تعمیرات کولر آبی

رفع مشکلات کولر آبی؛ سر و صدا، خنک نکردن و نشتی آب

کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی است که امروزه در بسیاری از خانه ها از آن استفاده می کنند. از کولر آبی بیشتر در مناطقی که دارای آب و هوای خشک هستند، استفاده می شود. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با رفع بعضی از مشکلات کولر آبی آشنا کنیم. سر و صدای کولر، خنک نکردن و نشتی آب مشکلاتی است که ممکن است برای کولر آبی شما هم پیش بیاید. در ادامه شما را با این مشکلات و نحوه رفع آنها آشنا خواهیم کرد.

دلایل سر و صدا در کولر آبی

سر و صدای کولر آبی می تواند بسیار آزاردهنده باشد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا باید با دلایل آن آشنا باشید. دلایلی که می‌تواند باعث صدای زیاد در کولر آبی شود عبارتند از:

 • خشک شدن یاتاقان ها
 • شل شدن پولی ها
 • خراب شدن یاتاقان ها
 • خوردگی در بوشن
 • تاب برداشتن پروانه کولر
 • خراب شدن تسمه پروانه کولر

۱- خشک شدن یاتاقان ها

یکی از موضوعات مهمی که برای نگهداری صحیح از کولر آبی باید حتماً رعایت کنید سرویس سالیانه کولر است. سرویس سالیانه کولر باید در ابتدای فصل گرما و قبل از استفاده مجدد از کولر انجام شود. سرویس کولر می تواند از خرابی های آن جلوگیری کند. یاتاقان قطعه ای است که در محل اتصال پروانه ها قرار دارد و پایه های پروانه را در خود ثابت نگه می دارد. داخل یاتاقان ها، بلبرینگ های ریزی وجود دارند که دائماً در حال سایش می باشند. اگر این بلبرینگ ها خشک شوند باعث تولید صدای آزاردهنده خواهد شد. برای حل مشکل باید به طور منظم یاتاقان ها را روغن کاری کنید.

مشکلات کولر آبی

۲- شل شدن پولی

یکی از دلایل سر و صدا در کولر آبی می تواند شل بودن پولی های کولر باشد. کولر آبی دو پولی دارد که در روی شفت موتور قرار گرفته‌اند. وقتی شما کولر را روشن می کنید، شفت موتور چرخیده و پولی اول هم می چرخد و به وسیله تسمه ای که در روی پولی قرار گرفته است، چرخیدن پولی اول باعث چرخیدن پولی دوم خواهد شد و چرخیدن پولی دوم هم باعث چرخش پروانه می شود و به این ترتیب باد خنک تولید می شود. اگر پولی ها شل شوند و یا دهانه پولی ها گشاد شود با سر و صدای زیادی می چرخند. برای رفع مشکل باید تسمه را در بیاورید و پیچ آن را سفت کنید.

حتما بخوانید:   4 علت اصلی چکه کردن آب از کولر آبی

۳- خرابی یاتاقان ها

یکی دیگر از دلایل صدای کولر آبی، خرابی یاتاقان ها است. گاهی ممکن است یاتاقان ها فرسوده شده و یا در اثر ضربه و یا زنگ زدگی خراب شوند و صدای زیادی از خود تولید کنند. برای رفع مشکل باید یاتاقان ها را تعویض کنید.

۴- خوردگی در بوشن

دلیل دیگری که باعث سر و صدای کولر آبی می شود، خوردگی بوشن می باشد که در این صورت باید بوشن ها را عوض کنید. برای این کار باید موتور کولر را باز کنید. دقت داشته باشید تا هنگامی که دلیل خوردگی بوشن را پیدا نکرده و آن را برطرف نکرده اید، بوشن ها را عوض نکنید زیرا احتمال دارد دوباره بوشن دچار خوردگی شود.

۵- تاب برداشتن پروانه کولر آبی

همانطور که می‌دانید تاب برداشتن پروانه می تواند باعث صدای زیاد در کولر شود. از دلایلی که باعث سفت شدن و یا کج شدن پروانه می شوند می توان خراب شدن یاتاقان ها، تراز نبودن کولر، خرابی پولی ها، نا مرغوب بودن جنس شفت و ضعیف بودن پروانه را نام برد. در صورتی که با این مشکل روبرو شدید پروانه را عوض کنید.

۶- خراب شدن تسمه پروانه

مهمترین دلیل صدا در کولر آبی، خراب شدن و همچنین فرسودگی تسمه پروانه است. در این مواقع تسمه پروانه ریش ریش می شود و برخورد کردن آنها در هنگام چرخش با اطراف، باعث تولید صداهای آزاردهنده در کولر خواهد شد.
برای رفع مشکل باید تسمه پروانه را عوض کنید. اگر به تازگی تسمه پروانه خود را عوض کرده اید باید به دنبال دلیل این خرابی بگردید. ممکن است خراب شدن پولی، باعث خرابی تسمه پروانه شود.

دلایل خنک نکردن کولر آبی

گاهی ممکن است کولر آبی شما کار کند ولی خنک نکرده و از آن باد گرم خارج شود. دلایل زیادی می تواند باعث بروز این مشکل در کولرهای آبی شود که اگر مشکل را برطرف نکنید باعث فشار آمدن به موتور شده و عمر کولر آبی شما کم خواهد شد. مواردی را که می تواند باعث خنک نکردن کولر آبی شود عبارتند از:

 1. دکمه آب کولر روشن نیست.
 2. کم بودن و یا کافی نبودن آب در داخل کفی کولر آبی
 3. سرویس نکردن کولر آبی
 4. پوشال ها کثیف و قدیمی شده باشند.
 5. شل شدن و یا پاره شدن تسمه کولر آبی
 6. مسیر نامناسب کانال کولر
 7. خراب شدن واتر پمپ
 8. خراب شدن موتور کولر آبی
 9. دمای هوا بسیار گرم باشد.
حتما بخوانید:   فیلتر هوای کولر آبی چیست و چه مزایایی دارد؟|نگهداری کولر آبی

۱- دکمه آب کولر روشن نیست.

کولر آبی دارای سه دکمه می باشد که اگر دکمه آب کولر روشن نباشد باعث می شود کولر مانند پنکه عمل کند و باد خنک از آن خارج نشود و محیط خانه کاملاً گرم شود.

۲- کم بودن و یا نبودن آب کافی در داخل کفی کولر

باید آب داخل کفی به اندازه مناسبی باشد تا دستگاه کولر بتواند محیط را کاملاً خنک کند در صورتی که آب از حد لازم کمتر باشد واترپمپ درست کار نخواهد کرد. اگر متوجه شدید کولر آبی شما باد خنک ندارد باید آب دستگاه را چک کرده و از سلامت شناور و همچنین شلنگ آب اطمینان پیدا کنید. اگر شلنگ خراب شده و یا مسدود شده باشد، باید آن را تعویض کنید. بی توجهی به کم بودن آب کولر، باعث می شود به موتور و پمپ آب آسیب وارد شود و شاید مجبور شوید آنها را عوض کنید.

۳- فرسودگی کولر آبی

در صورتی که کولر آبی شما فرسوده شده باشد مانند قبل نمی تواند فضا را خنک کند. شاید بهتر باشد قطعات آن را تعویض کنید و یا به فکر خرید یک کولر آبی جدید باشید. در این مورد باید با تعمیرکار کولر مشورت کنید و طبق تشخیص او اقدام کنید.

۴- سرویس نکردن کولر آبی

برای عملکرد صحیح کولر آبی باید حداقل سالی یک بار کولر خود را سرویس کنید. سرویس کاری باید به روش درست و در زمان مناسب انجام شود تا علاوه بر پاک شدن کثیفی ها و آلودگی های کولر، قطعات دستگاه کولر هم عیب یابی شود.

۵- پوشال ها کثیف و قدیمی شده باشند.

پوشال های کولر باید حداقل یک سال در میان تعویض شوند تا جریان هوا و همچنین آب بتواند به خوبی در آن انجام بگیرد. در صورتی که پوشال ها کثیف شوند منبع خوبی برای رشد باکتری و قارچ خواهند بود و می توانند باعث بروز مشکلات تنفسی برای افراد شوند. اگر پوشال کولر آبی کثیف باشد می تواند در کیفیت باد کولر، اختلال ایجاد کند.

۶- شل شدن و یا پاره شدن تسمه کولر آبی

تسمه باعث چرخیدن فن کولر شده و جریان هوای خنک، از راه پارچه های برزنتی به کانال کولر وارد می شود. اگر تسمه تنظیم نباشد و یا نادرست نصب شده باشد، می تواند باعث باد گرم در کولر آبی شود. در این صورت باید تسمه را تعویض کنید و اگر شل شده بود آن را محکم کنید.

حتما بخوانید:   شناخت انواع مختلف پوشال کولر آبی

۷- مسیر نامناسب کانال کولر

طولانی بودن کانال کولر می تواند باعث شود باد با کیفیت خوب به فضای مورد نیاز شما نرسد. باد خنک در کانال های پرپیچ و طولانی، به هدر رفته و باعث بروز مشکلاتی مانند باد گرم در کولر خواهد شد.

۸- خراب شدن واتر پمپ

اگر واتر پمپ خراب شده باشد و یا لوله های آن مسدود شده باشد، می تواند باعث خنک نکردن کولر شود. برای رفع مشکل واتر پمپ، باید کفی کولر را تمیز کنید و بعد از آن، از چرخش مناسب پره ها اطمینان پیدا کنید و سالم بودن سبد پمپ را هم چک کنید، اگر پاره شده بود آن را عوض کنید.

نکته مهم: روغن کاری واتر پمپ می تواند باعث عملکرد صحیح این قطعه در کولر آبی شود.

۹- خراب شدن موتور کولر آبی

یکی دیگر از قطعات مهم کولر، دینام می باشد که باید به طور مرتب تمیز شده و روغن کاری شود اگر دینام کولر خراب شود، باید به وسیله تعمیرکار آن را تعمیر کنید.

۱۰- دمای هوا بسیار گرم باشد.

گرم بودن هوا می تواند باعث باد گرم کولر آبی شود. در صورتی که متوجه شدید به دلیل گرمای هوا، کولر باد خنک نمی زند، می‌توانید یک سایه بان مناسب برای کولر خود قرار دهید و یا با اضافه کردن یخ و آب سرد در کفی کولر، مشکل را برطرف کنید.

دلایل نشت آب در کولر آبی

یکی از رایج ترین دلایل نشت آب در کولر آبی، خراب شدن شناور کولر است. شناور وظیفه دارد سطح آب را در کفی کولر کنترل کند. اگر شناور خراب شود وظیفه خود را درست انجام نداده و عملکرد کولر آبی با مشکلات زیادی روبرو می شود و شما شاهد نشت آب در کولر خواهید بود. البته تنظیم نبودن شناور هم می تواند باعث نشت آب از کولر شود در این صورت می توانید به راحتی شناور را تنظیم کنید.

مشکلات کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با مشکلات کولر آبی و خرابی های این دستگاه مانند: سر و صدا در کولر، خنک نکردن کولر آبی و نشت آب کولر آشنا کردیم. در صورتیکه کولر آبی شما با مشکل روبرو شد باید با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید. سرویس کولر آبی را فراموش نکنید زیرا سرویس کولر می تواند از بروز مشکلات جدی در کولر شما جلوگیری کند.

31

رفع مشکلات کولر آبی؛ سر و صدا، خنک نکردن و نشتی آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل خنک نکردن کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x