تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

خاموش شدن جارو برقی

علت خاموش شدن جارو برقی چیست؟

یکی از وسایل برقی  پرکاربرد در خانه جارو برقی می باشد. کار آن تمیز کردن و جمع کردن گرد و غبار روی فرش و مبل و …در خانه است.امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساختن وسایل خانه برای راحت تر زندگی کردن بشر بسیار تلاش شده است. در گذشته تمیز کردن خانه کار دشوار و وقت گیری بود اما با اختراع جارو برقی تمیز کردن خانه آسان تر و سریع تر انجام می شود.اکثر مردم اعتقاد دارند که اگر جارو برقی نبود هرگز نمی توانستند خانه را به خوبی تمیز کنند.

مثلا شما فکر کنید چیز ریز روی فرش بریزد مثل نمک یا آرد آیا وسیله  دیگری جز جارو برقی می تواند آنها را به خوبی تمیز کند؟ یا گاهی ظرف شیشه ای روی زمین می افتد و می شکند شما وقتی تکه های درشت را جمع کردید برای جمع کردن هر چه بهتر تکه های ریز شیشه بهتر از جارو برقی سراغ دارید؟ بنا بر این باید بخاطر نیاز زیادی که به جارو برقی دارید از آن به درستی مراقبت کنید. ولی با تمام پیشرفتی که در تولید وسایل برقی اتفاق افتاده است، باز هم دست خوش خرابی هایی قرار می گیرند مثلاً ممکن است زمانی که در حال استفاده از جاروبرقی هستید ناگهان خاموش شود. باید بررسی کنید که علت خاموش شدن جارو برقی چیست؟ ممکن است این مشکل از خرابی قطعات باشد یا علل دیگری داشته باشد. حال به بررسی این علل در ادامه می پردازیم.

خاموش شدن جارو برقی

خراب شدن محافظ جارو برقی؛

گاهی وقت ها به دلیل کم بود و نوسانات برق برای محافظت از دستگاه های برقی از محافظ استفاده می کنید. زیرا گاهی به علت نوسان برق ممکن است حتی وسیله برقی بسوزد. که به کمک محافظ از این اتفاق جلوگیری می شود. اما محافظ نیز خود ممکن است به علت فشار زیاد برق خراب شود و یا بسوزد. اگر برای محافظ مشکلی پیش بیاید باعث خاموشی ناگهانی جاروبرقی می شود. که در این صورت باید محافظ تعمیر یا تعویض شود.

خراب شدن دکمه خاموش و روشن؛

گاهی مشاهده می شود که جارو برقی بلافاصله یا بعد از گذشت چند ثانیه از روشن شدن خود به خود خاموش می شود، علت آن است که وقتی دکمه روشن شدن را فشار می دهید شاسی بیرون می پرد و باعث خاموش شدن آن می شود در این صورت باید کلید خاموش و روشن را بررسی کنید.

قطع شدن سیم برق در جارو برقی؛

یکی دیگر از علل خاموشی جارو برقی قطع شدن سیم برق آن است. سیم جارو برقی در داخل به سیم جمع کن قرار دارد و هنگام استفاده از آن سیم را به بیرون باید بکشید. اگر این سیم را هر بار که استفاده می کنید تا آخر و با فشار بکشید سیم تحت فشار قرار گرفته و باعث قطع شدن جریان برق و به تبع آن خاموشی جارو برقی می گردد.همچنین اگر پارگی یا خوردگی در سیم آن باشد ممکن است منجر به خاموش شدن جارو برقی شود. بنا بر این اگر سیم برق جارو برقی به هر دلیلی خراب شد سریعا به یک تعمیر کار نشان دهید تا از خسارت بیشتر در جارو برقی جلوگیری کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  جعبه رویزیون آسانسور انواع + نصب رویزیون آسان + معرفی

داغ شدن موتور جارو برقی؛

موتور جارو برقی یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعه در آن می باشد. اگر از جارو برقی برای مدت طولانی بخواهید استفاده کنید باید هر چند دقیقه آن را خاموش کنید تا خنک شود. اگر موتور جارو برقی بیش از حد گرم شود خود به خود خاموش می شود. گاهی هم متوجه بسته شدن راه لوله جارو برقی می شوید که در این صورت مکش به سختی انجام می شود و به موتور فشار می آید و این فشار باعث گرم شدن زیاد موتور شده و جارو برقی خاموش می شود.اگر چیزی راه لوله در جارو برقی را بسته باشد در زمان مشخصی مثلا هر ۳ دقیقه یک بار جارو برقی خاموش می شود.

خاموش شدن جارو برقی

سوختن موتور جارو برقی؛

سوختن موتور جارو برقی یکی دیگر از علل خاموشی آن حین کار کردن است. علائم سوختن جارو برقی عبارتند از؛

کم شدن مکش جارو برقی، صدای بلند و غیر طبیعی در آن و خاموش شدن آن در هنگام کار با جارو برقی. عوامل متعددی  باعث سوختن یا خرابی موتور جارو برقی می شود من جمله؛ استفاده طولانی مدت از آن، استفاده از جارو برقی در ساعات اوج مصرف، قدیمی بودن موتور جارو برقی و…. اگر موتور جارو برقی خراب شد یا سوخت، بهتر است اگر دانش کافی در مورد آن را ندارید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

گرفتن لوله جارو برقی؛

یکی دیگر از علل خاموشی جارو برقی گرفتگی در لوله آن است، که باعث می شود تا هوا به کندی رد شود و منجر به داغ شدن موتور جارو برقی می شود و آن خاموش شود. گاهی اوقات هم کرک ها و کثیفی ها کاملا راه هوا را می بندند که یکی از بیشترین علت خاموشی جارو برقی همین مورد است. در این صورت باید هر چیزی را که باعث گرفتگی شده است را خارج کنید و مطمئن شوید که تمام عواملی که در مکش تاثیر دارند من جمله لوله ها، فیلتر ها، کیسه و .. کاملا تمیز و بدون گرفتگی باشند، در غیر این صورت دستگاه خاموش می شود. وقتی صدای مکش تغییر کرد متوجه می شوید که لوله مسدود شده و بلافاصله باید مشکل را حل کنید.

تعویض نکردن به موقع فیلتر؛

اگر بیش از شش ماه است که از یک فیلتر هوا در جارو برقی استفاده می کنید و آن را عوض نکرده اید ، این کار باعث کثیفی بیش از حد فیلتر شده و هوا از آن به راحتی عبور نکرده و باعث داغ شدن موتور جارو برقی می شود و در این صورت جارو خود به خود خاموش می شود. بنا بر این باید فیلتر را به موقع عوض کنید.

مشکل الکتریکی در جارو برقی؛

اگر بعد از بررسی هیچ گرفتگی در آن مشاهده نکردید این به این علت است که مشکلات مکانیکی در جارو برقی به وجود آمده است و باید به رفع ایرادات الکتریکی آن بپردازید.

داغ کردن ترموستات؛

اکثر جارو برقی ها دارای یک قطعه ای به نام ترموستات هستند. در زمانی که موتور جارو برقی بیش از حد گرم شود ترموستات خود به خود جارو برقی را خاموش می کند تا از سوختن موتور جلوگیری کند. اگر بخواهید دوباره جارو برقی را روشن کنید بهتر است بیست تا سی دقیقه به آن استراحت بدهید تا خنک شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات نمایندگی تعمیرات جاروبرقی توشیبا TOSHIBA

پر شدن کیسه زباله در جارو برقی؛

در بالا گفته شد که اگر جریان هوا به راحتی در موتور جا به جا نشود به موتور فشار وارد می شود و داغ می کند در نتیجه جارو برقی خاموش می شود. اگر پاکت جارو برقی پر شود نیز به موتور فشار می آید . بنا بر این باید به موقع پاکت را عوض کنید. بهتر است از کیسه های دایمی برای جارو برقی استفاده نکنید و از پاکت های یک بار مصرف استفاده شود.

 

 

نحوه مراقبت از جارو برقی؛

هر وسیله برقی که از آن استفاده می کنید برای اینکه مدت طولانی تری سالم بماند و کارایی بهتری داشته باشد نیاز به مراقبت دارد . جارو برقی نیز از آن دسته وسایل خانه است که نیاز به مراقبت و نگه داری دارد که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود هزینه های بیشتری را به بار می آورد.مراقبت از جارو برقی به صورت منظم عمل کرد موتور و فیلتر و سایر قسمت های آن را بهتر می کند. با تمیز کردن به موقع دستگاه می توان از خسارت های زیادی جلوگیری کرد. اقداماتی را که برای مراقبت از جارو برقی می توان انجام داد شامل؛ نباید کیسه جارو برقی زیاد پر شود زیرا با پر شدن کیسه هوا به راحتی عبور نمی کند و مکش کند می شود و یا حتی ممکن است کیسه بترکد در این صورت به موتور فشار می آید و عمر دستگاه کم می شود پس باید کیسه به موقع خالی یا تعویض شود، هنگام جارو کردن دستگاه را به آرامی حرکت دهید، اگر سیم جارو برقی کوتاه است به زور آن را نکشید، نباید بیش از حد و در زمان طولانی جارو روشن باشد اگر کارتان زیاد است بهتر است بعد از پانزده دقیقه کار کردن پانزده دقیقه هم به آن استراحت دهید تا موتور جارو برقی خنک شود، اگر جارو برقی شما قابلیت جمع کردن آب را ندارد نباید جاهایی را که خیس هستند را جارو بکشید زیرا با مکش آب به داخل جارو امکان دارد موتور آن بسوزد و یا قطعات داخلی جارو آسیب ببیند، هرگز از جارو برقی برای جمع کردن اجسام تیز و برنده استفاده نکنید زیرا این کار ممکن است منجر به پارگی کیسه و یا خرطومی آن شود، هر از چند وقت باید بعضی از قطعات جارو برقی را که قابل شستشو هستند را بشویید مثل لوله خرطومی، کیسه آن اگر دائمی باشد و گرد گیری بدنه و مخزن جارو برقی و تعویض هر شش ماه یک بار فیلتر ، البته بهتر است با هر بار تعویض پاکت جارو برقی فیلتر هم عوض شود.

 

سخن پایانی؛

در این مقاله تقریبا تمام دلایل خاموش شدن جارو برقی را بیان کردیم. عواملی مانند؛ کثیف بودن فیلتر هوا، قطع شدن برق، مسدود شدن لوله جارو برقی، داغ شدن موتور و …. بنابراین باید علاوه بر عوض کردن فیلتر در زمان مناسب به محض پر شدن پاکت جارو برقی آن را هم باید سریعا عوض کنید.

حل مشکل خاموش شدن جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای حل مشکل خاموش شدن جاروبرقی

امتیاز کاربر: ۳.۷۵ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا