لوازم خانگی

راهنمای تعمیر مخلوط کن سایا Saya | خدمات نمایندگی مخلوط کن سایا

راهنمای تعمیر مخلوط کن سایا Saya | خدمات نمایندگی مخلوط کن سایا، آموزش عیب‌یابی مخلوط کن سایا

بیشتر افراد با عملکرد دستگاه مخلوط کن سایا آشنا هستند. این وسیله همانطور که از اسمش پیداست، بیشتر برای مخلوط نمودن و پوره کردن کاربرد دارد. مخلوط کن سایا در زندگی روزمره ما مخصوصاً در فصل گرم تابستان، برای درست کردن آب طالبی، شیر موز و … بسیار به کار برده می‌شود.

در برخی مواقع در اثر استفاده نادرست و یا دلایل دیگر امکان دارد، که دستگاه مخلوط کن سایا با مشکلاتی مواجه شود. در چنین شرایطی، همگی ما به فکر تعمیر این وسیله مفید خواهیم افتاد. این تعمیرات می‌تواند در منزل و توسط خود شما انجام شود و یا در تعمیرگاه و توسط یک متخصص انجام شود. با استفاده از این مقاله  تعمیرات مخلوط کن سایا را به شما خواهیم آموخت.

آشنایی با قطعات دستگاه مخلوط کن سایا

برای آموزش تعمیرات مخلوط کن سایا، آشنایی با قطعات این دستگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. قطعات مخلوط کن موارد مختلفی می‌باشند، که ایرادات این دستگاه مربوط به آنها می‌شود. بنابراین لازم است که کاربران با این قطعات به خوبی آشنا شوند.

موتور مخلوط کن: مهمترین قطعه دستگاه مخلوط کن سایا، موتور این دستگاه است. معمولاً از نوع یونیورسال بوده و در صورت نیاز به تعویض، حتماً باید با موتور اصلی و فابریک عوض شود.

کوپلینگ مخلوط کن: کوپلینگ مخلوط کن سایا، برای ایجاد چرخش در دستگاه استفاده می‌شود و دارای دو بخش نری و مادگی است.

پارچ مدرج مخلوط کن: جنس پارچ مخلوط کن، معمولاً از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف بوده و حجم پارچ مخلوط کن، ظرفیت آن را نشان می‌دهد.

تیغه مخلوط کن: از قطعات دیگری که در این دستگاه بسیار مهم هستند، تیغه‌های مخلوط کن می‌باشند، که به مرور نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. جنس این تیغه‌ها استیل ضد زنگ است.

آموزش عیب‌یابی و تعمیر مخلوط کن سایا

کاربران پیش از هر اقدامی باید با مشکلات متداول مخلوط کن سایا آشنا باشند. تعدادی از معایبی که امکان دارد برای مخلوط کن سایا به وجود آید، در این بخش قید شده است.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از مایکروفر بوش BOSCH و راهکارهایی جهت مراقبت از آن
مخلوط کن سایا
مخلوط کن سایا

چرا مخلوط کن سایا روشن نمی‌شود؟

 • دلیل به وجود آمدن چنین مشکلی، عمدتاً اتصالات برقی و … می‌ باشد‌.
 • در برخی موارد ممکن است که نیاز باشد برای رفع این مشکل به تعمیرگاه مراجعه کنید. اما عموماً ایراد دستگاه با به کار بستن توصیه‌های این بخش برطرف می‌گردد.
 • اولین جایی که باید بررسی کنید، پریزی است که دو شاخه دستگاه مخلوط کن سایا را به آن وصل نموده‌اید. بهتر است، رسانایی پریز را با استفاده از فازمتر چک کنید. اگر فازمتر در دسترس ندارید، آن را با اتصال یک وسیله برقی دیگر امتحان نمایید.
 • اگر مشکل از پریز یا سایر اتصالات ساختمانی نبود، برای عیب‌یابی مخلوط کن سایا، اجزای مختلف دستگاه را باید بررسی کنید. ابتدا کابل و دوشاخه دستگاه را بررسی نمایید. کابل را از نظر وجود پارگی، زدگی و آسیب چک کنید. وجود آسیب در کابل از روشن شدن دستگاه مخلوط کن سایا جلوگیری می‌کند. دوشاخه و کابل دستگاه به صورت یکپارچه هستند. بنابراین اگر هر یک از آنها خراب شوند، هر دو باید عوض شوند.
 • در مرحله بعد، کلید روشن و خاموش دستگاه مخلوط کن سایا را بررسی نمایید. برای اینکار می‌توانید بدنه دستگاه را جدا نموده و رسانایی کلید و سیم‌های متصل به آن را بررسی نمایید.
 • در این مرحله ترمینال‌های مختلف را که درون بدنه دستگاه مخلوط کن سایا قرار داده شده‌اند، را چک کنید. اگر هر یک از این ترمینال‌ها رسانایی نداشتند، باید تعمیر گردند.
 • همچنین امکان دارد اتصالات مربوط به هر یک از این سیم‌ها دچار ایراد، قطعی یا سوختگی شوند، یا حتی از جای خود جدا شده باشند. در این صورت باید اتصال مربوط برطرف گردد تا مخلوط کن سایا مجدد شروع به کار نماید.
 • اگر تمام مراحل را برای برطرف کردن مشکل مخلوط کن سایا انجام دادید، اما موفق به یافتن ایراد مخلوط کن نشدید، در مرحله آخر باید به سراغ موتور مخلوط کن سایا بروید. امکان دارد موتور دستگاه شما سوخته باشد، که با علائمی مثل بوی دود یا سخت کار کردن مخلوط کن همراه خواهد بود. به طور معمول موتور مخلوط کن به مرحله سوختن کامل نمیرسد و می‌توان مشکل آن را با سیم پیچی دوباره آرمیچر، برطرف کرد. اما چنانچه موتور دستگاه کاملا سوخته بود، باید آن را عوض کنید.

چرا مخلوط کن سایا پس از چند ثانیه خاموش می‌شود؟

 • اگر فشار وارده به موتور دستگاه زیاد باشد، احتمال سوختن آن به وجود می‌آید. در این حالت اورلود، مخلوط کن را متوقف میسازد.
 • بار اضافه بر موتور یا خراب شدن پروانه خنک کننده موجب می‌گردد که اورلود، مخلوط کن را متوقف سازد. چون با خراب شدن پروانه فن، مخلوط کن بیش از اندازه داغ می‌شود و احتمال دارد موتور آسیب ببیند.
 • دلیل دیگر توقف ناگهانی مخلوط کن سایا، ناشی از خرابی خود اورلود است. به دلیل سری بودن این محافظ الکتریکی با موتور دستگاه مخلوط کن، چنانچه خراب شود، موتور هم خاموش می‌گردد.
 • اگر مخلوط کن سایا روشن می‌شود و در حین کار ناگهان خاموش می‌شود، بهتر است برای تعمیرات آن از یک متخصص کمک بگیرید.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر مخلوط کن سایا Saya | آموزش عیب یابی و تعمیر

چرا مخلوط کن سایا با سرعت و قدرت نمی‌چرخد؟

 • بوش تیغ و بوش‌های موتور را باید بررسی نمایید. خرابی این قطعه استوانه‌ای شکل، یکی از دلایل کاهش قدرت موتور مخلوط کن سایا است. برای برطرف کردن این مشکل بوشی که خراب است، باید عوض شود.
 • مخلوط کن سایا دارای زغال‌هایی است که به مرور زمان و در اثر استفاده کوتاه می‌شوند. این زغال ها باید هرچند سال یکبار عوض شوند. در غیر این صورت قدرت موتور مخلوط کن سایا کاهش پیدا خواهد کرد. چنانچه فنی و دست به آچار هستید، احتمالاً می‌توانید این زغال‌ها را خودتان عوض کنید. در غیر اینصورت باید از متخصص کمک بگیرید.
 • از دیگر دلایل بروز این مشکل کثیفی کلکتور، نیم سوز شدن آرمیچر و بالشتک‌ها می‌باشند. برای برطرف کردن این مشکلات بهتر است به متخصص مراجعه کنید. چون امکان دارد با تعمیر غیر اصولی موجب کاهش عمر مفید دستگاه مخلوط کن سایا شوید.

چرا پارچ مخلوط کن سایا نشت می‌کند؟

 • در صورت مواجه شدن با این مشکل برای عیب‌یابی مخلوط کن سایا، باید پارچ دستگاه را به دقت بررسی نمایید.
 • پارچ مخلوط کن یک پیچ شش ضلعی توخالی در انتهای خود دارد، که بوش تیغ داخل آن قرار گرفته است. اگر بوش مخلوط کن سایا در اثر گذشت زمان و استفاده از مخلوط کن دچار ساییدگی شده باشد، باعث نشت مایعات از درون پارچ دستگاه می‌شود.
 • از آنجایی که محور تیغ از درون بوش عبور می‌نماید و در نهایت به کوپلینگ متصل می‌گردد، مایعات مستقیماً بر روی کوپلینگ می‌ریزند. بهتر است که هم بوش و هم پیچ شش ضلعی را عوض کنید، تا ایراد به طور کامل رفع گردد.
 • معمولاً در قسمت زیرین پیچ شش ضلعی، مهره و واشر قرار دارد. امکان دارد بر اثر گذشت زمان، این واشر دچار ساییدگی و فرسایش شده و موجب نشت آب از پارچ دستگاه شود. توصیه می‌شود، در هنگام عیب‌یابی مخلوط کن سایا قبل از تعویض بوش، این واشر را نیز بررسی نمایید.

چرا مواد غذایی موجود در پارچ مخلوط کن سایا به اندازه کافی خرد نمی‌شوند؟

 • اگر متوجه شدید، که موادی که داخل مخلوط کن سایا خود ریخته‌اید، مثل گذشته خوب خرد نمی‌شود، اولین دلیل آن می‌تواند کند شدن تیغه دستگاه مخلوط کن سایا باشد. امکان دارد با گذشت زمان و استفاده مکرر از مخلوط کن یا خرد کردن مواد غذایی بزرگ و سفت با این دستگاه و … این مشکل ایجاد شده باشد. می‌توانید برای حل این مشکل، تیغه دستگاه مخلوط کن سایا را تیز نمایید.
 • برای برطرف کردن این مشکل همچنین می‌توانید شاخک‌های پایینی تیغ مخلوط کن سایا را به طرف کف پارچ، متمایل کنید. احتمالاً مشکل شما با انجام این کار برطرف می‌شود.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر بخارشوی سایا | نمایندگی مجاز بخارشو سایا

مخلوط کن سایا

چرا مخلوط کن سایا در حین کار صدای زیادی تولید می‌کند؟

 • چنانچه صدای اضافه از صدای قبلی مخلوط کن سایا در حین کار کردن، احساس کردید، برای عیب‌یابی تا حدودی باید به نحوه استفاده خود از دستگاه مخلوط کن سایا دقت نمایید‌.
 • خیلی از افراد از یخ درون مخلوط کن استفاده می‌کنند، که این کار موجب می‌شود فرم پره‌ها تغییر نموده و حتی تغییر موقعیت دهند و در نتیجه موجب برخورد تیغ با دیواره مخلوط کن شده و چنین صدایی را ایجاد می‌کند. باید توجه داشته باشید که مواد غذایی سخت مثل هویج و یخ را درون مخلوط کن خرد نفرمایید. چون علاوه بر بار اضافی که به موتور وارد می‌شود، موجب بروز چنین ایراداتی نیز می‌شود.
 • امکان دارد بوش مخلوط کن و یاتاقان‌های بوش خراب شده و این صدا را تولید کند. چنانچه مشاهده کردید که بوش مخلوط کن شما دچار تغییر حالت گردیده است، سریعا آن را عوض کنید. چون امکان دارد با هسته فلزی آرمیچر برخورد نموده و موجب آسیب رسیدن به آن شود.

سخن تکمیلی

آموزش تعمیر مخلوط کن سایا پس از نحوه نگهداری از این دستگاه، در درجه دوم اهمیت قرار دارد. چون نیاز به آموزش تعمیرات مخلوط کن سایا، در صورتی لازم و ضروری می‌گردد، که دستگاه مخلوط کن سایا خراب شود. اما اگر به خوبی از این دستگاه نگهداری کنید و در استفاده از آن دقت کافی داشته باشید، احتمال خرابی آن کاهش یافته و طول عمر مفید آن بیشتر خواهد بود.

باید به این نکته توجه کنید که آموزش تعمیر مخلوط کن سایا، شاید بتواند برای افرادی که دست به آچار هستند مفید واقع شود و به آنها در تشخیص و حل عیب‌های این دستگاه کمک کند. اما توصیه می‌شود که چنانچه دانشی در این زمینه ندارید، کار تعمیر را به یک متخصص واگذار کنید. چون هیچ کس به اندازه یک متخصص نمی‌تواند یک وسیله برقی را آنطور که باید تعمیر کند.

111111111111111111

31

راهنمای تعمیر مخلوط کن سایا Saya|خدمات نمایندگی مخلوط کن سایا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش عیب‌یابی و تعمیر مخلوط کن سایا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا