تعمیراتتعمیرات یخچال

تست کردن موتور یخچال ( کمپرسور ) با برق مستقیم

چگونه می توانیم موتور یخچال را با استفاده از برق مستقیم چک کنیم؟

امروزه مدل های مختلفی از یخچال را ، شرکت هایی در سراسر جهان تولید می کنند . یخچال ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که این اجزا با در کنار هم قرار گرفتن و عمل کرد هماهنگ خود باعث خنک کردن یخچال می شوند. مهم ترین قطعه یخچال ، موتور آن است و به هر دلیلی برایش مشکلی ایجاد شود یخچال از کار می افتد یکی از روش های تست کردن موتور یخچال ، تست با برق مستقیم است که در ادامه اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می دهیم .

قبل از اینکه کمپرسور یخچال را چک کنیم بهتر است به سالم بودن قطعات دیگر بپردازیم .

موتور یخچال

بهتر است قبل از تست کمپرسور موارد زیر را برسی کنیم :

 • برد الکترونیکی
 • ترمو فیوز
 • رله اورلود
 • سیم کشی بین برد و کمپرسور یخچال
 • فن کندانسور
 • ترمو دیسک یخچال
 • نشتی گاز کمپرسور
 • سیم های برق کمپرسور
 • اضافه گاز کمپرسور
 • گرفتگی و انسداد لوله مویی
 • جام کردن پیستون کمپرسور

کمپرسور یخچال چیست؟

به برسی تست کردن موتور یخچال می پردازیم و می خواهیم با کمپرسور یخچال آشنا شویم .

کمپرسور یخچال تشکیل شده از :

 • سوپاپ
 • پیستون
 • میلنگ

هرکدام از این ها باعث سرما زایی یخچال می شود . میلنگ کمپرسور با چرخش دورانی باعث حرکت پایین و بالای پیستون خواهد شد . گاز درون لوله ها با باز و بسته شدن سوپاپ ها جریان پیدا می کند ، کمپرسور یخچال گازی که درون آن هست را به داخل کانال ها هدایت می کند و با فشرده سازی به مایه تبدیل می کند ،که باعث سرما سازی در یخچال می شود . در یخچال فریزر ها ، کمپرسور از یک سیم پیچ آلومینیومی و مسی تبدیل شده است و در یخچال های  ساید بای ساید  سیم پیچی موتور مسی می باشد .

تست موتور ( کمپرسور ) یخچال

تست کردن موتور ( کمپرسور ) یخچال به وسیله اهم متر؛

اول باید برق یخچال را قطع کنیم و سیم های موتور را چک کنیم . و باید مقاومت دو سر سیم را برسی کنیم ، در حالت های عادی مقاومت سیم پیچ موتور یخچال شش تا هشت اهم است . به همین دلیل بالا تر یا پایین تر بودن اهم نشان خرابی موتور یخچال است .

حتما بخوانید:   میکروسوئیچ درب مایکروفر

موتور یخچال

تست کردن جریان موتور ( کمپرسور ) یخچال

جریان موتور یخچال یک آمپر دارد . بعضی از مواقع به دلیل بالا رفتن فشار گاز یا گرفتگی مدار سرمایش و یا خرابی موتور یخچال ، سیم پیچی موتور یخچال جریان اضافی می کشد .

تست کردن موتور ( کمپرسور )  یخچال به صورت مستقیم

برای تست موتور یخچال ، باید به منبع مستقیم برق اتصال دهیم . این روش باید به مدت چند ثانیه انجام گیرد و فورا برق را قطع کنیم . در صورتی که موتور سالم باشد به درستی کار خواهد کرد ، البته باید از یک خازن هشت میکرو برای این تست استفاده شود .

تست کردن خرابی موتور ( کمپرسور ) یخچال به صورت ظاهری

موتور یخچال روغن روشن و تمیزی دارد ، که اگر در شست و شو روغن موتور سیاه و تیره باشد ، نشان این است که موتور خراب شده و باید عوض شود. در شرایط های معمولی وقتی موتور کار خود را انجام می دهد روغن شفاف و تمیز است و نیاز نیست که عوض شود .و همیشه مشکلات فنی باعث خراب شدن کمپرسور نیست و اگر در تست یخچال معلوم شود کمپرسور سالم است باید موارد دیگر را تست کنیم .

تست کردن موتور ( کمپرسور ) یخچال با برق مستقیم

می خواهیم به آموزش تست کردن موتور یخچال با برق مستقیم بپردازیم :

وقتی فهمیدید رله اورلود درست کار می کند ، رله اورلود را از موتور خارج کنید . شکل هندسی مشاهده می کنید که به صورت عدد هشت است .راس هرم  کامان درج شده است و قسمت چپ پایین رانینگ می باشد و در قسمت راست پایین استارت نیز است .

با استفاده از ابزار های ساده می خواهیم به تست کمپرسور با برق مستقیم به پردازیم :

یک تکه سیم و پیچ گوشتی نیاز داریم ، ابتدا دو سر سیم را لخت می کنیم و یک سر سیم را به رانینگ و سر دیگر آن را به

کامان  وصل می کنیم . و یک پیچ گوشتی را به سر استارت و رانینگ وصل می نماییم ، در صورتی که کمپرسور روشن شد ، سالم است و اگر روشن نشد سوخته است .

موتور یخچال

تست کردن موتور یخچال با اهم متر

برای اینکه کمپرسور یخچال را با اهم متر تست کنیم بهتر است به روش زیر عمل کنید :

در ابتدا یک سر اهم متر را به رانینگ و سر دیگر آن را به کامان وصل کنید . و بعد یک سر را به استارت و دیگری را به رانینگ وصل کنید . اگر درجه اهم متر تکان خورد ، سالم است و باید رله اورلود را برسی کنید و اگر تکان نخورد ، به معنی این است که مشکل دارد .

حتما بخوانید:   علت آب دادن آبسردکن یخچال فریزر چیست؟

تست کردن موتور ( کمپرسور ) یخچال با لامپ

برای تست کردن کمپرسور یخچال با لامپ ، به یک لامپ و یک سیم دو رشته ای نیاز داریم .

یک سر سیم را به لامپ وصل می کنیم و سر دیگر را  به استارت و رانینگ وصل می کنیم .

اگر چراغ روشن شد ، موتور سالم می باشد . البته ممکن است کمپرسور مشکل برقی نداشته باشد ، ولی قدرت لازم برای پمپاژ گاز را ندارد . در غیر این صورت کمپرسور یخچال مشکل دارد و باید عوض شود .

تست کردن فشار موتور یخچال ( کمپرسور )

در زیر به آموزش تست فشار موتور یخچال پرداخته ایم :

 • بهتر است اول یخچال را از برق بکشید .
 •  لوله مسی که به موتور وصل است جدا کنید .
 •  برق یخچال را وصل کنید .
 • انگشت خود را روی لوله مسی که قطع کرده اید ، برای تست فشار موتور یخچال بگذارید .
 •  اگر انگشت شما در برابر فشار طاقت نیاورد ، تست موتور یخچال مثبت است .
 •  اگر فشار زیاد بود و انگشت شما بلند شد موتور یخچال فشار لازم را ندارد و تست منفی است .

دلایل مهم خراب شدن موتور یخچال ( کمپرسور )

 •  مشکل در فن موتور ( کمپرسور ) یخچال

اگر فن موتور خراب شود و برای رفع آن کاری نکنیم می تواند ، آسیب به موتور وارد کند . وظیفه فن خنک کردن دستگاه است ، اگر خراب بشود صدای زیادی در یخچال به وجود می آید ،  برای جلوگیری از این اتفاق یخچال را با فاصله از دیوار قرار دهید.

 •  روغن کاری کردن غیر اصولی یخچال

روغن کاری کمپرسور یخچال بسیار مهم است برای  اینکه موتور یخچال بتواند درست کار کند ، باید درست روغن کاری شود . بعضی از مواقع روغن کاری کردن بیش از حد موتور ممکن است باعث خرابی یخچال شود ، و در این صورت بهتر است تعمیر موتور یخچال را به یک تعمیر کار با تجربه بسپاریم.

 •  زیاد بودن مواد غذایی در یخچال

اگر مواد غذایی در یخچال و فریزر زیاد باشد فشار زیادی به موتور می آید .و باعث خرابی آن می شود. به همین دلیل بهتر است برای درست عمل کردن یخچال متناسب با ظرفیت آن ،  مواد غذایی در آن قرار دهیم. و همچنین از گذاشتن وسایل سنگین در یخچال خودداری کنید.  قرار دادن مواد غذایی داغ در یخچال می تواند به موتور آسیب وارد کند .

 • گرد و غبار در یخچال
حتما بخوانید:   علامت های سوختگی موتور جارو برقی چه می باشد ؟

پشت یخچال بر روی لوله های پیچ در پیچ ، گرد و غبار زیادی وجود دارد. موتور یخچال از بخش های دیگری است که گردو غبار روی آن می نشیند و اگر زیاد باشد به موتور صدمه وارد می کند. این ذرات گردو غبار مثل یک عایق مانع دفع شدن گرما هستند ، به همین دلیل یخچال نمی توانند فرایند سرد سازی خود را انجام دهد.

 • گرمای زیاد

در اطراف یخچال وجود تهویه کافی بسیار مهم است . از داغ شدن موتور یخچال جلوگیری می کند، به همین دلیل بهتر است یخچال را از دیوار پانزده سانت فاصله دهیم. و یخچال را در محیط های گرم و در کنار بخاری ، اجاق گاز ، آب گرمکن و…  قرار ندهیم.

 •  ولتاژ بالا

ولتاژ بالا به سیم پیچی های کمپرسور صدمه وارد می کند و حتی ممکن است موجب سوختن کمپرسور شود.

 •  پایان عمر موتور

موتور یخچال مانند هر وسیله ای یک عمر مفید دارد و بعد از مدتی ممکن است دچار فرسودگی شود. موتور های یخچال حدود بیست سال عمر مفید دارند ، البته در صوتی که سرویس و مراقبت به موقع شود.

روشن کردن موتور یخچال (کمپرسور) با خازن

برای راه انداختن موتور یخچال با خازن دقت کنید که در صورتی که خازن خراب باشد موتور روشن نمی شود. به همین دلیل اگر موتور یخچال خراب شده باشد  راه اندازی نمی شود. در مرحله اول اگر خازن در کنار کمپرسور وجود داشت بررسی کنید و اگر خراب شده است عوض نمایید. خازن کنار کمپرسور را با اهم متر می توانید چک کنید و توجه داشته باشید ، تمام کمپرسور ها دارای خازن نیستند و برخی از موتور های یخچال  آمریکایی خازن ندارند. و معمولا در یخچال های الکترونیکی در کنار کمپرسور خازن  قرار گرفته است. در صورت این که کمپرسور کارکرد درستی نداشته باشد بهتر است آن را سریعا تعویض کنید .

نتیجه گیری

در این مقاله از تیم ایبک امداد به سراغ تست موتور یخچال رفتیم و دانستید که خراب شدن موتور یخچال تاثیر زیادی بر نحوه عملکرد آن دارد. که این خراب شدن با نشانه هایی همراه است ، ولی بهتر است برای مطلع شدن از خرابی آن با یک کارشناس متخصص مشورت کنید.

تست کردن موتور یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی کامل برای تست انواع موتور (کمپرسور) یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا