تعمیرات لپ تاپ

آموزش تعمیرات تخصصی کیبورد | راهنمای تعمیر کیبورد

چطور کیبورد کامپیوتر خود را تعمیر کنیم؟ | آموزش کامل تعمیر انواع کیبورد و ماوس

کسانی که با لپ تاپ و کامپیوتر کار می کنند، می دانند که ممکن است در هنگام کار با کیبورد دکمه ای از آن، گیر کند و به درستی عمل نکند. در بیشتر مواقع این موضوع به دلیل کثیفی موجود در دکمه های کیبورد می باشد، که با بیشتر فشار دادن دکمه، آن را به عملکرد درست وادار می کنیم. چه بسا که این کار کاملا اشتباه است. زیرا ممکن است که قطعات داخلی دستگاه بشکند و آسیب جدی به کیبورد وارد شود. با اطلاع از آموزش تعمیر کیبورد می توانید تا حد زیادی خودتان این مشکلات را رفع نمایید.

آموزش تعمیر کیبورد

در خیلی از مواقع ممکن است که مشکلات پیش افتاده برای کیبورد دستگاهتان ایجاد شود که برای حل آن مهارت و تخصص ندارید. در این صورت می توانید با خواندن این مقاله تا حد زیادی مشکلات پیش پا افتاده را خودتان رفع نمایید. البته که برای یکسری از مشکلات به تخصص کارشناسان نیاز دارید که می توانید برای این کار با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید.

رفع ایرادات کیبورد کامپیوتر

برای پیدا کردن ایراد کیبورد کامپیوتر، در ابتدا باید ببینیم که مشکل دقیقا از کجاست؟

زمانی که کیبورد مورد شناسایی قرار نمی گیرد، دکمه های آن عمل نکند، کیبورد خیس شود و یا هر مشکل دیگر که سبب شود که کیبورد شما کار نکند، در ابتدا باید عیوب را پیدا کرد و بعد برای تعمیر آن اقدام نمود.

شکستن قطعات کیبورد

بعضی اوقات ممکن است به دلیل ضربه، برخی از دکمه ها بشکند و یا حتی از کار بیفتد. ممکن است ریختن نوشیدنی های چسبناک بر روی کیبورد باعث شود دکمه های آن کار نکند و باعث خرابی شود.

حتما بخوانید:   بررسی مشکلات نرم افزاری لپ تاپ ریزر | نحوه رفع عیب لپ تاپ ریزر

برای جلوگیری از چنین مشکلاتی لازم است هنگام کار از خوردن مواد غذایی اجتناب کنید. چون ممکن است با تکه های ریز مواد غذایی دربین دکمه باعث خرابی کیبورد شود.

پاکسازی کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ

در ابتدای کار، کیبورد را از دستگاه مورد نظر جدا کنید و پیچ ها را باز نمایید. سپس قاب کیبورد را با دقت زیاد طوری جدا کنید تا کلیدهای کیبورد دستگاه جا به جا نشوند.

بعد از باز کردن پیچ ها، صفحه کلید با یکسری از خارها چفت شده اند. به این نکته که بسیار مهم است، توجه کنید تا دچار دردسر نشوید.

حال نوبت تمیز کردن کیبورد است. استفاده از پنبه آغشته به الکل سفید بهترین راه برای تمیز کردن کیبورد می باشد. پنبه را  طوری به سطح کیبورد بزنید تا  مدارها آسیبی نبیند. بعد از تمیز کردن کامل، با استفاده از دستمال خشک تمام سطح مدار را خشک کنید تا هیچ رطوبتی باقی نماند.

لازم است که بدانید ممکن است با تمیز کردن کیبورد مشکل حل نشود و همچنان برقرار باشد.

رفع قطع شدگی اتصالات کیبورد

قطع شدن اتصالات کیبورد لپ تاپ یا کامپیوتر در اکثر مواقع به دلیل ضربه های محکم و یا حتی ریختن مایعات بر روی کیبورد می باشد. برای رفع رجوع محل قطع اتصالات لازم است از یک اهم متر کمک بگیرید. برای این کار ابتدا اهم متر را روی حالت اتصال کوتاه تنظیم می کنید. در این حالت دو سر اهم متر را وصل کنید تا صدایی شبیه صدای بوق را بشنوید.

ابتدا یک سمت اهم متر را به مدار کلید قطع شده اتصال دهید و با سمت دیگر اهم متر تا انتها مدار را دنبال کنید. در هرجایی که صدای بوق شنیده نشود، نشان می دهد که اتصال در آن قسمت قطع شده است.

 درست کردن قسمت قطع شدگی اتصال در کیبورد

در این قسمت می توانید با استفاده از ماژیک هایی که شبیه خودکار غلط گیر هستند و در بازار الکترونیک موجود است، محل قطع شدن اتصالات را برطرف کنید. همچنین با اهم متر برقراری اتصال را دوباره چک کنید. سپس ریبون و قسمت اتصال آن را به صفحه کلید کیبورد تمیز کنید.

لازم است که بدانید، در صورت در دسترس نبودن این ماژیک از یک رشته سیم نازک می توانید کمک بگیرید. چنانچه که دو سر سیم را با کمک یک چسب نواری به اول و آخر قطع شدگی وصل کنید، دوباره اتصال برقرار می شود. بعد از اتمام کار قاب را بسته و پیچ ها را درست در جایگاه خود به آرامی ببندید.

حتما بخوانید:   تسک منیجر چیست؟ | آموزش کار با تسک منیجر

آموزش کامل تعمیر انواع کیبورد و ماوس

کالیبره کردن باطری لپ تاپ چه تاثیری روی عملکرد لپ تاپ دارد؟

بعضی کیبورد ها نور پس زمینه را شامل می شوند و داشتن این آپشن باعث می شود که باطری مصرف بیشتری داشته باشد. و ممکن است دستگاه مورد نظر زودتر از حد انتظار خاموش شود. می توان با استفاده از کالیبره باطری لپ تاپ، به عملکرد باطری دستگاه بهبود بخشید.

خودکار تایپ کردن کیبورد

گاهی با فشردن یکی از دکمه های کیبورد، بیشتر از یک کاراکتر به طور خودکار تایپ می شود و این مورد کمی آزار دهنده است.

برای از بین بردن این مشکل، از مسیر کنترل پنل، وارد تنظیمات کیبورد شوید و در tab speed  تنظیمات repeat delay را تغییر دهید.

بهم ریختگی حروف کیبورد

بر فرض مثال ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که بخواهید دکمه د را فشار دهید اما حرف ذ  تایپ شود. برای رفع مشکل بهم ریختگی حروف روی کیبورد باید از قسمت کنترل پنل، وارد بخش region شوید و تنظیمات موقعیت مکانی را بازیابی کنید. همچنین زبان فارسی استاندارد را در کنار زبان فارسی اضافه کنید.

ضرب خوردگی کیبورد لپ تاپ

امکان دارد که کیبورد لپ تاپ شما با ضربه صدمه دیده باشد و یک بخشی از آن و یا حتی کل کیبورد از کار بیفتد. معمولا اگر این خرابی جزئی باشد، هزینه زیادی متحمل نمی شوید.

اگر حجم خرابی کیبورد زیاد باشد، نیاز به تعویض کیبورد است که هزینه بیشتری را به همراه دارد.

این اتفاق ممکن است به گونه ای دیگر پیش بیاید. مانند ریختن آب یا مایعات دیگر بر روی کیبورد که باز هم اگر بخشی از آن دچار خرابی باشد و تعمیر شود، هزینه زیادی ندارد. اما اگر خرابی به گونه ای باشد که کیبورد باید عوض شود، قطعا هزینه بیشتری را متحمل می شوید.

تعمیر کیبورد بی سیم

برای تعمیرو تعویض کیبورد بی سیم، خودسرانه دست به تعمیرات مقدماتی نزنید. چون ممکن است آسیب جدی به دستگاه وارد کنید. برای تعمیرات کیبورد بی سیم و یا تعویض سیم نیاز به مهارت و دانش کافی دارید. پس در این خصوص به کسی که مهارت کافی دارد، رجوع کنید.

بررسی مشکلات کیبورد

در ادامه به یکسری مشکلاتی که ممکن است برای هر کیبوردی پیش بیاید می پردازیم. در صورت بروز هر مشکل که نیاز به تعمیرات تخصصی دارد، حتما سراغ کسی که تخصص و مهارت کافی دارد، بروید.

حتما بخوانید:   بررسی مشکلات نرم افزاری لپ تاپ لنوو | عیب‌یابی لپ تاپ لنوو

همه کلیدهای کیبورد از کار افتاده است.

گاهی ممکن است که هیچ کدام از کلیدهای کیبوردتان عمل نکند. این مورد به دلیل اینکه به عوامل زیادی بستگی دارد، نیاز به بررسی دارد.

یکی از چند کلید دچار اختلال شده اند!

بسیاری از مواقع ممکن است که  یکی از کلیدهای کیبورد شما و یا حتی چند تا از آنها عملکردشان دچار مشکل شود. این اختلال معمولا به دلیل ایراد در همان کلیدها اتفاق می افتد.

حروف جابه جا تایپ می شود

این مسئله اغلب در کیبوردها پیش می آید و جزو خرابی کیبورد محسوب می شود. که معمولا به راحتی برطرف می گردد.

خدمات تخصصی تعمیرات کیبورد

یکسری مشکلات هستند که با آموزش دیدن در سایت های گوناگون می توان آنها را حل کرد و نیاز به مهارت خاصی ندارد. اما یکسری از مشکلاتی که برای کیبورد پیش می آید که در ادامه به آنها پرداختیم و نیاز به مهارت و تخصص دارد.

  • از کار افتادگی دکمه های کیبورد
  • از بین بردن مشکل چراغ های بک لایت کیبورد
  • درست کردن دکمه های آسیب خورده کیبورد
  • ارائه خدمات نرم افزاری
  • رفع عیوب تایپی
  • تعویض کامل کیبورد
  • مشکلاتی مربوط به تنظیمات کیبورد.

آموزش کامل تعمیر انواع کیبورد و ماوس

نکات مهم که هنگام تعمیر و پاکسازی باید دقت کرد!

همانطور که می دانید برای تعمیر و یا پاکسازی قطعات کیبورد، نباید هیچ اتصالی بین کیبورد و کیس وجود داشته باشد.

پس برای رفع مشکلات مقدماتی مانند چای و آب ریختن بر روی کیبورد، در مرحله اول اتصال بین کیبورد و کیس را قطع می کنید. زیرا همانطور که می دانید دستگاه به برق وصل است و مایعاتی همچون آب نیز رسانای برق هستند و ممکن است خطرات جدی به بار آورند.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی آموزش تعمیر کیبورد پرداختیم و گفتیم که با استفاده از اهم متر می توانید بسیاری از مشکلات کیبورد از جمله قطعی در اتصالات را رفع نمایید. در پایان اگر سوالی برایتان مطرح است، می توانید در قسمت پایین همین صفحه در بخش نظرات آن را مطرح کنید. کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

31

آموزش تعمیر کیبورد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش تعمیر کیبورد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x