تعمیراتتعمیرات یخچال

چه چیزی باعث خرابی فندک اجاق گاز می گردد؟

آموزش کامل عیب یابی و حل مشکلات و خرابی های فندک اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

اجاق گاز یکی از وسایل مهم آشپزخانه به شمار می آید و گرما بخش آشپزخانه می باشد اگر این وسیله کاربردی دچار خرابی گردد خبری از غذای گرم و خانگی نیست. گازهای که امروزه ساخته می شوند با گازهای قدیمی تفاوت داشته و همه آن ها دارای فندک خودکار می باشند و معمولا بیشترین دلیل کار نکردن اجاق های گاز به دلیل خرابی همین فندک می باشد که سبب کار نکردن کل گاز می گردد و عوامل مختلفی وجود دارد که می توانند سبب خرابی و از کار افتادن فندک اجاق گاز گردند، ما در این مقاله قصد داریم علت های کار نکردن فندک اجاق گاز را برای شما شرح دهیم تا چنانچه با این مشکل مواجه شدید بتوانید مشکل گاز خود را تشخیص دهید و هر چه سریع تر به دنبال حل مشکل آن باشید.

در مقالات گذشته با علت یکسره کار کردن فندک اجاق گاز، دلایل روشن نماندن اجاق گاز و… آشنا شدید و تا حد زیادی با فندک اجاق و مشکلات آن آشنا شدید، در این مقاله نیز بخش تخصص فندک و خرابی ها را برایتان تکمیل خواهیم کرد.

نحوه کار کردن فندک اجاق گاز به چه صورت است؟

قبل از اینکه بخواهیم با مشکلات به وجود آمده برای اجاق گاز آشنا شویم و بدانیم چرا کار نمی کند بهتر است ابتدا بدانیم این وسیله چگونه کار می کند، فندک اجاق گاز قطعه ای به نام ترانس فندک دارند که کار آن روشن نمودن شعله اجاق گاز می باشد که خود به دو نوع ترانس جرقه زن ساده و ترانس جرقه زن اکتیو تقسیم می شوند که کار آن ها با هم تفاوت دارد ترانس جرقه زن ساده اینگونه عمل می کند که با پیچاندن شیر اجاق گاز سبب جرقه زدن کل شعله ها می گردد اما در ترانس جرقه زن اکتیو کار به این شکل نیست و گازهای که دارای این نوع ترانس هستند پیشرفته تر بوده و با پیچاندن شیر هر شعله به صورت جداگانه جرقه می زند. اکنون با شناخت انواع ترانس جرقه زن می توانیم به ادامه مطلب و مدل های مختلف فندک اجاق گاز بپردازیم.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده ماشین لباسشویی برند دوو Daewoo | نحوه شستشو

مدل های مختلف فندک اجاق گاز چگونه عمل می کنند؟

فندک های اجاق گاز نیز به دو مدل خودکار و غیر خودکار تقسیم می شوند، کارکرد اجاق گازهای دارای فندک خودکار به این صورت است که با چرخاندن شیر گاز شروع به جرقه نموده و شعله خیلی سریع روشن می گردد اما در فندک های غیر خودکار کار کمی دشوار تر بوده و بیشتر در اجاق گازهای قدیمی تر دیده می شود که باید همزمان با چرخاندن شعله گاز دکمه فندک را نیز فشار دهید تا شعله روشن گردد.

حال که انواع فندک اجاق گاز را می شناسیم می توانیم به علت های کار نکردن آن بپردازیم تا مشکل اجاق گاز خود را حل نماییم.

چرا فندک اجاق گاز کار نمی کند؟

عوامل زیادی می تواند سبب از کار افتادن فندک اجاق گاز گردد حتی عواملی مانند مشکلات فنی و کثیفی گاز نیز می تواند منجر به از کار افتادن فندک اجاق گاز گردد بنابراین ما قصد داریم در این مقاله به شما کمک کنیم تا چنانچه علت کار نکردن فندک اجاق گاز مشکلات فنی نبود بتوانید خودتان بدون صرف هزینه مشکل را رفع نمایید اما چنانچه علت از کار افتادن فندک اجاق گاز به دلیل مشکلات فنی بود به هیچ عنوان خود دست به کار نشوید چرا که یک کار تخصصی بوده و باید آن را به متخصص این کار بسپارید زیرا ممکن است نه تنها مشکل را برطرف نکنید بلکه سبب آسیب رساندن به سایر قطعات اجاق گاز گردید و وسیله خود را دچار آسیب و هزینه زیادی نمایید.

فندک اجاق گاز

از عواملی که می توانند سبب کار نکردن فندک اجاق گاز گردند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جرقه زن فندک اجاق گاز دچار خرابی شده باشد.
 • قفل کودک فعال شده است.
 • شعله های اجاق گاز توسط عاملی مسدود شده اند.
 • خیس شدن شعله های اجاق گاز
 • دکمه فندک غیر خودکار دچار فشار شده است.
 • قطع و وصل شدن جریان برق
 • نشتی در اتصالات مسیر فندک
 • نیم سوز شدن فندک

جرقه زن فندک اجاق گاز دچار خرابی شده باشد

به طور معمول زمانی که فندک اجاق گاز کار می کند باید در هر ثانیه یک جرقه بزند که نشان دهنده سالم بودن و کار طبیعی آن می باشد اما اگر فندک اجاق گاز با تاخیر جرقه میزند و زمانی بیش از حد طبیعی برای جرقه زدن صرف می کند نشان دهنده خراب بودن آن می باشد که باید جهت تعمیر آن اقدام نمایید و در نظر داشته باشید اینکه فندک اجاق گاز جرقه میزند کافی نیست بلکه به موقع و منظم کار کردن آن مهم بوده و چنانچه اقدام به تعمیر آن‌ نکنید در آینده با مشکلات بزرگ تری مواجه خواهید شد.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر دوو DAEWOO | لیست کامل کدهای خطا

قفل کودک فعال شده است

امروزه تولید کنندگان اجاق گازها محصول خود را به گونه ای ساخته اند که به قفل کودک مجهز باشد تا مانع از باز کردن شیر گاز توسط کودکان شوند و از آسیب های وارده به آنان جلوگیری کنند در نتیجه هنگامی که قفل کودک فعال باشد فندک اجاق گاز کار نمی کند و با چرخاندن شیر گاز فندک روشن نمی شود بنابراین لازم است در هنگام کار نکردن فندک اجاق گاز ابتدا فعال بودن قفل کودک را بررسی نمایید.

شعله های اجاق گاز توسط عاملی مسدود شده اند

هنگام‌ درست کردن غذا ممکن است قسمتی از آن روی گاز ریخته و منافذ آن را مسدود کند برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است هر چند وقت یکبار شعله های اجاق گاز و منافذ آن را به خوبی تمیز کنید تا مانع از به وجود آمدن مشکلات بعدی شوید.

خیس شدن شعله های اجاق گاز

برخورد کردن شوینده ها و وسایل مرطوب به شعله های اجاق گاز سبب کار نکردن فندک اجاق گاز شده و شعله روشن نمی شود بنابراین هنگامی که مشغول تمیز نمودن اجاق گاز هستید نمی توانید به صورت همزمان از آن استفاده کنید و باید اجازه دهید گاز کامل خشک گردد سپس استفاده نمایید.

دکمه فندک غیر خودکار دچار فشار شده است

اگر اجاق گازی دارای فندک غیر خودکار بوده و برای روشن کردن فشار زیادی به آن وارد می کنید قطعا آن را دچار مشکل کرده اید و باید هرچه سریع تر به تعویض آن اقدام نمایید اما توجه داشته باشید عوض کردن دکمه فندک کاری نیست که افراد مبتدی و بی تجربه از عهده آن برآیند باید انجام آن را به متخصص مربوطه بسپارید تا اجاق گاز‌ خود را دچار مشکلات بیشتری نکنید.

قطع و وصل شدن جریان برق

یکی دیگر از عواملی که سبب از کار افتادن فندک اجاق گاز می گردد قطع و وصل شدن جریان برق می باشد که سبب سوختن و از کار افتادن فندک می گردد، برای اینکه بدانیم فندک اجاق گازمان سوخته و از کار افتاده باید از متخصصان این زمینه کمک بگیریم و نمی توانیم شخصا این مشکل را رفع کنیم.

نشتی در اتصالات مسیر فندک اجاق گاز

چنانچه نشتی و یا نقصی در مسیر اتصال فندک رخ دهد سبب جرقه نزدن آن می گردد، با بررسی نمودن دقیق اتصالات اجاق گاز خود اگر از وجود این مشکل اطمینان حاصل نمودید می توانید به تعویض سیم کشی های داخل اجاق گاز بپردازید.

حتما بخوانید:   متداول ترین دلایل خراب شدن پنل تلویزیون چیست ؟
فندک اجاق گاز
London, UK

نیم سوز شدن فندک اجاق گاز

هنگامی که فندک اجاق گاز به خوبی کار کند رنگ جرقه های آن آبی می باشد که نشانه طبیعی و سالم بودن آن است اما اگر رنگ جرقه ها تغییر کند و به رنگ نارنجی یا زرد باشد نشان دهنده نیم سوز شدن فندک می باشد و باید هر چه سریع تر فندک اجاق گاز خود را تعمیر نمایید.

برای اینکه بتوانید مشکل فندک اجاق گاز خود را حل نمایید ابتدا باید عیب یابی کرده و هر یک از ایرادات را بررسی نمایید سپس به دنبال رفع کردن آن باشید.

 • قبل از بررسی قسمت های مختلف جهت تشخیص علت خرابی فندک اجاق گاز فعال بودن قفل کودک را مورد بررسی قرار دهید و در صورت غیر فعال بودن آن به بررسی موارد بعدی بپردازید.
 • برای فهمیدن سالم بودن پریز برقی که اجاق گاز به آن وصل است آن را مورد بررسی قرار دهید و یک وسیله برقی دیگر را با آن امتحان کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • در مرحله بعد سیم کشی های که به فندک اجاق گاز مرتبط هستند را مورد بررسی قرار داده و در صورت خرابی به تعویض آن ها اقدام نمایید.
 • در اجاق گاز های رومیزی معمولا با جرقه نزدن فندک اجاق گاز باید آن را عوض کنید.
 • سیم کشی های رابط میان برد الکترونیکی و فندک را بررسی کنید و در صورت قطع شدن مشکل را رفع کنید.
 • حتما اجاق گاز خود را به صورت مرتب تمیز نمایید تا باقی مانده مواد غذایی و چربی روی آن نماند و سبب مسدود شدن شعله های اجاق گاز نگردد.

در این مقاله از تیم ایبک امداد سعی ما بر این بود که علت های از کار افتادن فندک اجاق گاز ونیز راه های حل این مشکلات را توضیح دهیم تا چنانچه با این دست از مشکلات مواجه شدید بتوانید هرچه سریع تر و با صرف هزینه کمتری مشکل را رفع کنید و نکته ای که دوباره یادآور می شویم این است که اگر مشکلات فندک اجاق گاز شما چیزی غیر از موارد ذکر شده می باشد و یا اینکه تجربه کافی در این زمینه را ندارید این کار را متخصصان مربوطه بسپارید تا اجاق گاز خود را بیشتر دچار آسیب و خسارت نکنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

فندک اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش تعمیر فندک اجاق گاز و عیب یابی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x