تعمیرات سرمایش گرمایش

راهکارهایی ساده برای خنک نمودن خانه و محیط زندگی

بیشتر افراد در فصل گرم تابستان به دنبال روش هایی کم هزینه و ساده جهت خنک کردن خانه و محیط زندگی خود می باشند. زندگی، کار کردن، استراحت و خواب در محیط هایی که گرم هستند بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. به همین خاطر بشر همیشه به دنبال روشی جهت خنک کردن و مطبوع کردن محیط خانه خود بود. از ساختن کلبه هایی که از خار و برگ پوشیده شده بودند و خیس نمودن آنها تا به امروز که از مدرن ترین خنک کننده های صنعتی و خانگی استفاده می شود نشان از تلاش بشر در طول قرن های گذشته برای خنک کردن محیط در فصل گرم سال می باشد.

روش های ساده برای خنک کردن محیط خانه

به علت موقعیت جغرافیایی و اقلیمی که کشور ما دارد فصل گرم سال معمولاً بازه طولانی دارد و همین نکته خنک کردن محیط کار و خانه را به امری ضروری مبدل می کند. هر چند استفاده کردن از کولر گازی و آبی متداول ترین شیوه جهت خنک کردن محیط در فضاهای شهری می باشد اما به علل متعددی که گرانی برق نیز یکی از آنها می باشد می توان به دنبال روش های جایگزین بود. در ادامه ساده ترین روش ها برای خنک کردن محیط خانه را بیان می کنیم.

ساده ترین و معمول ترین روش، استفاده از کولر

همانطور که پیش از این گفتیم نصب کردن کولر یکی از روش های ساده و متداول در خنک کردن محیط می باشد. معمولاً از کولر آبی در مناطق خشک و از کولر گازی در مناطق مرطوب استفاده می شود و این دستگاه ها می توانند نیاز مصرف کنندگان را برطرف کنند و هوای مطبوع پدید بیاورند. کولر گازی چندین سال است که جای خود را در همه مناطق باز کرده و به علت راندمان زیادی که دارد به صورت گسترده متداول شده است. راهکارهایی ساده برای خنک نمودن خانه و محیط زندگیدر سالیان اخیر خانه ها طوری ساخته شده اند که محل مناسبی جهت نصب کولر گازی در آنها قرار داده شده ولی چنانچه مکان سکونت شما محل مناسبی برای نصب کولر گازی ندارد می توانید به جای آن از خنک کننده های کوچک که دارای قابلیت جابجایی می باشند استفاده کنید. متاسفانه باید بگوییم که خنک کننده های کوچک گازی در مقایسه با کولرهای گازی عملکرد خوبی ندارند. یونیت خارجی کولر گازی باید روی دیوار و یا پنجره نصب گردد به همین خاطر باید در فضای باز قرار بگیرد و گرمایی را که تولید می کند به بیرون انتقال دهد اما کولرهای کوچک گازی همراه با هوای سرد مقداری هوای گرم هم به محیط وارد می کنند. بزرگترین ایراد کولرهای گازی و آبی مصرف زیاد برق می باشد. گاهی اوقات ممکن است حتی مصرف برق در یک خانه دو برابر شود. در سالیان اخیر کارخانه های تولید کننده لوازم برودتی و سرمایشی کولرهایی تولید کرده اند که مصرف برق کمی دارند و توانسته اند تا حدودی این ایراد را برطرف نمایند. برخی از کولرهای گازی و آبی رده مصرف انرژی A دارند و کارکرد بهتری نسبت به مدل های قدیمی دارند.

حتما بخوانید:   سیستم گرمایشی مناسب برای خانه|انواع سیستم گرمایشی

شیوه قدیمی، استفاده کردن از پنکه

یکی از لوازم خنک کننده پنکه ها هستند که دارای کارکرد ساده ولی مفید هستند و سالهاست که یار قدیمی خانه های ما می باشند. حتما همه شما پنکه های قدیمی را به خاطر دارید. هنوز هم از پنکه های سقفی در برخی از نقاط کشورمان به عنوان خنک کننده محیط استفاده می شود. ساز و کار پنکه در سالیان گذشته هیچ تغییری نکرده است. پنکه از یک موتور، حفاظ امنیت و یک پره تشکیل شده و تنها ویژگی های جدید همگام با تکنولوژی به آن اضافه شده است. پایه های تلسکوپی که در پنکه های جدید قرار داده شده، قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و به همین خاطر کارایی آنها بیشتر گردیده است و همچنین بهره گرفتن از سیستم کنترل از راه دور می تواند این خنک کننده ها را به ابزاری مناسب تر تبدیل کند. احتمال بروز خطر در پنکه هایی با طرح های جدید که دارای حفاظ های امنیتی می باشند بسیار کم شده است. افزودن قابلیت هایی مثل پاشیدن قطرات آب و تنظیم زمان در پنکه های جدید توانست آنها را به جایگزینی خوب برای کولرهای گازی و آبی گران قیمت و پر مصرف تبدیل کند. بنابراین چنانچه در محیطی زندگی می کنید که فضای کوچکی دارد و نمی توانید به نصب کولر در آنجا بپردازید یک پنکه ساده می‌تواند ابزاری مناسب برای خنک کردن خانه شما باشد. شما از یک راه کم هزینه نیز می توانید استفاده کنید و کارایی پنکه خود را بالا ببرید. با قرار دادن ظرفی از یخ و آب خنک در برابر پنکه می‌توانید محیط خانه خود را تا حد زیادی مرطوب و خنک نگه دارید.

حتما بخوانید:   رادیاتور قرنیزی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

تخت خواب خودتان را خنک کنید

روتختی ها و ملافه ها معمولا از الیاف مصنوعی که دارای پلاستیک می باشد ساخته شده‌ اند و این مورد می تواند بدترین انتخاب در فصل گرم سال باشد. تعویض کردن ملافه هایی از جنس پلاستیک با پارچه هایی از الیاف پنبه ای می تواند از ایجاد گرما هنگام خواب تا حدود زیادی جلوگیری کند. ملافه ها و پارچه های کتانی نیز انتخاب خوبی در شبهای تابستان محسوب می‌شوند. راهکارهایی ساده برای خنک نمودن خانه و محیط زندگیاین پارچه ها بافت متخلخل و آزادی دارند و هوا می تواند به آسانی در تار و پود آنها جریان داشته باشد. به همین خاطر هنگام خواب گرما و حرارت بدن شما زیاد نمی شود و می توانید احساس خوبی داشته باشید. یکی دیگر از محصولات جدید که در خنک کردن محیط خانه شما در شب های گرم تابستان وجود دارد استفاده از بالش خنک شونده می باشد. ممکن است در شب های گرم تابستان بالش خود را هر نیم ساعت یک بار پشت و رو کنید تا از خنکی آن استفاده نمایید. بالش های خنک شونده از یک مخزن نازک آب و یا ژل بهره می برند و ساعت های زیادی در طول شب خنک می مانند. این مدل از بالش ها پس از مدتی با بدن دمای شما یکسان می‌شود و خواب خوبی برایتان به ارمغان خواهد آورد. یک روش کاربردی و ساده دیگر، قرار دادن ملافه داخل یخچال می باشد. شاید این کار به نظر شما خنده دار باشد اما روشی بسیار موثر است.

اتاق خوابتان را پیش از خواب کاملاً تاریک کنید

یک راه تاثیرگذار و مهم برای خنک نمودن محیط و جلوگیری از گرم شدن مکان خواب در تابستان تاریک کردن اتاق و خاموش کردن چراغ ها چندین ساعت قبل از خواب می باشد. با این کار علاوه بر آن که دمای اتاق پایین می‌ آید مصرف برق نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. استفاده از لامپ‌ های کم‌ مصرف و فلورسنت و جایگزین کردن آنها با لامپ های قدیمی رشته ای نیز تا حد زیادی می تواند از داغ شدن محیط خواب شما جلوگیری کند. جدا از نوع لامپ و روشنایی که در اتاق خواب خود استفاده می کنید با حذف کردن و یا کم کردن لامپ های الکترونیکی می توانید از گرم شدن محیط خواب خود در فصل گرم تابستان جلوگیری نمایید.

حتما بخوانید:   دلایل روشن نشدن بخاری گازی | اجزای بخاری گازی

از پرده های مناسب در خانه استفاده کنید

در طول روز تابش مستقیم آفتاب می تواند حجم بسیار زیادی هوای گرم را در خانه شما انباشته کند. نصب کردن پرده هایی که از ورود گرمای خورشید به خانه جلوگیری کند می تواند تا حدود زیادی در ایجاد خنکی موثر باشد. بنابراین با انجام این کار در طول روز شما فضای خنکی را خواهید داشت و رنگ و جنس پرده ها برای جلوگیری کردن از حرارت و تابش نور مستقیم خورشید دارای اهمیت ویژه می باشد. پرده های ضخیم و تیره علاوه بر آن که از هدایت نور به فضای داخلی خانه جلوگیری می‌کنند خودشان جاذب حرارت و نور خورشید هستند و می توانند پس از جذب حرارت گرما را به خانه منتقل کنند. از طرف دیگر پرده های روشن نیز  جذب کمی دارند و نمی‌ توانند به خوبی حرارت را جذب نمایند و مقدار زیادی از تابش نور خورشید به داخل محیط خانه منتقل می‌شود و در نتیجه فضای داخل گرم خواهد شد.راهکارهایی ساده برای خنک نمودن خانه و محیط زندگی بنابراین بهترین روش جهت نصب پرده جهت خنک نگه داشتن محیط خانه استفاده کردن از پرده های دو لایه می باشد. پیشنهاد می کنیم از دو لایه پرده در اتاق خواب خود استفاده کنید که یکی از آنها روشن و دیگری تیره باشد. پرده ای که روشن است به سمت پنجره و پرده ای که تیره است به سمت اتاق باید نصب شود. پرده روشن انرژی تابشی را جذب می کند و پرده تیره از انتقال گرما و نور به محیط داخلی ممانعت خواهد کرد و به این ترتیب فضای خنک تر در خانه ایجاد می شود. با انجام این راهکارها می توانید فضای دلچسب و خنک در خانه خود ایجاد کنید.

نتیجه گیری

ممکن است در نگاه اول اینطور به نظر بیاید که خنک کردن خانه در فصل گرم تابستان کاری دشوار و سخت است ولی راهها و روشهای ساده‌ای برای انجام این کار وجود دارد. در این مقاله از ایبک امداد به معرفی ساده ترین روش ها برای خنک کردن محیط خانه در طی روز و همچنین زمان خواب پرداختیم. چنانچه شما نیز روش و راهکار خاصی برای خنک نگه داشتن محیط خانه در فصل گرم دارید، حتما آن را در بخش دیدگاه ها بنویسید تا دیگر کاربران نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

31

برای خنک نمودن خانه و محیط زندگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی ساده برای خنک نمودن خانه و محیط زندگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x