خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

آشنایی با چربی گیر فاضلاب رستوران | فواید استفاده از چربی گیر

یکی از تجهیزات مهم که به شبکه لوله کشی فاضلاب ساختمان ها مربوط می شود چربی گیر است که هدف آن جمع آوری کردن چربی هایی که در فاضلاب موجود است، می باشد. چربی گیر فاضلاب معمولاً در رستوران ها و جاهایی که فاضلاب چرب دارند استفاده می‌شود؛ تا قبل از اینکه فاضلاب وارد شبکه فاضلاب شهری شود چربی آن را جدا کند. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با چربی گیر فاضلاب رستوران آشنا کنیم.

چربی گیر چیست؟

چربی گیر یک مخزن بزرگ است که فاضلاب ابتدا وارد آن شده و طی فرایندی، چربی های فاضلاب جدا شده و باقی فاضلاب وارد شبکه فاضلاب شهری خواهد شد. روش کار این دستگاه بسیار ساده می باشد به این شکل که فاضلاب ورودی به داخل چربی گیر، سرعت خود را از دست داده و می ایستد در این حالت چربی که چگالی کمتری نسبت به آب دارد روی سطح آب معلق شده و در آنجا می ماند، بعد از آن، بقیه فاضلاب از قسمت پایین مخزن خارج خواهد شد. با این فرایند ساده روغن ها در روی سطح آب و در داخل مخزن مانده و فاضلابی بدون چربی از داخل مخزن خارج خواهد شد.

یکی از موادی که در داخل فاضلاب وجود دارد چربی و روغن است که در پساب خروجی آنها می بینیم که بعضی از موارد، غلظت این آلاینده ها آنقدر بالا است که لازم می شود یک مجموعه ای چربی های فاضلاب را تصفیه کند و از وارد شدن آنها به داخل چاه فاضلاب جلوگیری کند. ارزان ترین و ساده ترین راه برای حذف این چربی ها از فاضلاب، استفاده کردن از چربی گیر است که بعضی به آن روش ثقلی هم می گویند.

چرا از چربی گیر در آشپزخانه و رستوران استفاده می کنند؟

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم چربی گیر جهت جمع کردن چربی های داخل فاضلاب استفاده می شود. معمولاً رستورانها، غذاخوری ها و آشپزخانه ها از این وسیله استفاده می کنند. البته ساختمان هایی هم که فاضلاب تولیدی آنها حجم زیادی از چربی و روغن دارد و می خواهند از شبکه فاضلاب شهری هم استفاده کنند؛ حتماً باید قبل از تخلیه فاضلاب از شبکه چربی گیر استفاده کنند تا چربی فاضلاب آنها جمع شده و داخل شبکه فاضلاب نشود.
علت این کار هم این است که وارد شدن حجم زیاد چربی در داخل شبکه فاضلاب می تواند باعث اختلال در تصفیه فاضلاب شود و به همین علت آشپزخانه های صنعتی حتماً باید از چربی گیر استفاده کنند تا چربی فاضلاب آنها به شبکه فاضلاب وارد نشود.

حتما بخوانید:   لوله بازکنی با جوهر نمک چه خطراتی دارد | تأثیر جوهر نمک روی لوله

چربی گیر فاضلاب رستوران

استفاده از چربی گیر چه فایده ای  دارد؟

استفاده از چربی گیر ها فایده های زیادی دارد و این باعث شده که بیشتر رستوران ها و مجموعه های تهیه غذا از دستگاه چربی گیر فاضلاب استفاده کنند. فواید استفاده از این دستگاه عبارت است از:

 • چربی گیر فاضلاب از وارد شدن چربی به تصفیه خانه و شبکه فاضلاب جلوگیری می کند.
 • این دستگاه از آسیب رسیدن به تصفیه خانه و تجهیزات شبکه فاضلاب پیشگیری می کند.
 • استفاده از چربی گیر فاضلاب، از پرشدن سریع چاه فاضلاب پیشگیری می کند.
 • از آلودگی محیط زیست و همچنین آب های سطحی جلوگیری می کند.
 • این دستگاه بدون مشکل و آسان فاضلاب را تصفیه می‌کند.
 • آلودگی فاضلاب تولیدی به وسیله این دستگاه کم می‌شود.
 • از گرفتگی لوله های فاضلاب جلوگیری می شود.
 • با استفاده از چربی گیر فاضلاب لوله ها دچار گرفتگی نمی شود.
 • استفاده از این دستگاه باعث بهبود روند تصفیه فاضلاب خواهد شد.

چربی گیر فاضلاب چگونه کار می کند؟

همانطور که گفتیم چربی گیر ها سیستم هایی می باشند که برای جدا کردن چربی و روغن از فاضلاب، قبل از وارد شدن به چاه طراحی و اجرا می شود به طور کلی از این چربی گیر ها در تالارهای پذیرایی و محیط های صنعتی و همچنین در آشپزخانه‌ هایی که فاضلاب آنها مقدار زیادی چربی و روغن به شکل معلق دارد، استفاده می‌شود.

چربی گیر بهترین روش برای جدا کردن چربی فاضلاب است و برای اینکه عمل کرد تصفیه فاضلاب در مراحل بعدی، بهبود یابد از این دستگاه استفاده می کنند. عمل چربی گیری از فاضلاب باعث جلوگیری کردن از آسیب های زیست محیطی خواهد شد. اگر می‌خواهید بدانید که چربی گیر فاضلاب چگونه کار می‌کند باید بگوییم که وقتی دمای فاضلاب داخل چربی گیر کم می‌شود چربی از آن جدا شده و به اسیدهای چرب و گلیسرول ها تجزیه خواهد شد این گلیسرول ها به دلیل چگالی بیشتر نسبت به آب به عنوان چربی جامد در پایین حل خواهد شد.

اسیدهای چرب هم که از آب سبک تر می باشند در قسمت در بالای دستگاه شناور می شوند. وقتی اسیدهای چرب و گلیسرول در اثر گرانش جدا می‌شوند، سیستم این اجازه را به آنها می‌دهد تا بقیه فاضلاب به صورت روان از مخزن خارج شود.

کارایی دستگاه برای جدا کردن چربی ها از فاضلاب به ویسکوزیته، دما، مقدار ذرات چربی و زمان احتباس آن بستگی دارد. برای اینکه چربی گیر عملکرد بهینه ای داشته باشد باید از لوله های ایستاده و دستگاه های کنترل جریان و همچنین بافل های داخلی استفاده کنند. این واحدهای اضافه می تواند زمان احتباس را زیاد کرده و مسیر جریان را طولانی کرده تا فضای بیشتری فراهم شود.

حتما بخوانید:   افتادن موبایل در چاه فاضلاب | مراحل در آوردن گوشی از توالت

حالا در این مرحله دستگاه کنترل جریان با مخلوط کردن هوا، جداسازی چربی از پساب را امکان پذیر می کند این واحد های اضافه را باید در قسمت ورودی نصب کنند.

چربی گیر آشپزخانه و رستوران

یکی از معضلات  اکثر اگوهای فاضلاب شهری می توان گفت که انشعابات نامتعارف می باشد که نمونه ی آن هم روغن و چربی های موجود در فاضلاب های رستوران ها و همچنین فست فود ها است. در صورتی که این رستوران ها از چاه های جذبی استفاده کنند به دلیل لایه های چربی در دیواره چاه جذبی، قابلیت جذب فاصلاب در آنها کم شده و چاه به سرعت پر می شود و از آنجا که چربی وزن کمتری نسبت به آب دارد، به راحتی می‌توان آن را از آب جدا کرد.

در فواصل زمانی معین، روغن و چربی جمع شده در سطح سیستم چربی گیر، تقسیم می شود. سیستم چربی گیر فاضلاب توانایی دارد تا مقدار زیادی از مواد معلق در فاضلاب را هم با ته نشینی حذف کند. از آنجایی که روغن و چربی را در مصارف خاصی در صنعت استفاده می کنند می توان آنها را بازیابی کرد.

دستگاه های چربی گیر فاضلاب در مکان های خاص مورد استفاده قرار می گیرد این مکان ها عبارتند از:

 • آشپزخانه های صنعتی
 • رستوران ها
 • فست فود ها
 • غذاخوری ها
 • شیرینی پزی ها
 • تالارها
 • فودکورت ها
 • قصابی ها و سوپر مارکت های بزرگی که مرغ بسته بندی می کنند.
 • کارگاه هایی که غذاهای آماده تولید می کنند.

انواع روش های چربی زدایی کدامند؟

در ادامه مطالب می خواهیم شما را با انواع روش های چربی زدایی آشنا کنیم:

چربی گیر DAF

شناورسازی به وسیله هوای فشرده یکی از پروسه های مهم در تصفیه فاضلاب صنعتی است این فرایند باعث می شود پساب و فاضلاب به دلیل حذف شدن انواع آلاینده های معلق در آن مثل چربی، روغن، گریس و ذرات کلوئیدی زلال شود.

عملیات حذف شدن آلاینده ها و همچنین ذرات کلوئیدی در روش DAF بر پایه تزریق کردن هوای فشرده به پساب انجام می شود. به دلیل این عمل، حباب های ریز آزاد می‌شود و به ذرات کلوئیدی در فاضلاب چسبیده و باعث می شود که ذرات در سطح چربی گیر DAF شناور شده و از آنجا هم به وسیله اسکیمر جمع آوری و در مخزن نگهداری، تخلیه می شود.

در این سیستم های چربی گیر، معمولاً قبل از تجهیزات DEF مواد شیمیایی را در مخزن اضافه می کنند تا با پساب مخلوط شود. در سیستم DAF قبل از اولین سلول شناوری، مواد شیمیایی را به پساب اضافه می کنند و انرژی لازم هم در این سلول تأمین خواهد شد.

به دلیل استفاده از این سیستم در واحدهای صنعتی به آن چربی گیر صنعتی می گویند. مهمترین صنایعی که از سیستم DAF در آن استفاده می‌شود عبارت می باشند است:

 • صنایع غذایی مانند صنایع لبنی، بسته بندی ماهی، گوشت و صنایع غذایی دیگر
 • جهت تصفیه فاضلاب کشتارگاه های دام، طیور و ماکیان
 • تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی
 • تصفیه فاضلاب صنایع هواپیماسازی و اتومبیل سازی
 • تصفیه فاضلاب های پالایشگاه گاز و نفت
 • تصفیه فاضلاب های صنایع ذوب و همچنین آلیاژ فلزات
 • تصفیه فاضلاب های صنایع نساجی
 • تصفیه فاضلاب های بنادر نفتی و پایانه‌ها
 • تصفیه پساب های صنایع تولید مواد شیمیایی و مواد شوینده
 • تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی
 • حذف رنگ و جوهر از پساب های صنعتی
حتما بخوانید:   گرفتگی لوله های فاضلاب ساختمان نوساز | عوامل گرفتگی لوله های فاضلاب ساختمان نوساز

چربی گیر CPI

از سیستم چربی گیری CPI برای تصفیه فاضلاب و جدا کردن روغن و آب، از یکدیگر استفاده می شود این چربی گیر به نام‌های Tilted Plate Interceptor هم گفته می‌شود و جایگزین جدا کننده ی API و همچنین مخازن ته نشینی اولیه می باشد.

این جدا کننده چربی در صنایع، برای حذف ذرات چربی و روغن و همچنین مشتقات نفتی از فاضلاب و آب استفاده می شود. این واحدها به ۱۵ تا ۲۰ درصد از فضای API نیاز دارند و به طور قابل ملاحظه ای هزینه های نگهداری و ساخت را کم می کنند. از آنجا که چربی گیر CPI بازده بالایی در حذف ذرات روغن های آزاد دارد به عنوان یک مرحله ی پیش تصفیه در واحد DAF مؤثر است.

پکیج چربی گیر API

یکی از قدیمی ترین سیستم های حذف روغن و چربی از آب و فاضلاب، چربی گیر API می باشد. این سیستم به منظور جدا کردن روغن و چربی از پساب و آب، در دهه ۵۰ به وسیله انستیتو نفت آمریکا طراحی شد و الان هم در بسیاری از پالایشگاه ها و تصفیه خانه های صنعتی از آن استفاده می کنند.

در روش API علاوه بر حذف چربی و روغن، ذرات جامد مانند ورقه های پلاستیکی، قطعات بزرگ فلزی و غیره که در فاضلاب های صنعتی دیده می شود حذف می گردد.

چربی گیر فاضلاب رستوران

سخن پایانی

استفاده از چربی گیر ها باعث می شود که چربی های فاضلاب جمع آوری شده و به تجهیزات دستگاه‌های تصفیه خانه و لوله های فاضلاب، آسیب نرسد و همچنین باعث می شوند فاضلاب ها دچار گرفتگی نشود و شما از شر لوله بازکنی راحت شوید. به طور معمول چربی گیر ها را از موادی سازگار با محیط زیست می سازند این چربی گیر ها از پلی اتیلن ساخته می شود که وزن پایینی داشته و دوام آن هم بالا است. مقاومت پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی بالا بوده و همین خاصیت باعث می‌شود که در ساخت چربی گیر از آن استفاده کنند.

اگر در زمینه چربی گیر فاضلاب سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

111111111111111111

31

آشنایی با چربی گیر فاضلاب رستوران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع روش های چربی زدایی کدامند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا