تعمیرات آسانسورتعمیرات

نکات مربوط به آموزش ریست آسانسور

آموزش مهمترین نکات کلیدی ریست آسانسور که باید بدانید!

همان‌طور که می‌دانید استفاده از آسانسور به ‌منظور جابه‌جایی بار مورد توجه قرار می‌گیرد. بر همین اساس آسانسور به صورتی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نبوده است. دلیل اصلی که باعث بروز چنین مسئله‌ای شده است، می‌تواند امنیت پایین این سیستم باشد. چرا که خسارت‌های بسیاری را از خود به مالکین القا می‌کند. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی این مشکل برطرف شده است. استفاده از آسانسور برای حمل و جابه‌جایی انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این ‌حال می‌توان در آن اختلال‌های بسیاری را مشاهده کرد. به همین منظور آموزش ریست آسانسور یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌تواند این مشکل را در روند انجام وظایف آسانسور بر‌طرف سازد.

آموزش ریست آسانسور

ریست آسانسور چیست؟

در ابتدای آموزش ریست آسانسور باید دانست که ریست به چه معنا است. ریست یکی از مهم‌ترین کارهایی است که در صورت بروز مشکل، می‌تواند از طریق تابلوی فرمان، روند مربوط به کنترل عملکرد آسانسور را مورد بررسی قرارداد. تابلو فرمان آسانسور از بدنه فلزی ساخته شده است که شمایل آن شبیه جعبه است. این تابلو دارای قطعات الکترونیکی، ریزپردازنده و مدارهای بسیاری است. این قطعه در موتورخانه آسانسور نصب می‌شود. همچنین وظیفه آن اعلام وضعیت آسانسور و حرکت کابین است.

چه‌ کارهایی را می‌توان با کمک تابلو فرمان آسانسور انجام داد؟

در آموزش ریست آسانسور یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید آن را مورد بررسی قرارداد، تابلو فرمان آسانسور است.

با کمک تابلو فرمان می‌توان روش‌های زیر را دنبال کرد:

 • سرعت آسانسور را می‌توان تحت کنترل قرارداد
 • جهت حرکت آسانسور را می‌توان مورد بررسی و کنترل قرارداد.
 • تابلو فرمان در طبقات مختلف و یا داخل کابین، درخواست‌هایی که وجود داشته باشد را پاسخ می‌دهد.
 • برای حفظ جان کسانی که از آسانسور استفاده می‌کنند، بسیار کاربرد دارد.

چگونه باید آسانسور را ریست کنیم؟

در آموزش ریست آسانسور به شما یاد می‌دهیم که چگونه و در چه شرایطی می‌توانید آسانسور را ریست کنید. ابتدا باید بدانید که آسانسورها به 2 بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

 • بخش مکانیکی
 • بخش الکتریکی

آسانسور باید بتواند بر اساس دستورات داده شده، روند مربوطه را بدون مشکل طی کند. این دو عملکرد باید به صورتی دقیق در آسانسور ارائه شود. آموزش ریست آسانسور به ما نشان می‌دهد که می‌توان  با کمک آن به بهبود عملکرد آسانسور کمک کنیم. ریست آسانسور دارای اصولی است که در شرایط خاص جواب می‌دهد. بسیاری از عملکردها و اختلالاتی را که آسانسور از خود نشان می‌دهد، نمی‌توان با ریست کردن آن را درست کرد. در بخش الکتریکی که درباره آن گفته شد، در بسیاری از مواقع اختلالاتی دیده می‌شود. آموزش ریست آسانسور می‌تواند در شرایط غیر از اختلالات الکتریکی مورد استفاده قرار گیرد.

حتما بخوانید:   استپ آسانسور چیست؟ و چه وظایفی بر عهده دارد؟

در صورتی‌ که با حل مشکلات الکتریکی نتوان مشکل آسانسور را حل کرد، می‌توان از ریست آسانسور کمک گرفت. همیشه ریست آسانسور در مرحله اول عیب‌یابی قرار دارد؛ بنابراین نکته‌ای که باید در نظر داشت، موضوعات مربوط به عملکرد آسانسور است. با وجود هر مشکلی که برای تعمیرات مربوط به آسانسور وجود داشته باشد، می‌توان با ریست کردن ریشه‌های اختلال را مورد بررسی قرارداد. ریست کمک می‌کند که بتوان این بررسی را از مدت زیاد به مدت کم کاهش داد.

آموزش ریست آسانسور به چه صورت است؟

می‌دانیم که تا این بخش از مقاله دیدگاه خوبی را توانستید از ریست آسانسور در دست داشته باشید. اما روند ریست کردن چندان پیچیده و دور از ذهن نیست. برای انجام آن می‌توان از دانش خود استفاده کرد. چرا که این کار را افراد غیر متخصص هم می‌توانند انجام دهد. اما برای انجام آن نکات بسیاری وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. هر آسانسور را باید در ابتدا از نظر برند و ساخت و سال مربوط به تولید مورد بررسی قرارداد. سپس روش‌های مربوط به ریست را که برای آن وجود دارد را پیاده‌سازی کرد. برای انجام ریست می‌توان مراحلی را دنبال کرد که در ادامه آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • در ابتدا باید به تابلو فرمان آسانسور را پیدا کنید و طبق آن روش‌هایی را اعمال کنید. این تابلو می‌تواند به شما کمک کند تا قطع و یا وصل‌کننده مدار باشد؛ بنابراین برای پیشبرد روند باید نکات ایمنی در ابتدا توسط فردی که می‌خواهد ریست آسانسور را انجام دهد، رعایت شود.
 • در صورت دسترسی به تابلو باید اهرم و کلیدها را در این قسمت با رنگ‌های مختلفی وجود دارد. باید از اهرم مشکی که نسبت به دیگر اهرم‌ها از سایز بزرگ‌تری برخوردار است استفاده کرد.
 • اهرم در دو حالت 0 و 1 نشان داده می‌شود. در صورت استفاده از آسانسور بر روی 1 قرار دارد، بنابراین برای رعایت کردن نکات ایمنی باید آن را بر روی 0 قرارداد.
 • در صورت انجام تمام این مراحل باید 2 الی 3 دقیقه صبر کرد.
 • بعد چند دقیقه که از آن زمان گذشت می‌توان دوباره آن را بر روی 1 گذاشت.
حتما بخوانید:   آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

این روش یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است برای ریست آسانسور؛ بنابراین می‌توان اختلالات را با این روش به حداقل رسانید. در این سیستم شاید دیده شود که اختلالاتی وجود دارد، به همین بهتر است که کار را به متخصصین در این حوزه سپرد. این کار با کمک افرادی که در این زمینه تجربه دارند قطعاً با ایمنی بهتری ارائه می‌شود.

توجه به جزئیات مربوط به آموزش ریست آسانسور چگونه است؟

با توجه ‌به تجهیزات الکتریکی آسانسور می‌دانیم که نیاز است از یک محافظ استفاده کرد؛ بنابراین تنها راهی که برای ریست آسانسور می‌تواند مناسب باشد این است که مدار تغذیه را از تابلو برق قطع کرد و سپس متصل ساخت. کلید مشکی در این بخش باید چرخیده شود و بر روی حالت صفر قرار گیرد. بعد از گذشت 1 دقیقه باید به حالت اولیه خود بازگردد. برخی تابلو فرمان آسانسور به سیستم اضطراری هم مجهز شده‌اند. برای متصل سازی این تابلو باید تا 3 دقیقه انتظار نیاز داشت. این 3 دقیقه به این منظور است که در صورت بروز مشکل در سیستم برق شهری بتوان سیستم نجات اضطراری آسانسور را در نزدیک طبقه متوقف ساخت. ریست کردن آسانسور بر آن است که برنامه‌های برد اصلی آسانسور و درایو کنترل حرکت آن بارگذاری کرد. در این صورت با بروز اختلال نرم‌افزاری می‌توان آن را برطرف ساخت.

چه دلایلی در خرابی‌های رایج آسانسور وجود دارد؟

همان‌طور که می‌دانید هر آسانسور از 2 بخش تشکیل می‌شود. بخش مربوط به الکتریکی و بخش مربوط به مکانیکی. هرکدام از این بخش‌ها دارای اجزایی هستند که در صورت بروز اختلال می‌تواند به سیستم کاربردی آسانسور مشکل وارد سازد. تاریخ ساخت و تولید آسانسور بسیار مهم است. در این زمان نیاز است که به بررسی تاریخ آسانسور بپردازید که در آن می‌توان ال‌سی‌دی را مشاهده کرد. در صورتی‌ که عملکرد آسانسور بسیار کم باشد در صورت بروز مشکل می‌تواند باعث اختلال در آن شود. نوع اختلالی که در اینها دیده می‌شود معمولاً به ‌صورت یک کد خطا و یا ارور در صفحه ال‌سی‌دی است. در این شرایط باید کد خطا را مورد بررسی قرارداد. همچنین برای رفع آن باید اقداماتی را در نظر گرفت. مشکلاتی که در خرابی آسانسورها دیده می‌شود و نیاز به آموزش ریست آسانسور دارد، به شرح زیر است:

 • خرابی در عملکرد موتور آسانسور

می‌توان در آن توقف ناگهانی و خاموش‌ شدن کامل آسانسور را دید. این مشکل به موتور آسانسور برمی‌گردد. امکان دارد خسارات زیادی را وارد کرده باشد. به همین دلیل بهتر است که از کسانی که در این زمینه تبحر دارند، می توان استفاده کرد.

 • خرابی سنسور

اختلالاتی نظیر باز و یا بسته‌ شدن درب و اختلال تهویه و یا نحوه حرکت در آن دیده می‌شود. این مشکل هم نیاز به بررسی کامل دارد؛ بنابراین این خرابی‌ها توسط کسانی بررسی می‌شود که می‌دانند، روند مربوط به تعمیر را باید چگونه طی کنند؛ بنابراین باید از کسانی استفاده کرد که از دانش کافی در این زمینه برخوردار هستند.

 • خرابی درب آسانسور

باز نشدن درب و یا نیمه‌باز شدن یکی دیگر از شایعات خرابی آسانسور است. از آن جایی که درب به‌ صورت اتوماتیک باز می‌شود، می‌تواند در روند طولانی‌ مدت خرابی‌هایی به جا بیاورد. مسلماً نیاز به تعمیراتی دارد.

 • خرابی کلید گریز از مرکز

تولید صدای گوش‌خراش و صداهای غیرطبیعی یکی دیگر از اختلالاتی که بسیار برای افراد مشکل ایجاد می‌کند. این خطرات مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد، بنابراین می‌تواند باعث افزایش و یا کاهش بیش از حد دما آسانسور باشد. مشکلات دیگری چون خرابی برد مرکزی و بخش‌های مکانیکی و… باعث اختلال در عملکرد آسانسور است.

حتما بخوانید:   روش‌های کاربردی تعمیر یخچال ساید بای ساید

آموزش ریست آسانسور

متداول ترین خطا در نصب آسانسور

یکی از مهم ترین ایراداتی که در نصب آسانسور وجود دارد، فضای مورد نظر برای چاه آسانسور است. این باید به صورتی باشد که با فضای حرکت کابین تطابق داشته باشد. برای این کار بید از مواد نسوز برای پوشش دیوار چاه استفاده کرد. در بسیاری از موارد دیده می شود که به جای آن از غبار زا استفاده می شود. برای ارائه فضا چاه نباید هیچ سوراخی وجود داشته باشد. تنها سوراخی که جایز است، محل قرار گرفتن دریچه و یا تهویه است. کف چاهم هم باید صاف باشد. اشتباهات دیگری هم در نصب آسانسور دیده می شود؛ که عبارت است از؛ کلید های غیر استاندارد قارچی درون چاهک. این ها باید در یک شرایط ایمنی نصب شوند تا باعث خطا نشوند. نصب لوله‌های غیراستاندارد هم در فضای چاه آسانسور مشاهده می‌شود که این هم یک اشتباه در نصب محسوب می‌شود.

 

کلام پایانی

در این مقاله با آموزش ریست آسانسور دریافتیم که نکات مهمی برای ریست دارای اهمیت است؛ بنابراین برای پیشبرد کار نیاز است که به این موارد مهم دقت کرد. توجه به تعمیرات الکتریکی و مکانیکی آسانسور یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی است که در ریست آسانسور بسیار حائز اهمیت است.

نکات مربوط به آموزش ریست آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه دلایلی در خرابی‌های رایج آسانسور وجود دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا