تعمیرات ظرفشویی

روش های ساده جهت رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش Bosch

بوی بد ماشین ظرفشویی بوش یکی از مشکلات متداول در این دستگاه می باشد که معمولاً پس از گذشت حدود دو سال کارکرد دستگاه در آن ایجاد خواهد شد. این موضوع موجب می‌شود که بیشتر کاربران حس خوبی نسبت به ماشین ظرفشویی نداشته باشند و به همین خاطر از دستگاه استفاده نمی کنند. اگرچه ماشین ظرفشویی کار خود را به درستی انجام می دهد و ظروف را تمیز می کند اما بوی نامطبوع در آن آزار دهنده خواهد بود.

علت بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

قبل از آنکه روش های ساده جهت رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش را بیان کنیم قصد داریم علت ایجاد این مشکل را توضیح دهیم.

زمانی که ظرفشویی بوش شروع به کار می کند تا اتمام چرخه شستشو، معمولاً مقداری آب داخل مخزن های کناری دستگاه ذخیره باقی خواهد ماند. علت ذخیره این مقدار آب داخل مخزن های کناری ظرفشویی این است که پس از پایان کار ماشین ظرفشویی، بخاری که داخل دستگاه قرار دارد در بدنه کناری آن جذب شود و موجب خشک شدن ظروف گردد. این مقدار آب همیشه داخل مخزن کناری دستگاه ذخیره خواهد شد تا بدنه ماشین ظرفشویی از بین نرود. چنانچه از ماشین ظرفشویی خود به مدت طولانی استفاده نکنید آبی که داخل مخزن های کناری قرار دارد به همراه باقی‌ مانده‌های مواد شوینده می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در دستگاه شود. در واقع می توان گفت به علت آنکه ماشین ظرفشویی با باقیمانده های مواد غذایی سر و کار دارد چنانچه باقی مانده های غذا در محیط مرطوب و بسته بماند و نظافت نشود به مرور زمان باعث ایجاد بوی نامطبوع در دستگاه خواهد شد.روش های ساده جهت رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش Bosch برای این این ذرات با آبی که داخل مخزن قرار دارد و همچنین مایع جلادهنده و نمک داخل ماشین ظرفشویی ترکیب شده و در طولانی مدت ایجاد بوی بد می کند که به آسانی نیز نمی توان از شر آن خلاص شد.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از اجاق گاز بوش | معرفی قطعات اجاق گاز BOSCH

راهکارهای ساده جهت رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی

مواردی که در بالا گفتیم از اصلی ترین دلایل ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش می باشد. در ادامه می خواهیم راهکارهایی جهت برطرف کردن این مسئله عنوان کنیم.

درب ماشین ظرفشویی بوش را باز بگذارید

پس از آنکه کار ماشین ظرفشویی تمام شد به مدت نیم ساعت درب دستگاه را باز بگذارید. انجام این کار می‌تواند موجب خروج بخار و رطوبت از دستگاه شده و از بوی بد جلوگیری کند. این کار همچنین موجب جلوگیری از آسیب به بدنه دستگاه و زنگ زدگی آن خواهد شد.

از جرمگیر ماشین ظرفشویی استفاده کنید

دومین راهکار جهت رفع بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی بوش این است که از جرمگیر استفاده شود. بهتر است ماهی یک بار از جرمگیر مخصوص ظرفشویی استفاده کنید. پس از ریختن مایع جرم گیر داخل ماشین ظرفشویی باید اجازه دهید تا دستگاه به صورت خالی چرخه شستشو را آغاز کند. انجام این کار موجب شستشوی قطعات درون دستگاه شده و از ایجاد بوی بد جلوگیری خواهد کرد.

فیلتر ظرفشویی بوش را تمیز کنید

پس از مدتی استفاده کردن از ماشین ظرفشویی بوش ذرات مواد غذایی داخل فیلتر دستگاه جمع شده و ایجاد بوی بد خواهند کرد. بنابراین لازم است که هر پنج نوبت که از ظرفشویی استفاده می کنید فیلتر را بیرون آورده و آن را کاملاً تمیز کنید. فیلتر ظرفشویی بوش کف ماشین قرار دارد و به شکل توری می باشد. آن را بیرون آورده و با مایع شستشو و مسواک کاملاً تمیز کنید. اگر قبل از آنکه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید ذرات مواد غذایی را از آن پاک کنید کمتر کثیف خواهد شد و کمتر نیز نیاز به تمیز کردن دارد.

شلنگ ظرفشویی بوش را مورد بررسی قرار دهید

شلنگ خروجی فاضلاب در ماشین ظرفشویی که زیر سینک قرار دارد را مورد بررسی قرار دهید. ممکن است مسیر خروج آب دچار انسداد شده باشد و باعث ایجاد بوی بد فاضلاب در دستگاه گردد. بنابراین شلنگ خروجی آب باید چک شده و مسیر خروجی آن به صورت استاندارد وصل شود تا مشکلی در دستگاه به وجود نیاید.

بازوهای آبپاش ظرفشویی بوش را تمیز کنید

ذرات مواد غذایی می تواند باعث انسداد در بازوهای آبپاش ظرفشویی بوش شود و در نتیجه منجر به ایجاد بوی نامطبوع خواهد شد. به همین خاطر بهتر است هر بار که فیلتر را باز کردید بازوهای آبپاش را نیز جدا کرده و آنها را کاملا تمیز کنید و انسداد را رفع نمایید. ظرفشویی بوش دارای دو بازوی آبپاش در قسمت بالا و پایین می باشد. هر دو قطعه را باز کرده و به کمک مسواک باقیمانده غذا را از آن خارج کرده و بشویید.

حتما بخوانید:   راهنمای عیب یابی ماشین لباسشویی بوش BOSCH

از بوگیر ماشین ظرفشویی استفاده کنید

جهت رفع فوری بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی می توانید از بوگیرهای مخصوص استفاده کنید. جهت تهیه این بوگیرها می توانید به فروشگاه مراجعه کرده و آن را خریداری کنید. عملکرد بوگیرها به این شکل است زمانی که ماشین ظرفشویی در حال کار کردن می باشد آب گرم به آن برخورد کرده و بوی مطبوع و خوشایندی در دستگاه منتشر می کند.

سرویس داخلی ماشین ظرفشویی بوش را فراموش نکنید

هر دستگاه نیاز به سرویس دوره ای و منظم دارد تا بتواند عملکرد بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشد. معمولاً ماشین ظرفشویی باید سالی یک بار سرویس دوره ای شود. برای انجام این کار می توانید از تکنسین های مرکزی ایبک امداد کمک بگیرید.روش های ساده جهت رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش Bosch انجام سرویس داخلی ماشین ظرفشویی بوش می تواند به رفع مشکلات جزئی و کوچک آن و همچنین گرفتگی های داخلی ظرفشویی کمک کند و از ایجاد خرابی های احتمالی و مشکلات بیشتر در دستگاه جلوگیری کند.

بدنه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

گاهی ممکن است مقداری از باقی مانده مواد غذایی و جرم روی ظروف به بدنه ماشین داخلی ظرفشویی بچسبد و همان جا باقی بماند و ایجاد بوی نامطبوع کند. به همین خاطر لازم است داخل دستگاه هم کاملاً تمیز شود. علاوه بر آن بهتر است سبدهای داخل ظرفشویی هر چند وقت یک بار بیرون آورده شده و با مایع ظرفشویی کاملاً شسته شود. برای خشک کردن آن نیز می توانید از یک دستمال نرم استفاده کنید و سپس سبدها را مجدداً داخل ظرفشویی قرار دهید.

نکات مهم جهت برطرف کردن بوی نامطبوع داخل ماشین ظرفشویی بوش

علاوه بر مواردی که در بالا گفتیم، نکات دیگری نیز باید رعایت شود تا از ایجاد بوی نامطبوع داخل ماشین ظرفشویی بوش جلوگیری گردد.

 • همانطور که گفته شد استفاده از بوگیر داخل ماشین ظرفشویی روش بسیار خوبی می باشد.
 • یکی از بوگیرهای طبیعی، جوش شیرین است که روش مناسب جهت رفع بوی نامطبوع است.
 • قبل از آن که ظروف را داخل ماشین ظرفشویی بچینید آنها را پاک کنید تا باقی مانده مواد غذایی داخل دستگاه موجب بوی نامطبوع نشود.
 • یک ماده طبیعی دیگر جهت برطرف کردن مشکل بوی نامطبوع استفاده از سرکه می باشد. سرکه سفید برای حل مشکل بسیار کارآمد است.
 • همچنین می توانید از مایع ظرفشویی و کمی سرکه جهت تمیز کردن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
 • قفسه ها را بیرون آورده و آنها را از نظر باقی مانده مواد غذایی بررسی کنید.
 • از یک اسفنج استفاده کنید و آن را داخل آب صابون فرو ببرید و ظرفشویی را با آن کاملاً تمیز کنید.
 • تمیز کردن درب ماشین ظرفشویی بوش را فراموش نکنید. برای انجام این کار از یک مسواک و یا برس کوچک استفاده کرده و درب را کاملا تمیز کنید.
 • ممکن است ذرات غذایی در اطراف لولا، واشر لاستیکی و پایین درب گیر کند و باعث بوی ناخوشایند در دستگاه شود.
 • از یک اسفنج مرطوب استفاده کرده و محل آلودگی را کاملاً تمیز کنید.
 • گاهی اوقات وقتی درب ماشین ظرفشویی بوش را باز می کنید متوجه بوی ناخوشایند خواهید شد.
 • جهت تمیز کردن دستگاه از مواد غذایی فاسد باید وقت کافی گذاشته تا این مشکل را از بین ببرید.
حتما بخوانید:   راهنمای روش استفاده از ماشین ظرفشویی برند دوو Daewoo

استفاده از جوش شیرین و سرکه جهت شستن ماشین ظرفشویی

یکی از راهکارهای طبیعی جهت رفع بوی ناخوشایند در ماشین ظرفشویی بوش استفاده از سرکه و جوش شیرین می باشد. برای انجام این کار یک فنجان سرکه در طبقه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید و دستگاه را روی یک برنامه شستشوی کامل تنظیم کنید تا ماشین ظرفشویی شروع به کار کرده و مرحله تمیز شدن انجام شود. روش های ساده جهت رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش Boschهمچنین می توانید از جوش شیرین استفاده کنید و مقداری از آن را در کف دستگاه بریزید و یک برنامه شستشوی کامل انتخاب کرده و دستگاه را روشن کنید. رفع بوی ناخوشایند در ماشین ظرفشویی بوش به کمک جوش شیرین و سرکه روشی سالم و بسیار کاربردی می باشد زیرا این مواد طبیعی برای سلامت انسان هیچ ضرری ندارند و علاوه بر آن به دستگاه نیز آسیبی وارد نمی کنند. تمیز کردن نوار دور درب ظرفشویی بوش نیز که محل مناسبی جهت رشد باکتری و میکروب می باشد، می تواند به رفع بوی نامطبوع بسیار کمک کند. در انتهای کار می توانید درب دستگاه را باز گذاشته و منتظر نتیجه مطلوب کار بمانید.

سخن پایانی

همه مواردی که در این مطلب به آنها پرداختیم می تواند علتی جهت ایجاد بوی ناخوشایند در ماشین ظرفشویی بوش باشد. وجود این بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی علاوه بر تاثیرات منفی که در تمیز شسته شدن ظروف دارد، می تواند با گذشت زمان به دستگاه آسیب وارد کند. جهت جلوگیری از کاهش کیفیت کار دستگاه و خراب شدن آن بهتر است مواردی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم را کاملاً دقیق مطالعه کرده و اقدام به تمیز نمودن ظرفشویی خود کنید.

31

ماشین ظرفشویی بوش Bosch

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های ساده جهت رفع بوی بد در ماشین ظرفشویی بوش Bosch

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x