خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب | چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را تشخیص دهیم

یکی از مشکلات شایع در ساختمان ها دفع فاضلاب می باشد برای اینکه شما بتوانید گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنید ابتدا باید تشخیص دهید که لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده است یا خیر؟

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب و همچنین روش های برطرف کردن آن آشنا می کنیم با ما همراه باشید.

روش تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب

برای اینکه بتوانید راه مؤثری برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب پیدا کنید ابتدا باید گرفتگی لوله فاضلاب را تشخیص داده و بدانید که این گرفتگی به چه دلیل است. عدم تخلیه سریع فاضلاب داخل لوله دلایل زیادی دارد ولی بیشتر به دلیل گرفتگی لوله می باشد و می‌تواند برای شما مشکلات زیادی را به وجود بیاورد در صورت گرفتگی لوله، آب بالا زده و مقدار زیادی از فاضلاب داخل حمام، توالت، سینک و یا حتی کفشور جمع می شود و باعث بوی بد و آلوده شدن محیط خواهد شد .

مهمترین نکته‌ای که باید در مورد گرفتگی لوله فاضلاب بدانید تشخیص علائم گرفتگی می باشد بعد از تشخیص باید سریعاً در فکر برطرف کردن مشکل باشید. اگر شما اولین علامت گرفتگی لوله فاضلاب را مشاهده کردید حتماً باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید زیرا ممکن است به مرور انسداد لوله بیشتر شده شما را با مشکلات زیادی روبرو کند و مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری شوید.

علائم گرفتگی لوله فاضلاب

موارد زیر می تواند نشان دهنده مسدود شدن لوله فاضلاب باشد در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید برای برطرف کردن گرفتگی اقدام کنید:

 • سینک ظرفشویی به سختی تخلیه می شود.
 • هنگام حمام کردن در زیر پاهایتان پر از آب خواهد شد.
 • بوی بدی از آشپزخانه، حمام و توالت به مشام شما می رسد.
 • توالت فرنگی و یا ایرانی به سختی تخلیه شده و یا آب از آن خارج می شود ولی فضولات در کاسه توالت باقی خواهد ماند.

یکی از مهمترین علائمی که نشان می دهد لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده است و یا در آینده دچار انسداد و گرفتگی خواهد شد بوی بد فاضلاب می باشد که خبر از رسوبات و چربی های داخل لوله فاضلاب می دهد یکی از معضلات شبکه فاضلاب ساختمان، بوی بد فاضلاب است که برای برطرف کردن آن مجبور هستید اقداماتی را انجام دهید.

یکی از این اقدامات در هنگام گرفتگی لوله فاضلاب، استفاده از محلول های شیمیایی می باشد این محلول ها اسید بالایی داشته و برای از بین بردن چربی های داخل لوله و رسوب زدایی، تولید شده‌اند وقتی گازهای فاضلاب با بخارات سمی این اسید ترکیب می شوند می توانند به ریه های انسان آسیب برسانند  توصیه می کنیم در صورتی که تصمیم به استفاده از محلول های شیمیایی گرفتید حتماً از ماسک های فیلتردار و دستکش استفاده کرده و نکات ایمنی را رعایت کنید.

حتما بخوانید:   فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان | دلایل حفر چاه چیست؟

یکی دیگر از علائم گرفتگی لوله فاضلاب کندی تخلیه فاضلاب می باشد اگر مشاهده کردید که آب و فاضلاب به کندی از لوله ها عبور می کند می تواند نشانه گرفتگی داخل لوله ها باشد قبل از اینکه گرفتگی شدید شود باید اقدامات لازم را انجام دهید. وقتی چربی ها و فضولات در داخل لوله جمع می شود به مرور سفت شده و باعث گرفتگی های شدید خواهد شد.

برای برطرف کردن گرفتگی ابتدا می توانید از روش های خانگی استفاده کنید ولی اگر گرفتگی شدید باشد باید حتماً با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید. یکی از خدمات مهمی که شرکت های لوله بازکنی انجام می دهند برطرف کردن بوی بد فاضلاب می باشد برای این منظور مسیر درونی لوله فاضلاب را از رسوبات، چربی ها و جامدات پاکسازی می کنند.

دو مورد از علائم اصلی که نشان دهنده گرفتگی لوله های فاضلاب می باشد را برایتان بیان کردیم که به راحتی می‌توانید آنها را تشخیص دهید و نیاز به تخصص فنی ندارد تنها کاری که شما باید انجام دهید اقدامات لازم برای جلوگیری از شدید شدن گرفتگی است. قبل از این که اقدام به برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب بکنید باید دلیل این گرفتگی را تشخیص دهید تشخیص گرفتگی لوله می تواند به شما کمک کند تا راه مناسبی را برای برطرف کردن آن انتخاب کنید.

گرفتگی لوله فاضلاب

عوامل گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟

یکی از دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب جمع شدن چربی ها و رسوبات می باشد که می تواند مسیر فاضلاب را گرفته و مانع عبور جامدات و مایعات از لوله شود عوامل مختلفی باعث گرفتگی لوله فاضلاب می شوند که اصلی ترین آنها شبکه فاضلاب است شبکه فاضلاب باید دارای شیب بلندی بوده و لوله هایی با سایز مناسب داشته باشد تا به راحتی دچار گرفتگی نشود ساختمان هایی که شبکه فاضلاب در آنها استاندارد باشد احتمال گرفتگی در آن کمتر است ولی در صورتی که جسمی جامد وارد مسیر لوله شود آنگاه لوله دچار گرفتگی خواهد شد.

بیشتر افرادی که در شرکت های لوله بازکنی هستند می گویند که وقتی فنر را از داخل لوله ها بیرون می کشند گاهی لوازم بهداشتی و پوشک بچه هم با فنر بیرون می آید. شاید شما هم جزو افرادی باشید که فکر می کنید اجسام کوچک مثل نوار بهداشتی و دستمال کاغذی  از شبکه فاضلاب بیرون می رود ولی باید بدانید که دلیل اصلی گرفتگی در لوله های فاضلاب می تواند وجود این اجسام باشد.

دلیل دیگری که می‌تواند باعث گرفتگی در لوله های فاضلاب شود وجود زانویی های غیر استاندارد است اگر زانویی درست و اصولی نصب نشده باشد و یا متناسب با نیاز مصرفی و در محلی مناسب نصب نشود باعث به وجود آمدن گرفتگی در لوله های فاضلاب خواهد شد.

حتما بخوانید:   کول گذاری و طوقه چینی چاه | مزایای استفاده از کول گذاری و طوقه چینی چاه

برای اینکه از گرفتگی های لوله فاضلاب جلوگیری کنید کم هزینه ترین و بهترین راه پیشگیری می باشد باید مواد جامد را به هیچ وجه داخل لوله نریزید بهتر است آنها را جمع کرده و در سطل زباله بریزید. برای جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه توصیه می کنیم به هیچ وجه روغن غذا را داخل سینک ظرفشویی نریزید بهتر است روغن های باقی مانده غذا را، داخل پلاستیک کوچک ریخته و در سطل آشغال بیندازید. از وارد شدن پسماندهای غذایی در لوله فاضلاب جلوگیری کنید تا با گرفتگی لوله روبرو نشوید.

دلایل بوی فاضلاب از لوله ها چیست؟

همانطور که گفتیم بوی بد فاضلاب می تواند بیشتر به دلیل مسدود شدن لوله باشد ولی دلایل دیگری هم باعث بوی فاضلاب می شوند احتمال دارد بوی فاضلاب به دلیل مشکل در شتر گلویی و یا نبودن شتر گلویی باشد اگر شتر گلویی پر شود باعث بوی بد فاضلاب در منزل خواهد شد. گیر کردن جسمی در شتر گلویی می تواند باعث شود شترگلویی کارایی خود را از دست بدهد و قادر به عبور محتویات داخل لوله فاضلاب نباشد در نتیجه فاضلاب خوب تخلیه نشده و بوی بد در منزل می پیچد.

چرا لوله های آشپزخانه بیشتر از لوله های فاضلاب مسدود می شوند؟

همانطور که می دانید لوله های آشپزخانه به نسبت لوله های سرویس بهداشتی بیشتر دچار گرفتگی می شوند دلایل این گرفتگی موارد زیر است:

 1. باریک بودن لوله های آشپزخانه
 2. ریختن آب زیاد و مداوم در لوله ها
 3. وارد شدن چربی ها و پسماندهای غذا در داخل لوله
 4. انحنای زیاد و یا شیب کم لوله

اولین دلیلی که می تواند باعث گرفتگی لوله آشپزخانه شود باریک بودن لوله های آشپزخانه نسبت به لوله سرویس بهداشتی است در آشپزخانه از لوله ۶ یا ۸ استفاده می کنند ولی برای دستشویی از لوله های ۱۰ استفاده می کنند.

دلیل دیگری که می تواند باعث گرفتگی لوله آشپزخانه شود این است که در لوله های آشپزخانه آب زیاد و مداوم ریخته می شود سختی آب می‌تواند باعث رسوبات در لوله شود.

دلیل دیگر که بسیار مهم است شستن ظروف در داخل سینک ظرفشویی می باشد چربی های ظروف و پسماندهای غذا وارد لوله شده و لوله آشپزخانه را مسدود می کنند.

دلیل بعدی که باعث گرفتگی لوله آشپزخانه می شود انحنای زیاد و یا شیب کم لوله است  اگر برای ایجاد کردن شیب از زانویی زیادی در مسیر لوله کشی استفاده کنند باعث گرفتگی لوله می شود.

روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

در صورتی که از گرفتگی لوله فاضلاب اطمینان پیدا کردید باید حتماً برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید روش هایی که می توانید این گرفتگی را برطرف کنید عبارتند از:

 • استفاده از روش های خانگی
 •  استفاده از محلول های لوله بازکنی
 •  مراجعه به شرکت های لوله بازکنی و استفاده از دستگاه هایی مانند فنر لوله بازکنی

بهترین روش برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده از روش های خانگی می باشد زیرا روش های خانگی بی ضرر بوده و هزینه کمی هم برای شما دارد  اگر گرفتگی در لوله فاضلاب جزئی باشد می‌توانید به وسیله روش‌های خانگی به راحتی آن را برطرف کنید ولی اگر روش های خانگی مشکل را برطرف نکرد باید در مرحله بعدی از محلول های لوله بازکنی استفاده کنید.

حتما بخوانید:   آموزش باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه

استفاده از محلول های لوله بازکنی باید حتماً با رعایت اصول ایمنی انجام شود در هنگام استفاده از محلول های لوله بازکنی باید به این نکته توجه کنید که اگر طبق دستورالعمل روی محلول عمل نکنید باعث آسیب رسیدن به لوله های فاضلاب خواهد شد.

 استفاده از محلول های لوله بازکنی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

استفاده از محلول های لوله بازکنی می‌تواند روش مؤثری برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب باشد ولی همانطور که گفتیم استفاده از این محلول ها معایب زیادی دارد اگر شما نکات ایمنی را در هنگام استفاده از محلول رعایت نکنید می تواند آسیب های جدی به شما وارد کند استفاده زیاد از این محلول باعث از بین رفتن اتصالات لوله شده و به لوله فاضلاب آسیب می رساند قبل از استفاده از محلول، حتماً باید طرز استفاده آن را از نوشته روی محلول لوله بازکنی، مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید توصیه می کنیم تا حد امکان از محلول های لوله بازکنی استفاده نکنید زیرا استفاده مکرر از این محلول ها می تواند باعث ازبین رفتن و خورندگی لوله شود.

استفاده از روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

روش های خانگی راه مناسبی برای برطرف کردن گرفتگی لوله های فاضلاب می باشند ولی باید دقت داشته باشید گاهی ممکن است استفاده از روش های خانگی باعث مسدودی بیشتر لوله فاضلاب شود پس باید در هنگام استفاده از روش های خانگی نکات لازم را رعایت کنید.

استفاده از خدمات لوله بازکنی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

اگر با روش های خانگی موفق به برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب نشدید توصیه می‌کنیم با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید این شرکت‌ها با روش های صحیح و اصولی و دستگاه های پیشرفته می توانند به راحتی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند بدون اینکه به لوله و تجهیزات آن آسیبی برسد.

گرفتگی لوله فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با نحوه تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب به طور کامل آشنا کردیم و همچنین برای شما روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب را هم توضیح دادیم توصیه می کنیم برای اینکه با مشکل مسدود شدن لوله فاضلاب رو به رو نشوید نکات مهمی را رعایت کنید ریختن چربی و پسماند مواد غذایی داخل لوله فاضلاب می تواند باعث گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه شود.

هیچگاه اجسامی مانند پوشک بچه، دستمال کاغذی، نوار بهداشتی و… را داخل چاه توالت نیندازید زیرا باعث مسدود شدن لوله فاضلاب خواهد شد. رعایت این نکات می تواند از گرفتگی لوله فاضلاب جلوگیری کند.

اگر در زمینه تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب سؤالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

 

روش تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا لوله های آشپزخانه بیشتر از لوله های فاضلاب مسدود می شوند؟

امتیاز کاربر: 1.8 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا