تقویم تاریخ

روز زبان اسپانیایی 3 اردیبهشت 1402

روز زبان اسپانیایی برای مردم اسپانیایی زبان روز خاص و منحصر به فردی به شمار می‌رود. روز زبان اسپانیایی تکامل و تنوع زبانی زبان اسپانیایی را جشن می‌گیرد و به رسمیت می‌شناسد. اسپانیایی که چهارمین زبان پرگویش در جهان و یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل است، بیش از 500 میلیون گویشور در سراسر جهان دارد. کشورهایی از جمله آرژانتین، کاستاریکا، کوبا، اسپانیا و غیره در روز زبان اسپانیایی گرد هم می‌آیند.

در ابتدا، سازمان ملل روز زبان اسپانیایی را برای جشن گرفتن در 12 اکتبر ، روز ورود کلمب به آمریکای لاتین انتخاب کرده بود. با این حال، به دلیل اختلاف نظر در مورد استفاده از یک رویداد مرتبط با استعمار، بعدها به افتخار مرگ میگل د سروانتس ساودرا، نویسنده دون کیخوت د لا مانچا ، که به عنوان پدر جهان شناخته می‌شود، به 23 آوریل تغییر یافت. زبان اسپانیایی و یکی از بهترین نویسندگان اسپانیایی تبار تاریخ. مراسم جشن میگل د سروانتس ساودرا در والنسیا، اسپانیا، در سال 1926 آغاز شد و بعدها به کل اسپانیا و سایر کشورهای اسپانیایی در سراسر جهان گسترش یافت.

ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما را با روز زبان اسپانیایی و اهمیت آن آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

روز زبان اسپانیایی

تاریخچه روز زبان اسپانیایی

یک ابتکار نسبتا ناشناخته، سازمان ملل متحد روزهای زبان را در سال 2010 برای جشن گرفتن چندزبانگی و تنوع فرهنگی و همچنین ترویج استفاده برابر از شش زبان رسمی سازمان تأسیس کرد. تاریخ 23 آوریل به عنوان سالگرد مرگ میگل د سروانتس ساودرا در اسپانیا و به طور تصادفی تولد و مرگ ویلیام شکسپیر در انگلستان انتخاب شد.

این دو غول ادبیات نمادهای مناسبی هستند نه تنها به دلیل جایگاه سنتی خود در قانون، بلکه به دلیل نحوه نشان دادن قدرت زبان در فرهنگ، سیاست و تجارت. آثار آن‌ها بسیار فراتر از عمر آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

از روزهای طلایی دهه 1600، آثار شکسپیر به بیش از 100 زبان از جمله اسپانیایی ترجمه شده است. شخصیت‌ها و عبارات او بخشی از فرهنگ و فلسفه روزمره در چندین کشور شده است. دانشگاه‌ها و حتی شرکت‌های جهانی از نمایش‌های شکسپیر در دوره‌های تجاری و جلسات آموزشی کارکنان خود برای بررسی خلاقیت، نوآوری، هوش هیجانی، کار تیمی و اخلاق استفاده می‌کنند.

شخصیت‌های بدنام سروانتس، دون کیشوت و سانچو پانزا به همان اندازه درک جهان غرب از فرهنگ و انسانیت را تثبیت کرده‌اند و گفته می‌شود که خود رمان باعث پیدایش زبان مدرن اسپانیایی شده است. اقتباس‌های دن کیشوت در فیلم‌ها، باله‌ها، حتی کمیک‌های مانگا و درس‌هایی که او آموخت (یا نتوانست یاد بگیرد) هنوز به ما کمک می‌کند تا دنیای اطرافمان را درک کنیم.

البته امروزه جهان نسبت به زمانی که زبان کاستیلی قدیمی هنوز صحبت می‌شد و انگلیسی مدرن در حال ظهور بود، بسیار تغییر کرده است. متوسط ​​طول عمر در آن زمان فقط حدود سی سال بود و بی سوادی در مردان بیش از 70 درصد و در زنان 90 درصد تخمین زده می‌شود.

حتما بخوانید:   زادروز زرتشت چه روزی است؟جشن فروردگان

اسپانیایی و انگلیسی اکنون مسلماً تأثیرگذارترین زبان‌ها در جهان هستند. اگرچه انگلیسی پرمخاطب‌ترین زبان در سطح جهان است، اسپانیایی با 493 میلیون نفر بیشترین زبان مادری را دارد.

یکی از تاثیرگذارترین ابزار برای توانمندسازی چندزبانگی و تنوع فرهنگی اینترنت است. اسپانیایی در حال حاضر سومین زبان پرکاربرد آنلاین پس از انگلیسی و چینی است. یکی از جدیدترین زبان‌ها ایموجی اکنون دارای بیش از 260 ایموجی لاتین است که از اسپانیایی زبانان در آرژانتین، کلمبیا، کوبا، مکزیک، پورتوریکو و ونزوئلا الهام گرفته شده است و ظاهراً بیشتر از السالوادور، جمهوری دومینیکن و اروگوئه توسعه یافته است.

روز زبان اسپانیایی

روز زبان اسپانیایی در تقویم

در اصل، روز زبان اسپانیایی به سال 1926 باز می‌گردد، زمانی که یک نویسنده ژرف، ویسنته کلاول آندرس، برای اولین بار ایده روزی را که به بزرگداشت ادبیات اسپانیا اختصاص داده شده بود، مطرح کرد. پس از پیشنهاد، این سنت ابتدا در والنسیا شروع شد و بعداً به سرعت در سراسر اسپانیا گسترش یافت. در سال 1964، روز زبان اسپانیایی توسط همه کشورهای اسپانیایی زبان پذیرفته شد.

در ابتدا، 12 اکتبر به عنوان روز جشن انتخاب شد، زیرا به طور سنتی به عنوان روزی شناخته می‌شود که کریستف کلمب آمریکا را کشف کرد و آغاز گسترش زبان و فرهنگ اسپانیایی و همچنین تأثیر ماندگار آن بر دنیای جدید است. با این حال، بعدها تاریخ توسط سازمان ملل به 23 آوریل تغییر یافت و هیچ بیانیه رسمی از سوی سازمان ملل مبنی بر علت تغییر تاریخ روز زبان اسپانیایی ارائه نشده است. سازمان ملل متحد از همه شرکت‌ها در سراسر جهان می‌خواهد که روز زبان‌ها را جشن بگیرند.

روز زبان اسپانیایی در تقویم جهانی: 23 آوریل 2023

روز زبان اسپانیایی در تقویم ایران: 3 اردیبهشت 1402

تاریخچه زبان اسپانیایی

مانند هر چیزی که بیش از 1500 سال وجود داشته است، زبان اسپانیایی تاریخچه‌ای غنی و پیچیده دارد. ظهور و سقوط امپراتوری‌های بزرگ را طی کرده است، نمادی از هویت فرهنگی بوده و هم به عنوان ابزار وحدت مورد استفاده قرار گرفته و هم باعث ایجاد تفرقه قابل توجهی شده است. امروزه، این دومین زبان مادری در جهان است که توسط مردم در تمام نقاط جهان برای بیان خود استفاده می‌شود. این واقعیت زبان اسپانیایی را به یک انتخاب محبوب برای یادگیری تبدیل می‌کند.

زبان اسپانیایی ریشه درلاتین

اسپانیایی در شبه جزیره ایبری به عنوان لهجه‌ای از زبان لاتین که امروزه لاتین مبتذل نامیده می‌شود، بر خلاف لاتین کلاسیک که در ادبیات استفاده می‌شود، سرچشمه گرفته است. گویش اسپانیایی که ما آن را در اروپا غالب می‌دانیم کاستلانو یا اسپانیایی کاستیلی نام دارد.

در طول امپراتوری روم، زبان لاتین زبان رسمی در شبه جزیره بود (به نام Hispania)، اما با زبان‌های محلی ساکنان، از جمله سلت‌ها و ایبری‌ها مخلوط شد و شروع به رنگ و بوی منحصر به فرد خود کرد.

حتما بخوانید:   روز جهانی دختران 19 مهر 1402

جوانه زدن این زبان منحصر به فرد توسط ویزیگوت‌ها، یک گروه ژرمنی که مناطقی از شبه جزیره را در قرن چهارم در طول سقوط امپراتوری روم فتح کردند، تسریع یافت. ویزیگوت‌ها در این زمان به زبان لاتین صحبت می‌کردند و به جای تأثیر ژرمنی‌ها بر زبان، تأثیر اصلی آن‌ها رکود فرهنگی در شبه جزیره بود که باعث شد شکل لاتین مبتذل که در قرن پنجم به صورت جداگانه صحبت می‌شد توسعه یابد. اینجاست که مورخان و زبان شناسان شروع زبان اسپانیایی را که امروزه می شناسیم مشخص می‌کنند.

پس از ویزیگوت‌ها، فاتحان مسلمان وارد شدند و بیش از 4000 کلمه اسپانیایی از زبان عربی را همراه با تأثیرات فرهنگی که هنوز در طراحی، هنر و معماری اسپانیا مشهود است، ارائه کردند. با این حال، کلمات اقتباس شده از عربی تلفظ اصلی خود را از دست دادند، بنابراین کلیت صداها یا واج شناسی اسپانیایی به طور شگفت انگیزی تحت تأثیر عربی قرار نگرفت.

روز زبان اسپانیایی

کاستلانو

دوره Reconquista (بین 711 و 1492) به تسخیر آرام اسپانیا امروزی از مورها توسط پادشاهی کاستیل (با کمک سایر پادشاهی های متحد) اشاره دارد. اسپانیایی کاستیلی بیشتر با اشعار روایی که به صورت شفاهی درباره قهرمانان کاستیلی در نبرد پخش می‌شد، رواج یافت.

در قرن سیزدهم، پادشاه آلفونسو دهم کاستیل، معروف به آلفونسو ال سابیو (آلفونسو حکیم)، کاتبانی را در دربار خود در تولدو گرد آورد تا موضوعات مختلفی مانند نجوم، حقوق و تاریخ، از جمله ترجمه ادبیات کلاسیک به اسپانیایی را مستند کند.

پادشاهان بعدی پادشاهی کاستیل، ایزابلا و فردیناند، در طول تاریخ اسپانیا بسیار تأثیرگذار بودند. ایزابلا ملکه کاستیل و فردیناند پادشاه آراگون بود. هر دو پادشاهی بلافاصله یکی نشدند، اما  به طور کلی اکثر محققان این را پذیرفته‌اند که اتحاد اسپانیا اساساً به ازدواج فردیناند و ایزابلا بازمی‌گردد. تحت حکومت آن‌ها، زبان اسپانیایی کاستیلیایی زبان رسمی همه سرزمین‌های باز فتح شده شد. آنها از انتشار Arte de la Lengua Castellana (هنر زبان کاستیلیا) توسط آنتونیو د نبریجا حمایت کردند که اولین تلاش برای تعریف دستور زبان یک زبان اروپایی بود. تلاش‌های امپراتوری آن‌ها همچنین زبان اسپانیایی را بر بومیان مستعمرات آمریکا تحمیل کرد.

آکادمی سلطنتی اسپانیا

آکادمی سلطنتی اسپانیا یا Real Academia Española در سال 1713 تأسیس شد. عمدتاً با هدف استانداردسازی زبان. برای مثال، با استاندارد کردن استفاده از لهجه‌ها برای نشان دادن تاکید اینکه از قوانین تلفظ پیروی نمی‌کند، لطف بزرگی به زبان‌آموزان اسپانیایی آینده کرد.

بین 1726-1739 اولین فرهنگ لغت خود را (در شش جلد) تولید کرد. این کتاب هنوز هم منبع معتبر اسپانیایی کاستیلی امروزی است و در آخرین نسخه خود (2014) حدود 93000 کلمه را گزارش می‌کند. از آنجایی که این زبان در سطح بین المللی بسیار متفاوت است ، سایر کشورهای اسپانیایی زبان دارای آکادمی‌های مخصوص به خود هستند تا ویژگی‌های منطقه‌ای خود را بررسی کنند.

روز زبان اسپانیایی

زبان اسپانیا در قاره آمریکا

آمریکای لاتین

استعمار اسپانیایی این زبان را از سال 1492 به قاره آمریکا آورد. امروزه، آمریکای لاتین به کشورهایی اطلاق می‌شود که تابع امپریالیسم اسپانیایی، فرانسوی و پرتغالی بودند و بنابراین هنوز به زبانی لاتین صحبت می‌کنند. در نتیجه استعمار اسپانیایی در آمریکای لاتین و چند منطقه دیگر از جهان، اسپانیایی زبان رسمی 20 کشور امروزی است (به علاوه یک قلمرو: پورتوریکو) و توسط 400 میلیون زبان مادری در سراسر جهان صحبت می‌شود.

حتما بخوانید:   نیمه شعبان 1402 چه روزی است / تاریخ نیمه شعبان

مستعمرات اسپانیایی در طول قرن هجدهم برای استقلال خود از اسپانیا جنگیدند اما زبان اسپانیایی را به عنوان زبان رسمی خود حفظ کردند. بسیاری از این دولت‌های جدید آمریکای لاتین استفاده از زبان اسپانیایی را توسط اکثریت آمریکایی‌ها برای ارتقای وحدت ملی پس از استقلال تشویق کردند.

ایالات متحده

اولین سکونتگاه اروپایی در ایالات متحده کنونی در واقع توسط اسپانیا در فلوریدا فعلی ایجاد شد. اسپانیایی زبان تاریخی بسیاری از ایالت‌های فعلی ایالات متحده بود در حالی که توسط دولت‌های اسپانیا یا مکزیک کنترل می‌شد. الحاق تدریجی ایالت‌های جنوب غربی، زبان رسمی را به انگلیسی تغییر داد، اما اسپانیایی هنوز توسط بخش بزرگی از جمعیت این مناطق امروزه صحبت می‌شود.

تاریخچه اسپانیایی در ایالات متحده، به این موضوع می‌پردازد که چگونه انتقال از اسپانیایی به عنوان زبان رسمی مناطق در جنوب غربی آمریکا، با تلقین بسیاری از صاحبان قدرت مبنی بر اینکه این سرزمین‌های جدید می‌توانند باعث ایجاد آشوب سیاسی شود، بحث می‌کند. حقوق زبان هنوز یک موضوع پیچیده در ایالات متحده است و همچنان موضوع بحث است.

اگرچه انگلیسی تنها زبان رسمی ایالات متحده است، اسناد دولتی هنوز در چندین ایالت مانند نیومکزیکو و کالیفرنیا به زبان اسپانیایی ارائه می‌شود. اسپانیایی همچنین پرتدریس‌ترین زبان دوم در ایالات متحده است. در کشورهای مشترک المنافع پورتوریکو، اسپانیایی جایگاه خود را به عنوان زبان رسمی حفظ می‌کند.

اسپانیایی قدیم در مقابل اسپانیایی مدرن

شاید تعجب کنید که بدانید انگلیسی شکسپیر به عنوان انگلیسی مدرن در نظر گرفته می‌شد. این همان چیزی است که یک زبان در طول سال‌ها می‌تواند تغییر کند! بر خلاف انگلیسی قدیم یا انگلیسی میانه، اسپانیایی قدیمی برای یک گوینده اسپانیایی مدرن (از قرن شانزدهم به بعد) به راحتی قابل تفسیر است. امکان خواندن مصنوعات اصلی قرون وسطایی و متون باستانی فرصتی نادر برای زبان آموزان است که معمولاً حتی برای افراد بومی زبان نیز پیچیده است.

روز زبان اسپانیایی

سرنوشت زبان کاستیلی

در طول جنگ جهانی دوم، دیکتاتور فرانسیسکو فرانکو ، اسپانیایی کاستیلی را تنها زبان رسمی اسپانیا اعلام کرد و استفاده از زبان‌های منطقه‌ای دیگر را در بسیاری از مناطق ممنوع کرد. همانطور که ممکن است تصور کنید، این امر باعث آشفتگی در مناطقی شد که بیشتر با میراث منطقه‌ای و زبان محلی‌شان شناخته می‌شد. رژیم از زبان‌های دیگر به‌عنوان گویش‌های اسپانیایی به شیوه‌ای تحقیرآمیز یاد کرد. با این ادعا که آن‌ها پست‌تر و ناقص هستند و بنابراین برای استفاده رسمی مناسب نیستند.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

روز زبان اسپانیایی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روز زبان اسپانیایی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا