خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

تصفیه خانه های فاضلاب تهران | اهمیت تصفیه خانه های فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تصفیه خانه های فاضلاب نقش مهمی در استفاده دوباره از آب تصفیه شده دارند تمامی کشورهای دنیا در تلاشند تا از آب تولید شده به وسیله فاضلاب های شهری، برای استفاده های غیر شرب استفاده کنند برای انجام برای این کار به تصفیه فاضلاب شهری نیاز است در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با اهمیت و ضرورت تصفیه فاضلاب و همچنین تصفیه خانه های فاضلاب تهران آشنا کنیم با ما همراه باشید.

ضرورت و اهمیت تصفیه فاضلاب

با افزایش جمعیت و بزرگتر شدن شهرها، صنایع و کارخانه ها هم گسترش زیادی پیدا کرده در نتیجه آلودگی های محیط زیست هم روز به روز بیشتر می شوند و زندگی انسانها و حیوانات در معرض خطر جدی قرار گرفته است زیرا منبع آب شیرین در جهان بسیار محدود بوده و آسیب پذیر می باشد.

فاضلاب ها یکی از دلایل آلودگی محیط زیست هستند برای اینکه آنها را از شهر ها بیرون آورده و جمع‌آوری کنند باید ابتدا آنها را تصفیه کرده و به گردش آب در طبیعت برگردانده شوند تا دوباره بتوان از آنها استفاده کرد.

باید این نکته را یادآور شویم که فاضلاب های تصفیه شده برای مصارف آشامیدنی استفاده نمی شوند بلکه این آبها برای آبیاری فضای سبز و همچنین مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

تصفیه خانه های فاضلاب

هدف از تصفیه فاضلاب ها چیست؟

در ادامه می خواهیم شما را با اهداف تصفیه فاضلاب ها آشنا کنیم:

  1. فراهم کردن شرایط بهداشتی جهت زندگی بهتر مردم: همانطور که می‌دانید فاضلاب شهری دارای میکروب های زیادی بوده و می تواند باعث بیماری های میکروبی شود و در اثر تماس انسان‌ها با یکدیگر این بیماری ها گسترش پیدا می کند.
  2. تمیز نگه داشتن محیط زیست: آب های تصفیه نشده می توانند به محیط زیست آسیب های زیادی برسانند و آن را آلوده کنند فاضلاب باعث بوهای زننده و مناظر زشت خواهد شد و همچنین تجمع پشه و مگس را هم به همراه دارد حشراتی مانند پشه و مگس می توانند با جابجا شدن، میکروب ها و بیماری ها را به اطراف برده و محیط را آلوده کنند.
  3. بازیابی کردن فاضلاب: فاضلاب دارای نمک های معدنی کمتری نسبت به آب دریا می باشد در اصل می توان گفت فاضلاب آب شیرینی است که آلوده شده، بنابراین می توان با تصفیه فاضلاب آب مورد نیاز برای آبیاری زمین های کشاورزی را ارزانتر از شیرین کردن آب شور دریا، تهیه کرد. همچنین به دلیل اینکه در آب فاضلاب کود وجود دارد می‌تواند برای تقویت زمین های کشاورزی مناسب باشد.
حتما بخوانید:   تخلیه چاه فاضلاب | دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب

انواع مختلف فاضلاب ها

همانطور که می دانید فاضلاب ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

  • فاضلاب خانگی
  •  فاضلاب‌های صنعتی
  •  فاضلاب های سطحی
  •  فاضلاب های کشاورزی

تصفیه خانه های فاضلاب تهران

تصفیه خانه های فاضلاب تهران می توانند نقش بسیار مهمی در استفاده دوباره از آب های شیرین تصفیه شده داشته باشند بیشتر کشورهای دنیا تلاش می‌کنند تا از آب های فاضلاب شهری برای مصرف غیر شرب استفاده کنند برای این کار باید آب های فاضلاب شهری تصفیه شود. در تهران چند تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد که وظیفه تصفیه آب فاضلاب شهری را بر عهده دارند در ادامه می خواهیم شما را با تصفیه خانه های مهم فاضلاب در شهر بزرگ تهران آشنا کنیم با ما همراه باشید.

 اهمیت تصفیه خانه های فاضلاب در شهر بزرگ تهران

کشور ما بیابانی بوده و پایتخت کشور هم در کوهپایه های کوه البرز قرار دارد ولی با این حال باز هم بارش سالانه مناسب نبوده و کافی نمی باشد علاوه بر اینکه نزولات آسمانی کم است خشکسالی دوره ای باعث شده تا تأمین آب مورد نیاز در شهر تهران با مشکل مواجه شود.

همانطور که می دانید جمعیت تهران بیش از ۱۰ میلیون نفر بوده و اطراف آن هم نیاز به آب شرب دارند به همین دلیل کمبود آب برای مصارف ضروری و غیرضروری کاملاً حس می شود هر چند که اولویت تأمین آب برای مصارف شرب است.

تأمین آب برای مصارف کشاورزی، آبیاری، فضای سبز، استفاده در گلخانه ها و…. اهمیت زیادی دارد. تصفیه خانه های شهر تهران فقط قسمتی از فاضلاب تولید شده را به آب تصفیه شده تبدیل می کنند قسمت بیشتر این فاضلاب دفع می شود و از آن استفاده ای نمی شود.

حتما بخوانید:   چگونه از زود پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری کنیم؟

مطالعات نشان داده که ۲۰ واحد تصفیه خانه فاضلاب باید در ۷ منطقه از تهران تأسیس شود که اکنون فقط دو تصفیه خانه مورد بهره‌برداری قرار گرفته اند.

تصفیه خانه فاضلاب در جنوب تهران

تصفیه خانه های فاضلاب که در جنوب تهران قرار دارند یکی از پیشرفته ترین تصفیه خانه های کشور ما می باشند این تصفیه خانه ۸ واحد از ۲۰ واحد تصفیه خانه مورد نیاز کشور را تأمین می کند. تصفیه خانه فاضلاب در جنوب تهران قابلیت تصفیه کردن فاضلاب ۳ میلیون نفر از ساکنین تهران را دارا می باشد پساب این تصفیه خانه حدودا ۲۴۰ میلیون مترمکعب بوده و می تواند آب مورد نیاز زمین های کشاورزی پایین دست مانند ورامین و شهرری را به راحتی تأمین کند.

اگر از این تصفیه خانه کامل بهره برداری شود این تصفیه خانه می تواند تا ۵۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی را آبیاری کند ولی این تصفیه خانه صرفاً برای تصفیه آب مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه در کنار تصفیه آب، برای تولید برق و گاز متان از آن استفاده می شود. این نیروگاه بیوگاز سالیانه در حدود ۶۰ گیگاوات برق را تولید می کند. این مقدار برق برای تأمین برق یک شهرک ۸۰ هزار نفری کافی است. این تصفیه‌ خانه روزانه ۳۰۰ تن کود بیولوژیک هم تولید کرده که این کود از لجن های آبگیری شده بعد از فرایند بیولوژیک، شیمیایی و مکانیکی تهیه می شود.

تصفیه خانه فاضلاب در غرب تهران

اگر این تصفیه خانه افتتاح بشود می تواند بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب در کشور ما باشد این تصفیه خانه قادر است سه میلیون نفر یعنی بیست هزار هکتار از شهر بزرگ تهران را مورد پوشش خود قرار دهد تصفیه خانه فاضلاب در جنوب شهر تهران با نام فیروز بهرام شناخته می شود که در قسمت در منطقه پایین دست بزرگراه آزادگان قرار دارد.

تصفیه خانه فاضلاب در شهریار تهران

یکی دیگر از تصفیه خانه های فاضلاب در شهر تهران تصفیه خانه شهریار می باشد جمعیتی که تحت پوشش تصفیه‌ خانه‌ ی شهریار هستند حدود ۷۸۰ هزار نفر می باشند و می توانند روزانه ۱۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب را به راحتی تصفیه کنند این تصفیه خانه در سال ۹۹ به بهره برداری رسیده است.

تصفیه خانه فاضلاب زرگنده در تهران

یکی دیگر از تصفیه خانه های فاضلاب در شهر تهران زرگنده است ظرفیت تصفیه خانه زرگنده ۹ هزار متر مکعب می باشد و می‌تواند جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر را پوشش دهد روش تصفیه در این تصفیه خانه، لجن فعال با هوادهی عمیق می باشد. متوسط ورودی تصفیه خانه فاضلاب زرگنده در تهران ۲۰۰ متر مکعب در ساعت بوده و خروجی آن هم حدوداً ۴۵۰ متر مکعب بر ساعت می باشد.

حتما بخوانید:   انواع لوله های فاضلاب و اتصالات لوله کشی

روش تصفیه فاضلاب

بعد از وارد شدن فاضلاب داخل تصفیه خانه، به وسیله واحد دانه گیری آشغال گیری می شود و بعد از آن وارد واحد ته نشینی خواهد شد سپس واحد راکتور بیولوژیک، کار اکسیداسیون بیولوژیکی را انجام خواهد داد. بعد از این که بیولوژیکی فسفر و نیتروژن را حذف می کنند به واحد ته نشینی ثانویه وارد می شود و سپس زلال سازی شده و به واحد UV وارد خواهد شد.

در این قسمت لجن های به وجود آمده از فاضلاب را در مراحل مختلف تصفیه می کنند تا به مواد بی ضرر و کود برای محیط زیست تبدیل شود. گاز متان را هم که از این فاضلاب تولید می شود جهت تولید برق منتقل می کنند و اگر از آن استفاده نکنند در فلز آن را می سوزانند.

بر اساس طرح تصفیه فاضلاب از وارد شدن فاضلاب خام برای آبیاری زمین های کشاورزی و مزارع جلوگیری می شود و از چرخش یک بار مصرف به چند بار مصرف تبدیل خواهد شد. پساب به آبخوان های اطراف تهران تزریق می شود تا سفره های آب زیرزمینی تغذیه شده و از نشست زمین هم جلوگیری شود.

تصفیه خانه های فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک مداد شما را با تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر تهران به طور کامل آشنا کردیم و همچنین مزایای این تصفیه خانه ها را به طور کامل برایتان توضیح دادیم. با تصفیه فاضلاب می توان از آلوده شدن محیط جلوگیری کرد و همچنین از آبهای تصفیه شده در مصارف کشاورزی و تولید برق استفاده می شود. به دلیل افزایش روز افزون جمعیت جهان پیش بینی می‌شود که جهان با کم‌ آبی روبرو خواهد شد و تصفیه فاضلاب می تواند مقدار قابل توجهی از کمبود آب را جبران کند.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تصفیه خانه های فاضلاب تهران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 اهمیت تصفیه خانه های فاضلاب در شهر بزرگ تهران

امتیاز کاربر: 3.1 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x