهداری و تمیز کاری زیادی ندارد.
 3. دوام پد پوشالی از پوشال های معمولی بیشتر است.
 4. برای مناطق گرم و خشک مناسب می باشد.
 5. این پدها در برابر هوا، مقاومت زیادی داشته و تماس بیشتری بین آب و هوا به وجود می آورد.
 6. به دلیل افت فشار کم، باعث کم شدن مصرف برق شده و راندمان خنک سازی آن هم افزایش پیدا می کند.
 7. رسوب زدایی این پمپ ها بسیار آسان است.
 8. روش کار پدهای سلولزی به این صورت است که هوا را می گیرند و بعد از خنک کردن به محیط بر می‌گردانند.
 9. این پدها نقش فیلتر هوا را هم ایفا می کنند.
 10. عمر مفید پد سلولزی از پوشال های معمولی بیشتر بوده و بین ۳ تا ۵ سال است.
 11. پدهای سلولزی دارای خاصیت ضد قارچ هستند و هیچ گونه آلرژی و حساسیتی ایجاد نمی کنند.

پوشال کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با نحوه تعویض پوشال های کولر آبی و همچنین پدهای سلولزی به طور کامل آشنا کردیم. همان طور که گفتیم تعویض پوشال کولر آبی بسیار راحت بوده و شما می توانید بدون داشتن تخصص آن را تعویض کنید اگر در زمینه ی تعویض پوشال کولر آبی سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

111111111111111111

31

آموزش گام به گام تعویض پوشال کولر آبی و پد کولر سلولزی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین زمان برای تعویض پوشال کولر آبی چه فصلی می باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا