تعمیرات اجاق گاز

تعمیرات بوبین اجاق گاز|عیب یابی بوبین اجاق گاز

در این مقاله سعی بر ارائه‌ نکات مهم و آموزشی در زمینه‌ تعمیر بوبین اجاق‌ گاز داشته ایم . به دلیل اینکه آشنایی با قطعات اجاق گاز باعث می‌شود, شما درک صحیحی از عملکرد و همچنین عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز خود داشته‌ باشید، از این جهت, این مقاله را به شناخت بوبین اجاق‌گاز و همچنین عیب‌یابی این قطعه از اجاق گاز اختصاص داده‌ایم. در وضعیتی که در عملکرد بوبین اجاق‌ گاز اختلالی و نقضی ایجاد شود، در این شرایط شما باید ابتدا به دنبال دلایل خرابی و نقض باشید, تا بتوانید به شکل صحیح آن را عیب‌یابی و در جهت تعمیر آن و رفع مشکل اقدام فرمایید.

بوبین اجاق گاز چیست و عملکرد آن چگونه است؟

آشنا شدن با قطعات و قسمت‌های مختلف اجاق‌گاز باعث می‌شود, تا در صورت بروز و مشاهده‌ هر مشکل و نقضی بتوانیم به طور کامل و به خوبی آن را عیب‌یابی و حتی تعمیر نمایید، علاوه بر این دانستن این نکات به شما کمک می‌کند, تا در صورت ایجاد مشکل به راحتی بتوانید, مشکل خود را از تماس با تکنسین تعمیر به منظور دریافت خدمات تعمیر بیان کنید. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا در به طور کامل در زمینه‌ نحوه عملکرد بوبین اجاق گاز و همچنین عیب‌یابی و رفع مشکل آن مطالب کاربردی را با یکدیگر مرور نماییم.

 • بوبین اجاق‌گاز  قطعه‌ای است که از یک هسته‌ مرکزی تشکیل شده, و دور تا دور این هسته, سیم پیچ قرار داده شده‌ است.
 • بویین و ترموکوپل, دو قطعه‌ جدایی‌ ناپذیر در سیستم اجاق‌گاز هستند, و به این صورت است که, بوبین به ترموکوپل متصل می‌شود.
 • ترموکوپل و بوبین اجاق‌‌گاز وظیفه برقراری امنیت را در لوازم گازسوز, از جمله اجاق‌گاز را برعهده دارند.
 • هنگامی که ولوم‌ گاز چرخانده می‌شود، ترموکوپل اجاق گاز با حرارتی که از جرقه زن دریافت می‌نماید، باعث تولید جریان مغناطیسی در سیستم شده, و سپس جریان‌الکتریکی را به بوبین اجاق گاز انتقال می‌دهد.
 • و پس از آن بوبین باعث باز شدن مسیر جریان گاز در دستگاه اجاق‌گاز می‌شود.
حتما بخوانید:   تعمیر فر ایندزیت توسط متخصص | اعزام فوری تعمیرکار در محل

اجاق گاز

نحوه عملکرد  و کارکرد بوبین اجاق‌گاز

نحوه عملکرد بوبین در عیب‌یابی بوبین اجاق‌گاز به صورت زیر است:

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم که، بوبین و ترموکوپل با یکدیگر کارکرده و به یکدیگر متصل هستند. ترموکوپل از یک سمت, به جرقه‌زن, پیلوت یا فندک اجاق گاز متصل بوده, و از سمت دیگر به بوبین متصل می‌باشد. زمانی که ولوم اجاق گاز چرخانده‌‌ می‌شود، همزمان فندک یا پیلوت دستگاه, بلافاصله جرقه‌ی الکتریکی تولید می‌کند. در نتیجه ترموکوپل که به پیلوت دستگاه متصل است، گرم می‌شود. در طرف دیگر ترموکوپل, به علت حرارت ایجاد شده, جریان برق کوچک و ضعیفی به وجود می‌آید. پس از ایجاد در ترموکوپل, این جریان الکتریکی به بوبین نیز منتقل می‌شود. جریان الکتریکی که به وسیله ترموکوپل ایجاد شده، باعث تولید یک میدان مغناطیسی در اجاق‌گاز می‌شود. میدان مغناطیسی که در هسته‌ی بوبین به وجود آمده‌است، باعث برقرار شدن جریان‌گاز در اجاق گاز می‌شود.

رایج‌ترین سوالات در مورد مزیت و نحوه عملکرد بوبین اجاق گاز

سوالات متداول در ارتباط با تعمیر بوبین اجاق گاز به شرح زیر است:

 1. علل نگه داشتن ولوم شیرگاز برای مدتی چیست؟

دلایل نگه داشتن ولوم شیرگاز برای روشن شدن و روشن ماندن اجاق‌گاز، به صورت زیر است:

 • هنگامی که ولوم یا شیرگاز چرخانده می‌شود، جرقه نیز هم‌زمان توسط فندک, جرقه زن یا پیلوت ایجاد می‌شود.
 • باید برای مدتی این جرقه تولید شود, تا ترموکوپل به خوبی گرم شده و در نتیجه باعث تولید جریان الکتریکی شود تا بتواند در هسته بوبین میدان مغناطیسی جهت برقراری جریان گاز ایجاد کند, تا بوبین مسیر گاز را باز نگه دارد.
 1. چرا پس از برداشتن دست از روی ولوم اجاق‌گاز، شعله‌ی اجاق گاز خاموش می‌شود؟
 • در زمانی که با فشردن ولوم، سریعا دست از فشردن ولوم اجاق گاز برمی‌داریم، شعله‌ی اجاق خاموش می‌شود. زیرا پیلوت جهت گرم کردن ترموکوپل به طور کامل, فرصت کافی را نداشته‌ است.
 • در نتیجه ترموکوپل اجاق گاز که حرارت ندیده است و هنوز سرد است، قادر به تولید جریان برق نیست.
 • هنگامی که جریان برق تولید نشود، در نتیجه حالت مغناطیسی در بوبین به وجود نمی‌آید و مسیر گاز بسته می‌ماند.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید اجاق گاز آلتون

دلیل خراب شدن بوبین اجاق گاز

به طور کلی بسیار کم این مشکل و نقض به وجود می‌آید, که بوبین اجاق گاز از کار بیافتد و یا عملکرد خوبی نداشته باشد. اما همچنان دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند, باعث خراب شدن و از کار افتادن بوبین اجاق گاز شود. یکی از دلایل ایجاد مشکل در عملکرد بویین گاز, وجود  ناخالصی در گاز ورودی به دستگاه اجاق گاز می‌تواند باشد, و باعث انسداد بوبین شود, که در چنین شرایطی شما به تعمیر بوبین اجاق گاز نیاز خواهید داشت. ضربه یا آسیب به اجاق گاز هم می‌تواند از دلایل خرابی بوبین باشد که نیاز به عیب‌یابی بوبین اجاق گاز را ایجاد می‌کند. با توجه به این که بوبین اجاق‌گاز، قطعه‌ای است, که به نسبت سایر اجزا, مثل ترموکوپل کمتر دچار نقض و مشکل و خرابی می‌شود، در چنین شرایطی باید بویین را تعمیر و یا تعویض کنید و بهتر است برای انجام این کار از یک متخصص و مجرب اجاق گاز درخواست تعمیر نمایید.

اجاق گاز

تعمیر بوبین اجاق گاز

 • در صورتی که شعله‌ اجاق‌گاز روشن نمی‌ماند یا چند ثانیه پس از روشن شدن خاموش می‌شود، مشکل از بوبین یا ترموکوپل است.
 • جهت تعمیر بوبین اجاق گاز و انجام تست سالم بودن این قطعه لازم است, همزمان هم ترموکوپل و هم بوبین اجاق گاز را از نظر سلامت تست نمایید .
 • برای انجام تست بوبین لازم است, سر ترموکوپل را کمی حرارت دهید تا گرم شود.
 •  هنگامی که حرارت ایجاد شده در ترموکوپل، جریان برق را تولید کرد و سپس هسته‌ بوبین در حالت جذب و یا به عبارتی در سرجای خود باقی ماند و همچنین واشر بویین حرکتی نکرد، می‌توان نتیجه گرفت که بوبین اجاق گاز شما کاملا سالم است.
 • روش دیگری که برای تست سالم بودن بویین و ترموکپل وجود دارد به شرح زیر است:
 • در این روش ابتدا بوبین را, به یک ترموکوپل سالم یا باتری بزرگ متصل نمایید.
 • پس از آن هسته‌ی بوبین را به مدت20 ثانیه به سمت داخل فشار دهید و نگه دارید.
 • اگر پس از برداشتن فشار دست از روی هسته‌ بویین، واشر بویین همچنان در سرجای خود قرار داشت, و حالت آن همانند قبل حفظ شده بود, بنابراین می‌توانید اطمینان کامل از سالم بودن بوبین خود داشته باشد.
 • در صورتی که در حین انجام تست هسته‌ بوبین، حرکت کرده و در حالت عادی و قبل از انجام تست خود باقی نماند, به این معناست که بوبین دچار مشکل و نقض جدی شده‌ است و لازم است که تعویض شود.
حتما بخوانید:   نکات مفید و کلیدی برای نگهداری از فر اجاق گاز | نظافت و نگهداری اجاق گاز

نتیجه‌ نهایی از مقاله نحوه تعمیر بوبین اجاق گاز

در این مقاله در زمینه‌ نحوه عملکرد و عیب‌یابی و تعمیر قطعه‌ بوبین اجاق گاز اطلاعاتی را بیان کردیم. در صورتی که تجربه‌ و مهارت کافی و همچنین تجهیزات لازم را جهت تست و تعمیر بوبین اجاق‌گاز خود در اختیار ندارید، می‌توانید از خدمات تعمیر اجاق‌گاز در مجموعه ایبک امداد بهرمند شوید.

31

تعمیرات بوبین اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیرات بوبین اجاق گاز|عیب یابی بوبین اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x