تعمیراتتعمیرات یخچال

آموزش راه اندازی و ریست یخساز یخچال فریزر

طرز کار یخساز یخچال و نحوه راه اندازی تنظیم و ریست کردن یخساز

یخچال های امروزی ویژگی و قابلیت های بالای دارند این ویژگی دارا بودن سیستم یخساز است،یخساز ها می توانند به سرعت در چند مدل به شما یخ تحویل دهند،اما بسیاری از مواقع خرابی یخساز و بروز مشکل در یخساز بسیار رایج است .به همین دلیل لازم است طرز کار یخچال یخساز را بدانید، تا در مواقع که نیاز به رفع مشکل است مشکل یخساز یخچال را برطرف کنید.باید بدانید که نحوه استفاده و نحوه راه اندازی به مدل یخچال بستگی ندارد گاهی مدل های مختلف مقداری تفاوت دارند اما بطور کلی نحوه عملکرد یخساز یخچال ال جی، سامسونگ، هیمالیا، الکترواستیل و سایر برندها یکسان است.درصورت خرابی یخچال پیشنهاد می کنیم به این مقاله مراجعه کنید.

نوع یخساز در یخچال ساید بای ساید و یخچال فریزر

یخساز یخچال

یخساز چند مدل دارد. یک نوع به صورت اتوماتیک و نوع دیگر به صورت دستی می باشد،یخ ساز های دستی در یخچال های معمولی قرار گرفته است، معمولاً یخساز در روی درب دستگاه نصب می شود و یا در روی طبقه بالای داخل فریزر قرار می گیرد، اما یخ ساز ها در مدل های چدنی، پلاستیکی نیز می باشند که در ادامه آن ها را بصورت تک تک برایتان شرح خواهیم داد.

عملکرد یخساز چدنی در یخچال ساید بای ساید

نوع دیگری هم از یخساز ها هستند که از جنس چدن ساخته شده اند. چدن همانطور که می دانید جنس سخت و قدرتمندی است، یخساز چدنی دارای المنت می باشد و با استفاده از بازوها در بیرون انداختن یخ کمک می کند.

عملکرد یخساز پلاستیکی

یخساز پلاستیکی نوع دیگری است که در سال های اخیر استفاده زیادی از آن می شود، معمولا در این مدل پلاستیک های ABS بسیار کارآمد هستند، در نوع پلاستیکی با حرکت چرخشی و ارتجاعی خود باعث بیرون انداختن یخ می شود.

حتما بخوانید:   مهمترین نکات کاربردی برای سرویس آسانسور

یخساز دستی در یخچال فریزر

در این نوع یخچال ها یخساز به صورت دستی عمل می کند، وقتی مخزن یخ پر می شود با حرکت گردشی قالب یخ، تکه های یخ جدا می شود و در ظرف زیرین آن می ریزد.

یخساز یخچال

یخساز اتوماتیک در یخچال ساید بای ساید

عملکرد یخساز ها در یخچال های ساید بای ساید به صورت اتوماتیک می باشد. که برایتان شرح خواهیم داد وقتی یخچال یخ تولید می کند قالب های یخ را تخلیه می کند و دوباره به صورت خودکار آبگیری کرده و عمل یخسازی را انجام می دهد. نکته مهمی که درباره یخچال ساید بای ساید باید بدانید این است که، زمانی که باکس یخ یخچال یخ بزند یا گیر کرده باشد دیگر قادر به یخ دادن نمی شود، در این صورت شما باید یخچال را به مدت یک ساعت از برق جدا کنید تا یخ ها آب شوند و مخزن را جدا کنید، اگر نتوانستید این کار را انجام دهید حتما از متخصص این کار کمک بگیرید.

انواع نحوه عملکرد یخساز یخچال

یخساز یخچال می تواند چندین مدل یخ تولید کند، این یخچال ها یخ را به صورت یخ شکن، قالبی و خرد شده تولید می کنند، در یخچال های یخسازدار اهرمی وجود دارد که به آن دیسپنسر یا اهرم یخچال می گویند. این اهرم ها در جلوی در یخچال های ساید بای ساید وجود دارد. البته یخچال ها در مدلهای مختلفی در بازار هم وجود دارند که یخ را داخل سطل یخ می ریزد و به صورت دستی قادر به جمع کردن یخ  از آن می شوید.

طرز کار یخساز یخچال چگونه است

نحوه کار کردن یخچال ساید بای ساید بدین صورت است که آب از طریق لوله کشی خانه یا شلنگ کوچکی از شیر به پشت یخچال متصل شده است. که در آنجا با شیر ورودی آب یخچال ارتباط برقرار می کند، زمانی که دمای مناسب یخچال برای یخ سازی ایجاد شد، شیر ورودی آب را که در حال جریان است از یخ ساز دریافت می کند ،با فعال شدن سلنوید شیر،آب به درون یخچال وارد می شود و از سمت لوله های کوچک آب در قالب یخ تولید می شوند، یخ های را که یخ ساز درست کرده است را به داخل مخزن یخ یا سطل یخ می اندازد و دوباره شروع به یخ سازی می کند.وقتی مخزنی که یخ را جمع می کند پر شود عملیات یخ سازی متوقف می شود. زمانی که نوع یخ را که یخچال می دهد انتخاب می کنید . سپس با فشار دادن اهرم دیسپنسر فشار وارد می کنید ،سوئیچ یخساز فعال شده و اجازه عبور جریان به موتور و سلنوید را می دهد. این موتور به یک تیغه پیچی وصل شده که با چرخیدن خود سبب خارج شدن و ساخته شدن از مخزن و سطل یخ می شود .که در آخر از دیسپنسر یخچال را به داخل لیوان می ریزد.وقتی سلنوید با جریان یافتن حرکت می کند و باعث حرکت کردن یک میله می شود که در آن زمان بخشی از قسمت جلوی مخزن باز می شود و یخ ها خروج می کنند.وقتی یخ خرد شده را انتخاب می کنید بخشی دیگر که در جلوی مخزن یخ است بسته می ماند و یخ های خرد شده از مسیر دیگری عبور می کنند که توسط یک تیغه خرد کننده خرد می شود.

حتما بخوانید:   دلایل بوق زدن یخچال جنرال چیست؟

نحوه راه اندازی یخساز یخچال و تنظیمات یخساز

راه انداختن یخساز کار دشواری نیست. برای این کار باید یخچال را به شیر آب وصل کنید،این کار باید حتماً توسط شخص ماهر انجام شود اما اگر یخچال را تازه خریداری نکرده اید یا خودتان به اندازه کافی در این زمینه مهارت دارید ،می توانید با وصل کردن شیلنگ کوچک آب یخچال در پشت دستگاه شیر برقی این کارها را انجام دهید.

در ادامه مقاله شما را با تنظیمات یخساز برای تنظیمات یخساز یخچال و روشن کردن آن آشنا می کنیم.

برخی از مدل های یخچال دارای دکمه روشن و خاموش هستند،برخی دیگر از یخسازها دارای اهرمی شکل میله ای هستند. با فشار دادن بالا و پایین موجب خاموش شدن و روشن نشدن می شوند، یخچال های ساید بای ساید هم برای تنظیمات خود مدل های دیگری دارند که با استفاده از پنل کاربری هوشمند یخچال در جلوی درب آن اتفاق می افتد. اما با توجه به تنظیمات یخساز یخچال معمولاً در مدلهای ساید بای ساید شامل انتخاب نوع یخی که در آن دریافت می‌کنید،می توانید با انتخاب دکمه قالبی یا خرد شده و…را انتخاب کنید.

چگونه یخساز یخچال را خاموش کنیم یا غیرفعال کنیم

شاید به دلایل مختلف قصد غیر فعال کردن یخساز یخچال را داشته باشید،اگر یخساز یخچال خراب شده و یا می خواهید به مسافرت بروید و قصد خاموش کردن یخساز یخچال رادارید، با این کار معمولا حدود 20% انرژی مصرفی یخچال شما کم می شود. اگر قصد خاموش کردن یخساز یخچال را دارید باید بدانید به نوعی یخ ساز و مدل یخچال مربوط می باشد. در مدل های که  دارای اهرم هستند معمولاً راهنمای یخساز روی آن حک شده است اما در بیشتر مدل ها اهرم یخساز در موقعیت بالا به صورت زاویه ۹۰ درجه باعث خاموش شدن و غیر فعال شدن یخساز می شوند. اما در مدل های دیگر ساید بای ساید برای غیر فعال کردن یخساز لازم است در پنل آن انتخاب کنید ،برای استفاده بهتر از  یخساز یخچال بهتر است از دفترچه راهنمایی آن استفاده کنید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی توشیبا Toshiba | رایج‌ترین معایب

نحوه ریست یخساز یخچال

مواردی که در هنگام رخ دادن مشکل برای یخساز استفاده می شود در برخی مواقع به برطرف کردن مشکل یخچال کمک می کند.شما می توانید با ریست یخساز یخچال این کار را انجام دهید، ریست کردن یخساز بستگی به مدل یخچال دارد، معمولا در دفترچه راهنمای آن طرز استفاده ریست یخساز را توضیح داده اند.

۱. در حالی که یخچال روشن است،یخساز را فعال کنید اگر دکمه ای دارد در حالت روشن یا on قرار دهید.

۲. در زیر دکمه پاور یخساز،دکمه به نام test برای ریست کردن یخساز قرار دارد، که در حالت تست تهیه شده است آن را به مدت چند ثانیه نگه دارید.

۳.اگر به هر دلیلی دکمه کار نکرد یا وجود نداشت ،حفره ای ریزی را در نزدیکی دکمه روشن /خاموش یا اهرم یخساز وجود دارد که می توانید آن را با یک سیم مفتول نازک یا سوزن به آن فشار دهید ،تا یخساز یخچال ریست شود.

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش کار کردن یخساز آشنا کردیم و سپس با راه اندازی یخساز و نحوه تنظیمات یخساز یخچال پرداختیم باید بدانید که برند یخچال ها مهم نمی باشد و این مطالب هم برای یخچال خارجی و هم یخچال ایرانی استفاده می شود،در صورتی که نتوانید مشکل یخساز یخچال را برطرف کنید حتما از متخصص این کار کمک بخواهید.

 

 

آموزش راه اندازی و ریست یخساز یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

یخساز اتوماتیک در یخچال ساید بای ساید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا