ایرانگردی

اماکن دیدنی تبریز که حتما باید ببینید | تبریز، شهر اولین ها

شهر تبریز شهری تاریخی است که در شمال غرب کشور به علت موقعیت ممتاز تاریخی و جغرافیایی که دارد همواره از مهمترین مراکز بازرگانی و تجارت به شمار می آید. این شهر دارای طبیعتی زیبا و کوهستان های فوق العاده در اطراف آن می باشد و به همین خاطر یکی از مقاصد گردشگری در آذربایجان محسوب می گردد. میراث فرهنگی غنی در شهر تبریز باعث می شود تا گردشگران زیادی را به خود جذب کند. قلعه ها و کلیساهای فوق العاده در تبریز وجود دارد اما جاهای دیدنی و تاریخی تبریز تعدادشان کم نیست و در سفر به این شهر حتماً باید از آنها دیدن کنید.

بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

بازار تبریز که طول آن حدودا یک کیلومتر است به بزرگترین بازار سرپوشیده جهان شهرت دارد. این بازار در مرداد سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. در سال ۱۱۹۳ قمری این بازار با زلزله کاملاً ویران شد اما معماران زبردست در آن زمان دوباره به آن جان تازه‌ای دادند و در اواخر حکومت زندیه و آغاز قاجاریه توانستند آن را دوباره بازسازی کنند. گنبدها و اتاق های زیبا با ارتفاع بلند، آرایش مغازه ها، سازه های آجری، کثرت تیمچه ها و وجود مساجد و مدرسه ها در این بازار توانسته آن را به نمونه ای عالی از زندگی شرقی تبدیل کند. بازار تبریز از سمت مشرق به عالی قاپو، از سمت مغرب به مسجد جامع و از سمت شمال به رودخانه مهران رود منتهی می شود. اغلب تیمچه ها در بازار تبریز ۳ طبقه دارند و که طبقه زیرین آنها مخصوص انبار کالا و طبقه دوم محل کار و تجارتخانه و طبقه سوم محل آسایش و استراحت بازاریان می باشد. راسته اصلی توسط راسته های فرعی به هم وصل می شوند. تقاطع راسته ها در چهارراه ها و سه راهی ها را طاق‌های گنبدی آجری پوشانده است که از زیباترین تیمچه ها می توان به تیمچه مظفریه اشاره کرد.

مسجد جهانشاه یا مسجد کبود

مسجد جهانشاه یا مسجد کبود یکی از مسجد های تاریخی شهر تبریز می‌باشد که به دوره قراقویونلوها منتسب است. تنوع و ظرافت در کاشی کاری این مسجد و زیبایی رنگ های آن به ویژه رنگ لاجوردی در کاشی کاری باعث شده تا شهرت فیروزه اسلام برازنده آن باشد. اماکن دیدنی تبریز که حتما باید ببینید/تبریز، شهر اولین هامسجد کبود با کاشی های لاجوردی و فیروزه ای و وجود انواع خطوط ثلث، نسخ، نستعلیق و طرح های اسلیمی و هندسی مورد توجه اربابان هنر و ذوق قرار گرفته است و به همین خاطر یکی از آثار بسیار ارزشمند معماری ایرانی محسوب می شود. نام های دیگری که به مسجد کبود نسبت داده شده است مسجد شاه جهان و مسجد مظفریه می باشد. این مسجد دارای مجموعه ای از خانقاه، کتابخانه و صحن است. متاسفانه امروز فقط ویرانه‌ای از این مسجد باقی مانده است. مسجد کبود هم در سال ۱۱۹۳ بر اثر زلزله دچار آسیب های فراوانی شد و گنبد آن کاملا فرو ریخت.

حتما بخوانید:   امامزاده ابراهیم شفت ، دهکده رنگی گیلان زمین

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه دارای قدمتی ۷۰۰ ساله می باشد و از قدیمی ترین و بلندترین دیوارهای تاریخی کشور است. بر اساس نقل قول هایی که از یادداشت های جهانگردان بر می‌ آمده، ارگ علیشاه مرتفع‌ترین بنا در شهر تبریز بوده است. این بنا نخست به شکل مسجدی عظیم درست شده بود که در اثر گذشت زمان و وجود زمین لرزه های متعدد تا حدود زیادی تخریب گردیده است. امروزه فقط بخشی از این بنا باقی مانده که به آن ارگ علیشاه می گویند. بنای اولیه ارگ علیشاه در سالهای ۷۱۸ تا ۷۳۹ قمری با هدف ساختن آرامگاهی بزرگ در مسجد علیشاه تبریز انجام شد. با مرگ علیشاه و فرو ریختن سقف به هنگام ساخت، ادامه ساخت این بنا متوقف شد. این بنا به اقتضای ویژگی هایی که دارد در هر دوره کاربری متفاوتی داشته است. به عنوان مثال در دوران قاجار این بنا به عنوان انبار مهمات و انبار غلات بوده و به همین خاطر نام آن به ارگ تغییر پیدا کرده است.

موزه باستان شناسی آذربایجان

یکی از مهمترین موزه های ایران، موزه آذربایجان می باشد که پس از موزه ملی دومین موزه باستان شناسی ایران محسوب می گردد. زیر بنای این موزه ۲۴۰۰ متر مربع است و سه طبقه دارد. ابعاد هر طبقه آن ۱۲ در ۳۷ متر می باشد. در موزه آذربایجان آثار هنری و تاریخی متعلق به ادوار پیش از اسلام نگهداری می شود. در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار قطعه هنری و اشیای عتیقه در این موزه وجود دارد.

مقبره الشعرا، آرامگاه شاعران

این آرامگاه محل دفن بیشتر از ۴۰۰ شاعر، عارف و افراد نامی کشور از حکیم اسدی طوسی گرفته تا استاد شهریار می باشد. شهر تبریز در زمان حکومت اتابکان در قرن ششم پناهگاه شاعرانی بود که به دنبال زندگی آسوده و آرامی بودند. نماد مقبره الشعرا تلفیقی از معماری مدرن و سنتی می‌باشد که در بلندای این مجموعه تاریخی و فرهنگی خودنمایی می‌کند و همه ساله پذیرای گردشگران خارجی و داخلی است.

حتما بخوانید:   زیباترین شهرهای استان گیلان کدامند | معرفی دیدنی های گیلان

پارک ائل گلی یا شاه گلی

پارک ائل گلی یا شاه گلی یکی از مهمترین جاذبه های شهر تبریز به شمار می‌آید که در جنوب شرقی این شهر و در ۷ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و در واقع یکی از نماد های شهر تبریز محسوب می شود. ائل گلی در ابتدا یک استخر بود که زمان حکومت آق قویونلوها درست شده بود.اماکن دیدنی تبریز که حتما باید ببینید/تبریز، شهر اولین ها قبل از روی کار آمدن حکومت صفویان این استخر محل ذخیره آب برای آبیاری باغ های تبریز بوده است. در فصل زمستان این دریاچه یخ میزند و نمای بسیار زیبایی به محیط اطراف خود می بخشد. وسط استخر شاهگلی بنایی وجود دارد که هشت ضلعی می باشد. این بنا دو طبقه دارد و به نام عمارت ائل‌گلی مشهور است. از این بنا امروزه به عنوان رستوران و کافه استفاده می شود. مسیری وسط استخر وجود دارد که انتهای آن به بنا متصل شده است. در واقع این عمارت به صورت شبه جزیره ای داخل این استخر قرار دارد. عمق دریاچه ۱۲ متر برآورد شده است و در آن قایقرانی صورت می گیرد. شهربازی، غذاخوری، کافی شاپ، فست فود و … در این گردشگاه باعث شده است تا به محیطی جذاب و تفریحی برای گردشگران تبدیل شود.

روستای صخره ای کندوان

یکی از روستاهای آذربایجان شرقی روستای کندوان است که در شهرستان اسکو واقع شده است. این روستا پیشینه تاریخی هفت هزار ساله ای دارد و به علت وجود خانه های صخره ای به شکل کندو از شهرت زیادی برخوردار شده است. آنچه که روستای کندوان را از نمونه های دیگر خود متمایز می‌کند، وجود جریان زندگی و ساکن بودن ۱۱۷ خانواده در این صخره ها می باشد. اهالی این روستا به دامداری، کشاورزی و تولید صنایع دستی مشغول هستند. روستای کندوان به علت بافت خاص و معماری زیبایی که دارد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. یکی از نکته های بسیار جالب در مورد این روستا این است که در اثر فعل و انفعالات آتشفشان کوه سهند و دیگر کوه های آتشفشانی، طی هزاران سال این روستا در منطقه خوش آب و هوا به وجود آمده است. گدازه ها و مواد مذاب کوه های آتشفشانی به بیرون پرتاب شده اند و با گذشت سال‌ها بر روی هم انباشته گردیدند و این توده ها بر اثر عواملی مثل باد و باران نیز دچار تغییراتی شده اند که امروزه ما شاهد آن هستیم. در فصل زمستان به علت بارش برف شاهد مناظر خیره‌کننده‌ای در منطقه کندوان خواهید بود.

کلیسای سنت استپانوس

جامعه بزرگی از ارامنه در شهر تبریز و استان آذربایجان وجود دارد و به همین خاطر چندین کلیسا در این استان به چشم می خورد. برخی از این کلیساها در شهر تبریز قرار دارد و برخی دیگر نیز در شهرستان های اطراف. با حدود یک ساعت و نیم رانندگی به شهری زیبا به نام جلفا می‌رسید که کلیسای بسیار معروفی در آن قرار دارد. کلیسای سنت استپانوس که دومین کلیسای مهم ارمنی ها در ایران به شمار می آید در شهرستان جلفا واقع شده است. این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شده اما به دلیل بروز زلزله دچار آسیب‌های زیادی گردیده است. در دوران صفویه معماران اقدام به بازسازی و مرمت آن کرده اند. این بنا نیز در آثار ملی ایران ثبت شده است. سنت استپانوس نام اولین شهید راه مسیحیت می باشد و در کشورهای زیادی کلیساهای متعددی به همین نام وجود دارد. این کلیسا به علت متروکه بودن به خارابا کلیسا هم شهرت دارد. محوطه کلیسای سنت استپانوس در میان طبیعت سرسبز و در قلب کوه ها در منطقه مرزی جلفا قرار دارد. این کلیسا بسیار مورد احترام همه مسیحیان و تمامی ادیان می باشد.

حتما بخوانید:   جواهرده ، قلعه مارکوه و مناطق دیدنی شهر رامسر

کوه عینالی یا کوه عون بن علی

کوه عون ابن علی یکی دیگر از مراکز گردشگری شهر تبریز به حساب می‌آید. کوه عینالی مجموعه‌ای از تپه ها، قله ها، دره ها و … می باشد. این کوه از طرف شمال به رودخانه آجی چای و دره های شهرستان اهر و دریاچه ارومیه، از سمت شرق به چشمه کهلیک، از سمت جنوب به فرودگاه تبریز و از سمت غرب به شهرک ها و خیابان های تبریز منتهی می شود. اماکن دیدنی تبریز که حتما باید ببینید/تبریز، شهر اولین هاعلاوه بر آرامگاه عون بن علی این مرکز دارای امکانات رفاهی مثل تله کابین و رستوران می باشد که باعث شده به یکی از محبوب ترین تفرجگاه های شهر تبریز تبدیل شود. با توجه به اینکه بقعه عون بن علی دارای موقعیت کوهستانی است علاقمندان به ورزش از مسیر صخره نوردی و کوهنوردی آن می توانند بهره ببرند.

سخن آخر

تبریز یکی از قدیمی ترین شهرها در ایران است و به همین خاطر هر ساله گردشگران زیادی را جذب می کند. اماکن دیدنی تبریز بی شمارند و به همین خاطر ممکن است موجب سردرگمی گردشگران شود. در این مطلب از مجله ایبک برخی از مراکز تاریخی و دیدنی شهر تبریز را بیان کردیم. برای آنکه بتوانید از زمان خود در تبریز به بهترین شکل استفاده کنید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

31

اماکن دیدنی تبریز که حتما باید ببینید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اماکن دیدنی تبریز که حتما باید ببینید | تبریز، شهر اولین ها

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x