تعمیرات آسانسورتعمیرات

3 اقدام ضروری هنگام گیر کردن در آسانسور

مهم ترین اقداماتی که هنگام گیر کردن در آسانسور باید انجام دهیم

گیر کردن در آسانسور، می تواند استرس زیادی را به شما وارد کند؛ مخصوصاً کسانی که به کلاستروفوبیا، مبتلا هستند.در این مقاله از ایبک شما را با اقداماتی که هنگام این مشکل باید انجام دهید آشنا خواهیم کرد.

گیر کردن در آسانسور ممکن است برای هر کس اتفاق بیفتد و دانستن اینکه در این زمان چه اقداماتی انجام باید داد بسیار حائز اهمیت است.

اولین اصلی که در چنین شرایطی باید بدانید، این است که آرامش خود را حفظ کنید. تلاش و عجله کردن برای خروج از آسانسور می تواند، باعث آسیب رساندن به شما شود.

اقداماتی وجود دارد که شما می توانید، هنگام گیر کردن در آسانسور و یا اینکه می خواهید شخصی که گیر کرده است را نجات دهید، باید از آن ها استفاده کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید این اقدامات را بهترین شکل انجام دهید.

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کنیم؟

گیر کردن در آسانسور به 2 دلیل قطعی برق و خرابی آسانسور، اتفاق می اوفتد.

 1. آرامش خود را حفظ کنید

گیرکردن در آسانسور قطعاً برای افراد نگران کننده است، اما اگر نتوانید آرامش خود را حفظ کنید، امکان دارد به خودتان و افراد حاضر در آسانسور آسیب برسانید.

 1. زنگ خطر آسانسور را بزنید

در صورت گیرکردن در آسانسور، زنگ خطر را بزنید و منتظر کمک بمانید. زنگ خطر در آسانسور ها ممکن است شکل زنگوله و یا گوشی تلفن داشته باشد که در صورت فشار دادن آن، یک نفر برای کمک به شما خواهد آمد.

 1. از راه های دیگر برای مطلع کردن دیگران استفاده کنید

در صورتی که گوشی شما و یا افراد حاضر در آسانسور سیگنال دارد، با امدادرسان و یا افراد دیگری که می توانند به شما کمک کنند، تماس بگیرید.

 1. به سمت عقب آسانسور بروید

پس از زدن زنگ خطر و یا تماس گرفتن با کسی که به شما کمک کند، به قسمت عقب آسانسور بروید و از درب ورودی فاصله بگیرید تا زمانی که شخصی درب را باز می کند، به شما برخورد نکند.

سه اقدام مهم هنگام گیر کردن در آسانسور

هنگام گیر کردن در آسانسور چه اقداماتی را نباید انجام دهیم؟

اقداماتی وجود دارد که هنگام گیر کردن در آسانسور، انجام دادنشان می تواند اوضاع ما را بدتر کند. ممکن است این اقدامات در زمان گیر کردن آسانسور نه تنها باعث نجات شما شود بلکه حتی برای شما خطرآفرین نیز باشد

 1. بالا و پایین نپرید
حتما بخوانید:   دلیل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو و نحوه تعویض آن

شاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید که فکر می کنند، بالا و پایین پریدن در آسانسور می تواند به راه افتادن مجدد آن کمک کند، اما غافل از آنکه این کار بسیار خطرناک است و حتی ممکن است باعث سقوط آسانسور و صدمه دیدن شما و افراد دیگر حاضر در آسانسور بشود.

 1. هنگام گیر کردن در آسانسور در را به زور باز نکنید

اگر هنگام گیر کردن در آسانسور سعی کنید که در را باز کنید بسیار خطرناک است؛ چون ممکن است که آسانسور در جایی بین طبقات گیر کرده باشد و در صورت راه افتادن آسانسور، شما و بقیه افراد در معرض خطر بیرون افتادن و آسیب دیدن شدید خواهید بود.

گیر کردن در آسانسور و کارهایی که نباید انجام داد

 1. سعی نکنید به زور از آسانسور خارج شوید

اگر درب آسانسور کمی باز بود و شما می توانستید خارج شوید، بهترین کار این است که منتظر کمک بمانید، زیرا چنانچه منتظر امدادرسان بمانید؛ آن ها اقدامات ایمنی لازم را انجام می دهند و مطمئن می شوند که هنگام خروج شما، آسانسور کاملاً خاموش بوده و به طور ناگهانی حرکت نمی کندو آسیبی بر شما و دیگر افراد وارد نخواهد شود.

نجات فرد گیر کرده در آسانسور

در صورتی که متوجه گیر کردن فرد یا افرادی در آسانسور شدید، می توانید از طریق اقدامات زیر به آنها کمک کنید:

 1. موقعیت را مورد بررسی قرار دهید

در گام اول باید تعداد افراد داخل آسانسور را بفهمید و متوجه شوید که آیا کسی آسیب دیده و به پزشک نیاز دارد یا خیر، سپس سریعاً با اورژانس و شرکت تأمین کننده آسانسور تماس بگیرید و شرایط را برای آنها توضیح دهید.

 1. با افراد داخل آسانسور صحبت کنید

مهم ترین کار این است که بدانید، افراد حاضر در آسانسور در چه موقعیتی قرار دارند و به حفظ آرامش آنها کمک کنید؛ در ادامه اطلاعاتی که از شرکت تأمین کننده آسانسور دریافت کردید را با افراد حاضر در آسانسور در میان بگذارید و مطمئن شوید که آنها دست به اقدامات ناگهانی نمی زنند.

 1. در هنگام گیر کردن در آسانسور با مدیر ساختمان صحبت کنید

در چنین مواقعی افراد مسئول را با خبر کنید تا مشکل سریع‌تر رفع شود. مدیر ساختمان با خاموش کردن آسانسور، می تواند به روند حل مشکل سرعت بخشد. در این حالت حفظ آرامش، عجله نکردن و صحبت کردن با افراد داخل آسانسور برای رفع اضطراب و نگرانی آنها، بهترین اقدام است.

حفظ خونسردی هنگام گیر کردن در آسانسور

قطع شدن برق یک دلیل گیر کردن در آسانسور

در چنین شرایطی به محض اتصال برق، آسانسور شروع به حرکت می کند؛ بنابراین شما به هیچ عنوان درب را باز نکنید و سعی نکنید که خودتان را به طبقه نزدیک برسانید. هنگام اتصال برق امکان دارد که آسیب زیادی بر شما و افراد دیگر حاضر در آسانسور وارد شود؛ بنابراین شما باید آرامش خود را حفظ کنید و صبر کنید تا گروه امداد برسد.

حتما بخوانید:   موتور گردان مایکروفر

در هنگام گیر کردن در آسانسور چگونه درب آسانسور را باز کنیم؟

جهت خروج اضطراری از آسانسور نباید به زور درب آسانسور را باز کنیم. در شرایط خاص که می خواهید شخصی را نجات دهید، شما می توانید از طریق اقداماتی که در ادامه ذکر می کنیم، به افرادی که در آسانسور گیر کردن کمک کنید.

نکته مهم: شما تنها هنگامی می توانید از این اقدامات استفاده کنید که کابین آسانسور دقیقاً روبروی درب طبقه، قرار داشته باشد و درب داخلی باز مانده باشد.

قبل از باز کردن درب آسانسور ابتدا باید موقعیت مکانی آن را بررسی کنید؛ زیرا امکان دارد کابین بین طبقات متوقف شده باشد. اگر چنانچه موقعیت آسانسور به گونه ای نبود که افراد بتوانند از آن خارج شوند، لازم است که اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. آسانسور را خاموش کنید. شما می توانید آسانسور را از طریق تابلوی سه فاز قرار گرفته در موتور خانه خاموش کنید. در این حالت شما باید کلید گردان تابلو را روی 0 (صفر) بگذارید تا آسانسور خاموش شود.
 2. هنگامی که مطمئن شدید، آسانسور خاموش است، اهرم روی سر موتور آسانسور را در جهت فلش فشار بدهید تا موتور از حالت ترمز خارج شود و بتوانید آسانسور را جابه‌جا کنید.
 3. همزمان که اهرم را فشار می دهید، فلکه کوچک جلو موتور را با دست دیگر بچرخانید. هر یک دور کامل چرخاندن فلکه باعث می شود آسانسور 2 الی 3 سانتی متر حرکت کند. فلکه را در یک جهت ثابت بچرخانید ( جهت چرخش راحت تر) تا آسانسور روبروی درب یکی از طبقات قرار بگیرد. شما با استفاده از رنگ روی سیم های بکسل آسانسور می توانید، قرار گیری کابین آسانسور را در مقابل در طبقات را تشخیص دهید و یا حتی می توانید از افراد بخواهید که هنگام رسیدن به یکی از طبقات شما را مطلع کنند.
 4. در آخر درب آسانسور را باز کنید.

 اقدامات ضروری هنگام گیر کردن در آسانسور

خرابی آسانسور یک دلیل گیر کردن در آسانسور

یکی دیگر از دلایل گیرکردن در آسانسور، خرابی آن است. در ادامه به دلایل خرابی آسانسور می پردازیم.

 • خرابی آسانسور می تواند به دلیل حمل بار هایی باشد که وزنی بیش از ظرفیت یک آسانسور دارند.
 • ایجاد مشکل و نقص فنی در سنسورهای آسانسور و خراب شدن آن باعث ایجاد مشکل جدی در آسانسور می شود؛ ایراد در باز و بسته شدن درب های آسانسور و ایجاد مانع در حرکت آنها، از جمله مشکلاتی است که با خراب شدن سنسورهای آسانسور پیش می آید.
 • دمای بیش از حد آسانسور ممکن است آن را خراب کند. این مشکل در فصل های گرم تابستان، بسیار رایج است و علت آن، ایجاد بروز مشکل در سیستم خنک کننده و تهویه کننده ی هوا است که این نقص می تواند دمای آسانسور را تا حد زیادی بالا ببرد و باعث بروز ایراد در عملکرد کلی آسانسور می شود. دمای مناسب یک آسانسور باید بین 5 تا 40 درجه سانتی گراد باشد تا عملکرد خوبی داشته باشد؛ اما اگر چنین نبود، عملکرد کلی آسانسور دچار نقص جدی می شود.
 • اگر دستگیره متصل شده به قفل طبقه ای که آسانسور در آن قرار دارد با کمانی که درب آسانسور به وسیله آن باز و بسته می شود در فاصله زیادی از هم قرار بگیرند، باعث می شود کمان، توانایی لازم برای انتقال و هدایت کردن قفل مورد نظر با قسمتی که قفل باید در آن قرار گیرد را نداشته باشد، در نهایت درب آسانسور دچار نقص می شود و در نتیجه درب کشویی که در داخل آسانسور قرار دارد باز می شود؛ اما قسمت بیرونی آن بسته می ماند.
 • از دیگر دلایل خرابی آسانسور، بروز نقص و ایجاد مشکل فنی در موتور آن ها است. موتور آسانسور به علت ایجاد مشکل فنی در سیستم الکترونیکی، ممکن است روشن و یا خاموش نشود.
 • تولید صدا های بلند و نامناسب توسط موتور آسانسور نیز از دلایل خرابی آسانسور است که به دلیل بروز نقص در کلید گریز از مرکز آسانسور و از کار افتادن این کلید رخ می دهد.
 • بروز نقص و ایراد در سیستم الکتریکی یک آسانسور باعث می شود که آسانسور در حین جا به جایی افراد، به طور کاملاً ناگهانی متوقف شود.
حتما بخوانید:   برق اضطراری آسانسور و نحوه عملکرد آن | سیستم UPS

نتیجه گیری کلی در باره گیر کردن در آسانسور

مهمترین کاری که در هنگام گیر کردن در آسانسور باید انجام دهید حفظ خونسردی است. از حرکت های بی مورد مانند بالا و پایین پریدن و تلاش برای باز کردن درب آسانسور خودداری کنید. سعی کنید با امدادرسان تماس بگیرید و در خواست کمک کنید. در حدفاصل سعی کنید با حفظ خونسردی در انتهای آسانسور بنشینید و منتظر بمانید.

اگر فردی در آسانسور گیر کرده با او صحبت کنید و به او بگویید خونسردی خود را حفظ کند. در این مدت شما سعی کنید با مدیر ساختمان تماس بگیرید.

 

111111111111111111

31

3 اقدام ضروری هنگام گیر کردن در آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش 3 اقدام ضروری هنگام گیر کردن در آسانسور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا