خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

قوانین حفر چاه فاضلاب و رعایت نکات ایمنی | آشنایی با اصول حفر چاه

در هنگام حفر چاه فاضلاب حتماً باید اصول ایمنی را کاملاً رعایت کرده و بر اساس استانداردهای موجود حفاری انجام شود اگر در هنگام حفر چاه استانداردهای ساخت چاه فاضلاب را رعایت نکنید می تواند پیامدهای بسیار جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد احتمال دارد باعث ریزش چاه شده و افرادی هم صدمه ببینند لذا توصیه می کنیم در هنگام حفاری چاه فاضلاب، قوانین و اصول حفاری را رعایت کنید.

اصول حفاری چاه فاضلاب

ابتدا اصول حفاری چاه فاضلاب را برایتان بیان کرده و سپس در ادامه مقاله هرکدام را به طور کامل توضیح می دهیم:

 1. چاه فاضلاب جدید باید از دیوارهای جانبی و همچنین از چاه های دیگر حداقل ۳ متر فاصله داشته باشد.
 2. یکی از موارد مهم برای حفر چاه، دور چینی می باشد که باید با سیمان و آجر در عمق ۱۵۰ سانتی متری و همچنین در عرض ۸۰ سانتی متری استفاده شود.
 3. دهانه چاه باید از ۵۰ سانتی متر بیشتر نباشد‌.
 4. برای چاه فاضلاب حتماً باید از لوله تهویه گاز استفاده کرد و لوله را به بالاترین نقطه در ساختمان منتقل کرد.
 5. برای تخلیه بهتر گاز توصیه می کنیم در سر لوله، زانویی ۹۰ درجه معکوس قرار بدهید.

فاصله چاه از چاه های دیگر از اصول حفاری چاه

یکی از قوانین مهم برای حفر چاه فاضلاب این است که شما باید آن را در مکانی حفر کنید که با چاه فاضلاب قدیمی فاصله استاندارد داشته باشد زیرا ممکن است در صورت رعایت نکردن این فاصله خطراتی برای چاه به وجود بیاید امکان دارد چاه فاضلاب جدید که در حال حفر شدن می باشد شکسته شود و این می تواند برای کارگر حفاری خطرناک باشد و یا ممکن است بخارها و گازهای چاه فاضلاب قدیمی وارد چاه فاضلاب جدید شود و جان کارگر حفاری به خطر افتاده و دچار مسمومیت با گاز های خطرناک شود و در اثر تنفس این گازها بیهوش شده و حتی امکان دارد جان خود را هم از دست بدهد.

حفر چاه فاضلاب

دورچینی چاه فاضلاب از اصول حفاری چاه

حتما بخوانید:   علت بالا آمدن چاه دستشویی چیست؟

باید بر اساس قوانین حفر چاه، حتماً در اطراف چاه فاضلاب دورچینی انجام شود در صورت رعایت نکردن این نکته به ظاهر ساده، امکان دارد حوادث خطرناک و غیر قابل پیش بینی به وجود بیاید و جان افرادی هم به خطر بیفتد به همین دلیل دور چینی در چاه فاضلاب باید حتماً به عرض ۸۰ سانتیمتر انجام شود و تا عمق حدود یک و نیم متر هم پیش برود در دورچینی باید از مصالح ساختمانی مثل سیمان و آجر استفاده کنید. رعایت اندازه های استاندارد و همچنین فاصله ها بسیار مهم می باشد مثلاً چاهی که حفر می کنید زمانی طبق استاندارد محسوب می شود که قطر دهانه آن بیشتر از نیم متر نباشد.

استفاده از سیستم تهویه از اصول حفاری چاه

یکی از موارد مهمی که در هنگام حفر چاه فاضلاب باید به آن توجه کنید ایجاد تهویه مناسب برای چاه فاضلاب است. اگر چاه دارای تهویه مناسب نباشد یک چاه غیر اصولی و غیر ایمن به حساب می آید و غیر قانونی هم می باشد زیرا در صورت نداشتن سیستم تهویه چاه، ایمنی کار کاهش یافته و می تواند باعث خطرات جدی برای افراد ساختمان شود.

اگر تصمیم به حفر چاه فاضلاب گرفته‌اید دقت داشته باشید حتماً برای آن یک سیستم تهویه مناسب قرار دهید. سیستم تهویه باید از یک طرف در داخل چاه و از طرف دیگر به انتهای بالایی ساختمان راه داشته باشد.

استفاده از لوله تخلیه فاضلاب از اصول حفاری چاه

یکی از خطرات حفر چاه فاضلاب می تواند ریزش آب بر روی دیوار جانبی چاه باشد که از جهت ایمنی بسیار خطرناک است و به همین دلیل برای کاهش این خطرات باید دقت داشته باشید که از لوله تخلیه فاضلاب در هنگام حفر چاه استفاده کنید و حتماً این لوله را در مرکز چاه قرار بدهید برای اینکه با مشکل برخورد نکنید بهتر است بعد از گذاشتن لوله تخلیه در وسط چاه، در قسمت انتهای آن، یک لوله زاویه دار ۹۰ درجه هم قرار بدهید تا خطر ریزش آب بر روی دیواره ی چاه وجود نداشته باشد.

مطلب دیگری که در هنگام حفاری چاه باید توجه کنید این است که هیچگاه لوله هایی که به سیستم آب در ساختمان مربوط می شوند را از دهانه چاه رد نکنید زیرا بسیار غیر ایمن و خطرناک است و برخلاف قوانین حفر چاه می باشد.

رعایت فاصله چاه فاضلاب از دیواره کناری ساختمان از اصول حفاری چاه

یکی از قوانین و نکات ایمنی حفر چاه فاضلاب، رعایت فاصله چاه جدید از دیوارهای کناری ساختمان می باشد و این مورد می تواند یکی از دلایل ریزش چاه فاضلاب حفر شده باشد اگر در اطراف چاه جدید، ساختمان و یا دیواری وجود داشته باشد احتمال ریزش چاه فاضلاب وجود دارد.

حتما بخوانید:   لوله بازکنی سیار با حداقل کثیف کاری و رعایت بهداشت

یکی از عواملی که می تواند باعث ریزش چاه فاضلاب شود وجود درخت، باغچه و یا حتی یک نهال می باشد به همین دلیل باید در اطراف چاه فاضلاب باغچه وجود نداشته باشد و یا حتی بعدها در کنار چاه فاضلاب درخت نکارید زیرا ممکن است باعث ریزش چاه فاضلاب شده و صدمات زیادی به ساختمان وارد کند و گاهی ممکن است باعث حوادث خطرآفرین شده و شخصی در این حادثه جان خود را از دست بدهد.

دستورالعمل های حفاظتی برای حفر چاه فاضلاب

برای حفر چاه فاضلاب رعایت نکات ایمنی ضروری می باشد در ادامه می خواهیم برای شما این موضوع را به طور کامل توضیح دهیم. افرادی که برای حفر چاه بکار گرفته می‌شوند باید دارای تجربه بوده و حرفه‌ای باشند قبل از شروع چاه کنی باید وسایل مورد نیاز آماده شود کارگران حفر چاه باید دارای وسایل حفاظتی مانند دستکش، کفش ایمنی،  طناب ایمنی، لباس کار، کمربند ایمنی باشند و در صورت نیاز عینک حفاظتی هم داشته باشند.

قبل از اینکه حفاری شروع شود باید از مناسب بودن شرایط حفاری اطمینان پیدا کنید در صورتی که از دستگاه استفاده می کنید قبل از حفاری باید از قرار گرفتن صحیح دستگاه مطمئن شوید و بقیه ابزار آلات هم باید روی زمین قرار داشته باشند و اگر کارگر حفاری از ابزار دستی استفاده می کند باید وسایل مورد نیاز را بازدید کرده و از سالم بودن آنها اطمینان پیدا کنید در صورتی که در معابر عمومی چاه را حفر می کنید باید حصار های لازم را در دور چاه قرار دهید و علائم هشدار دهنده را هم برای جلوگیری از نزدیک شدن افراد در محل مناسب بگذارید.

نکات ایمنی که در هنگام حفر چاه فاضلاب باید رعایت شود

در هنگام حفر چاه حتماً باید به نکات مهم ایمنی توجه کنید تا با مشکلات جدی روبرو نشوید برای به خطر نیفتادن جان مقنی و همچنین جلوگیری از خطرات احتمالی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • در هنگام حفر چاه باید تا عمق ۵ متر حداقل دو نفر و در عمق بیشتر، حداقل ۳ نفر عملیات چاه کنی را انجام دهند.
 • برای شروع حفر انباری چاه، باید یک نفر به کلنگ دار کمک کرده و به افراد گروه افراد اضافه شود.
 • برای حفاظت از جان کارگران در برابر خطر باید در محلی که کارگران ایستاده اند الوارهای زیرپایی و یا تخته های پهن و مقاوم گذاشته شود.
 • برای اینکه از خطر ریزش سنگ و خاک به داخل چاه جلوگیری شود حتماً باید دور دهانه به عرض ۱۵ سانتیمتر مصالح مقاوم قرار بگیرد.
 • کارگر حفاری باید برای انجام این کار طناب نجات را به کمربند ایمنی خود ببندد و در صورت نیاز از کلاه و در صورتی که کلاه کفایت نمی کند باید به فاصله های معین از دیواره محل چاه، پناهگاهی هم تعبیه شود که در هنگام نیاز مقنی بتواند در آن قسمت پناه بگیرد.
 • در صورتیکه احتمال کمبود اکسیژن وجود دارد باید وسایلی که به هوادهی مربوط می شود وجود داشته باشد معمولاً کارگر های حفاری از دمنده های قوی کمک می گیرند که به وسیله نایلون، هوای خارج را به داخل چاه می آورد.
 • تمام کارگرانی که در چاه مشغول به کار هستند باید مجهز به طناب و کمربند ایمنی باشند. این طناب هم حتماً باید به محلی محکم شده باشد که از خطر سقوط جلوگیری کند.
 • جهت تأمین روشنایی در داخل چاه هایی که گازهای قابل اشتعال در آنها وجود دارد نباید از چراغ قوه های بیشتر از ۱۲ ولت استفاده کرد زیرا ممکن است باعث انفجار شود.
 • در هنگام پیشرفت کار حفاری مخصوصاً در بارندگی حتماً باید دیواره های چاه به وسیله کارگر حفاری، بازدید شود و از سست نبودن دیواره چاه اطمینان پیدا کند اگر رطوبت زیاد در دیواره مشاهده کرد حتماً باید در صورت نیاز عملیات حفاری را متوقف کند و یا کاری کنند که خطری کارگران را تهدید نکند.
 • در عمق بیش از ۲ متر باید برای سپر از وسیله ای استفاده شود تا هنگام سقوط احتمالی اشیا و یا سنگ به مقنی برخورد نکند.
 • بعد از اتمام کار حفاری حتماً باید پیش‌بینی‌های احتیاطی انجام گیرد تا از سقوط حیوانات و یا افراد به داخل چاه جلوگیری شود برای این منظور باید دهانه چاه را با صفحات مناسب و مقاوم بپوشانید.
حتما بخوانید:   عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و روش محاسبه متراژ چاه

حفر چاه فاضلاب

 

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با قوانین و نکات ایمنی برای حفر چاه فاضلاب به طور کامل آشنا کردیم تمام قوانین و نکات ایمنی برای حفظ جان شما و افراد خانواده تان می باشد در صورت رعایت نکردن اصول حفر چاه و نکات ایمنی، احتمال آسیب های جدی و خطر جانی وجود دارد.

111111111111111111

31

قوانین حفر چاه فاضلاب و رعایت نکات ایمنی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات ایمنی که در هنگام حفر چاه فاضلاب باید رعایت شود

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا