تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل صدای یخچال الکترواستیل چیست؟

چه دلایلی باعث ایجاد صدا در یخچال الکترواستیل می شوند؟

دلایل صدای یخچال الکترواستیل چیست ؟ همانگونه که می دانید یخچال یکی از ضروری ترین وسایل در منزل می باشد و خراب شدن آن برای شما بسیار ناخوشایند است این دستگاه از قطعات مختلفی تشکیل شده که هر کدام وظیفه ای دارند اگر شما صدایی از یخچال شنیدید توجه داشته باشید که گاهی این صدا طبیعی است اما بعضی وقت ها سر و صدای یخچال فریزر ناهنجار است و باعث اذیت شما خواهد شد. وقتی شما صدای غیر عادی از یخچال فریزر به گوشتان می رسد دلیل بر خرابی قطعه ای از دستگاه می باشد و یا احتمالاً مشکلی در یخچال فریزر به وجود آمده است در این صورت شما باید تمام قسمت ها را کامل چک و بررسی کنید تا ببینید دلیل این سر و صدا چیست ؟

یخچال الکترواستیل یکی از یخچال های پرفروش در بازار می باشد و مشکلی که در بعضی از این یخچال ها دیده می شود سر و صدای زیاد آن است . می خواهیم برای شما در این مقاله از ایبک امداد علت صدای یخچال الکترواستیل را بررسی کرده و  راه‌ حل‌های رفع آن را هم به شما بگوییم البته هیچگاه انتظار نداشته باشید که یخچال شما کلاً صدا نداشته باشد زیرا بعضی صداها در یخچال طبیعی است و برای کار کردن یخچال صدا تولید خواهد شد فقط وقتی نیاز به تعمیر یخچال است که صدای جدید خیلی بلند باشد در این هنگام شما باید تمام قطعات را بررسی کنید و اگر خودتان نتوانستید مشکل را به راحتی حل کنید و مشکل جدی بود حتما به یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید .

 صدای یخچال

انواع صداها در یخچال الکترواستیل

باید به این نکته توجه کنیم که صدا در یخچال فریزر الکترواستیل به صورت های مختلفی است یعنی هر صدایی که شما می شنوید ممکن است مشکل خاصی در دستگاه به وجود آمده باشد برای اینکه علت صدای یخچال الکترواستیل را متوجه شوید باید دقت داشته باشید که چه صدایی از آن شنیده می شود ؟

حتما بخوانید:   تایمر یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

 1- دلیل صدای تق تق در یخچال الکترواستیل

امکان دارد که در یخچال فریزر صدایی مثل تق تق بشنوید این صدا مربوط به قسمت لوله ها می باشد  لوله ها یک لایه فومی دارند وقتی که این لایه از لوله جدا شود این صدا از دستگاه به گوش می رسد دقت داشته باشید این صدا در یخچال فریزر طبیعی است و نشانه مشکل جدی نخواهد بود اما اگر صدای تق تق خیلی بلند بود احتمال دارد در قسمت داخلی سیستم مشکل جدی به وجود آمده باشد .

2 – صدای ویبره در یخچال الکترواستیل

معمولاً این صدا به این دلیل به وجود می‌آید که دستگاه به وسیله ای برخورد می کند مثلاً اگر شما یک وسیله مانند ماشین لباسشویی را به یخچال بچسبانید امکان دارد این صدا در یخچال ایجاد شود . یخچال فریزر شما باید چند سانتی متر با دیوارهای اطراف فاصله داشته باشد . دلیل دیگری که باعث صدای ویبره در یخچال فریزر الکترواستیل می شود تراز نبودن یا شل بودن سینی آن است .

3- صدای کلیک در یخچال فریزر الکترواستیل

صدای کلیک در یخچال فریزر الکترواستیل که به آن صدای برفک می گویند معمولاً به قسمت برفک زدایی یخچال مربوط می شود البته این را هم بگوییم در بعضی از مدل های یخچال فریزر الکترواستیل ، این صدا به دلیل کنترل ترموستات است که در اول و آخر چرخه یک بار شنیده خواهد شد دقت کنید که این صدا در سیستم طبیعی است و اصلاً نیازی به عیب یابی و تعمیر آن نیست .

4- صدای قل قل

گاهی امکان دارد که شما صدای قل قل از یخچال فریزر خود بشنوید دلیل این صدا ریختن روغن کمپرسور به داخل اپراتور می باشد هر گاه این اتفاق برای شما افتاد باید بدانید که اگر شما به صورت نادرست یخچال را جابجا کنید این مشکل به وجود می آید . البته دقت داشته باشید که صدای قل قل یخچال فریزر را هیچ وقت بی اهمیت ندانید و برای برطرف کردن این مشکل باید به تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید در غیر این صورت امکان دارد به قطعات دیگر یخچال صدمه وارد شود برای اینکه این صدا را رفع کنید ابتدا باید گاز یخچال به طور کامل تخلیه شود و مدار آن هم پاکسازی گردد بعد از این که این مراحل انجام گرفت گاز خنک کننده یخچال را باید دوباره شارژ کنید و اینکار به این دلیل است که روغن کمپرسور نشت داشته است و مقدار زیادی از آن هم به هدر رفته توصیه می کنیم که حتما روغن این قسمت را هم شارژ کرده تا مشکلی برای یخچال فریزر شما به وجود نیاید.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر هیمالیا و نحوه رفع این خطاها

5- صدای خرخر در یخچال الکترواستیل

یکی دیگر از صداها در یخچال الکترواستیل صدای خرخر می باشد این صدا به دلیل فرسوده شدن لوله ها به وجود می آید . صدایی که از این مشکل به وجود می آید صدایی شبیه خرخر است و برای حل این مشکل باید هرچه زودتر لوله ها را تعویض کنید البته احتمال دارد که صدای خرخر در یخچال به دلیل گردش مایع خنک کننده ها در لوله باشد که این کاملا طبیعی است . اگر این صدا زیاد و آزار دهنده بود آن گاه باید برای تعمیر دستگاه اقدام کنید.

6- صدای تیک تیک در یخچال الکترواستیل

اگر کویل های کنداکتور آلوده شده باشند ما صدای تیک تیک را در یخچال فریزر می شنویم اگر کویل ها کثیف باشند سیم پیچ تلاش می کند که سیستم را ریست کند و این کار باعث تولید صدایی مثل تیک تیک در یخچال خواهد شد .

برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید بهتر است که هر چند وقت یکبار کویل کنداکتور را خوب تمیز کنید یکی دیگر از دلایل صدای تیک تیک می تواند خرابی رله فن باشد گاهی امکان دارد این صدا با سرد نشدن یخچال هم همراه باشد که این به دلیل کار نکردن کمپرسور است در این هنگام باید هرچه زودتر دستگاه خود را تعمیر کنید . سعی کنید برای تعمیر لوازم برقی از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

7- صدای وز وز

یکی دیگر از صداهایی که در یخچال احتمال دارد وجود داشته باشد وزوز کردن می باشد اگر بر روی بدنه دستگاه چیزی بچسبانید باعث صدای وزوز خواهد شد اگر جسم روی یخچال را برداشتید و صدا باز هم باقی بود احتمال دارد جای یخچال مناسب نباشد و یا تراز نباشد البته در دستگاه‌هایی که به یخساز مجهز هستند این صدا می تواند به دلیل آب زیاد در مخزن یخساز باشد هر گاه فشار آب زیاد تر باشد صدای وزوز هم بلندتر خواهد شد .

 صدای یخچال

دلایل اصلی سروصدای یخچال چیست ؟

در مطالب بالا شما را با انواع صداها در یخچال آشنا کردیم حالا می خواهیم دلیل این صداها را در یخچال فریزر الکترواستیل بررسی کنیم . این دلایل موارد زیر می باشد :

1- عدم تراز بودن یخچال فریزر

همانگونه که می دانید یکی از مهمترین دلایل برای سر و صدای یخچال می تواند تراز نبودن آن باشد البته این تراز نبودن و سر و صدا کردن می‌تواند روی روش کار قطعات دیگر مثل کمپرسور هم اثر بگذارد . بنابراین وقتی می خواهید یخچال را راه اندازی کنید حتما آن را در مکان مناسب قرار دهید

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات ساید بای ساید دوو DAEWOO

2- شکستن پروانه

همانگونه که می دانید فن یکی از قطعات مهم در دستگاه یخچال فریزر می باشد که وظیفه آن انتقال دادن هوای خنک داخل دستگاه است اگر پروانه فن با جسمی برخورد کند و بشکند باعث شنیدن صدای خیلی آزاردهنده از یخچال می شود در این صورت باید آن را عوض کنید البته این کار راحت است و هزینه زیادی هم ندارد .

3- خراب بودن فن اپراتور

مورد دیگری که باعث صدا در یخچال الکترواستیل می شود ، خراب بودن فن اپراتور می باشد اپراتور وظیفه اش این است که جریان هوا را در کویل های اپراتور برقرار کند . اگر شما متوجه صدای ناهنجاری در قسمت فریزر شدید به احتمال زیاد فن اپراتور دچار مشکل جدی شده است یکی از علائم خرابی فن اپراتور را می‌توان گفت که سرد نشدن یخچال و زیاد شدن مدت زمان یخ زدایی است اگر با این مشکل روبرو شدید حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید

4- برفک زدایی

امکان دارد یکی دیگر از دلایل سر و صدای زیاد یخچال به دلیل برفک زیاد روی قطعات باشد اگر برفک زیادی روی بخش های داخلی دستگاه باشد صداهای عجیبی از آن خواهید شنید بهترین روش برای حل مشکل این است که یخچال را خاموش کنید تا کاملاً برفک های آن آب شود

5- کثیف بودن کمپرسور

یکی دیگر از دلایل صدای یخچال الکترواستیل را می توان کثیف بودن کمپرسور دانست پس اگر صداهای  بلند و ناهنجار را از دستگاه شنیدید حتماً کمپرسور را بررسی کنید اگر کمپرسور کثیف بود می توانید به وسیله یک برس آن را تمیز کنید .

نتیجه گیری

همانگونه که می دانید یخچال یکی از ضروری ترین وسایل در آشپزخانه ها هستند و احتمال دارد بعد از مدتی دچار مشکل شوند یکی از مشکلاتی که برای یخچال فریزر پیش خواهد آمد سر و صدای آن می باشد

ما در مقاله ی بالا از ایبک امداد دلایل مختلفی را بیان کردیم که می‌تواند باعث صداهای مختلفی در یخچال فریزر شود . از دلایلی که برای صدای یخچال فریزر وجود دارد می‌توانیم به تراز نبودن ، کثیفی کمپرسور ، شکستن پروانه فن ، برفک ، خراب بودن فن اپراتور و …. اشاره کنیم .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

 

دلایل صدای یخچال الکترواستیل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی دلایل صدای یخچال الکترواستیل و راه حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا