تعمیرات پکیج و آب گرمکن

بررسی راهنمای خرید بهترین منبع دوجداره | اجزای منبع دوجداره

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

وقتی که زمان طراحی موتورخانه برسد، باید برای آن تجهیزات مختلفی را در نظر بگیرید. یکی از مهمترین تجهیزات موتورخانه منبع دوجداره آب گرم می باشد. قیمت خرید منبع دوجداره بسیار بالا است. چنانچه منبع دوجداره کیفیت مناسبی نداشته باشد، دچار  پوسیدگی و زنگ زدگی می شود. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به بررسی راهنمای خرید بهترین منبع دوجداره بپردازیم:

منبع دوجداره

آبگرم ساختمان هایی که مجهز به موتور خانه می باشند در داخل منبع آب گرم آماده می شود. در واقع منبع به شکل آبگرمکن عمل می کند. منبع آب گرم بصورت دوجداره کویل دار یا دوجداره طراحی شده که هر کدام از آنها کاربرد های خاص خودشان را دارند. در موتورخانه ساختمان هایی مانند اماکن پر مصرف و اداره ها از منبع آبگرم کویل دار استفاده کرده که‌ اکثراً به شکل افقی و عمودی می باشند. ولی در موتورخانه ساختمان های آپارتمانی و کوچک برای مصارف بسیار محدود از منبع آبگرم دوجداره استفاده می شود.

استفاده از  منبع های دوجداره در موتور خانه بهتر می باشد یا منبع های کویل دار؟

منبع های دوجداره به شکل استوانه تو در تو و در اندازه های مختلفی ساخته شده اند.

 •  فضای بین آنها توخالی بوده و حرارت آب گرم را منتقل می کند به داخل یکی از جداره های خود که آب سرد دارد و به این شکل منبع دوجداره آب گرم‌ ساختمان را تأمین خواهد کرد.
 • نحوه کارکرد منبع دوجداره موتورخانه به این شکل می باشد که آب گرم تولید شده در دیگ به جداره های خارجی منتقل می شود و آب سرد به جداره داخلی منبع فرستاده می شود. حرارت آب گرم دیگ از جریان همرفتی به منبع آب سرد منتقل شده و موجب گرم شدن آب ساختمان خواهد شد.
 • کاربرد منبع های دوجداره جهت تهیه آب گرم در کارخانه ها و منازل می باشد و بر اساس مقدار ضرورت و نیاز، آب گرم تولید می کند.
 • مقدار ظرفیت منبع های دوجداره بین ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر می باشد. می توان برای تمامی ساختمان ها با توجه به نوع کاربری ساختمان و میزان تقاضا برای هر واحد، از یک ظرفیت مناسب منبع دوجداره در موتور خانه استفاده کرد.
حتما بخوانید:   مناسب ترن سیستم سرمایش و گرمایش ویلا کدام است

بهترین منبع

اجزای منبع دوجداره

منبع های دوجداره از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به وسیله اتصالات متعدد به یکدیگر وصل شده و وظیفه تولید آب گرم در ساختمان را به عهده دارند. در ادامه به بررسی اجزای مختلف منبع دوجداره خواهیم پرداخت:

منبع دوجداره خارجی و داخلی

آب گرم و سرد درون منبع خارجی و داخلی دوجداره ذخیره می شوند. گه جزو مهم ترین قسمت های منبع می باشد. هنگام خرید حتماً باید به جنس ورق و ضخامت آن که برای ساخت  منبع به کار رفته دقت کنید تا منبع دچار ترک خوردگی نشود.

شیر های خروجی و ورودی منبع دوجداره

روی بدنه منبع دوجداره شیر های ورودی و خروجی قابل مشاهده می باشند.

 •  دو عدد شیر مختص ورود و خروج آب و دو عدد شیر دیگر به عنوان خروج و ورود آب دیگ موتورخانه تعبیه شده اند.
 • شیر ورودی برای داخلی، از نوع شیر یک طرفه می باشد. جهت اینکه آب لوله کشی شهری به منبع وارد شده ولی راه آن به طرف سیستم لوله کشی بسته باشد.
 • شیر آب ورودی در پایین منبع قرار گرفته و شیر خروجی هم در بالای منبع دوجداره نصب شده است. شیر بالای منبع جهت ورود آب دیگ به منبع خارجی می باشد.

شیر اطمینان منبع دوجداره

آبگرم در منبع دوجداره قرار دارد. ممکن است به دلایلی فشار بخار آب یا فشار آب به دیواره های منبع فشار زیادی وارد کند به همین علت در طراحی منبع های دوجداره یک عدد شیر اطمینان در نظر گرفته شده است، تا چنانچه فشار بخار آب در داخل منبع بیشتر از اندازه مجاز بالا رفت، شیر اطمینان بصورت اتومات باز شده و تخلیه بخار انجام شود. تخلیه بخار به دلیل امنیت منبع بسیار مهم می باشد. چون از خطر انفجار منبع جلوگیری می کند.

نکات مهم در خرید منبع دوجداره

در این بخش از مقاله قصد داریم نکات بسیار مهمی را به شما یادآوری کنیم که باید به هنگام خرید منبع دوجداره، جهت نصب آن در موتورخانه ساختمان دقت زیادی داشته باشید:

 • جنس ورق منبع دوجداره

بدنه منبع دوجداره از ورق گالوانیزه گرم ایرانی ساخته می شود که در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان تولید شده است. ورق های گالوانیزه در هنگام جوشکاری نتیجه بهتری خواهند داشت. باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که منبع دوجداره که در منبع بکار رفته است از جنس بهترین ورق گالوانیزه گرم ایرانی باشد.

 • ضخامت ورق منبع دوجداره

هنگام خرید منبع دوجداره حتماً به مقدار ضخامت جداره داخلی و جداره بیرونی منبع توجه داشته باشید. مقدار ضخامت ورق در ساخت منبع بین ۲×۴ تا ۳×۵ می باشد. زیرا فشار بسیار زیادی در منبع وجود ندارد، بنابراین بهتر است حداکثر ضخامت آن ۶ میلی متر  باشد.

 • دمای آب گرم‌ مصرفی منبع دو جداره

میانگین دمای آبگرم یا دیگ بخار به داخل منبع دوجداره معمولاً بین ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. منبع دوجداره باید استقامت و ضخامت زیادی داشته باشد که  دمای ۵۰ درجه سانتی گراد را بتواند بخوبی تحمل کند.

 • ابعاد منبع دوجداره با فضای موتورخانه

هنگام خرید منبع دوجداره نکته مهمی که پیش از خرید و سفارش ساخت باید به آن توجه کنید، سایز درب موتورخانه و متراژ فضای محل قرارگیری منبع در موتورخانه می باشد. که باید بخوبی تخمین بزنید تا بتوانید منبع را به راحتی از درب موتورخانه وارد فضای داخلی شوفاژ خانه قرار داده و نصب کنید.

 • مدل طراحی شده منبع دوجداره

اغلب منبع دوجداره در حالت های عمودی و افقی طراحی و ساخته شده است. ولی از آنجا که حمل و نقل، نصب و سرویس های منبع دوجداره عمودی بسیار مشکل می باشد. اکثراً منبع دوجداره در موتورخانه به شکل افقی طراحی شده تا راحت تر بتوانند آنرا به داخل ساختمان برده و نصب کنند. همچنین سرویس آن با سهولت بیشتری انجام می شود.

 • مقدار ظرفیت منبع  دوجداره

هنگام انتخاب ظرفیت منبع دوجداره حتماً باید به حجم آب گرم  مصرف هر واحد توجه داشته باشید. معمولاً آب مورد نیاز  هر واحد بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیتر در نظر گرفته می شود. بر اساس تعداد واحد های ساختمان ظرفیت منبع دوجداره را محاسبه می کنند. مثلاً اگر ساختمان شما دارای ۸ واحد باشد، شما به یک منبع دوجداره ۱۰۰۰ لیتری نیاز دارید و هر چقدر تعداد واحد ها در یک ساختمان بیشتر باشند، حجم منبع دوجداره نیز به همان اندازه افزایش می یابد.

 • وزن منبع دوجداره

وزن منبع رابطه مستقیمی با ضخامت ورق آن دارد. هرچقدر ضخامت ورق منبع بیشتر باشد، وزن آن هم طبیعتاً افزایش پیدا می کند. باید این نکته را ذکر کنیم که اگر منبع دوجداره سنگین باشد، قبل از خرید منبع و اقدام به نصب آن، حتماً  فوندانسیون یا زیر ساخت برای قرارگیری منبع بر روی آن در موتورخانه را آماده کنید.

 • گواهی استاندارد های ساخت، گارانتی و ضمانت نامه معتبر منبع دوجداره

به هنگام خرید منبع دوجداره حتماً توجه داشته باشید که، گواهی استاندارد، ضمانت نامه بدنه و همچنین برگه گارانتی معتبر داشته باشد.

 • اگر منبع دوجداره شما دچار سوراخ و پوسیدگی شد، تعمیر آن باعث کاهش عمر منبع خواهد شد. بخصوص اگر پوسیدگی در قسمت جداره داخل منبع باشد.
 • چون جوشکاری و تعمیر آن غیر ممکن می باشد و تنها باید به فکر تعویض آن باشید.
 • پس بهتر است هنگام خرید منبع به ضخامت، جنس و کیفیت ورق در ساخت منبع دوجداره دقت زیادی داشته باشید. زیرا ممکن است در ساخت منبع از ورق های گالوانیزه نرم استفاده کرده باشند.
 • ممکن است ضخامت ورق کمتر از ۳ الی ۴ میلی متر باشد.
 • توجه داشته باشید سرویس های به موقع منبع دوجداره  می‌تواند در افزایش طول عمر آن تأثیر بسزایی داشته باشد.
 • قیمت منبع دوجداره

قیمت منبع موتورخانه با توجه به میزان ضخامت ورق گالوانیزه در هنگام ساخت آن محاسبه می شود. هر چقدر ضخامت ورق بیشتر باشد به همان نسبت وزن آن نیز بیشتر خواهد شد و قیمت آن هم افزایش پیدا می کند.

 • استفاده از رنگ اپوکسی در محل جوشکاری منبع دوجداره

سوراخ شدگی و پوسیدگی منبع دوجداره به دلیل زنگ زدگی در منطقه جوشکاری شده ایجاد خواهد شد. هنگام ساخت باید حتماً از رنگ های اپوکسی در محل هایی که جوشکاری شده در منبع دوجداره استفاده شود تا مانند عایق و یا پوشش عمل کرده و از خوردگی ورق منبع جلوگیری کند.

حتما بخوانید:   انواع کد خطاهای پکیج بوتان | راهنمای کامل معرفی ارور پکیج بوتان

خلاصه ای از مطالب مهم در مورد منبع های دوجداره

مطالب مهمی که در بخش های قبل ذکر کردیم را بصورت خلاصه مرور می کنیم:

 • منبع های دوجداره از مهمترین اجزای موتور خانه ها می باشند که از دو مخزن تو در تو ولی جدا از هم ساخته شده و وظیفه دارد، آب گرم مصرفی ساختمان را فراهم کند.
 • مهمترین اجزای منبع دوجداره خارجی و داخلی، چهار عدد شیر خروجی و ورودی آب سرد و گرم و همچنین یک شیر اطمینان می باشد.
 • جنس منبع دوجداره از ورق گالوانیزه گرم می باشد، که ضخامت بیرونی و داخلی آن با یکدیگر تفاوت دارند.
 • هنگام خرید منبع دوجداره حتماً باید به جنس، ضخامت ورق، ابعاد، ظرفیت، وزن منبع، گارانتی و خدمات پس از فروش آن دقت کنید.
 • بهتر است هرچند وقت یکبار منبع دوجداره را سرویس کرده تا دچار ایراد و مشکل نشود.

بهترین منبع

نتیجه گیری

هنگام خرید منبع دوجداره برای موتورخانه دقت داشته باشید که جنس خوب و مرغوب داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید ابعاد منبع دوجداره متناسب با ابعاد موتورخانه ساختمان باشد. در این مقاله از راهنمای خرید بهترین منبع دوجداره مطالب مهمی را بیان کردیم. می توانید سوالات خود را با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بررسی راهنمای خرید بهترین منبع دوجداره

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اجزای منبع دوجداره

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x