تعمیرات کولر گازی

تعمیر کولر گازی ریوکو RYOKO | نمایندگی تعمیرات کولر گازی ریوکو

تعمیر کولر گازی ریوکو

کولر گازی یکی از بهترین و محبوب ترین سیستم های تهویه کننده مطبوع است که به خاطر قدرت عملکرد و راندمان بالایی که دارد در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی هوا رو به گرمی می رود همه به دنبال یک سیستمی که تهویه مطبوع و خنکی داشته باشد می روند. تا با وجود گرمای طاقت‌ فرسای هوای بیرون، بتوانند فضای داخل خانه، اداره، محل کار، بیمارستان، مغازه، دانشگاه و … را خنک و از هوای مطبوع بهره مند شوند. برندهای مختلفی اقدام به عرضه و تولید انواع کولر های گازی در مدل ها و اندازه های مختلف می نمایند تا نیاز متنوع افراد را در بازار تامین کنند.

یکی از برند های داخلی در کولر گازی که فروش بالایی نیز در بازار دارد، برند ریوکو می باشد. این کولر نیز مانند سایر وسایل برقی با وجود کیفیت بالایی که دارد ممکن است دچار اشکالاتی بشود. ما در ادامه مطالب در مورد مشکلات رایج و نحوه تعمیر کولر گازی ریوکو توضیح خواهیم داد.

محتوا پنهان

معرفی اجمالی کولر گازی ریوکو

برند ریوکو در سال ۱۳۶۰ فعالیت خود را در زمینه تولید کردن لوازم خانگی و همچنین سیستم های تهویه کننده مطبوع آغاز کرد. سپس در سال ۱۳۶۵ با تمرکز در تولید سیستم های تهویه مطبوع هوای خانگی، صنعتی و آزمایشگاهی، انواع مختلفی از این کالا ها را طراحی و سپس تولید کرد. ایران کشور سازنده کولر گازی ریوکو می باشد. ریوکو در روند تولید محصولات خود به جهت اطمینان از سطح بالای کیفیت این محصولات تولید شده، کارشناسان مجربی برای نظارت بر کیفیت محصولات به کار گرفته است.

باید یاد آور شوم که کولر گازی ریوکو با مواد اولیه مرغوب، ساخته شده است که این امر خود باعث زیاد شدن عمر دستگاه و همچنین مقاومت آن در برابر انواع آسیب هایی که ممکن است به آن وارد شود مانند خوردگی و زنگ زدگی می شود. این برند در سال ۲۰۱۷ با تایید از طرف اتحادیه اروپا، در کشور ایتالیا به ثبت رسیده است تا بتواند تعاملات بین المللی خود را نیز به سرانجام برساند.

مشکلات متداول در کولر گازی ریوکو و راه حل آن ها

خنک نکردن کولر گازی ریوکو

یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای کولر گازی ریوکو به وجود بیاید، این است که کولر خنک نمی کند. عوامل زیادی در به وجود آمدن این مشکل در کولر موثر هستند، از خراب شدن کمپرسور گرفته تا کثیفی لوله ها کولر. به همین جهت در هنگام روبرو شدن با چنین مشکلاتی نباید در یک قطعه خاص دنبال ایراد باشید. باید تمام عوامل را بسنجید. چند مورد از مشکلاتی را که ممکن است باعث شوند تا کولر گازی ریوکو خنک نکند را بیان می کنیم.

 • یخ زدن کویل اپراتور
 • نشت گاز فریون
 • خرابی فن کولر
 • کثیفی کندانسور
 • خراب شدن موتور کولر گازی
 • و ….
خنک نکردن کولر گازی ریوکو بخاطر نشت گاز فریون

همانطور که می دانید یکی دلایل اصلی خنک نکردن کولر گازی، مربوط به نشت کردن گاز فریون می باشد. گاز موجود در کولر، در اصل نوعی گاز مخصوص یا یک نوع ماده خنک کننده است که به وسیله کمپرسور فشرده شده و با از دست دادن گرما گاز تبدیل به مایع می شود. مایع به وجود آمده در کندانسور، بعد از خنک شدن، طی سپری کردن مراحلی سرمای حاصل از کولر را به محیط می دهد.
اگر کولر گازی ریوکو دچار نشتی در گاز شده باشد، دیگر قادر نیست محیط را خنک کند، بنابر این کولر نیز باد خنک نمی دهد. خیلی از کاربران، متوجه نشتی گاز  فریون نمی شوند و فکر می کنند میزان گاز کولر کم شده است. برای همین آن را چند بار شارژ می کنند. تعدادی از کاربران نیز فکر می کنند با شارژ کردن گاز فریون می‌تواند جلوی نشتی گاز را بگیرند؛ اما شارژ کردن گاز راه حل این مشکل نیست و برای جلوگیری از  نشتی باید به سراغ یک متخصص بروند. متخصص محل نشتی گاز را پیدا کرده و آن را تعمیر می کند. این فرآیند می تواند هزینه بر و طولانی باشد، به خصوص زمانی که گاز از یک نقطه بیشتر نشت کرده باشد.

خنک نکردن کولر گازی ریوکو بخاطر کثیف شدن کندانسور

کویل های کندانسور بخاطر این که در بیرون از محیط قرار دارند، بیشتر از قسمت های دیگر کولر در معرض کثیفی قرار می گیرند. کولر گازی بعد از این که از کمپرسور بیرون می آید، با گذشتن از کندانسور و فن، حرارت خود را از دست می دهد. با توجه به این مسئله که کندانسور که به آن فن بیرونی نیز می گویند، وظیفه دارد گرمای خانه را به محیط بیرون انتقال دهد، اگر این قسمت از کولر گازی دچار آلودگی شود و گرد و غبار آن را بپوشاند، هوای گرم نمی تواند از خانه خارج شود. بنابراین فشار زیادی به کمپرسور وارد خواهد شد.
این مسئله، یکی از مشکلات رایج برای کولر گازی ها، در شهرهای بزرگ محسوب می شود. به عبارت دیگر، اگر کندانسور آلوده باشد، انتقال گرما را کند کرده و سبب می شود که کولر برای خنک کردن محیط، انرژی بیشتری مصرف کند و همچنین قطعات بیشتری را به کار گیرد. این مسئله باعث افزایش استهلاک کولر می شود. اگر علت خنک نکردن کولر، کثیفی کندانسور باشد، در این صورت اگر گاز فریون را نیز شارژ کنید، باز کولر توانایی خنک کردن محیط را ندارد.

حتما بخوانید:   چگونگی شارژ گاز کولر گازی سامسونگ | شارژ گاز کولر سامسونگ در محل

کولر گازی ریوکو

خنک نکردن کولر گازی ریوکو بخاطر خرابی فن

یکی از قطعات اصلی کولر که اگر خراب شود دیگر کولر قادر به خنک کردن محیط نیست، فن آن است. هر کولر گازی دارای دو فن می باشد، که یکی از آن دو با رد کردن هوای اتاق از روی سیم پیچ های موجود در اپراتور و دیگری با عبور دادن هوا از روی کندانسور یونیت و خارج کردن گرما از داخل ساختمان باعث خنک شدن فضا می شوند.
هر یک از این فن ها اگر دچار مشکل شوند، جریان هوا کم و کولر با مشکل مواجه خواهد شد. اگر این مشکل را برطرف نکنید، کل سیستم از کار می افتد. باید مطلع باشید که کار نکردن فن کولر گازی ریوکو می تواند علل زیادی داشته باشد.

 • در قدم اول می‌توانید خازن را بررسی کنید.
 • قدم دوم، بررسی کردن رله برد فن کولر است که وظیفه آن، تهیه ولتاژ مورد نیاز قطعات دستگاه می باشد.
 • اگر همه موارد بالا را مورد بررسی قرار دادید اما باز هم نتوانستید علت کار نکردن فن کولر گازی را پیدا کنید، باید سنسور کنترل دما را چک کنید.
 • می توانید فن کولر گازی را تعویض یا تعمیر کنید. این بسته به مشکل به وجود آمده در قطعه و همچنین تشخیص تعمیرکار دارد.
خنک نکردن کولر گازی ریوکو بخاطر خرابی موتور آن

گاهی باید در موتور کولر گازی دلیل کار نکردن فن را پیدا کنید. برای پیدا کردن ایراد این قطعه، فقط کافی است پروانه فن را با دست بچرخانید. اگر دیدید که پروانه نمی چرخد، باید برای حل این مشکل موتور را به طور کامل عوض کنید؛ زیرا بلبرینگهای موتور ساییده شده اند. اما اگر پروانه مشکلی در چرخیدن نداشت، باید جریان برقی را که به موتور می رسد مورد بررسی قرار دهید. اگر مشکل در جریان برق هم نبود، این موتور دستگاه است که دچار مشکل شده است و باید عوض شود.

خاموش نشدن کولر گازی ریوکو

گاهی اوقات متوجه می شوید که کولر گازی ریوکو خاموش نمی شود؛ زیرا قادر نیست از سیستم کنترل دستورات لازم را دریافت کند.  این مشکل می تواند به خاطر معیوب بودن یا خراب شدن ترموستات کولر باشد. این قطعه برای کنترل کردن اندازه دمای ولتاژ  فن کولر و کمپرسور، به کار می‌رود. در صورت به وجود آمدن مشکل در اتصال، ترموستات ولتاژ برق را به طور دایمی به کمپرسور می فرستد، در نتیجه اجازه نمی دهد که کولر خاموش شود.
ترموستات در کولر گازی، به دو دسته الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شود. اگر ترموستات کولر شما از نوع جدید و قابل برنامه ریزی باشد، بهتر است قبل از هر گونه دستکاری تنظیمات کولر،  دفترچه راهنمای آن را بخوانید و یا با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

آمدن بوی بد از کولر گازی ریوکو

وقتی کولر گازی هوای گرم خانه را می گیرد، باید این هوا را جایی دیگر تخلیه کند. در سیستم کولر گازی ریوکو، کار لوله دقیقاً همین خارج کردن هوا است. لوله ها این رطوبت حاصل شده از تخلیه هوای گرم را به پنل یا سینی می ریزند و در آخر از سیستم بیرون می برند. اگر راه عبور هر قسمتی از این فرایند گرفته شده باشد یا سینی پر از آب شده باشد، می تواند آب به سیستم برگشته و به آن صدمه وارد کند.
علت آمدن بوی بد از کولر گازی ریوکو همین بازگشت آب و همچنین راکد ماندن آن است. برای پیشگیری و همچنین رفع بوی بد کولر، باید بعد از گذشت مدت کوتاهی سینی و لوله های کولر گازی را کنترل کرده و در صورت وجود کثیفی و مشکل آن را تمیز کنید.
زیاد بودن آب در سیستم، دیوارها، وسایل خانه و سقف را خراب خواهد کرد و اگر به آن رسیدگی نکنیم باعث رشد قارچ و کپک در محیط می شود. در نتیجه باید سرویس کردن کولر گازی ریوکو را به طور مرتب انجام گیرد.
اگر لوله ها، سینی و مجرای کولر گازی تمیز هستند، باید در جای دیگری یعنی فیلتر ها مشکل را جستجو کنید و برای این که کولر شما بهتر کار کند هر چند وقت یک بار باید فیلتر های آن را تمیز کنید. فیلتر ها جلوی ورود گرد و غباری را که در هوا وجود دارند را می گیرند. اما خودشان نیز به مرور زمان بر اثر ورود گردو غبار کثیف شده و باید تمیز شوند.

کولر گازی ریوکو خود به خود خاموش می شود.

خاموش شدن خود به خود کولر گازی ریوکو می تواند عوامل مختلفی داشته باشد، که در ادامه مطالب در مورد آن ها توضیح می دهیم:

 1. اشکال در کابل کشی و اتصالات برق: گاهی اوقات تنها دلیل این که دستگاه ناگهان حین کار خاموش می شود، اشکال در اتصال کابل کشی ساختمان است.
 2. نیم سوز شدن برد دستگاه: برد کولر گازی به عنوان مغز آن محسوب می شود؛ زیرا این قطعه تمام قطعات دیگر را فرماندهی کرده و دستورات انجام کار ها را را به بخش های مختلف می فرستد. با خراب شدن برد، کولر بعد از گذشت مدتی زمانی خود به خود خاموش می شود و یا حتی در بعضی مواقع  اصلا روشن نمی شود.
 3. خرابی در کمپرسور: یکی از قطعات اصلی در کولر گازی ریوکو کمپرسور می باشد. تا زمانی که این قطعه استارت نزند، دستگاه روشن نمی شود. اگر کولر را روشن کردید و دیدید که دستگاه بعد از دقایقی که از روشن شدنش گذشت از کار افتاد و خاموش شد، کمپرسور دچار مشکل شده است.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کولر گازی ریوکو Ryoko | نمایندگی کولر گازی ریوکو

نشت کردن آب از درون کولر گازی ریوکو

زمانی که بخار تبدیل به مایع می شود، کولر با رد کردن آن از یک ناودانی و رساندن مایع به دست آمده به لوله های درین، آن را از دستگاه خارج می کند. گاهی این قطرات به جای خارج شدن از دستگاه از پنل داخلی نشت می کنند. حال می‌خواهیم بدانیم دلیل این نشت کردن آب از داخل کولر گازی ریوکو چیست؟ ما به چند مورد از این دلایل اشاره می کنیم.

کولر گازی ریوکو

مشکل در ناودان کولر

گفتیم که قطرات آبی که از سرد شدن رطوبت هوا حاصل می شود، از طریق ناودان یا همان سینی تخلیه، به طرف لوله های درین می روند. در همان حال، جریان هوایی که به داخل پنل می رود، ذرات و گرد و غبار ریزی با خود به همراه دارد که با رطوبت داخل ناودان ترکیب شده و تبدیل به جرم می شوند. این باعث می شود تا خروجی سینی گرفته شده و در نتیجه قطرات آب از پنل می ریزد.

کثیف بودن فیلتر کولر گازی ریوکو

یکی از قطعاتی که در کولر نقش گرفتن گرد و غبار موجود در هوا و تمیز کردن آن را دارد، فیلتر است، با گرفتن گرد و غبار عملکرد دستگاه افزایش پیدا می کند. اگر فیلتر کولر گازی ریوکو کثیف باشد، هوا نمی تواند در داخل دستگاه به خوبی جریان پیدا کند، در نتیجه کولر یخ می زند و بعد از خاموش شدن، یخ آن آب شده و چکه چکه بیرون می آید. در این حالت نیازی نیست که فیلتر کولر را عوض کنید. شما می توانید با مطالعه کردن دفترچه راهنمای دستگاه، فیلتر را بیرون آورده و تمیز کنید.

نشت آب از بیرون کولر گازی ریوکو

کم شدن میزان گاز مبرد، فقط روی مقدار و قدرت خنکی دستگاه تاثیر نمی گذارد. با کم شدن میزان این گاز، پنل و لوله های فن نیز یخ می زنند. وقتی کولر خاموش می شود، این یخ ها آرام آرام آب شده و به داخل ناودان می ریزند و در پایان از پنل خارج می‌شوند. با سرویس دوره ای به موقع می توانید از کم شدن گاز و یا نشت آن مطلع شوید و جلوی رخ دادن این مشکلات را بگیرید.

مشکل در کمپرسور کولر گازی ریوکو

کمپرسور در واقع همان موتور کولر گازی است که وظیفه گردش گاز فریون را در سیستم کولر داراست. یکی از سوالاتی که اغلب برای کاربران به وجود می آید، این است که چرا کمپرسور کولر کار نمی کند؟

 1. عدم سرویس به موقع و استفاده مداوم از دستگاه باعث می شود، سیم های آن بعد از مدتی پوسیده شده و دیگر نتواند برق را به کمپرسور برساند. در نتیجه کمپرسور روشن نمی شود.
 2. گفتیم که برد مانند مغز دستگاه عمل می کند و وظیفه تامین ولتاژ کمپرسور و فن را دارد. پس اگر برد خراب شود، ولتاژ کمپرسور نیز تامین نشده در نتیجه این قطعه روشن نمی شود. بنابراین باید کولر گازی تعمیر شود.
 3. خازن یک قطعه  کوچکی است که بر روی کمپرسور نصب می شود. کار خازن راه اندازی کمپرسور است. با خراب شدن این قطعه، کمپرسور نیز کار نخواهد کرد.

گرم نکردن کولر گازی ریوکو

اگر متوجه شدید که سیستم گرمایشی کولر گازی ریوکو باد گرم تولید نمی کند، باید ایراد به وجود آمده را پیدا کنید. باید توجه داشته باشید که اگر می خواهید از سیستم گرمایشی کولر در فصل زمستان استفاده کنید، باید قبل از هر کاری آن را به صورت دوره‌ای سرویس کنید.

 1. ابتدا ترموستات را چک کرده، اگر این قطعه در حالت سرمایش یا خاموش قرار داشته باشد، گرما نیز تولید نخواهد کرد.
 2. اگر دستگاه در حالت گرمایشی قرار گرفته باشد، اما باد تولید شده از آن بسیار ضعیف است، باید بدانید که مشکل در شیر برقی دستگاه به وجود آمدن است.
 3. هنگامی که گزینه گرمایشی کولر را انتخاب می کنید، به کار افتادن دستگاه برای وزیدن باد گرم، تقریباً پنج دقیقه طول خواهد کشید. اما اگر دیدید دستگاه برای گرم کردن پنل داخلی زمان زیادی به کار برد، به احتمال قوی کولر نیاز به شارژ گاز دارد. برای راهنمایی بیشتر و بهتر به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

کار نکردن ریموت کولر گازی ریوکو

ریموت کنترل به وسیله برق رسانی توسط باتری های قلمی و ساعتی کار می کند. با تمام شدن باتری، ریموت نیز عملکرد خود را از دست می دهد. پس قبل از هر کاری ابتدا باتری آن را چک کرده و آنها را با باتری های نو عوض کنید.
اگر با عوض کردن باتری ریموت کار نکرد، ممکن است کریستالی که روی برد ریموت نصب شده، دچار مشکل شده باشد. گاهی وقتها، شدت خرابی به اندازه ای است که باید کنترل را عوض کنید.
با خراب شدن برد کنترل اصلی، ریموت نیز کار نخواهد کرد. برد کنترل، دارای یک رسیور مادون قرمز است که وظیفه دریافت سیگنال های ریموت را دارد. اگر این برد خراب شود، ریموت نیز از کار می افتد.

حتما بخوانید:   تعمیرات گام به گام کولرگازی دوو DAEWOO

کم بودن پرتاب باد در کولر گازی ریوکو

موقع استفاده از کولر گازی، گاهی متوجه می شوید که قدرت دستگاه کم شده و محیط خنک نمی شود. در چنین حالتی با استفاده از ریموت، قدرت دستگاه را افزایش می دهید، اما باز می بینید که تاثیری در میزان پرتاب باد و قدرت آن ندارد. در این حالت باید دید که چرا باد کولر پرتابل کمی دارد؟

 1. یکی از اصلی ترین علل کاهش قدرت و پرتاب باد کولر، کثیف بودن فیلتر آن است. فیلتر به مرور زمان با گرد و غبار مسدود می شود، که این امر مانع از پرتاب پر قدرت باد می گردد.
 2. با این که فیلتر هوا، بیشتر گرد و غبار را به خود می گیرد، اما مقدار کمی از آن از فیلتر نیز عبور می کند و بر روی اپراتور می نشیند، که این امر به مرور، ضخامت گرد و غبار روی این قطعه را افزایش داده و مانع از عبور جریان هوا می شود.

پرتاب دود و سیاهی از کولر گازی ریوکو

یکی دیگر از مشکلاتی که امکان دارد برای کولر گازی ریوکو به وجود آید، پرتاب دود و سیاهی از آن است. این عامل اغلب با کم شدن شدت پرتاب باد همراه است. دقت داشته باشید که کولر گازی شما در کدام قسمت از خانه نصب شده است. اگر کولر نزدیک به آشپزخانه باشد، به مرور زمان ذرات چربی بر روی فن آن نشسته و باعث جذب گرد و غبار می شود. این دوده ها و سیاهی ها قدرت کولر گازی را تحت تاثیر خود قرار داده و بعد از مدتی به بیرون پرتاب می شوند. باید برای رفع این مشکل، فن داخلی را تمیز کنید. برای اینکه آسیبی به کولر وارد نشود، بهتر است این کار را به تعمیرکار بسپارید.

برفک زدن کولر گازی ریوکو

اولین چیزی که باید درباره برف زدن کولر گازی ریوکو بدانید این است که، به وجود آمدن این مشکل هیچ ربطی به نوع فصل ندارد. اگر سرویس دوره ای را به موقع انجام ندهید، ممکن است در هر زمانی با این مشکل روبرو شوید. چند عاملی که باعث به وجود آمدن چنین اتفاقی خواهند شد را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. یکی از علت های برفک زدن کولر گازی، نشتی یا کم شدن میزان گاز آن است. در این صورت اگر گاز دستگاه به میزان مشخصی کمتر شده باشد، کولر گازی برفک می زند.
 2. همانطور که گفته شد، کمپرسور یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی ریوکو است. با خراب شدن سایر بخش ها مانند: کنداکتور، سنسور، برد دستگاه و…، کمپرسور که در اصل موتور کولر است به صورت یکسره کار می کند. با یکسره شدن کمپرسور، در پنل داخلی و لوله ها برفک ایجاد می شود.
 3. تنها راه پیشگیری از برفک زدن کولر گازی سرویس دوره ای آن است. اما اگر در شرایطی قرار گرفتید که با مشکل برفک زدن کولر گازی مواجه شدید، می توانید فیلتر هوای آن را تعویض کرده، فن آن را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را عوض کنید و کویل اواپراتور را نیز تمیز کنید.

کولر گازی ریوکو

زیاد بودن صدای کولر گازی ریوکو

اگر کولر گازی در حین کار، صداهای عجیبی از خود درآورد، باید این نشانه را جدی گرفته و آن اشکال را برطرف کنید. علت صدای کولر گازی ریوکو می تواند موارد زیر باشد:

مشکل در کندانسور کولر گازی

گاهی اوقات با بررسی کردن کولر می بینید که دستگاه به طور طبیعی کار می کند، اما صدای ناهنجاری دارد. در کولرهای گازی، پنل خارجی در بیرون از خانه نصب می شود. گرمای به وجود آمده در پنل خارجی منجر می شود این قطعه تبدیل به لانه و پناهگاه برای پرندگان شود. بنابر این  سر و صدای زیادی از کولر شنیدید، می توانید با یک چراغ قوه پنل را چک کرده و اگر جسم خارجی در آن دیده شد آن را خارج کنید.

تراز نبودن کولر گازی

هر وسیله الکترونیکی اگر تراز نباشد، روی کارکرد آن تاثیر منفی می گذارد. بنابر این  تراز نبودن پنل داخلی و حتی خارجی کولر گازی، باعث به وجود آمدن سر و صدای غیر عادی در دستگاه می شود. بنابر این بهتر است برای بر طرف کردن این مشکل، از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

نتیجه گیری

وظیفه کولر گازی به وجود آوردن تهویه مطبوع در مکان های سربسته می باشد. این دستگاه مانند همه دستگاه های برقی دیگر، ممکن است دچار نقص و اشکالاتی شود و در کار کولر خلل ایجاد کند. ما در این مقاله برخی از اشکالاتی که امکان دارد برای کولر گازی ریوکو پیش بیاید را بیان کردیم. بنابر این به موقع سرویس کردن کولر گازی، از به وجود آمدن بسیاری از این مشکلات جلوگیری می کند. بهتر است برای بررسی بهتر و دقیق تر و رفع اشکال با یک تعمیرکار مهر مشورت کنید.

98989

31

تعمیر کولر گازی ریوکو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل خاموش نشدن کولر گازی ریوکو چه می باشد ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا