تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

آموزش کامل تعویض موتور جاروبرقی

چگونه می توانیم موتور جاروبرقی را تعمیر و تعویض کنیم؟

جارو برقی دارای قطعات زیادی است اما مهمترین قطعه در آن را می توان موتور آن دانست؛ که مغز جاروبرقی محسوب می شود. اگر مشکلی در موتور به وجود آید کارایی کل جاروبرقی را مختل خواهد کرد. زمانی که جاروبرقی دچار مشکل شود مجبور می شویم در بعضی از این خرابی ها موتور جاروبرقی را تعویض کنیم البته تشخیص این موضوع که موتور نیاز به تعمیر یا تعویض دارد امری کاملاً تخصصی است و افراد حرفه‌ای در این زمینه می توانند اظهار نظر کنند. حال نحوه تعویض موتور جاروبرقی را توضیح داده و راه هایی را برای بالا بردن طول عمر و کارایی جاروبرقی برای شما بیان می کنیم . در ادامه به نحوه تعویض موتور جاروبرقی می پردازیم.

تعویض موتور جاروبرقی

نکات مهم تعویض موتور در جاروبرقی

در بسیاری از مواقع وقتی موتور جاروبرقی دچار مشکل شد، می توان با تعمیر و عیب یابی آن مشکل را حل کرد اما برخی از مواقع این مشکل جدی تر است و تعمیر نمی تواند راه حل خوبی باشد و چاره‌ای جز تعویض موتور نیست؛ در این مواقع باید با توجه به نوع برند در جاروبرقی ها به نمایندگی مجاز مربوط به آن برند مراجعه کرده، تا موتور اصل را دریافت کنید؛ زیرا تعویض کردن موتور جاروبرقی با موتورهای تقلبی و نیم سوز و بی کیفیت فقط سرمایه شما را هدر خواهد داد که به این موضوع باید به طور جدی توجه کرد.

نحوه تعویض موتور جاروبرقی

قبل از اینکه مراحل تعویض موتور جاروبرقی را گام به گام برای شما توضیح دهیم باید یادآوری کنم که تعویض موتور جاروبرقی نیاز به تخصص دارد؛ بنابراین اگر در این زمینه تخصص و اطلاعات کافی ندارید حتما این کار را به تعمیرکار های حرفه ای مربوط به برند جاروبرقی بسپارید. برای تعویض یا عیب یابی موتور در جاروبرقی مراحل زیر را باید انجام دهید. در وهله اول باید بتوانید موتور را از جای اصلی خود خارج کنید در زیر مراحل کار را به ترتیب برای شما بیان می کنیم.

تعویض موتور جاروبرقی

مرحله اول: باید فیلتر را از جاروبرقی جدا کنید؛

یکی از مهم ترین قطعات در جاروبرقی فیلتر است؛ کار آن تصفیه هوا می باشد. اولین قطعه ای که باید آن را از دستگاه جدا کنید فیلتر است. جدا کردن فیلتر از دستگاه کار سختی نیست و با توجه به اینکه قصد تعویض موتور جاروبرقی را دارید اگر جاروبرقی سامسونگ یا سایر برند ها باشد ابتدا باید محل فیلتر را شناسایی و با فشار دادن دکمه روی پوشش فیلتر این قطعه را از جای خود خارج کنید.

مرحله دوم: پوشش روی فن را باید بردارید؛

برای اینکه بتوانید پوشش روی فن را بردارید، ابتدا باید آن را از جای خود بلند کرده و در نهایت پوشش را از آن جدا کنید. البته باید دقت داشته باشید که قبل از هر کاری ابتدا بر طبق برند آن جاروبرقی باید محل قرار گرفتن این قطعه را پیدا کنید؛ چون در برند های مختلف ممکن است محل قرار گرفتن فن متفاوت باشد.

مرحله سوم: پوشش روی موتور را باید جدا کنید؛

در لایه روی موتور چهار پیچ قرار دارد که باید با احتیاط آنها را باز کنید. اغلب روی موتور جاروبرقی ها نوعی پوشش از جنس فوم قرار دارد که برای محافظت در مقابل گرد و غبار از آن استفاده می‌شود. این پوشش در طی تعمیر موتور و یا تعویض آن باید از جاروبرقی جدا شود. بعد از باز کردن پیچ ها به راحتی می توانید پوشش را از آن جدا کنید

حتما بخوانید:   روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک

مرحله چهارم : سیم ها را باید جدا کنید؛

مرحله آخر برای جداسازی موتور در جاروبرقی جدا کردن اتصالات آن می باشد. توجه داشته باشید که جدا کردن اتصالات امری بسیار مهم است و این کار باید با احتیاط انجام شود. بسیاری از تعمیرکاران حرفه ای یادآوری می کنند که برای تعویض موتور جاروبرقی قبل از انجام جداسازی سیم کشی، ابتدا یک عکس از آن گرفته شود؛ چون سیم پیچی در موتور جاروبرقی با توجه به برند آن و سیستم داخلی دستگاه با یکدیگر متفاوت است، این کار را انجام دهید، تا هنگام اتصال این سیم ها دچار مشکل نشوید. بعد از جدا کردن سیم ها و اتصالات در جاروبرقی می توانید موتور خراب را از دستگاه جدا کرده و سپس برای تعمیر یا تعویض آن با موتور جدید اقدامات لازم را انجام دهید.

نحوه تعویض موتور جاروبرقی با موتور سالم

هال که نوبت به تعویض موتور جاروبرقی با یک موتور جدید شد، باید بتوانید تمام کارهایی را که در بالا برای باز کردن و جدا کردن موتور جاروبرقی اشاره کردیم را برعکس انجام دهید. یا ابتدا باید موتور جدید را در محل موتور قبلی قرار داده و سیم ها را کاملاً مشابه و درستی مثل قبل به موتور وصل کنید. دقت داشته باشید که برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به داخل موتور و جلوگیری از پیش آمدن مشکل و خرابی در موتور، باید روکش فوم را در اطراف آن قرار دهید و سپس پوشش پلاستیکی و درب موتور را به ترتیب نصب نمایید.

همچنین پوشش فن را نصب و در نهایت فیلتر را در جای قبلی خود قرار دهید. اگر موفق شدید و تمام مراحل را به صورت درست انجام دادید، بعد از اینکه سیم جاروبرقی را به پریز برق وصل کردید باید دستگاه بدون هیچ عیب و مشکلی به کار خود ادامه دهد.

راهکار هایی برای رها شدن از تعویض موتور جاروبرقی

موتور در دستگاه های برقی نقش قلب را در آنها دارد و اگر هر خرابی یا عیبی در آنها بروز کند همه عملکرد دستگاه دچار مشکل می شود؛ به همین دلیل در ادامه قصد داریم چند نکته را برای رها شدن از تعویض موتور جاروبرقی و پایین آوردن هزینه ها برای شما بیان کنیم؛

 1.  همیشه باید قدرت مکش در جاروبرقی مورد بررسی قرار گیرد، که در صورت نیاز فیلتر و یا کیسه جاروبرقی تمیز و یا تعویض شود. لازم است غلتک سر جاروبرقی و همچنین لوله آن را به طور کامل بررسی کرده؛ تا اگر دچار گرفتگی شده است آن را برطرف کنید.
 2. سعی کنید در هنگام ساعات اوج مصرف برق از جارو برقی استفاده نکنید زیرا نوسانات موجود در برق به موتور فشار زیادی آورده و به مرور زمان باعث خرابی آن می شود.
 3.  از جارو برقی به صورت طولانی و مداوم استفاده نکنید و کمی به آن استراحت دهید تا موتور آن خنک شود.
 4.  اگر هنگام جارو کشیدن متوجه بوی سوختگی و داغ شدن موتور جاروبرقی شدید، دلیل این اتفاق را بررسی کنید؛ زیرا داغ شدن زیاد موتور منجر به سوختگی آن می گردد.
 5.  زمانی که قصد تعویض موتور جاروبرقی را دارید، قبل از انجام هر کاری بهتر است با افراد حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید زیرا در بسیاری از موارد می توانید با تعمیر و پیدا کردن عیب موتور جاروبرقی مشکل آن را برطرف کنید.
حتما بخوانید:   میکروسوئیچ درب یخچال هیمالیا

چه زمانی موتور در جاروبرقی باید تعویض شود؟

یکی از سوالات اصلی و متداولی که هنگام تعویض کردن موتور در جاروبرقی مطرح می شود این است که چه زمانی موتور جاروبرقی را باید تعویض کرد؛ زیرا اگر برای تعویض موتور جاروبرقی دیر اقدام شود، می تواند عواقب و مشکلات زیان باری را به بار آورد:

 1.  اگر زمانی که از جاروبرقی استفاده می کنید متوجه مکش ضعیف در آن شدید، ممکن است به دلیل به وجود آمدن مشکلی در موتور جاروبرقی باشد و موتور نیاز به تعویض داشته باشد.
 2. اگر زمانی که از جاروبرقی استفاده می کنید بوی دود یا سوختگی به مشام شما رسید و بعد از اینکه اتصالات موتور را چک کردید و مشکلی در آن نبود، در این صورت احتمال سوختن موتور و در نهایت تعویض آن بالاست.
 3.  اگر جاروبرقی شما روشن نمی شود و بعد از اینکه اتصالات و کیت الکترونیکی آن را چک کردید و دیدید که مشکلی در آن نیست، در این صورت باید موتور جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهید.
 4.  اگر از جاروبرقی که مخصوص خاک و وسایل خشک است استفاده می کنید، به هیچ عنوان برای جمع‌آوری مایعات نباید مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا در این صورت آب به موتور جاروبرقی نفوذ کرده و منجر به سوختن آن می شود.
 5. هنگام استفاده از جاروبرقی قانون5 به 10 را نباید فراموش کنید؛ یعنی بعد از 10دقیقه استفاده کردن از جاروبرقی باید 5 دقیقه به آن استراحت دهید وگرنه به موتور جاروبرقی فشار آمده و به مرور زمان باعث سوختگی آن می شود.
 6. همیشه باید قطعات مصرفی در جاروبرقی خود را مثل لوله خرطومی، فیلتر، برس و پاکت جاروبرقی را چک کنید تا از عدم گرفتگی لوله و برس و خرطومی اطمینان حاصل کرده و همچنین از تمیز بودن فیلتر و خالی بودن پاکت جاروبرقی اطمینان حاصل کنید.

چگونه موتور جاروبرقی سطلی را ببندیم

جاروبرقی ها به طور متداول دو مدل هستند، جاروبرقی معمولی و جاروبرقی سطلی که در ابعاد بزرگتری نسبت به جاروبرقی معمولی به صورت ایستاده وجود دارد. در برخی اوقات به خاطر دلایل مختلفی موتور این جاروبرقی ها دچار مشکل می‌شوند و نیاز به تعویض دارند به نحوه بستن موتور در جاروبرقی های سطلی اشاره می کنیم:

 1.  برای اینکه بتوانید موتور جاروبرقی سطلی را خودتان ببندید قبل از هر کاری باید بدنه جاروبرقی را بشناسید.
 2. برای جدا کردن کیسه فیلتر درب جاروبرقی را از بالا باز کرده و فیلتر را از آن جدا کنید.
 3.  در این مرحله به بخش موتور دستگاه دسترسی پیدا خواهید کرد. که موتور معیوب را جدا کرده و موتور سالم را در جای خود قرار داده و پیچ ها را ببندید.
 4. همچنین می توانید سیم ها و اتصالات جاروبرقی را بسته و مجدداً قطعات را در جای خود قرار دهید.

تعویض موتور جاروبرقی

موتور در جاروبرقی های ناسیونال:

موتور جاروبرقی ناسیونال با جاروبرقی های برند های دیگر متفاوت است؛ زیرا موتور این نوع جاروبرقی معمولاً دارای ۷ سیم است اما جاروبرقی های دیگر سه یا چهار سیم در موتور خود دارند.

موتورهای ۷ سیم که در جاروبرقی های ناسیونال به کار رفته اند اصل ژاپن هستند و دارای کیفیت بالایی می باشند.

حتما بخوانید:   سرویس کولر گازی از چه نظر اهمیت دارد؟

از نظر توان و قدرت میان این موتور ها و موتور های دیگر تفاوت خاصی وجود ندارد.

اگر بخواهید موتور جاروبرقی ناسیونال را تعویض کنید حتماً باید اقدام به تهیه موتوری اصل و باکیفیت که دارای ۷ سیم و ژاپنی استفاده نمایید اگر از موتور های چینی در جاروبرقی ناسیونال استفاده شود، باعث می شود تا دستگاه آن کارایی اولیه خود را از دست داده و قدرتش به میزان زیادی کاهش پیدا کند. همچنین اگر از موتورهای چینی استفاده کنید عمر مفید جاروبرقی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

تعویض موتور در جاروبرقی ها با برند های متفاوت

همانطور که گفتیم در برند های مختلف، طراحی سیستم داخلی آنها و همچنین کارهای خاصی را که برای تعمیر و تعویض موتور در آنها باید انجام داد، با یکدیگر فرق دارد. به همین دلیل به بررسی برخی از این برند ها برای تعویض موتور اشاره می کنیم.

تعویض موتور در جاروبرقی های سامسونگ

یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات در جاروبرقی سامسونگ موتور آن است؛ زیرا نوع موتور می تواند میزان توان و قدرت یک دستگاه را مشخص کند. به همین دلیل اگر این قطعه دچار مشکل در کارکرد خود شود، یا اینکه بسوزد، باید در اسرع وقت تعویض گردد. تعویض جاروبرقی سامسونگ کاری بسیار سخت و حرفه ای است بهتر است انجام این کار را به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید تا موجب از کار افتادن کامل در جاروبرقی نشوید.

 تعویض موتور جاروبرقی های ال جی

موتور در جاروبرقی ال جی نیز از مهمترین و اصلی ترین بخش این دستگاه می باشد؛ که به دلایل مختلفی ممکن است دچار سوختگی یا خرابی شود و باید آن را تعمیر یا تعویض نمود. تعویض موتور جاروبرقی ال جی نیز امری بسیار مهم است و باید توسط افرادی انجام شود که مهارت و دانش بالایی در این زمینه داشته باشند. اگر موتور این جارو برقی ها نیاز به تعویض پیدا کرد حتماً با تعمیر کار های حرفه ای تماس حاصل کنید.

تعویض انواع جاروبرقی های مختلف مانند زیمنس، بوش، پارس خزر، آاگ، هیتاچی و …

برای تعویض موتور در این نوع جاروبرقی ها روش خاصی وجود دارد و حتماً باید با تعمیرکار و یا نمایندگی معتبر در این برند تماس حاصل شود، تا به دستگاه آسیب بیشتری نرساند؛ زیرا تعویض موتور در جاروبرقی های مختلف نیاز به تخصص دارد و باید از موتور همان برند استفاده شود تا مانند گذشته قدرت آن حفظ شود.

البته در جاروبرقی های زیمنس باید دقت کنید که موتور آن کاملاً بین دو لاستیک در ابتدا و انتهای جایگاه کاملا محکم شود، در غیر این صورت موتور دچار چرخش می شود و به اجزای داخلی جاروبرقی آسیب وارد می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله ایبک امداد نحوه تعویض موتور در جاروبرقی را برای شما توضیح دادیم. البته باید سعی شود برای انجام کار های حرفه ای آن را به دست افراد متخصص که دانش کافی در این زمینه دارند بسپارید تا دچار ضررهای مالی بیشتری در این خصوص نشوید.

آموزش کامل تعویض موتور جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آموزش کامل تعویض موتور جاروبرقی در منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا