تعمیرات آسانسورتعمیرات

پیداکردن علت توقف آسانسور

چه مواردی باعث توقف شدن آسانسور ها می شوند؟

آسانسورها را می­ توانید در مکان ­های مختلفی از جمله اداره­ ها، مراکز خرید، بیمارستان ­ها و هتل ­ها مشاهده نمود. به طور کلی می‌توان گفت استفاده از آسانسورها مخصوصا برای ساختمان­ هایی با چندین طبقه اجتناب ناپذیر است. کاربرد آسانسورها علاوه بر حمل بار و کاهش مدت زمان پیاده روی در بالا و پایین آمدن از پله ­ها، برای افرادی که مشکلات حرکتی دارند بسیار مناسب است. یکی از مشکلاتی که در استفاده از آسانسورها وجود دارد، توقف در میان طبقات است که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است آسانسور قبل از رسیدن به محل مناسب ناگهان شروع به کار کند متوقف شود یا سرعت حرکت آن زیاد شود. مهم‌ترین نکته در این در این‌گونه موارد پیدا کردن علت توقف آسانسور بین طبقات است. با توجه به نوع آسانسورها علت توقف آسانسور بین طبقات نیز متفاوت است. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی راجع به علل توقف آسانسورها بین طبقات در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

علت توقف آسانسور

علت توقف آسانسور بین طبقات

اولین موردی که برای رفع مشکل توقف آسانسورها مورد بحث قرار می‌گیرد، نوع موتور آسانسور است. به طور معمول برای راه اندازی آسانسورها از دو موتور تک سرعته و دو سرعته استفاده می‌کنند. موتورهای تک سرعته در آسانسور حرکت خود را به آرامی شروع می­ کنند و کم کم به سرعت خود اضافه می ­کند و هنگامی که به طبقه مورد نظر نزدیک شوند، سرعت خود را کاهش داده و به نرمی و بدون لرزش نگه می‌دارد. در حالی که موتورهای دو سرعته در آسانسورها دارای دور سرعت تند و کند هستند. این موتور حرکت را با دور تند شروع کرده و با نزدیک شدن به طبقه مورد نظر، آسانسور را نگه می‌دارد که این توقف با لرزش همراه است. در ادامه به معرفی برخی علت توقف آسانسور می‌پردازیم:

 • قطعی برق

در هنگام قطعی برق آسانسور به صورت ناگهانی بین طبقات متوقف می ­شود. زیرا این سیستم دارای ترمزهای الکترومغناطیسی است. در این شرایط اگر آسانسور مجهز به برق پشتیبان نباشد تا زمان وصل شدن برق کابین خاموش و بی حرکت خواهد ماند.

 • خرابی موتور آسانسور

اگر موتوری که منجر به حرکت آسانسور به بالا و پایین می‌شود، به هر دلیلی خراب شده و یا نیاز به تعمیر داشته باشد آسانسور متوقف می‌شود. موتور آسانسور ممکن است فرسوده شده و یا برخی قطعات آن دچار شکستگی شده باشند. همواره لازم است موتور آسانسور بررسی شده و در صورت نیاز برخی قطعات آن تعویض گردد.

 • توجه نکردن به ظرفیت مجاز آسانسورها

علت توقف آسانسور بین طبقات ممکن است توجه نکردن به ظرفیت مجاز آن باشد. همه آسانسورها سنسور ظرفیت وزن دارند. زمانی که تعداد افرادی که از آسانسور استفاده می­ کنند بیشتر از حد مجاز باشد، ممکن است آسانسور بین طبقات متوقف شود. این گونه موارد با استفاده درست از آسانسورها قابل پیشگیری هستند.

 • از کار افتادن یا خرابی سیستم عامل

در صورتی که در آسانسور باز نشود و یا آسانسور به طبقه ممکن نرسد ممکن است سیستم عامل آسانسور کار نکند. در این صورت باید به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

 • آلودگی روغن موتور

به تدریج و با استفاده زیاد از آسانسورها ممکن است باعث بروز مشکلات داخلی در موتور آسانسور و توقف‌های نابهنگام آن در بین طبقات شود. توجه داشته باشید که هر گونه آلودگی در روغن می ­تواند باعث خرابی موتور شود.

 • حادثه

گاهی باید علت توقف آسانسور را خطاها و اشتباهات انسانی دانست که ممکن است این خطاها تصادفی و یا عمدی باشد مانند ریختن نوشیدنی بر روی صفحه کنترل، خاموش کردن برق، شکستن دکمه‌ها که همگی این موارد کارایی و عملکرد آسانسور را ضعیف می‌کند.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات جاروبرقی زنیت ZENITH| نمایندگی جاروبرقی زنیت

هنگام توقف آسانسور بین طبقات باید چکار کنیم؟ 

گیر کردن در آسانسور از جمله اتفاقاتی است که همه ما ممکن است در چنین شرایطی قرار بگیریم. پس باید بدانیم در این وضعیت چگونه می­ توانیم جان خود را نجات دهیم.  اگر در آسانسور گیر افتادید، سعی کنید شش اقدام زیر را انجام دهید:

 1. آرامش خود را حفظ کنید

قبل از هر چیز سعی کنید آرام بمانید و اگر افراد دیگری نیز با شما در آسانسور گرفتار شده ­اند آن­ها را نیز آرام کنید. اگر در آسانسورهای آپارتمانی گرفتار شده ­اید جان شما در خطر نیست، زیرا بسیار ایمن هستند و افراد ساکن در ساختمان به سرعت متوجه گیر کردن شما خواهند شد. سعی کنید تا زمانی که افرادی به کمک شما می­ آیند، برای کاهش استرس از اعداد صد تا صفر را به صورت معکوس بشمارید.

 1. به دنبال یک منبع نور باشید

اگر در شرایطی هستید که چراغ­ های آسانسور نیز خاموش شده ­اند می ­توانید از چراغ قوه موبایل و یا چراغ جا کلیدی خود برای دیدن اطراف استفاده کنید. همچنین تعداد افراد گرفتار در آسانسور را بشمارید.

 1. کلید باز شدن درب آسانسور را فشار دهید

گاهی اوقات علت توقف آسانسور بین طبقات نیاز به عیب یابی توسط شما دارد. در چنین شرایطی می‌توانید با فشار دادن دکمه باز و بسته شدن درب شروع کنید. اگر با فشردن این دکمه‌ها شرایط تغییری نکرد، دکمه را برای یک طبقه پایینی فشار دهید. گاهی ممکن است با فشردن چند دکمه ساده در کوتاه‌ترین زمان ممکن از گرفتاری در آسانسور خلاص شوید. به این نکته توجه داشته باشید که این دکمه‌ها را خیلی فشار ندهید.

 1. دکمه هشدار را بزنید

در اکثر آسانسورها دکمه هشدار به یک زنگ متصل است که به مردم خبر می‌دهد که شخصی در داخل آسانسور گیر کرده و نیازمند کمک است. شما می‌توانید با فشردن دکمه هشدار به صورت دوره‌ای، ساکنین ساختمان را خبردار کرده و آن‌ها نیز به کسی که می‌تواند به شما کمک کند اطلاع می‌دهند.

 1. برای جلب توجه سایرین فریاد بزنید

اگر با انجام دادن مراحل قبلی هنوز نتوانستید توجه کسی را جلب کنید، برای کمک گرفتن از دیگران فریاد بزنید. در این مرحله می ‌توانيد کفش اشیای دیگر را به درب بکوبید. صدایی که شما ایجاد می‌کنید از چاه آسانسور عبور کرده و به تمام مردم در سراسر ساختمان خبر می‌دهد که کسی به کمک نیاز دارد.

 1. کمی صبر کنید

حتی اگر هیچ یک از مراحل بالا را انجام ندهید به راحتی در عرض چند دقیقه از آسانسور خلاص می‌شوید. زیرا معمولا در آسانسور آپارتمان‌ها رفت آمدها زیاد است و افراد بلافاصله متوجه توقف آسانسور شده و برای کمک تماس می‌گیرند. پس بهتر است کمی بیشتر صبر کنید.

حتما بخوانید:   روش های کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

علت توقف آسانسور

چه کارهایی را نباید هنگام توقف آسانسور بین طبقات انجام دهیم؟ 

تا اینجای مقاله با کارهایی که باید در هنگام توقف آسانسور انجام دهیم آشنا شدیم. در این بخش لازم است درباره نبایدها نیز بحث کنیم. به یاد داشته باشید که از باز کردن درب آسانسور به زور خودداری کنید. اگر درب آسانسور مقداری باز باشد به طور جدی از این کار پرهیز کنید، زیرا احتمال به حرکت افتادن آسانسور را بالا می‌برد. به شدت از بالا و پایین پریدن خودداری کنید. زیرا هنگامی که آسانسور بین طبقات متوقف می‌شود، باید در همان حالت باقی بماند. پریدن به بالا و پایین باعث سقوط آسانسور و همچنین بروز آسیب و شکستگی در افراد داخل کابین خواهد شد‌.

چگونه احتمال توقف آسانسور بین طبقات را به حداقل برسانید؟

در اکثر مواقع شما نمی‌توانید توقف ناگهانی آسانسور را از قبل پیش بینی کنید. اما یکسری نکات وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید بروز چنین اتفاقاتی را به حداقل رسانید. به هیچ وجه در مواقع آتش سوزی از آسانسور‌ها استفاده نکنید. شاید تصور کنید که بهترین راه فرار در مواقع آتش سوزی، استفاده از آسانسور است. اما به یاد داشته باشید که آتش‌سوزی ممکن است به سیستم برق ساختمان آسیب جدی وارد کرده باشد و احتمال گیر افتادن شما را بالا ببرد. لازم به ذکر است که میزان ظرفیت مجاز هر آسانسور داخل کابین آن ثبت شده است. هنگامی که آسانسور شلوغ است از آن استفاده نکنید. همان‌طور که می‌دانید همه آسانسورها دارای ظرفیت مجازی هستند. اگر وزن افراد داخل کابین بیشتر از ظرفیت مجاز شود، ممکن است آسانسور توانایی کنترل مزن را نداشته و بین طبقات متوقف شود.

حتما بخوانید:   نصب مخزن شناوردار در آبسردکن افترون و نکات نگهداری آن

اهمیت نگهداری و تعمیر به موقع آسانسور 

این نکته را به یاد داشته باشید که اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خراب شدن آسانسورها به مراتب ارزان‌تر از هزینه‌های تعمیر و خرابی آسانسورها خواهد شد. اگر تعمیر آسانسور به موقع نباشد این دستگاه خراب شده و عملکرد خوبی را از خود نشان نمی‌دهد، بنابراین می‌تواند علت توقف آسانسور بین طبقات عدم رسیدگی به موقع به آن باشد. سرویس آسانسور به عواملی از جمله نوع آسانسور، تعداد طبقات ساختمان و کاربرد اصلی آن بستگی دارد. در کنار تعمیر و سرویس دوره‌ای آسانسورها، باید به نکاتی که برای ایمنی بیشتر آسانسور لازم است نیز دقت شود. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هر دکمه آسانسور را فقط یک بار فشار دهید.
 • جلوی بسته شدن در آسانسور را نگیرید.
 • دور از درب آسانسور بایستید تا لباس و اشیای دیگر بین درب آن گیر نکند.
 • اگر قصد استفاده از آسانسور را دارید ابتدا اجازه دهید مسافران داخل کابین پیاده شوند، سپس شما به کابین وارد شوید.

 

کلام پایانی

به یاد داشته باشید که با سرویس و نگهداری آسانسور به صورت دوره‌ای می‌توانید عمر مفید آسانسور را افزایش داده و قطعات فرسوده، معیوب و قابل تعویض آن را شناسایی کنید. با این کار در کنار کاهش هزینه‌های لوازم یدکی، تا حد چشمگیری باعث کاهش احتمال خسارت‌های مالی و جانی برای افراد استفاده کننده از آسانسور خواهید شد. علت توقف آسانسور می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از این دلایل می‌تواند نوع موتور استفاده شده در آسانسور باشد. اگر آسانسور در بین طبقات متوقف شد علاوه بر حفظ آرامش خود، دیگران را نیز به حفظ آرامش و خونسردی دعوت کنید. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.

 

پیداکردن علت توقف آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه احتمال توقف آسانسور بین طبقات را به حداقل برسانید؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا