خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

چگونه با مایع نشتی گیر لوله فاضلاب میتوان نشتی را برطرف کرد؟

لوله کشی های فاضلاب از لوله و اتصالات به صورت شبکه ای تشکیل شده اند. مهمترین و اصلی ترین کاربرد این شبکه، خروج آب های آلوده و همچنین گاز های سمی و آلوده از ساختمان ها می باشد. خارج شدن آب و مشکل نشتی کردن لوله فاضلاب مسئله بسیار دردسرساز و مصیبت باری است که هم باعث ورود آلودگی به داخل ساختمان می شود و هم به بنای ساختمان و تاسیسات آسیب وارد می کند. بنابراین حتماً در صورت بروز این مشکل، باید جهت برطرف کردن آن سریعا اقدام کرد. ایبک امداد در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهد داد.

چگونه نشتی لوله فاضلاب را برطرف کنیم؟ کاربرد مایع نشتی گیر فاضلاب چیست؟

اگر لوله فاضلاب در کف و سقف واحدهای آپارتمان قرار داده شده باشند، در صورتی که آن لوله ها نشتی داشته باشد، می‌تواند باعث نفوذ فاضلاب به طبقات پایین تر و همچنین تخریب سقف و ریزش آن بشود. گاهی می توان با کندن کف در سرویس های بهداشتی، نشتی لوله را برطرف کرد و گاهی نیز فقط با اقداماتی ساده و معمولی می توان این مشکل را برطرف کرد.

بروز جزئی ترین و کوچک ترین اشکال در لوله کشی فاضلاب می تواند باعث مشکلات بزرگتری از قبیل آلودگی های محیطی، انتشار بوی نامطبوع، انتشار گازهای سمی و سلب آسایش از ساکنان ساختمان شود.

اما مسئله مهم  این است که چطور نشتی لوله را پیدا کنیم؟ بعضی چکه‌ها  جزیی هستند و به آسانی می‌توان محل چکه کردن و نشتی را پیدا کرد. به عنوان مثال چکه کردن شیر توالت، یا شیرهای آب و یا سری دوش به راحتی قابل تشخیص هستند. اما بعضی نشتی‌ها به راحتی پیدا و رفع نمی شوند و در واقع پنهان هستند. در نتیجه خرابی ناشی از این نشتی‌ها هم به مراتب وسیع تر است. ممکن است این نشتی ها به بنای ساختمان آسیب بزنند و نباید آن ها را به هرگز دست کم گرفت.

دلایل بروز نشتی و مشکل در لوله های فاضلاب

 1.  اشتباه در تعبیه و نصب لوله ها
 2. استفاده از لوله های غیر استاندارد و بی کیفیت
 3. ورود اجسام به داخل لوله ها و گرفتگی آن‌ها
 4. فرسوده شدن و زنگ زدن لوله ها به علت استفاده طولانی
 5. ورود حجم بالایی از مصالح ساختمانی درون لوله های فاضلاب آب در زمان نصب آن ها
 6. اعمال فشار زیاد به لوله ها به علت جایگذاری نامناسب
 7. استفاده بیش از حد از فنر لوله بازکن در سرویس بهداشتی، حمام و سینک توسط افراد غیر کارشناس
 8. قرار گرفتن لوله ها در دمای خیلی پایین
 9. عدم درزگیری صحیح
حتما بخوانید:   رفع گرفتگی لوله فاضلاب ناودان پشت بام ساختمان

مشکل نشتی لوله فاضلاب، شاید امری کوچک و ساده به نظر برسد. اما در صورتی که به موقع به این مشکل رسیدگی نشود می تواند باعث خراب شدن بنای ساختمان و دیوارها شود. به همین علت این مشکل را نادیده نگیرید و به سرعت جهت رفع آن اقدام کنید.چگونه نشتی لوله فاضلاب را برطرف کنیم؟ کاربرد مایع نشتی گیر لوله فاضلاب چیست؟

عوامل موثر در در بروز مشکل نشتی لوله های فاضلاب

 • شل شدن یا باز شدن اتصالات لوله ها
 • شکستگی یا سوراخ شدن لوله ها
 • برخورد اجسام نوک تیز با لوله های پلیکا
 • دریل کاری دیوارها
 • ناهموار بودن و خشن بودن زمینه قرار گیری لوله های فاضلاب
 • استفاده مداوم از آب داغ
 • از بین رفتن آب بندی و عایق بندی لوله ها

نشانه ها و علائم نشتی و ترکیدگی لوله های فاضلاب

 1. چکه کردن و آب ریختن از لوله ها به خصوص لوله های جایگذاری شده در زیر سینک
 2. انتشار گازهای سمی و مسمومیت و سردرد ساکنین ساختمان
 3. نم زدگی در کف و دیواره ها و ایجاد لکه های زرد روی دیوار
 4. انتشار بوی بد
 5. برآمده شدن گچ دیوار

انواع نشتی لوله فاضلاب

نشتی لوله فاضلاب دارای دو حالت می باشد که یا در اثر خراب شدن محل اتصالات لوله رخ می دهد یا در اثر شکستگی و سوراخ شدن لوله های فاضلاب ایجاد می شود که در ادامه این دو امر را برایتان شرح خواهیم داد.

نشت کردن لوله فاضلاب در اثر خراب شدن یا باز شدن اتصالات لوله

گاهی اوقات به علت مناسب نبودن اتصالات و یا بی کیفیت بودن چسبی که جهت چسباندن اتصالات استفاده شده است، ممکن است شکافی در محل اتصالات به وجود بیاید و موجب نشتی لوله فاضلاب گردد.

نشت کردن لوله فاضلاب در اثر سوراخ شدن و یا شکستگی لوله کشی

اگر مشکل نشت کردن لوله فاضلاب به علت شکستن لوله باشد و یا اگر شکستگی بسیار بزرگ باشد، برای رفع این مشکل باید به برش و تعویض لوله اقدام کنید. اما چنانچه این مشکل زیاد هم وخیم نباشد می‌توانید با انجام راهکارهایی که در این مقاله گفته شده است، مشکل لوله را برطرف کنید.

گام اول در برطرف کردن نشتی لوله فاضلاب

مرحله اول جهت برطرف کردن نشتی لوله فاضلاب مشخص کردن محل نشت لوله می باشد. مشکل نشت لوله فاضلاب و نم زدگی، همچنین پر شدن چاه فاضلاب می‌تواند موجب اختلال و کثیفی در روند معمول زندگی شما بشود. گاهی اوقات ممکن است دلیل نم زدگی قسمت سقف ساختمان، نشتی لوله فاضلاب نباشد بلکه مشکل از لوله های آب باشد. به همین خاطر جهت برطرف کردن نشتی لوله فاضلاب و تشخیص نم زدگی، موثرترین راه تطبیق محل زندگی با مکان لوله کشی فاضلاب می باشد.

اگر از جهت مکانی با حمام یا سرویس بهداشتی و یا راه فاضلاب دستشویی مطابقت داشت، لازم است شیر آبی که به فاضلاب وارد می شود را در طبقه بالا باز کرده و در صورتی که شاهد چکه کردن آب بودید، مشخص می شود که مشکل از همان جا بوده است. ولی اگر چکه نکرد، به این معنی می باشد که نشتی آب از نقطه دیگری به غیر از لوله کشی فاضلاب است. در این صورت باید با یک لوله کش متخصص تماس گرفته و از او کمک بخواهید تا جهت برطرف کردن نشتی لوله اقدام کند.چگونه نشتی لوله فاضلاب را برطرف کنیم؟ کاربرد مایع نشتی گیر لوله فاضلاب چیست؟

حتما بخوانید:   استفاده از بوگیر خانگی برای رفع بوی بد فاضلاب خانه

روش‌های برطرف کردن مشکل نشتی لوله فاضلاب

جهت برطرف کردن مشکل نشتی لوله ها روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه مطلب به آنها می پردازیم.

 1. برطرف کردن مشکل نشتی لوله فاضلاب به وسیله برش دادن لوله یا قطعه: چنانچه نشتی به وجود آمده بین لوله و اتصالات باشد می توان از این روش استفاده کرد در این روش، فرد متخصص می تواند با استفاده از اره، برشی در اتصالات ایجاد کرده و قطعه جدید را جایگزین آن کند.
 2. برطرف کردن مشکل نشتی لوله فاضلاب به وسیله خمیر یا مایع درزگیر : این مورد روش دیگری است که برای برطرف کردن مشکل نشتی لوله می توان از آن استفاده کرد. مایع درزگیر مثل چسب عمل کرده و جهت آب بندی لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید وقتی می توانید از این مایع جهت برطرف کردن نشتی استفاده کنید که سوراخ و یا شکستگی بزرگی ایجاد نشده باشد. در انجام این روش به برش دادن لوله ها نیازی نیست.
 3. رفع نشتی لوله ها و آب بندی آنها و همچنین برطرف کردن نم دیوار با استفاده از مواد نانو: جهت درزگیری لوله های فاضلاب، رفع نشتی لوله ها و همچنین رفع نم دیوار می توان از مواد نانو استفاده کرد. جهت انجام این روش لازم است جریان آب را قطع کرده و نقطه دقیق نشتی را به وسیله دستگاه نشت یاب معین کنیم. پس از مشخص شدن نقطه نشتی، به وسیله مواد ترمیمی اکریلیک یا چسب های رزینی، نقطه مشخص شده را کاملا بپوشانید. با انجام این کار دیواره داخلی لوله با استفاده از مواد ضد آب کاملا پوشانده می شود و در حقیقت لوله های جدید داخل لوله صدمه دیده تشکیل می شود. چنانچه این کار به وسیله افراد متخصص انجام گردد، باعث افزایش استحکام لوله ها نیز می شود.
 4. تعمیر و ترمیم به وسیله سوراخ کاری افقی لوله های فاضلاب: روشی که از آن نام بردیم یکی از بهترین روش ها می باشد. زیرا کمترین میزان تخریب را داراست. اما باید به خاطر داشته باشید که حتماً باید از یک فرد متخصص و ماهر در این کار بهره ببرید. تکنسین مربوطه نخست نقطه ترک خوردگی را مشخص کرده و پس از آن بر روی لوله سوراخ ایجاد می کند. بعد از آن که سوراخ افقی ایجاد شد، لوله شکسته را خارج و لوله جدید را با کمک دوربینی که درون لوله قرار می دهد، وارد می کند و در آخر به وسیله چسب های رزینی می چسباند.
 5. رفع برطرف کردن مشکل نشتی لوله های فاضلاب با استفاده از چسب های دکتر پایپ: این چسب ها جهت رفع مشکل نشتی لوله ها روش بسیار خوبی می باشند. جنس این چسب ها از فایبرگلاس تقویت شده به همراه نوع مخصوصی از رزین پلی اورتان ترکیب گردیده است.
 6. رفع مشکل نشتی لوله فاضلاب له وسیله چسب مخصوص: اگر شکافی که در لوله فاضلاب ایجاد شده به قدری بزرگ نباشد که نیاز به برش لوله و نصب لوله جایگزین باشد، در این صورت می توان برای رفع مشکل نشتی لوله فاضلاب از چسب های مخصوص این کار استفاده کرد. برای اقدام به این کار ابتدا باید محل نشتی را پیدا کرده سپس اطراف آن را خالی کنید. بر روی قسمتی که سوراخ شده، چسب مخصوص را ریخته و صبر می کنیم تا خشک شود. در نظر داشته باشید که این چسب ها با چسب هایی که مخصوص آب بندی می باشند، متفاوت است. بعد از آن که سطح کار را برای چسب زدن آماده کردید، نوار فایبر گلاسی را که از قبل در آب گرم خوابانده اید، اطراف نقطه سوراخ شده ای که چسب زده اید، پیچانده و محکم کنید. حدوداً ۳۰ دقیقه تا یک ساعت منتظر بمانید و بعد آب را باز کرده و مسیر فاضلاب را چک کنید تا مطمئن شوید که که مشکل نشتی برطرف شده است.
حتما بخوانید:   باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

روشی که در بالا گفته شد ساده ترین روش رفع نشتی لوله فاضلاب می باشد. لازم به ذکر است جهت این کار حتماً باید از چسب های مخصوص نشتی استفاده کنید. زیرا چسب های دیگر باعث خوردگی در لوله شده و مشکل را بیشتر می‌کند.

سخن آخر

نشتی لوله آب مشکل بسیار رایجی می باشد و ممکن است در هر خانه اتفاق بیفتد. اما اگر به موقع به آن رسیدگی نشود، ممکن است اوضاع را از آنچه که هست خراب تر کند و در این حالت امکان دارد خسارت هایی که وارد می شود به مراتب افزایش پیدا کرده و جهت جبران آن ها به زمان و هزینه بسیار زیادی نیاز باشد. ایبک امداد در این مقاله از بخش خدمات فاضلاب و لوله بازکنی شما را با روش های برطرف کردن مشکل نشتی لوله های فاضلاب  آشنا کرده و همچنین کاربرد مایع درزگیر را مورد بررسی قرار داده است. با رفع کردن این مشکل، علاوه بر این که نشتی لوله ها را متوقف می کنید، در مصرف آب صرفه جویی کرده و از وارد شدن آسیب به ساختمان تان نیز جلوگیری خواهید کرد. لازم به ذکر است که هر ساله، هر خانواده به طور متوسط مقدار قابل توجهی آب را به علت نشتی و چکه کردن لوله های آب هدر می دهند و با در نظر گرفتن شرایط کم آبی و خشکسالی و کم آبی بهتر است که به این موضوع توجه و اهمیت بیشتری قائل شوید.

98989

31

چگونه با مایع نشتی گیر لوله فاضلاب میتوان نشتی را برطرف کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله چگونه با مایع نشتی گیر لوله فاضلاب میتوان نشتی را برطرف کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا