تقویم تاریخ

روز جهانی خواهر 16 مرداد 1402 و 7 آگوست 2023

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

ارزشمند ترین روابط انسانی در خانواده شکل می گیرد. روابط مادر با فرزندان نمادی از عشق مطلق است. ارتباط عاطفی پدر با فرزندان بیانگر از خود گذشتگی های بی شمار و روابط خواهران و برادران تصویر کودکانه ترین دوستی که تا سال ها ادامه یافته و احتمالاً دهه ها بعد، هر چند به صورت مشتی از یک خروار اما تنها یادگار به جا مانده از عشق پدر و مادر برای فرزندان خواهد بود. در سر تا سر جهان، با توجه به رویداد های فرهنگی گوناگون، روز های مختلفی از سال به مناسبت های خاصی برای بزرگداشت این عاطفی ترین روابط انسانی در نظر گرفته شده اند.

روز های جهانی مادر، پدر، دختر و خواهر از این دسته روز ها هستند. روز هایی که به ما خاطر نشان می کنند عشق چگونه چون بذری در نهاد ما جوانه زد و با سادگی های دنیای کودکی گره خورد تا عالی ترین احساسات انسانی را به ما بیاموزد، تا به ما بگوید که اهمیت داریم، تا به ما یادآوری کند که چه کسانی برای ما گوش شنوا هستند و چون قلبی در طپش، بی وقفه برای ما مهربانی خرج می کنند. بی تردید خواهر در این میان دارای جایگاه بلندی است. یادگاری کوچکی از محبت بی عرض و طول مادر برای برادری که در پناه عاطفی آن تکیه می زند.

رفیقی دائمی، برای خواهری که اولین و همیشگی ترین دوستش را از کودکی می شناسد. اگر چه خواهر بودن از نسبت خونی و خانوادگی شکل می گیرد، اما خواهر در دنیای امروز مفهومی بزرگتر یافته و گاه به روابطی دوستانه ما بین دو رفیق که ارتباط خود را خواهرانه می‌دانند گسترش یافته است. نشانی از جایگاه بلندی که برای وصف قوی ترین ارتباط قلبی، فرا تر از آنچه کلمات می توانند بیان کنند، استفاده می شود. روز جهانی خواهر، تلاشی است برای پاسداشت این جایگاه ارزنده، تا بماند به یادگار که وجودش چه نعمتی بود، هست و خواهد بود. این مقاله به مناسبت روز جهانی خواهر 1402، نگاهی کوتاه به تاریخچه، آیین ها و معنای روز جهانی خواهر داشته است. با روایت متفاوتی از روز جهانی خواهر 1402 با این مقاله همراه شوید.

تاریخچه‌ی تعیین و نام گذاری روز جهانی خواهر

روز جهانی خواهر

اولین یکشنبه ی ماه آگوست تقویم میلادی هرسال به عنوان روز جهانی خواهر در سر تا سر دنیا جشن گرفته می شود. به این ترتیب روز جهانی خواهر 1402 روز یکشنبه پانزدهم مرداد خواهد بود. این روز به تقدیر موجودی مهربان به نام خواهر و به پاس فداکاری ها و محبت های او نام گذاری شده است. به احترام عشقی که از مادر می گیرد و به برادر و خواهران دیگر ارزانی می کند. به تقدیر انسان هایی که فارغ از نسب خونی و خانوادگی، خواهرانه رفیق خود را تیمار می کنند، برایش گوش شنوا هستند و به قلبش عشق و احترام می ریزند.

حتما بخوانید:   ۲ فروردین 1402 روز جهانی آب و تاریخچه آن

اگر چه اطلاعات ثبت شده ی زیادی از ریشه ی اصلی و علت نام گذاری این روز برای پاسداشت مقام خواهر در دست نیست، اما ریشه ی این نامگذاری به ایالات متحده ی امریکا بر می گردد. در منابع مختلف، بنا بر اطلاعات شنیداری و شهودی که منتسب به افراد قابل اعتماد می باشند، گفته می شود که ریشه ی این نام گذاری به ایالت تنسی در کشور ایالات متحده ی امریکا مربوط است. باور عمومی بر آن است که اولین بار فردی با نام تریشیا الئوگرام (یا با تلفظی دیگر تریسیا الوگرام) این مناسبت را در ایالت تنسی کشور ایالات متحده ی امریکا بنیان گذاری کرد.

بنا نهادن این مناسبت، طبق اطلاعات موجود به سال 1996 بر می گردد. تریشیا الئوگرام در سال 1996 این مناسبت را بنا نهاد تا فرصتی جهانی برای ابراز عشق به خواهر و پاسداشت این وجود نازنین فراهم شود. تریشیا الئوگرام یکی از نویسندگان کتاب های روابط خواهرانه است.

روز جهانی خواهر در ایران

با توجه به خانواده محور بودن فرهنگ ایرانی، تقدیر از محبت های اعضای خانواده همواره نزد مردم ایران جایگاه ویژه ای دارد. از طرف دیگر، با توجه به فرهنگ و تاریخ کهن این سرزمین، مردم ایران همواره در برقراری ارتباط با مردم سایر نقاط جهان پیشرو بوده اند و همیشه از آیین های پر معنا و نشاط آور سایر نقاط دنیا استقبال نموده اند.

روز جهانی مادر، روز جهانی پدر، روز جهانی عشاق و موارد مشابه دیگر همگی حاکی از فرهنگ دوستی و استقبال مردم ایران از آیین ها و رسومات پر معنی ملل سایر نقاط جهان هستند. روز جهانی خواهر نیز در سال های اخیر در ایران با استقبال خوبی روبرو شده است. دختران و پسران ایرانی این روز را بهانه ی خوبی می دانند تا بتوانند به خواهر خود یاد آور شوند که چه اندازه او را دوست دارند. به ویژه در سال های اخیر با گسترش استفاده از فضای مجازی این مسئله نمود بیشتری پیدا کرده است.

حتما بخوانید:   روز جهانی عروسک چه روزی است؟

همه گیر شدن صفحات مجازی مثل اینستاگرام و توئیتر در تقریباً کلی نقاط ایران این فرصت را فراهم کرده تا بتوان برآوردی از رفتار عمومی ایرانیان در مواجهه با این چنین رویداد های اجتماعی ارائه داد. همه ساله در اولین یکشنبه ی ماه آگوست تقویم میلادی، شبکه های مجازی اتفاقات داغ آن روز مثل روز جهانی خواهر را از طریق تسریع وایرال شدن عمومی پست ها و اخبار مربوطه در معرض دید گسترده ی کاربران و مخاطبان خود قرار می دهند.

در سال های اخیر مشاهده شده است که با رویت مطالب مربوط به روز جهانی خواهر، کاربران ایرانی اینستاگرام و توئیتر و یا حتی صفحات مجازی دیگر اقدام به باز نشر پست های مربوطه کرده و با ارسال پست ها و استوری های مختلف سعی نموده اند از زحمات و محبت های خواهران خود در فضای عمومی تشکر و قدر دانی کنند. بی شک این تلاقی فرهنگی با توجه به ذات مثبت و سازنده ی این مناسبت جهانی، موجب بروز بستری نوین و جهان شمول در مسیر احترام به احساسات انسانی و بنیان خانواده شده است. همچنین این روز فرصت بسیار مناسبی است تا دوستان بسیار صمیمی هم احساسات خواهرانه ی خود را با هم به اشتراک گذاشته و قدرت و ظرافت احساسات انسانی را به رخ دنیای پر از جنگ و رقابت بکشند.

ایرانی ها چگونه از خواهر خود تشکر می کنند

بسیاری از خواهران و برادران ایرانی این روز را در مکان های تفریحی، رستوران ها و حتی اماکن طبیعی در کنار هم جشن می گیرند. طبیعی است که کباب، نوشیدنی های سنتی و دیوان حافظ زینت بخش همه ی محفل های خانوادگی ایرانیان است و مراسم های مربوط به روز جهانی خواهر در ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. انتظار می رود که روز جهانی خواهر 1402 نیز چنین حال و هوایی را به فضای عمومی جامعه تزریق کند.

از زیبا ترین هدیه هایی که در این روز میان خواهر ها و برادر ها رد و بدل می شود، شاخه های گلی است که نماد طراوت و زیبایی درون خواهر می باشد. بعضاً هدیه های گرانبها تری نیز در روز جهانی خواهر داده می شود که از جمله ی مهم ترین آنها قطعه های طلا شامل انگشتر، النگو، دستبند، گردنبند و گوشواره می باشند. اشعار و سروده های بسیاری نیز در روز جهانی خواهر از سوی کاربران ساخته و متن های قدر دانی و محبت آمیز بسیار نیز منتشر می شوند.

غریبه به دنیا آمدند؛ اما رفیق شدند و خواهر ماندند

شاید زیبایی این یکی متفاوت تر باشد. صحبت از برتری یا کمتری حس خواهرانه ی بین دو دوست صمیمی و حس بین دو خواهر نیست. صحبت از زیبایی متفاوت آن است. فردی که در زمان تولد هیچ نسبتی با شما نداشت، در فضایی متفاوت از آنچه شما در آن رشد کرده اید، بزرگ شد و آرزو ها و خواسته های شما را هم نداشت؛ اما زندگی از یک جایی او را با شما هم مسیر کرد. فراتر از آن هم دل شدید. کمی بعد تر نیز همدرد شدید.

حتما بخوانید:   شب قدر چیست | تاریخ شب قدر

سنگ صبور شب های تنهایی و گوش شنوای درد دل های شما شد؛ حتی آنهایی که از گفتنشان به خواهر خونی خود نیز ابا داشتید را شنید و در دل خود دفن کرد. در وقت بیماری تیمارتان کرد، در نداری پشتتان بود و در شادی از ته دل برای شما خندید. این حس، زیبایی منحصر به فردی دارد. در روز جهانی خواهر قدر این گل های خدادادی زندگی‌تان را بدانید. تقدیر ویژه از آن خواهری باشد که می توانست نباشد، اما لحظه به لحظه پای شما قدم زد. تفاوت اینجا است. دوست صمیمی شما مثل خواهر خونیتان، اجباری به تحمل شما ندارد. علاقه اش از پذیرش نیست. علاقه اش از عشق است. زیبا ترین هدیه برای آنها که عشق را به خود ترجیح می دهند، عشق است. عشق خواهرانه را در روز جهانی خواهر 1402 به آنها هدیه کنید.

برای روز جهانی خواهر 1402 آماده باشید

روز جهانی خواهر

همان گونه که بالا تر مورد اشاره قرار گرفته است، روز جهانی خواهر 1402 به روز یکشنبه پانزدهم مرداد سال 1402 هجری شمسی مصادف با شش آگوست سال 2023 میلادی (مقارن با اولین یکشنبه ی ماه آگوست) خواهد بود. پیشنهاد ما این است که از الآن متن یا شعر مناسب را انتخاب کنید. موقعیت مکانی مناسب برای جشن گرفتن را تعیین نمایید و برای گرفتن هدیه خلاق باشید. خواهرتان از شما هدیه ی گران نمی خواهد. همان گونه که هدیه ی تکراری هم نمی خواهد.

یک یادگاری جذاب از جواهرات درخشان و نه چندان گران، یک نقاشی کوچک اما عمیق، یک تابلوی نور پردازی شده، یا هر چیزی که به او نشان دهد برایش وقت گذاشته اید، نکته ای که می تواند روز، ماه، سال، و حتی تمام قلب او را بسازد. بله، درست است، از عشقی که شما به عنوان برادر، خواهر یا رفیق به او می دهید، او جانی دو چندان می گیرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روز جهانی خواهر 16 مرداد 1402 و 7 اکوست 2023

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ایرانی ها چگونه از خواهر خود تشکر می کنند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x