خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

انواع چسب لوله فاضلاب و بهترین چسب نشتی لوله سبز و لوله فاضلاب

یکی از سریع ترین راه ها و مقرون به صرفه ترین راه ها استفاده کردن از چسب نشتی لوله فاضلاب است و در اکثر موارد این نوع چسب قادر به حل کردن مشکل می باشد. از این نوع چسب ها انواع مختلفی در بازار وجود دارد که شما می‌توانید در بین آنها مناسب ترین شان را انتخاب کنید. مقاله از ایبک امداد در مورد انتخاب بهترین چسب برای نشتی لوله فاضلاب صحبت خواهیم کرد.

بهترین چسب برای نشتی لوله سبز و لوله فاضلاب

هدف از خرید چسب، جلوگیری از نشت می باشد. اما به این نکته توجه داشته باشید که برای انتخاب چسب گزینه های زیادی وجود دارد. اول از همه باید به کاربرد لوله و جنس لوله توجه داشته باشیم چون در اکثر موارد چسبی که برای جلوگیری از نشت لوله در یک شرایط مناسب می باشد احتمال دارد در شرایط دیگر کارایی نداشته باشد. چسب ها از نظر دما و تحمل کردن فشار در شرایط مختلف کارایی های مختلفی هم دارند.

موقع انتخاب و خرید چسب لوله فاضلاب باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

در هنگام خرید چسب نشتی لوله فاضلاب به مواردی که در پایین برایتان بیان کردیم حتما توجه داشته باشید:

 • دما
 • فشار
 • جنس لوله
 • نوع لوله
 • نوع چسب

در ادامه مواردی که در بالا برایتان بیان کردیم به طور جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به نوع درزگیر توجه کنید و مناسب بودن آن برای کاربرد مورد نظر را بررسی کنید

چسب لوله فاضلاب

اولین چیزی که موقع خرید چسب برای نشتی لوله فاضلاب باید به آن توجه داشته باشیم تناسب چسب و لوله می باشد. این نوع دزدگیر ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 • پلی تترا فلوئورو اتیلن
 • آب بند لوله
 • رزین های بی هوازی

پلی تترا فلوئورو اتیلن چیست؟

یک نوع پلیمر مصنوعی می باشد که با نام تفلون شناخته می شود. در اصل نام تجاری آن تفلون است. این نوار انعطاف پذیر می باشد. این نوار به راحتی بر روی تمامی رزوه های لوله های فلزی اعمال می شود. انواع مختلفی از آن متناسب با آب و گاز و هوا وجود دارند. تفلون ها به طور معمول در لوله های پی وی سی مورد استفاده قرار نمی گیرد چون رزوه ها را روان می کند. این امر برای طیف زیادی از مواد مسئله مهمی می باشد، اما رزوه های پی وی سی را بسیار لغزنده می کند اگر سفتی بیش از حد بشود آسیب خواهد دید.

حتما بخوانید:   تصفیه خانه های فاضلاب تهران | اهمیت تصفیه خانه های فاضلاب

آب بند لوله چیست؟

این نوع خمیر غلیظ می باشد، که معمولاً این خمیر را با بتونه نیز مقایسه می کند. خمیر آب بندی لوله را به عنوان یک خمیر همه کاره درزگیر استفاده می کنند و در بیشتر موقعیت ها قابل استفاده می باشد. این نوع درزگیر ها کاملاً سفت نمی شوند پس می توانند درجاتی از حرکت یا تغییر فشار را جبران کند.

افرادی که در این کار تخصص دارند و حرفه ای هستند آب بند لوله را ترجیح می دهند. درزگیر های آب بندی لوله اثر بسیار خوبی بر انواع لوله مسی و پلاستیکی دارند . برای همین در اکثر کیت های ابزار لوله کش ها این نوع درزگیر پیدا می شود. نوع بند لوله از نوارهای PTFE گران تر می باشد، استفاده کردن از آنها کار ساده ای نیست به طور معمول آنها فرمول های مبتنی بر حلال دارند.

رزین های بی هوازی چیست؟

رزین های بی هوازی برای پخت به حلال نیازی ندارد. اما رزین های بی هوازی به خارج شدن هوا از رزوه واکنش نشان می دهند. جز این ها ویژگی هایی مانند پلاستیک دارند پس حفره ها و جاهای خالی را می توانند به خوبی پر کنند، رزین ها نمی شکنند و ترک نمی خورند. آنها به خوبی محکم می شوند حتی در زمانی که حرکت و لرزش وجود داشته باشد.

رزین های آب بندی به حضور یون های فلزی برای پخت نیاز دارند، پس برای رزوه های لوله های پلاستیکی نمی توان از این نوع استفاده کرد. همچنین امکان دارد که برای سفت شدن آنها حدود ۲۴ ساعت زمان نیاز داشته باشید. رزین های بی هوازی نسبت به آب بندی های خمیری گران تر می باشند . رزین های بی هوازی گران ترین انتخاب برای رزوه های لوله های که نشت می کند، می باشد . محصول های رزینی به طور معمول برای مصارف عمومی مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای کارهای تخصصی از آن استفاده می کنند.

به ماده تشکیل دهنده لوله توجه داشته باشید.

نکته ای که در هنگام خرید چسب نشتی لوله فاضلاب باید به آن توجه کنیم ماده تشکیل دهنده لوله می باشد.به طور کلی رزین های بی هوازی و نوار های PTFE نوعی درزگیر هستند که برای لوله های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. بند لوله می تواند نوع های مختلف لوله های ساخته شده از مواد مختلف را درزگیری کند. با این حال توجه کردن به بعضی از جزئیات بهتر است، مثلاً لوله های فلزی امکان دارد که از برنج، مس، آلومینیوم و یا آهن تشکیل شده باشند. لوله هایی که از مواد مصنوعی تشکیل شده اند شامل پلی اتیلن، PVC, CPVC , Cycolac می باشد. بانک بعضی از بهترین درزگیر های لوله همه کاره می باشند ،اما بعضی از درزگیر ها بر روی تمامی لوله ها کار نمی کنند. اگر که به تناسب نوع درزگیر با لوله های که نشتی دارد اهمیت ندهید امکان دارد که لوله نشتی پیدا کند و مجبور شوید که خسارت بیشتری را جبران کنید. بهتر است قبل از هر چیزی اطمینان پیدا کنید که درزگیری که انتخاب کردید با لوله شما هماهنگ باشد.

حتما بخوانید:   چگونه رطوبت خانه را از بین ببریم ؟

به دما توجه داشته باشید

شما وقتی که می خواهید چسب مناسبی برای نشتی لوله فاضلاب خود انتخاب کنید حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که چسب و درزگیر مورد نظر با شرایط محیطی نیز سازگار باشد. در اکثر اوقات درزگیری که از آن استفاده می‌کنید باید بتوانند شرایط دمایی را به خوبی تحمل کند و نشکند.

نوار PTFE در دمای متفاوت انعطاف پذیری بالایی نیز دارد. این نوار می‌تواند دمای بین منفی ۲۱۲ تا ۵۰۰ درجه فارنهایت را تحمل کند. این نوارها را به طور معمول در گازها استفاده می‌کنند. این نوارها زرد رنگ می باشند و می توانند سرما را تا منفی ۴۵۰ درجه فارنهایت تحمل کنند.

انعطاف پذیری لوله و رزین ها بی هوازی در برابر سرما یکسان است. در کل می توانند دمای بین -۵۰ تا ۴۰۰ درجه را تحمل کنند. این مقدار را تحمل کردن دما برای تعداد زیادی از کاربردها کافی می باشد. ولی ممکن است که استفاده کردن آن در فضای باز را در برخی مناطق با محدودیت نیز روبرو کند.

به فشار توجه کنید

چسب لوله فاضلاب

گاز طبیعی به طور معمول  دارای جریانی بین ۳.۱ تا ۴.۱ پوند بر اینچ مربع می باشد. اما نشت کردن آب امکان دارد چشمگیر باشد، به طور معمول فشار آب خانگی از ۸۰۰ psi بیشتر نمی شود. ولی باز هم در تأسیسات تجاری فشار امکان دارد بیشتر از این مقدار بوده و درزگیر باید تحمل چنین فشاری را داشته باشد. مثلاً دوپ لوله هایی که توانایی تحمل فشار مایع ۱۰۰۰۰ psi را دارد، فقط برای فشار گاز حدوداً psi ۳۰۰۰ درجه بندی نیز می شود.

هنگام خرید چسب برای نشتی لوله فاضلاب حتما به نکات زیر توجه داشته باشید.

بهترین چسبی که برای نشتی لوله فاضلاب است باید از غلظت دهنده ها و پلیمر های پلاستیکی ساخته شده باشد که آنها در مخلوطی از حلال ها نیز ریخته شده اند. چسب هایی که شما خریداری می کنید باید ویژگی هایی که در ادامه مقاله برایتان بیان می کنیم را داشته باشند :

 • استحکام کششی و سبک بودن آن
 • بالا بودن انعطاف پذیر
 • مقاومت در مقابل ترک خوردگی و شکنندگی
 • ضد آب باشد
 • بتواند سرما و گرمای شدید را تحمل کند
 • در برابر پاک کننده های شیمیایی و محلول های لوله بازکن مقاوم باشد.
حتما بخوانید:   پودر لوله بازکن چنته چیست و در لوله بازکنی چه کاربردی دارد؟

از آنجایی لوله بازکن های متخصص برای باز کردن لوله ها اول از اسید و بعد از آن از فنر مخصوص استفاده می کنند، چسب نشتی لوله فاضلاب هم باید در برابر فنر و محلول های لوله بازکن مقاومت داشته باشد و بتواند تحمل کند. هنگام خرید حتما توجه داشته باشید که چسبی که تهیه می کنید ویژگی هایی که در قبل برایتان بیان کردیم را داشته باشد. همچنین به نوع لوله و جنس لوله توجه داشته باشید چسب را متناسب با آن خریداری کنید.

معرفی دو نوع چسب لوله فاضلاب

در ادامه مقاله دو نوع چسب لوله فاضلاب را به شما معرفی می‌کنیم و معایب و مزایای آن را به طور خلاصه برایتان بیان می کنیم.

چسب دکتر پایپ

یکی از انواع چسب لوله فاضلاب، چسب نشتی لوله فاضلاب دکتر پایپ است که یکی از بهترین چسب هایی است که در بازار وجود دارد. مقدار تحمل فشار این نوع چسب با استانداردهای جهانی یکی است و در سیستم آب و فاضلاب تاسیساتی ۳۰ بار و سیستم‌های پتروشیمی و نفت و گاز تا ۶۰ بار  فشار را می تواند تحمل کند. در ادامه مقاله چند مزایای چسب دکتر پایپ را برایتان بیان می کنیم:

 • این چسب از نوار فایبرگلاس اشباع شده ساخته شده است
 • برای همه لوله ها با جنس های مختلف قابل استفاده است
 • شکاف ها و آسیب های لوله مانند پوسیدگی و زنگ زدگی را ترمیم می کند.
 •  در برابر ترکیباتی مانند شوینده ها، آبهای شور، الکل، هیدروکربن ها و غیره مقاوم می باشد
 • کم هزینه سریع و راحت هستند
 • مقاومت دمایی آنها بین ۲۰ تا ۱۳ ۲۰۰ درجه سانتیگراد می باشد

خمیر اپوکسی برطرف کردن نشت لوله فاضلاب

این خمیرها درزگیر هایی هستند که می‌توانید برای برطرف کردن نشتی لوله فاضلاب از آن استفاده کنید و کاربرد زیادی دارند تقریباً می توان گفت یکی از بهترین چسب ها برای نشتی لوله فاضلاب به حساب می‌آیند.

مزایای این چسب به طور خلاصه عبارتند از:

 • قابل استفاده برای لوله های مختلف می باشد.
 • می توانید از این چسب برای چسباندن قطعاتی با ضخامت های مختلف استفاده کنید
 • دارای مقاومت شیمیایی و مکانیکی بالایی است
 •  توانایی عایق بندی اتصالات را دارا می باشد
 •  توانایی ایجاد مقاومت وزن زیاد را دارا است.

111111111111111111

31

انواع چسب لوله فاضلاب و بهترین چسب نشتی لوله سبز و لوله فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رزین های بی هوازی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا