تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

چرا جاروبرقی جرقه می زند و برای حل آن چه باید کرد؟

یکی از لوازم منزل که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در همه خانه ها پیدا می شود جاروبرقی است .به دلیل استفاده مدام این دستگاه ممکن است بیشتر دچار خرابی شود، جرقه زدن موتور جاروبرقی یکی از مشکلات  جاروبرقی است ،به دلیل زمان بر بودن تعمیر جارو برقی و گران بودن هزینه قطعات جاروبرقی، خراب شدن جارو برقی می تواند مشکل ساز شود. زمانی که جارو برقی جرقه می زند می توانید در بعضی از مدل های جاروبرقی از قسمت فن جاروبرقی مشاهده کنید،زمانی که بوی جارو برقی و سوختگی را متوجه می شوید به این معناست که جارو برقی در حال جرقه زدن می باشد .

بخاطر توجه نکردن به بوی سوختگی و اهمیت ندادن به جرقه زدن موتور جاروبرقی که باعث می شود موتور به صورت کامل بسوزد و از عمرش کاسته شود،برای حل این مشکل شما باید از دلایل جرقه زدن کلکتور و موتور جاروبرقی اطلاع پیدا کنید و برای راه حل این مشکل استفاده کنید .شما بعد از خواندن این مقاله می توانید مشکل جرقه زدن جارو برقی را برطرف کنید و در زمینه تعمیر جاروبرقی در منزل خود به راحتی به تعمیر جارو برقی به پردازید.

دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

وقتی مدام از جارو برقی استفاده شود و در ساعت طولانی کار گرفته شود، کلکتور جارو برقی دچار آسیب می شود و باعث جرقه زدن جارو برقی می شود.

سوختگی موتور جاروبرقی

علت جرقه زدن جارو برقی را به نوع جرقه که جاروبرقی می زند قابل تشخیص می باشد برای مثال اگر جاروبرقی درشت و قرمز جرقه می زند ،باید خرابی و سوختگی موتور جارو برقی بررسی شود، وقتی جارو برقی می سوزد جرقه قرمز رنگ داخل دستگاه مشاهده می شود، نشان می دهد هرچه سریع تر باید جاروبرقی تعمیر شود.برای تعمیر کردن موتور جاروبرقی ،ابتدا موتور را از جارو برقی جدا می کنید و موتور را به به برق وصل کنید اگر موتور جارو برقی به درستی کار کرد پس حتما مشکلی در موتور وجود ندارد و باید مشکل را در سایر قطعات مانند بالشتک رفع کنید،اما مشکل از موتور بود بهتر است به تعمیر یا تعویض موتور به پردازید حتما به کسی که تخصص در تعویض یا تعمیر موتور جارو برقی دارد واگذار کنید .

حتما بخوانید:   علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟

جرقه زدن موتور جاروبرقی

خرابی بالشتک جاروبرقی

یکی دیگر از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی وجود خرابی در بالشتک جارو برقی می باشد زمانی که بالشتک خراب می شود جرقه های درشت و قرمزرنگ از موتور جاروبرقی مشخص می شود می توانید این قطعه را تعویض هم کنید .

خراب شدن آرمیچر جارو برقی

گاهی علت جرقه زدن در جاروبرقی خرابی آرمیچر می باشد،وقتی آرمیچر خراب می شود جرقه آبی رنگی در داخل جاروبرقی نمایان می شود. وقتی جرقه های ریز و بی رنگ قابل مشاهده کردید، آرمیچر جارو برقی را  تعمیر و یا تعویض کنید.

اتصالات مدار جاروبرقی

اتصالات که در جاروبرقی قرار دارد به مرور زمان و دلایل گوناگون دچار مشکل می شود ،بررسی سیم پیچی موردی کاملا تخصصی است و تعمیر آن نیازمند شخصی است که در این زمینه مهارت خاصی دارد.

جرقه زدن موتور جاروبرقی

خرابی بلبرینگ موتور جاروبرقی

بلبرینگ موتور جاروبرقی نقش تکیه گاه و تحمل فشار را دارد. نگهداری درست از این قطعه باعث افزایش طول عمر این قطعه می شود.دلایل خراب شدن بلبرینگ زیاد می باشد ،استفاده بیش از حد می تواند فشار زیادی روی موتور جارو برقی ایجاد کند،با بررسی چشمی می توانید از سلامت قطعات مطمئن شوید.اگر ساچمه بلبرینگ ریخته باشد،به این  معناست بلبرینگ خراب است خرابی بلبرینگ باعث ایجاد جرقه می شود.به همین علت باید قطعه را تعویض کنید و یا از قطعه ی دیگری جایگزین کنید،اغلب بلبرینگهای قدیمی باعث می شوند به قطعات دیگر فشار وارد شود.

استاتور جاروبرقی به درستی کار نمی کند

استاتور به چرخش موتور کمک می کند  و زمانی که به زغال وصل می شود آرمیچر را به حرکت در می آورد.اگر زمانی جرقه های درشت و سرخ رنگ مشاهده کردید باید بدانید استاتور خراب می باشد.اغلب جارو برقی های بازار امروزه مشابه هم هستند در صورت خرابی جاروبرقی به راحتی می توانید عیب یابی کنید و بدانید که تعمیر جاروبرقی به آسانی انجام پذیر نیست و خود سرانه عمل نکنید و از تعمیر کار مهار کمک بخواهید.

جرقه زدن کلکنور جارو برقی

گاهی جرقه جارو برقی بخاطر کلکتور دستگاه می باشد ،کلکتور در بیشتر جارو برقی ها کنار سیم جمع کن قرار گرفته است ،باعث برق رسانی به همه قطعات را دارد که دقیقا در وسط موتور قرار دارد.کار کلکتور به وجود آوردن جریان برق در آرمیچر جاروبرقی و در نهایت قدرت مکش جاروبرقی است،در ادامه مقاله دلایل جرقه زدن کلکتور جاروبرقی را مطالعه کنید.

حتما بخوانید:   علت برفک زدن یخچال صنعتی ایستاده

وارد شدن فشار زیاد به موتور جاروبرقی

یکی از دلایل جرقه زدن جاروبرقی فشار آوردن بیش از حد به جارو برقی است، نباید بیشتر از 15 دقیقه جارو برقی را روشن بگذارید اگر بیش از حد جاروبرقی کار کند بوی سوختگی به مشام می آید و جریان برق در کالکتور بالا می رود و زمانی که جریان برق بیش اندازه بالا برود کالکتور جارو برقی شروع به جرقه زدن می کند.برای جلوگیری از جرقه زدن کالکتور جارو برقی را برای مدت طولانی استفاده نکنید.

تعویض ذغال موتور جارو برقی

اگر زغال موتور جارو برقی مشکلی پیدا کند کلکتور کار نمی کند.زغال و کلکتور ارتباط مستقیمی باهم دارند، اگر اندازه زغال کم شود فشار زیادی به زغال ها وارد می شود و موجب سوختن  کلکتور و جرقه زدن جارو برقی می شود در صورت خراب بودن زغال ها حتما تعویض انجام دهید.زغال ها نرم بهتر هستند و حالت چربی دارند و زمان لمس آنها احساس چربی خواهید کرد توجه داشته باشید که زغال نباید سفت و نوع سخت باشد چون دوباره خراب می شود.

وجود نوسانات در جریان برق

گاهی جرقه زدن کلکتور به دلیل نوسانات برق می باشد.در ساعات اوج مصرف برق مقدار نوسانات بیشتر می شود در نتیجه به کلکتور فشار بیشتر می آید،فشار زیاد باعث جرقه زدن در کلکتور می شود.برای جلوگیری از جرقه زدن در زمان اوج مصرف از جارو برقی استفاده نکنید.

اتصالی در سیم پیچی داخلی جارو برقی

یکی از مواردی که باعث جرقه زدن کلکتور می شود اتصال در سیم پیچی جارو برقی است، حتما در صورت مشاهده جرقه در دستگاه سیم پیچی دستگاه را بصورت کامل بررسی کنید، اگر هم در این زمینه تجربه کافی ندارید پیشنهاد می کنم از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

جرقه زدن موتور جاروبرقی

توصیه های که برای جلوگیری از جرقه کلکتور در جاروبرقی  می شود

  • جاروبرقی را هرگز برای مدت طولانی روشن نکنید و بعد از استفاده 10 دقیقه آن را خاموش نگه دارید.
  • پریز های که مورد استفاده هستند را بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.
  • هرگز بیشتر از 15 الی 20 دقیقه جاروبرقی را استفاده نکنید.
  • سعی کنید در ساعات اوج مصرف برق از جارو برقی استفاده نکنید زیرا نوسانات برق در زمان اوج مصرف چندین برابر می شود.
حتما بخوانید:   آموزش تعمیر یخساز یخچال های ساید بای ساید

اگر بعد از تعویض کلکتور جارو برقی شروع به جرقه زدن کرد حتما به موارد زیر توجه کنید امکان دارد مشکلات دیگری وجود داشته باشند.

  • گاهی زغال های که در موتور استفاده می شود از کیفیت پایینی تهیه شده اند.
  • بسته شدن سری موتور جارو برقی
  • خراب بودن و  پلاتین های سیم جمع کن
  • ممکن است بلبرینگ سر شافت درست تنظیم نشده باشد
  • ممکن است فاز و نول اشتباه به قسمت بالشتک متصل شده باشد
  • در نهایت هم ممکن است در بخش کلکتور خرابی و یا مشکلی وجود داشته باشد

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد با مقاله بررسی دلایلی که می تواند باعث جرقه زدن جاروبرقی شود با شما همراه بودیم، در این مقاله دانستید که مواردی مانند خرابی در قسمت بالشتک، سوختن موتور، خرابی آرمیچر، خرابی در اتصالات جاروبرقی، خرابی در بلبرینگ جاروبرقی، خرابی در کلکتور جاروبرقی و یا فشار زیاد به جاروبرقی می توانند باعث ایجاد جرقه در این دستگاه کارآمد شوند، جاروبرقی وسیله بسیار مهم و مفیدی برای جامعه بشریت است، همینطور قیمت این وسیله این روزها بسیار بالا رفته و برای تهیه یک جاروبرقی خوب شما مبلغی نزدیک به ده میلیون تومان باید در نظر بگیرید، پس بهتر است تا قبل از اینکه خرابی در این دستگاه رخ دهد از آن به درستی استفاده کنیم.

همچنین دقت کنید که استفاده از جاروبرقی اصول خاصی دارد، یکی از مهمترین اصولی که نباید در استفاده از این وسیله فراموش کنید این است که در پیک تایم نباید آن را روشن کنید، یعنی در ساعات اوج مصرف دستگاه را روشن نکنید، زمانی هم که از دستگاه استفاده می‌کنید آن را به مدت طولانی روشن نگه ندارید و سعی کنید اگر 45 دقیقه شد که دستگاه شما روشن است آن را برای مدت یک ربع استراحت دهید تا خرابی در آن ایجاد نشود.

از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا اگر در این زمینه تجربه ای دارید از طریق بخش دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید تا همگان از تجربیات شیرین و ارزشمند شما بهره مند شوند.

جرقه زدن موتور جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با جرقه زدن موتور جاروبرقی و راهکارهای حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا