تعمیرات کولر آبی

آموزش مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از فصل گرما

آموزش مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از فصل گرما | سرویس و آماده سازی کولر آبی

قبل از اینکه فصل گرما آغاز شود، باید وسایل سرمایشی خود مانند کولر آبی را آماده کنید. با توجه به اینکه افراد زیادی از کولر آبی استفاده می‌کنند باید قبل از اینکه دستگاه راه اندازی نمایند، با اقداماتی آماده سازی کولر آبی آشنا باشند، تا آنها در طول فصل گرما و در حین استفاده با خرابی ها و مشکلات مواجه نگردند.

پیشنهاد می شود برای نصب کردن کولر های آبی از افراد کارشناس که مورد تایید هستند کمک بگیرید، تا دستگاه شما به صورت اصولی نصب گردد. نصب کردن کولرهای آبی نیاز به رعایت نکات بسیار مهم خواهد داشت. برای سرویس و آماده سازی کولرهای آبی در صورت آشنا بودن با نکات مربوط به این کار، خودتان می توانید این کار را انجام دهید.

ضرورت آماده سازی کولر آبی

هرکدام از لوازمی که در منازل مورد استفاده قرار می گیرد با گذشت زمان و استفاده مکرر ممکن است، که با ایرادات و مشکلاتی مواجه شود و عملکرد سابق را نداشته باشد. بنابراین برای اینکه عمر مفید کولر آبی  خود را افزایش دهید و دستگاه شما بهترین عملکرد را داشته باشد، به صورت دوره ای و قبل از راه اندازی باید سرویس این دستگاه ها را انجام دهید و بدانید، که سرویس کردن کولر آبی موجب می‌شود در مصرف انرژی صرفه جویی شده و همچنین بادی که این دستگاه تولید خواهد کرد خنک تر خواهد بود.

برای اینکه طول عمر مفید کولر آبی شما بیشتر باشد باید بدانید، که در پایان فصل گرما چگونه باید کولر آبی را جمع کنید و همچنین قبل از شروع فصل گرما باید اطلاعات کافی در مورد نحوه آماده کردن و راه اندازی دستگاه خود داشته باشید.

آماده سازی کولر آبی

بهترین وقت آماده کردن کولر آبی برای استفاده دوباره

بهترین وقت برای آماده سازی کولرهای آبی ابتدای فصل بهار می باشد. قبل از اینکه گرمای شدید آغاز شود، باید کولر آبی خود را مورد بررسی قرار دهید، تا در صورتی که مشکلاتی برای آن پیش آمده باشد، رفت نمایید. پس از انجام دادن این کار باید کولر آبی خود را هر دو هفته تحت کنترل داشته باشید.

این کنترل موجب می‌شود، که شما اجزای مختلف کولر آبی خود را در یک نگاه اجمالی چک کنید. برای نمونه شما تسمه کولر آبی را باید ببینید، که پارگی نداشته باشد یا به دینام کولر آبی سربزنید و از سالم بودن و عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید. برای انجام دادن روغن کاری قطعات مختلف کولر آبی می‌توانید هر سه ماه یک بار این کار را انجام دهید.

نحوه آماده کردن کولر آبی

پیش از آنکه برای سرویس کولر آبی اقدامی انجام دهید، باید دریچه های آن را باز نموده و پارچه مرطوب را بر روی آنها قرار دهید، تا وقتی کولر آبی روشن می‌شود، در منزل شما گرد و خاک پخش نگردد.

کولر آبی باید در وضعیت مناسبی قرار گرفته باشد و از تراز بودن آن باید اطمینان حاصل کنید. در این حالت شناور به صورت صحیح عمل خواهد کرد و برای دینام و پمپ کولر آبی مشکلی به وجود نخواهد آمد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علائم نشتی کانال کولر | تعمیر نشتی کانال کولر

کولر آبی را خاموش کنید

قبل از اینکه کاری انجام دهید، باید مطمئن شوید، که کولر آبی شما خاموش است. کلید خاموش و روشن دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و چنانچه کولر به برق متصل است، بهتر است، که آن را از برق جدا کنید. بدنه کولر را با استفاده از فازمتر چک نمایید، که برق نداشته باشد.

 پوشال های کولر آبی را عوض کنید

از بدنه کولر آبی همه پره های ورودی هوا را جدا نموده، چنانچه پوشال دستگاه فرسوده شده است، باید آنها را عوض کنید. چون امکان دارد در آنها قارچ و باکتری وجود داشته باشد. چون پوشال ها مکان مرطوبی هستند برای رشد باکتری ها و قارچ ها مکان بسیار مناسبی خواهد بود. پوشال جدید و تمیز موجب می‌شود، که باد کولر آبی خنک تر باشد. پوشال ها را از پره های کولر آبی جدا کنید و بدنه پره ها را نیز با استفاده از وسیله مناسب مانند فرچه پاک کنید، تا اگر رسوباتی به آن چسبیده است، تمیز شود.

پوشال ها را خیس نمایید و بر روی پره های کولر آبی بگذارید و شبکه های سیمی که وجود دارد را به خوبی به آن ببندید. وقتی پوشال جدید تهیه می‌کنید به سایز پوشال و ابعاد کولر خود توجه داشته باشید، تا انتخاب مناسب و صحیحی داشته باشید.

باید توجه داشته باشید، که از پوشال ها بیشتر از دو سال نباید استفاده نمایید. چنانچه از عوض کردن پوشال کولر آبی شما بیشتر از دو سال می گذرد، باید هنگام آماده کردن کولر آبی خود، آنها را عوض کنید.

کولر آبی

شستشوی کولر آبی

تمامی کف و ستون های کولر آبی را با استفاده از وسیله مناسب تمیز کنید و اگر بر روی بدنه کولر آبی رسوبی وجود دارد، آنها را پاک کنید. در قسمت کف کولر آبی خروجی وجود دارد، که آب کثیف از آن خارج خواهد شد.

توری که در قسمت زیر واتر پمپ کولر آبی وجود دارد را رسوب گیری و تمیز نمایید، تا آب به راحتی وارد این پمپ شود و به قسمت های مختلف کولر آبی منتقل گردد. همه قسمت های کثیف را باید تمیز کنید و پیچ هایی که مشاهده می‌کنید را سفت نمایید.

وقتی کولر را به صورت کامل مورد شستشو قرار دادید درپوش کف کولر را ببندید و دستگاه خود را از آب پر نمایید و چک کنید، که کولر آبی نشت آب نداشته باشد.

شستشوی مخزن حلزونی

در صورتی که باد بوزد، گرد و غباری که در هوا وجود دارد به درون اجزای مختلف کولر وارد شده و وقتی کولر روشن می گردد، این گرد و غبار ها و آلودگی ها به طرف کانال هدایت می شوند و در فضای منزل شما پخش خواهد شد. از جمله قطعه هایی که باید در هنگام آماده کردن کولر آبی به تمیز کردن آن اهمیت دهید، داخل مخزن حلزونی دستگاه می باشد.

مخزن حلزونی چنانچه به خوبی پاک نگردد، وقتی پروانه می چرخد، گرد و غبار به درون منزل شما منتقل خواهد شد. باید بدانید، که مخزن های حلزونی همگی امکان شسته شدن ندارند. بلکه برخی از آنها برای خارج شدن آب خروجی دارند و شما می توانید آنها را فقط مورد شستشو قرار دهید.

دینام کولر آبی را روغن کاری کنید

دینام در کولرهای آبی موجب گردش هوا می شود. بنابراین این قطعه را نیز باید همانند پمپ به صورت کامل تمیز و گردگیری کنید. وقتی دینام تمیز شد، باید روغن کاری آن را انجام دهید و تمام سیم های متصل به آن را مورد بررسی قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کاهش مصرف کولر های آبی با استفاده بهینه

جعبه تقسیم برق کولر آبی

جعبه تقسیم برق کولر آبی که در قسمت پایین سقف کولرهای آبی قرار داده شده است را باید مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که سیم ها در این قسمت آسیب دیده بودند و فرسودگی داشتند، قبل از اینکه کولر آبی را روشن کنید، آنها را عوض کنید و از سالم بودن همه آنها اطمینان حاصل نمایید.

تسمه و فن کولر آبی

وقتی که کولر آبی را آماده می کنید، باید تسمه و فن را نیز بررسی کنید و اطمینان حاصل نمایید، که برای چرخش آنها مانعی وجود نداشته باشد. تسمه را می‌توانید با دست نیز بررسی نمایید و اطمینان حاصل کنید، که سطح آن پارگی نداشته و سالم است.

چنانچه در تسمه کولر آبی کوچکترین مشکلی وجود داشته باشد، عملکرد دستگاه شما مختل خواهد شد. فن کولر آبی را نیز باید رسوب زدایی کرده و به صورت کامل تمیز کنید. در صورتی که نیاز به روغن کاری داشته باشد، باید این کار را انجام دهید.

سیستم توزیع آب در کولرهای آبی

از بخش های بسیار مهم در کولر آبی ناودانی پنجره های کولر یا همان سیستم توزیع آب می‌باشد، که پوشال ها را خیس می کند. بنابراین باید اطمینان حاصل نمایید، که در لوله های توزیع آب انسداد و گرفتگی وجود نداشته باشد. برای این کار می توانید از فنر نازک استفاده کنید و از باز بودن مسیر لوله ها مطمئن شوید.

شناور کولر آبی

در کولر آبی شناور مقدار آبی که وارد دستگاه می شود را تحت کنترل دارد. چنانچه شناور کولر آبی به صورت صحیح تنظیم نباشد، آب کولر آبی کم یا زیاد خواهد بود. در صورتی که آب بیش از اندازه زیاد باشد، از کولر آبی سرازیر خواهد شد و اگر کمتر از حد باشد، پوشال به اندازه کافی خیس نشده و در نتیجه عملکرد کولر آبی مناسب نخواهد بود. بنابراین باید اطمینان حاصل شود، که شناور در زمان مناسب آب کولر آبی را وصل یا قطع می‌کند.

اکثر کولرهای آبی را در پشت بام ساختمان ها قرار می دهند و در نتیجه در بیشتر ساعت شبانه روز در معرض نور آفتاب می باشند. بنابراین برای اینکه آب دستگاه تبخیر و گرم نگردد و در نتیجه باد کولر گرم نشود، بهتر است، که برای کولر های آبی خود از سایبان استفاده نمایید.

کولر آبی

سایبان های کولر آبی معمولاً پلاستیکی بوده و طوری طراحی و ساخته می شوند، که همه سطح کولر آبی پوشانده شود. سایبان های کولر آبی در دو نوع مدرن و سنتی تولید می گردد. سایبان های جدیدتر پایه هایی دارند، که بر روی دستگاه قرار می گیرند و در مقایسه با سایبان های قدیمی تر فضای کمتری نیاز خواهند داشت. هر اندازه که فاصله سایبانی که برای کولر آبی استفاده می شود، از دستگاه شما بیشتر باشد، در اطراف آن هوای بیشتری جریان خواهد داشت و در این حالت باد کولر آبی خنک تر خواهد بود.

آموزش مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از فصل گرما

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مراحل آماده سازی کولر آبی

امتیاز کاربر: ۰.۸۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا