تعمیرات اجاق گاز

ترموستات اجاق گاز|وظیفه ترموستات اجاق گاز

ترموستات اجاق گاز|وظیفه ترموستات اجاق گاز، نحوه عملکرد ترموستات اجاق گاز

از قطعه های بسیار مهم اجاق گاز ترموستات این دستگاه می باشد. ترموستات در دستگاه‌های مختلف وظیفه تنظیم دما را برعهده دارد. چنانچه ترموستات اجاق گاز دچار خرابی شود، مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت و عملکرد گاز مختل خواهد شد. به همین علت درست تنظیم کردن ترموستات اجاق گاز ها دارای اهمیت بسزایی می باشد. خراب شدن و ایراد پیدا کردن ترموستات اجاق گاز دلایل متعددی می تواند داشته باشد. اگر با این دلایل آشنا باشید، می توانید آنها را رعایت کنید، تا ترموستات اجاق گاز شما دچار خرابی و مشکل نشود.

ترموستات اجاق گاز

ترموستات اجاق گاز قطعه الکترونیکی و کوچک می باشد، که درون شعله ها و بدنه قرار دارد. ترموستات اجاق گاز تنظیم میزان دما و شعله را در این دستگاه را برعهده دارد. چنانچه ترموستات اجاق گاز شما عملکرد درستی نداشته باشد، هم پخت و پز به خوبی انجام نخواهد شد و هم خطرات بسیار زیادی به وجود خواهد آمد. اگر بخواهیم مثال بزنیم، می‌توانیم این ‌گونه بیان کنیم، که چنانچه شعله اجاق گاز شما به صورت ناگهانی خاموش شود و اجاق گاز شما به سیستم قطع خودکار یا ترموکوبل مجهز نباشد، گاز در محیط جمع خواهد شد و موجب گاز گرفتگی و دیگر خطرات خواهد شد. ترموستات اجاق گاز از فلز است و دارای یک بدنه می باشد، که سیم هایی به آن متصل است. وقتی افراد شعله را روشن کرده و آن را تغییر می‌دهند و دمای اجاق گاز زیاد یا کم می شود، انقباض و انبساطی که در ترموستات ایجاد می شود، موجب تغییرات دمایی و شعله در فر و اجاق گاز می شود.

ترموستات اجاق گاز

عملکرد ترموستات اجاق گاز

در بالا و پایین فر اجاق گاز شما دو مشعل یا شعله وجود دارد. وقتی آنها را روشن می کنید درون محفظه فر اجاق گاز گرم خواهد شد. داخل این دو مشعل یا شعله، ترموستات قرار داده شده است و از بیش از اندازه گرم شدن درون فر شما جلوگیری می کند. اگر شعله فر زیاد باشد، بخار با لوله به ترموستات اجاق گاز می رسد و موجب انبساط می گردد. در این شرایط شیر شعله باز شده و گاز وقتی به شعله می رسد، آن را روشن می‌کند. وقتی به دستور ترموستات گاز دمای شعله به دمای تنظیم شده برسد، روشن خواهد شد. اگر دما و میزان شعله اجاق گاز زیاد تر باشد، ترموستات دما را کم خواهد کرد.

حتما بخوانید:   آموزش کامل نحوه عوض کردن المنت فر

خرابی ترموستات اجاق گاز

اگر ترموستات اجاق گاز شما دچار خرابی شود مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. چون ترموستات در اجاق گاز و فر با اهمیت است و از داغ شدن بیش از حد اجاق گاز و فر پیشگیری می کند. عوامل مختلفی که موجب خراب شدن ترموستات اجاق گاز می شوند عبارتند از:

  •  دمای فر گاز و شعله اجاق گاز تنظیم نمی شود.
  •  احتمال دارد درون محفظه فر شما بیش از اندازه گرم شده باشد.
  • ممکن است شعله اجاق گاز به صورت غیر منتظره و ناگهانی زیاد شده باشد.
  •  احتمال دارد شعله اجاق گاز بیش از اندازه کم باشد.
  •  ممکن است شعله اجاق گاز شما خاموش باشد.
  •  احتمال دارد ولوم اجاق گاز بیش از اندازه داغ باشد.

تست ترموستات اجاق گاز

می توان اینگونه گفت که ترموستات اجاق گاز چون وظیفه تنظیم و ایجاد گرما را در این دستگاه بر عهده دارد، از مهمترین بخش های اجاق گاز است و در صورت خراب بودن اجاق گاز شما تقریباً غیر قابل استفاده خواهد بود. چون در صورت خرابی این قطعه مواد غذایی شما به صورت صحیح نمی پزند و یا در برخی موارد مواد غذایی می سوزند. برای این که بتوانید تشخیص دهید، که ترموستات اجاق گاز خراب شده است یا خیر، به این طریق عمل کنید:

  • برای اینکه به قسمت پشتی اجاق گاز خود دسترسی داشته باشید کمی آن را به جلو بکشید.
  • با توجه به مدل اجاق گاز شما احتمال دارد، که ترموستات آن در قسمت زیر پشتی، پنل پشتی و دیگر قسمت ها قرار داشته باشد.
  • ترموستات اجاق گاز فلزی بوده و با استفاده از سیم به دیگر قطعات اجاق گاز متصل است. ترموستات را از محل مخصوص خود بیرون آورید.
  • برای این که بتوانید آن را تست کنید، از مولتی متر باید استفاده نمایید. مولتی متر را روی ترموستات قرار داده و عددی که نشان داده می شود را ببینید. چنانچه این عدد صفر و یا نزدیک به آن بود، ترموستات اجاق گاز شما مشکلی ندارد. اما اگر ترموستات اجاق گاز شما عددی را نشان ندهد، نشان دهنده خراب بودن آن بوده و در این شرایط باید آن را عوض کنید.

تعویض یا تعمیر ترموستات اجاق گاز

خراب شدن ترموستات اجاق گاز علائمی مانند خاموش شدن ناگهانی شعله اجاق گاز، بیشتر شدن ناگهانی شعله اجاق گاز، کم بودن شعله اجاق گاز می باشد. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد احتمال دارد، که ترموستات اجاق گاز شما به درستی تنظیم نباشد و یا ترموستات دچار خرابی و ایراد شده باشد. برای بررسی ترموستات از تکنسین متخصص کمک بگیرید، تا ترموستات اجاق گاز شما را خارج کرده و آن را بررسی کند و ترموستات جدید را جایگزین ترموستات قبلی کند. پس از جایگزین کردن باید تنظیمات ترموستات به درستی انجام شود. تنظیم کردن ترموستات اجاق گاز نیاز به مهارت و دانش خاصی دارد. چون امکان دارد، که تنظیمات نادرست ترموستات اجاق گاز موجب کم شدن و یا زیاد شدن ناگهانی شعله اجاق گاز شود. بنابراین چنانچه مهارت کافی در مورد تنظیم و تعویض ترموستات اجاق گاز ندارید حتما از تعمیرکاران ماهر در زمینه سرویس اجاق گاز خود کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از اجاق گاز نف

تنظیم ترموستات فر اجاق گاز

اگر عملکرد فر اجاق گاز ایرادی داشت و بیش از اندازه داغ می شود، احتمالاً ترموستات فر را باید مجدداً تنظیم کنید.

چنانچه بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دماسنج دما را ۴۰ درجه بالاتر یا پایین تر از دمای مورد نظر نشان دهد، یکی از علائم خرابی در ترموستات می باشد. چنانچه دما کمتر است، باید دکمه کنترل را ببندید و پیچی که برای تنظیم کردن ترموستات است را به طرف زیاد کردن بچرخانید. اما اگر دما زیاد تر است، باید به صورت برعکس عمل نمایید. اگر یک چهارم دور پیچ را بچرخانید، دما پانزده درجه تغییر می‌کند. اگر با تنظیم کردن ترموستات فر اجاق گاز مشکل برطرف نشد، احتمالاً ترموستات فر اجاق گاز شما نیاز به تعمیر پیدا کرده است.

ترموستات اجاق گاز

عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز

اجاق گاز ها از جمله لوازمی باشند، که در هر مکانی وجود دارد و در اندازه های مختلف و مدل های گوناگون در بازار موجود می باشند. که هر فرد با توجه به نیاز خود می تواند آن را تهیه کند. کار کرد و عملکرد اجاق گاز بسیار ساده است. برای اینکه بتوانید از اجاق گاز استفاده بهینه داشته باشید و از خرابی های احتمالی قطعات گوناگون اجاق گاز مانند ترموستات اجاق گاز پیشگیری کنید، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید.

اجاق گاز گرم نمی‌شود

از جمله مشکلات متداول اجاق گاز ها گرم نشدن آنها می باشد. در برخی موارد دلیل بروز این مشکل خراب بودن المنت حرارتی است. در این صورت شما باید المنت جدید را جایگزین کنید. برای اینکه که اطمینان حاصل کنید، مشکل به وجود آمده به دلیل المنت معیوب است، باید اجاق گاز را روشن کرده و چنانچه صدای فن را شنیدید و گریل هم کار می‌کرد، اما گرما تولید نمی شود، احتمالاً المنت فن اجاق گاز شما خراب است. اگر گریل حرارت تولید نمی کرد، اما اجاق گاز شما گرم میشد، باید المنت گریل جدید را جایگزین می کردید.

حتما بخوانید:   نکات مهم نصب انواع اجاق گاز | نحوه نصب اجاق گاز

دلایل دیگری که می تواند موجب گرم نشدن اجاق گاز شما شود، خراب بودن ترموستات است، که در این شرایط باید ترموستات اجاق گاز خود را عوض کنید.

پیشنهاد می شود برای عیب یابی و تعمیر اجاق گاز خود در این موارد از تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید. چون هر اجاق گازی در تعمیرات ریزه کاری های مخصوصی را دارد و این موارد تخصصی هستند. با انجام دادن تعمیرات اصولی دستگاه شما آسیب های بیشتر نخواهد دید.

اجاق گاز

گرم شدن بیش از اندازه اجاق گاز

در صورتی که دمای اجاق گاز خود را نمی‌توانید تنظیم کنید و تنظیمات اجاق گاز شما قابل انجام نیست، دمای اجاق گاز شما بسیار بالا خواهد رفت و در این شرایط مواد غذایی شما می سوزند. گرم شدن بیش از اندازه اجاق گاز معمولاً مربوط به ترموستات خراب است. در این شرایط احتمالاً ترموستات اجاق گاز شما از کار افتاده و لازم است، که این قطعه توسط تعمیرکاران و تکنسین متخصص عوض شود. ترموستات در اجاق گاز وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد.

سخن پایانی

در این مقاله ترموستات اجاق گاز که از قطعات مهم این دستگاه است به صورت کامل معرفی شد. این قطعه از جنس فلز بوده و وظیفه قطع و وصل کردن شعله اجاق گاز و تنظیمات دمای آن را دارد. چنانچه ترموستات اجاق گاز با مشکلاتی رو به رو شود، موجب خواهد شد، که مواد غذایی شما یا نپزد و یا بسوزد. همچنین خراب بودن ترموستات خطرات زیادی را نیز به دنبال خواهد داشت، که در این مطلب توضیح داده شد. چنانچه متوجه شدید، که ترموستات اجاق گاز شما معیوب است و به درستی کار نمی کند، باید تنظیمات آن را تغییر دهید و اگر با انجام دادن تنظیمات مجدد، عملکرد اجاق گاز شما هیچ تغییری نکرد، باید در کمترین زمان ممکن ترموستات اجاق گاز خود را تعمیر و در صورت لزوم تعویض نمایید. برای انجام دادن این کار پیشنهاد می شود، که از متخصصین و سرویس کاران ماهر در زمینه تعمیرات اجاق گاز کمک بگیرید.

31

ترموستات اجاق گاز|وظیفه ترموستات اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه عملکرد ترموستات اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x