خدمات پرستاری و مراقبتی

نشانه های ناکارآمدی پرستار، در مراقبت از سالمند چیست؟

امروزه دیده می شود که بعضی از سالمندان با مشکلات حرکتی و یا بیماری های خاصی رو به رو بوده و نیازمند پرستار هستند. سالمندی یکی از دوره های مهم زندگی افراد است که به دلیل داشتن بیماری های زیاد و کم شدن انرژی، باید به وسیله یک فرد کارآزموده نگهداری شوند. انتخاب پرستار سالمند یکی از مواردی است که اعضای خانواده باید در آن دقت کنند زیرا شرایط سنی افراد و همچنین بیماری‌های آنان ممکن است گاهی خطرساز باشد. بعضی از وظایف پرستار این است که وضعیت بیماری سالمند را بررسی کرده و به مواردی مانند پانسمان زخم، جلوگیری از زخم های بستر، ورزش های حرکتی و همچنین وصل کردن سرم و یا تزریقات رسیدگی کند. اگر پرستار در این زمینه ها مهارت لازم را نداشته باشد ممکن است برای سالمند شما خطرات زیادی ایجاد شود.

ویژگی های پرستار سالمند خوب چیست؟

همانطور که گفتیم وقتی سن افراد افزایش پیدا می کند نیازمند هستند تا کسی از آنها مراقبت کند. در این شرایط آنها ضعیف شده و گاهی دچار بیماری هایی هم هستند و برای ادامه زندگی نیاز به پرستار دارند. گاهی ممکن است فرزندان وقت نداشته و یا به دلایلی نتوانند از والدین خود نگهداری کنند در این صورت بهتر است که یک پرستار کارآمد و ماهر برای سالمند خود استخدام کنند.

در هنگام استخدام پرستار باید کاملاً مراقب باشید و با دقت این کار را انجام دهید. پرستار خوب باید ویژگی های خاصی داشته باشد که توجه به آن اهمیت زیادی دارد. ویژگی های پرستار خوب عبارت است از:

 1. پرستار باید دلسوز باشد.
 2. پرستار سالمند باید حرفه‌ای باشد.
 3. موقعیت ها را به خوبی درک کند.
 4. صبور باشد.
 5. بینش درستی داشته باشد.
 6. چهار چوب ها را کاملاً رعایت کند.
حتما بخوانید:   پرستار ساعتی در منزل | شرایط و وظایف پرستار ساعتی در منزل

۱- پرستار سالمند باید دلسوز باشد.

معمولاً یکی از صفات پرستارها دلسوز بودن است و پرستار سالمند باید بیشتر از پرستاران دیگر دلسوز باشد زیرا سالمندان از جهت روحی و جسمی بسیار آسیب پذیر هستند و شخصی که پرستاری از آنها را به عهده می گیرد، باید نسبت به آنها دلسوز بوده و با مهربانی با آنها رفتار کند. پرستار باید برای سالمند همدم خوبی باشد.

ناکارآمدی پرستار

۲- پرستار سالمند باید حرفه ای باشد.

وقتی می خواهید برای سالمند، پرستار استخدام کنید باید ابتدا مطمئن باشید که توان نگهداری از والدین شما را دارد. پرستار باید بداند در هنگام ضرورت چه اقداماتی را برای سالمند شما انجام بدهد. باید وظایف خود را شناخته و به شکل همه جانبه از سالمند مراقبت کند. بهترین گزینه برای پرستاری، افرادی هستند که تجربه کافی داشته و دوره های مخصوص را هم گذرانده اند.

۳- پرستار سالمند باید موقعیت را درک کند.

پرستار خوب باید بتواند موقعیت و سن فرد را درک کرده و اوضاع جسمی سالمند را به خوبی بررسی کند. این احساس باعث خواهد شد تا سالمند را درک کرده و مصاحب خوبی برای سالمند باشد. درک کردن ترس ها و احساسات سالمند بسیار مهم است و پرستار باید علاوه بر این موارد، برخورد خوبی با سالمند داشته باشد.

۴- پرستار باید دارای بینش درستی باشد.

گاهی ممکن است سالمندان به دلیل ناتوانایی هایی که دچار آن شده است و یا به دلیل کلافگی، بدخلقی کند. بعضی از سالمندان قادر نیستند مانند گذشته کارهای خود را انجام دهند و به همین دلیل ممکن است مأیوس شوند. پرستار سالمند باید نقاط قوت سالمند را شناخته و کارهایی را که باعث خوشحالی او می شود، انجام دهد. به این وسیله سالمند حس بهتری داشته و رابطه خوبی با پرستار برقرار می کند. پرستار باید اجازه بدهد تا سالمند بعضی از کارهای خود را انجام بدهد تا به این وسیله بیشتر احساس استقلال کند.

۵- پرستار باید چارچوب ها را رعایت کند.

بعضی از محدودیت ها است که پرستار باید کاملاً آنها را رعایت کند. سالمندان افرادی هستند که سال ها زندگی خوبی داشته و مستقل زندگی کرده‌اند ولی اکنون شرایط به چه شکلی درآمده که مجبورند برای کارهای ساده خود هم از دیگران کمک بگیرند. پرستار باید این نکته را درک کرده و حریم شخصی سالمند را کاملاً حفظ کند.

نشانه های ناکارآمدی پرستار، در مراقبت از سالمند چیست؟

ناکارآمد بودن پرستار را می‌توانید از به تأخیر افتادن روند بهبودی روانی و جسمی سالمند با مقایسه با وضعیت او قبل از استخدام کردن پرستار، تشخیص دهید.

حتما بخوانید:   بیماری پنجم چیست | علائم و روش درمان بیماری پنجم

مهمترین ویژگی های پرستار ناکارآمد در هنگام مراقبت از سالمند عبارتند از:

 1. ایجاد تغییرات عاطفی و یا فیزیکی در سالمند
 2. پرستار سالمند به سؤالات شما پاسخ نمی دهد.
 3. پرستار بی نظم و بد اخلاق است.
 4. سالمند از پرستار رضایت ندارد.
 5. سالمند شما دچار سوء تغذیه و کم آبی شده است.
 6. ممکن است سالمند دچار مسمومیت دارویی یا غذایی شود.
 7. شما نسبت به پرستار احساس خوبی ندارید.

۱- ایجاد تغییرات عاطفی یا فیزیکی در سالمند

اگر متوجه شدید که سالمند شما نسبت به قبل کمتر با شما صحبت کرده و یا کمتر تعامل می کند، ممکن است به وسیله پرستار سالمند مورد توجه قرار نگرفته باشد و به او بی توجه شود. این می تواند برای شما یک هشدار باشد که نسبت به ناکارآمد بودن پرستار شک کنید.

۲- پرستار سالمند به سؤالاتی که از او می کنید پاسخ نمی دهد.

اگر متوجه شدید پرستار در پاسخ به سؤالات شما فقط می گوید «نمی دانم» باید بدانید که این پاسخ ها قابل قبول نبوده و ممکن است چیزی را از شما مخفی کند. در صورتی که پرستار از پاسخ به شما طفره می‌رود و نمی‌خواهد در مورد مراقبت از سالمند برای شما توضیح بدهد، باید بررسی کنید و ببینید آیا مشکلی در هنگام مراقبت از سالمند وجود دارد یا خیر؟ مثلاً ممکن است از پرستار سؤال کنید «چرا پدر من لاغر شده است؟ آیا مشکلی است یا خیر؟» اگر پرستار گفت «نگران نباشید لاغری در هنگام سالمندی کاملاً طبیعی است» شما باید حتماً نگران شوید زمانی هم موضوع‌ حادتر می شود که پرستار بگوید «روش من به این گونه است».

۳- پرستار بی نظم و بد اخلاق باشد.

اگر زمانی که به والدین خود سر می زنید، متوجه می شوید که پرستار بی نظم بوده و کارهای خود را به موقع انجام نمی دهد، این یک هشدار برای ناکارآمدی پرستار است.

۴- سالمند از پرستار رضایت ندارد.

اگر پرستار از سالمند شما مراقبت می کند باید همیشه از سالمند در مورد رفتار پرستار سؤال کنید. در صورتی که متوجه شدید سالمند شما احساس خوبی نسبت به پرستار ندارد، باید مشکل را جدی بگیرید و حتماً پیگیری کنید. ممکن است پرستار بی توجهی و بدرفتاری با سالمند داشته باشد و این هم یکی از علامت های ناکارآمد بودن پرستار است. ممکن است سالمند شما قادر به صحبت کردن نباشد در اینصورت اگر در هنگام ورود پرستار به اتاق، متوجه شدید که سالمند ناراحت می شود، می‌تواند یکی از نشانه‌های ناکارآمدی پرستار باشد.

حتما بخوانید:   روش ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزل

۵- سوء تغذیه و کم آبی سالمند.

یکی از نشانه های بی توجهی پرستار سوء تغذیه و کم آبی بدن سالمند است. ممکن است گاهی پرستار فراموش کند که وعده های غذایی سالمند را به موقع بدهد. در این هنگام باید هوشیار باشید و بدانید که یکی از ویژگی های پرستار ناکارآمد، رسیدگی نکردن به سالمند است.

۶- ممکن است سالمند شما دچار مسمومیت دارویی و یا غذایی شود.

اگر متوجه شدید که سالمند بیش از اندازه دارو مصرف کرده و دچار عوارض مصرف زیاد دارو شده و یا دچار خواب آلودگی و بی حالی است، باید حتماً پرستار را مؤاخذه کنید. گاهی ممکن است پرستار غذاهای مانده را به سالمند بدهد و سالمند دچار مسمومیت غذایی شود. این مسمومیت ها نشانه بی توجهی و ناکارآمد بودن پرستار است.

۷- شما نسبت به پرستار احساس بد دارید.

همیشه به احساس خود اعتماد کنید. داشتن احساس بد نسبت به پرستار می تواند یک زنگ هشدار باشد. اگر احساس کردید که پرستار مشکلی دارد، به آن بی توجه نبوده و حتماً در مورد او تحقیق کنید.

ناکارآمدی پرستار

موارد دیگری هم نشانه های ناکارآمدی پرستار سالمند است که عبارتند از:

 • اگر در قسمت ناحیه تناسلی سالمند، متوجه سوختگی پوست شدید، نشان دهنده این است که پرستار بهداشت را برای سالمند رعایت نکرده است. مخصوصاً اگر سالمند شما دچار بی اختیاری ادرار است.
 • اگر سالمند شما برای فعالیت بدنی و تحرک، به کمک نیاز دارد و متوجه شدید که روز به روز تحرک او کمتر شده و فعالیت بدنی کمتری هم دارد، نشان دهنده کم کاری و بی توجهی پرستار است.
 • وجود لباس های آلوده به مدفوع و ادرار در اطراف سالمند و یا کثیف بودن لباس های او
 • در صورتی که در بدن سالمند خون مردگی، شکستگی و نشانه هایی از کبودی مشاهده کردید می تواند ناشی از مراقبت غیر اصولی و جابجایی ناشیگرانه پرستار باشد.
 • کم شدن وزن سالمند
 • کم شدن حجم ادرار، متورم شدن زبان، خشکی لب و دهان سالمند غیر طبیعی بوده و باید حتماً دلیل آن را بررسی کنید.
 • ایجاد زخم بستر در سالمندان و عفونی شدن زخم ها، نشانه رسیدگی نکردن پرستار به سالمند است.
 • اگر متوجه شدید که سالمند شما افسرده و نگران است و مورد تمسخر پرستار قرار می گیرد و گاهی گریه های بی دلیل می کند، باید حتماً موضوع را بررسی کرده و متوجه ناکارآمد بودن پرستار شوید.

31

نشانه های ناکارآمدی پرستار، در مراقبت از سالمند چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی های پرستار سالمند خوب چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x