مجله سلامت پوست

آیا موهای کرکی را لیزر کنیم یا نه

بیشتر افراد دوست دارند بدنی تمیز و بدون مو داشته باشند و این مسئله به دغدغه بسیاری از بانوان و حتی برخی آقایان تبدیل شده است، چرا که داشتن بدنی بدون موهای زائد تاثیر زیادی در زیبایی اشخاص دارد از این رو بسیاری برای از بین بردن موهای زائد خود از روش های رایجی چون تیغ های اصلاح، کرم های موبر و اپیلاسیون استفاده می کنند. با این حال استفاده از این روش ها در حذف موهای زائد مؤثر نیست و ممکن است سبب افزایش آن ها گردد همچنین استفاده از این روش ها روی موهای کرکی نیز تاثیر گذاشته و ممکن است سبب ضخامت آن ها گردد. افراد همواره به دنبال راهکاری هستند تا برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوند اما حذف دائمی موهای زائد و کرکی کار چندان راحتی نیست زیرا عواملی مانند ژنتیک و تغییرات هورمونی موجب رشد مجدد موها می گردند، موهای کرکی از ضخامت کمی برخوردار بوده و ریشه ضعیفی دارند و در هر قسمتی از بدن می توان آن ها را مشاهده نمود. شاید برخی افراد تصور کنند با همان روشی که موهای زائد را از بین می برند می توان موهای کرکی را نیز از بین برد اما ممکن است روش های حذف موهای زائد تاثیری روی موهای کرکی نداشته باشد و در برخی موارد این کرک ها به طور کامل از بین نرفته و تنها رشد آن ها کمتر می شود‌.

 

امروزه با روی کارآمدن تکنولوژی لیزر حذف موهای زائد برای انسان راحت شده اما براساس تجربه های به دست آمده لیزر برای از بین بردن موهای زائد که تیره و ضخیم هستند مؤثر است تا موهای روشن، نازک و کرکی، از این رو انرژی لیزر زمانی می توانند به خوبی فولیکول مو را از بین ببرد که تار مو ضخیم و تیره باشد. با وجود اینکه استفاده از لیزر موهای زائد روی موهای کرکی تاثیر چندانی نداشته و ممکن است نتایج مثبتی حاصل نگردد اما امروزه از این روش جهت از بین بردن موهای کرکی نیز استفاده می شود. بنابراین برای حذف موهای کرکی از طریق لیزر جلسات بیشتری نیاز است و برای اینکه نتیجه بهتری کسب گردد و عوارض جانبی بروز نکند باید لیزر توسط یک متخصص با تجربه انجام شود.

new theme

 

دستگاه های مختلف لیزر تکنولوژی های مختص به خود را دارند از این رو برخی از دستگاه های لیزر نمی توانند موهای کرکی را از بین ببرند و تنها برای حذف موهای تیره و ضخیم طراحی شده اند. همچنین دستگاه های لیزر معمولی تنها روی موهای ضخیم و تیره مؤثر هستند و برای از بین بردن موهای کرکی به دستگاه های لیزر با پیشرفته‌ترین فناوری نیاز است.

از بین بردن موهای کرکی با لیزر 

موهای کرکی در همه قسمت های بدن وجود دارند و موهایی نازک با ریشه ضعیف می باشند همچنین می توان وجود این موها را از طریق دو شاخه شدن انتهای مو، خشک شدن یا چربی بیش از حد مو تشخیص داد. عواملی چون ژنتیک، هورمون های بدن، نوع تغذیه، استرس، عفونت و مواردی از این قبیل در رشد این موها تاثیر دارند، امروزه از لیزر برای از بین بردن موهای کرکی استفاده می شود اما تاثیر این دستگاه روی قسمت های مختلف بدن متفاوت بوده و ممکن است در ناحیه ای نتیجه دلخواه به دست نیاید.

حتما بخوانید:   آیا سفیده تخم‌مرغ برای چروک پوست مناسب است ؟

 

با وجود اینکه تاثیر لیزر در از بین بردن موهای زائدی که ضخیم‌تر بوده بیشتر است و برای موهای کرکی کارایی زیادی نداشته اما به این جهت نیز مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین نیاز به جلسات بیشتری است و این کار باید توسط یک متخصص مجرب صورت گیرد.

عوامل تاثیر گذار بر لیزر موهای کرکی 

جهت لیزر موهای کرکی باید به برخی موارد توجه کرد، از جمله:

رنگ مو 

لیزر در حذف موهای زائد و کرکی که تیره رنگ هستند عملکرد بسیار خوبی داشته و آن ها را به خوبی از بین می برد اما تاثیر چندانی روی موهای کرکی روشن ندارد و نتیجه دلخواه به دست نمی آید، اشعه لیزر توسط فولیکول موهای تیره جذب شده و از این طریق موهای کرکی را از بین می برد.

ضخامت مو

در صورتی که موهای کرکی نازک و ظریف باشند لیزر آن ها تاثیر مثبتی نداشته و در بیشتر موارد این موها از بین نمی روند اما لیزر در حذف موهای کرکی ضخیم عملکرد بهتری خواهد داشت.

 

موی کرکیرنگ پوست 

با وجود اینکه لیزر موهای کرکی روی پوست های روشن‌تر نتایج بهتری به همراه دارد اما با پیشرفت های صورت گرفته در لیزر امروزه می توان موهای زائد را روی هر رنگ پوستی به خوبی از بین برد.

چرا لیزر موهای کرکی به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارد؟ 

از آنجایی که انرژی لیزر توسط رنگدانه ها جذب می گردد به طبع هر چه رنگدانه مو بیشتر باشد جذب انرژی بیشتر بوده و موهای زائد به سرعت و با عملکرد بهتری از بین می روند.

حتما بخوانید:   علت بوی پا در تابستان و رفع بوی بد آن

اساس کار لیزر اینگونه است که انرژی لیزر توسط رنگدانه ها جذب شده و این انرژی حرارت داخل فولیکول مو را بالا می برد و سبب از بین رفتن و تخریب پیاز مو می شود. از این رو می توان گفت ملانین بیشتری در موهای تیره و ضخیم وجود دارد که انرژی بیشتری به خود جذب می کنند و نتایج مطلوبی کسب می گردد.

بنابراین موهای کرکی که دارای رنگدانه یا ملانین کمتری هستند جذب انرژی در آن ها کمتر بوده و ممکن است برای از بین بردن آن ها به جلسات با زمان بیشتری نیاز باشد، همچنین باید گفت این نتایج در صورتی به دست می آید که موهای کرکی دارای رنگ باشند در غیر این صورت لیزر آن ها بی اثر بوده و نتیجه دلخواه به دست نمی آید.

عوارض جانبی لیزر موهای کرکی 

از آنجایی که موهای تیره و ضخیم دارای ملانین بیشتری هستند اشعه های لیزر توسط موها جذب می شود و موهای زائد را به خوبی از بین می برد و چون این اشعه ها توسط موها جذب می گردد دیگری آسیبی پوست را تهدید نمی کند اما در موهای کرکی چون موها نازک و کرکی بوده بنابراین ملانین کمتری دارند و انرژی لیزر کمتر جذب موها می شود در نتیجه ممکن است این اشعه ها عوارضی روی پوست برجای بگذارند.

 

 استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد ممکن است نه تنها موهای کرکی را حذف نکند بلکه سبب جذب اشعه های لیزر توسط پوست و سوختگی آن گردد، از این رو این روش می تواند به سوختگی یا زخم های دائمی روی پوست منجر گردد. علاوه بر این کسانی که دارای موهای کرکی روشن و سفید هستند باید توجه کنند که نه تنها لیزر تاثیر چندانی در حذف این موها ندارد بلکه ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به پوست نیز وارد سازد.

مراقبت های قبل و بعد از لیزر 

برای اینکه نتیجه بهتری از لیزر موهای زائد کسب کنید بهتر است یکسری نکات را قبل و بعد از لیزر مد نظر قرار دهید.

new theme

 • پیش از لیزر موهای محل مورد نظر را شیو نمایید.
 • محل مورد نظر باید تمیز و بدور از هر گونه آلودگی باشد بنابراین پیش از لیزر محل مورد نظر را به خوبی پاکسازی کنید و در روز لیزر از مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • قبل از لیزر به مدت ۲ تا ۴ هفته از انجام اپیلاسیون، بند و استفاده از کرم های مو بر خودداری شود.
حتما بخوانید:   بعد از اسکراب چی بزنیم ؟ | آشنایی با مراحل استفاده از اسکراب

 

از آنجایی که لیزر موهای زائد حساسیت پوست را افزایش می دهد بنابراین به مراقبت های بعد از لیزر توجه کنید تا از آسیب دیدن پوست جلوگیری نمایید.

 • در معرض نور خورشید قرار نگیرید چرا که سبب آفتاب سوختگی می گردد و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • زمانی که از لیزر جهت حذف موهای زائد استفاده می کنید، بین جلسات تنها از تیغ برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنید.
 • به مدت دو روز بعد از لیزر از استخر استفاده نکنید چرا که آب استخر دارای کلر و ترکیبات شیمیایی بوده و پوست در این شرایط حساس است و دچار آسیب می گردد.
 • از آنجایی که بعد از لیزر پوست حساسیت خاصی دارد از لباس های تنگ استفاده نکنید تا تماس کمتری با پوست برقرار نمایند و به جای آن لباس های گشاد و سبک بپوشید.

 

موی کرکیموارد منع لیزر موهای زائد 

 • استفاده از لیزر برای کسانی که پوست تیره، برنزه یا آفتاب سوخته دارند مناسب نیست.
 • جهت حذف موهای زائد نواحی از بدن که تاتو دارد از روشی غیر از لیزر استفاده کنید چرا که این روش هم به تاتو و هم به پوست آسیب می رساند.
 • چنانچه قسمتی از بدن دارای تبخال فعال، زخم و آکنه عفونی است استفاده از لیزر سبب پخش آن به نواحی دیگر می گردد.
 • کسانی که دارای بیماری لوپوس هستند نیز گزینه مناسبی برای لیزر نمی باشند زیرا این افراد به نور حساسیت دارند و در برابر لیزر واکنش منفی نشان می دهند.
 • کسانی که سابقه کلوئید دارند در صورتی که حین لیزر دچار سوختگی یا زخم احتمالی گردند ممکن است پوست آن ها گوشت اضافه بیاورد.
 • افرادی که ماینوکسیدیل مصرف می کنند، لیزر روش مناسبی برای آن ها نیست.

 

از آنجایی که ضخامت موهای کرکی کمتر بوده و ریشه ضعیف تری دارند از بین بردن آن ها کار سخت تری است و به جلسات بیشتری نیاز دارد، از این رو برای از بین بردن آن ها باید از دستگاه های پیشرفته استفاده کرد و لیزر معمولی تاثیر چندانی روی آن ها ندارد. بنابراین برای از بین بردن موهای کرکی به یک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص دهد که حذف موهای کرکی با لیزر امکان‌پذیر است یا خیر، زیرا در برخی موارد نه تنها موهای کرکی از بین نمی روند بلکه پوست نیز دچار آسیب می گردد.

 

31

آیا موهای کرکی را لیزر کنیم یا نه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آیا موهای کرکی را لیزر کنیم یا نه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x