تعمیراتتعمیرات یخچال

علت آب شدن مواد غذایی در فریزر چیست؟

آب شدن مواد غذایی در فریزر می‌تواند بدترین تجربه شما از یخچال به حساب بی‌آید. شما با خیال جمع مواد غذایی خود مانند گوشت و سبزیجات را داخل فریزر یخچال خود می‌گذارید. فردای آن روز مشاهده می‌کنید که همه چیز آب شده و حتی خود فریزر دمای سردی ندارد!. اگر علت این اتفاق را نمی‌دانید به هیچ عنوان نگران نباشید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما را با علت‌های آب شدن مواد غذایی و فریزر آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله منحصر به فرد همراه باشید.

آب شدن مواد غذایی

علت‌های آب شدن مواد غذایی در فریزر

برخی از علل خرابی فریزر را می‌توان با تمیز کردن قفسه‌ها برای نگهداری اضافی مواد غذایی برطرف کرد، در حالی که دلایل دیگر ممکن است نیاز به بررسی دقیق‌تر داشته باشند. اگر فریزر شما تلاش می‌کند تا برای مدت طولانی سرد بماند، نه تنها در معرض خطر فاسد شدن مواد غذایی است، بلکه طول عمر دستگاه را نیز کاهش پیدا می‌کند.

هنگامی که مشکلی در سیستم خنک کننده فریزر شما پیش می‌آید، مشکل باید فورا برطرف شود. برخی از مشکلات فریزر را می‌توان به تنهایی یا با کمک یک متخصص حل کرد، در حالی که برخی دیگر می‌توانند نشان دهند که زمان ارتقای دستگاه فرا رسیده است. قبل از اینکه یک تماس خدماتی را برنامه ریزی کنید، یاد بگیرید که چگونه این دلایل رایج را که از یخ زدن فریزر شما جلوگیری می‌کند و باعث آب شدن مواد غذایی شما می‌شود را عیب یابی کنید. این دلایل شامل:

سرد نشدن فریزر به اندازه کافی

فرقی نمی‌کند یخچال و فریزر سینه‌ای، ایستاده یا ترکیبی داشته باشید، برای هر فریزر که از کار افتاده است چند مظنون معمول وجود دارد. ممکن است فریزر به دلیل خطای کاربر، مانند بسته بندی بیش از حد مواد غذایی یا بسته نشدن درب، به اندازه کافی سرد نباشد. با این حال، قطعات فریزر شما به مرور زمان فرسوده می‌شوند و ممکن است بر قابلیت انجماد دستگاه شما تأثیر بگذارند. نصب بسیاری از قطعات به عنوان تعمیرات DIY ساده است، اما برخی دیگر به تنهایی قابل حل نیستند.

حتما بخوانید:   حل مشکل روشن نشدن کولر گازی اجنرال | دلایل روشن نشدن کولر اجنرال

آب شدن مواد غذایی

بسته بندی بیش از حد در آب شدن مواد غذایی

اگر فریزر شما کار نمی‌کند، اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا قفسه‌ها خیلی محکم بسته بندی شده‌اند یا خیر. فریزرهای پر شده می‌توانند باعث انسداد جریان هوا شوند، به خصوص زمانی که فن اواپراتور مسدود باشد. اگر فریزر شما به اندازه کافی سرد نیست، توصیه می‌کنیم قفسه‌های فریزر خود را خالی کنید.

با سازماندهی مجدد مواد غذایی و خلاص شدن از شر مواردی که احتمالاً در پشت فریزر فراموش شده‌اند، برای فن اواپراتور فریزر خود خلاصی ایجاد کنید. اگر این موارد را انجام ندهید باید شاهد آب شدن مواد غذایی خود در فریزر باشید.

یخ زدگی فریزر یکی از دلایل آب شدن مواد غذایی

یخ زدگی بیش از حد روی دیواره‌های فریزر شما می‌تواند دریچه‌ها و کویل‌هایی را که کارکرد فریزر شما را حفظ می‌کنند، مسدود کند. اگر فریزر شما کار نمی‌کند، شکستن یخ انباشته شده می‌تواند این دما را آزاد کند و به فریزر شما اجازه دهد دمای مناسب خود را حفظ نماید.

توجه به این نکته مهم است که اکثر فریزرهای مدرن یخ زدایی خودکار را انجام می‌دهند، به این معنی که یخ زدگی نشانه‌ای از قطعاتی است که نیاز به تعویض دارند. این موضوع پیچیده‌تری است که از ارزیابی حرفه‌ای سود می‌برد.

آب شدن مواد غذایی در کثیف بودن کویل های کندانسور

اگر یخچال فریزر ترکیبی دارید که یخ نمی‌زند و باعث آب شدن مواد غذایی می‌شود، یکی از دلایل بسیار رایج کویل‌های کندانسور کثیف است. هنگامی که کویل‌ها به درستی نگهداری نمی‌شوند، ظرفیت خنک کننده فریزر شما را کاهش می‌دهد. برای تمیز کردن کویل‌های کندانسور می‌توانید کویل‌ها را با یک ضمیمه شکاف جاروبرقی بکشید. اگر فریزر قائم یا قفسه سینه دارید، کویل‌ها در دیواره‌های فریزر قرار دارند و علت خرابی دستگاه شما نیستند.

آب شدن مواد غذایی

رله استارت دلیل اصلی آب شدن مواد غذایی

رله استارت فریزر شما برق کمپرسور را تامین می‌کند. اگر رله خراب شود، کمپرسور نمی‌تواند کار کند و فریزر شما شروع به آب شدن می‌کند. همچنین باعث آب شدن مواد غذایی نیز می‌شوند. نشانه‌های خرابی رله استارت بسته به مدل متفاوت است. توصیه می‌شود راهنمای محصول خود را برای تشخیص صحیح بررسی کنید یا برای یک تکنسین خدمات وقت بگذارید.

موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور فریزر شما باعث می‌شود هوای سرد در سراسر دستگاه شما در گردش باشد. خرابی این موتور عملکرد خنک کننده فریزر شما را متوقف می‌کند. بسته به مدل فریزر شما، موتور فن اواپراتور زمانی که در باز است خاموش می‌شود. برای بررسی عملکرد موتور، درب فریزر خود را باز کرده و کلید درب فریزر را به صورت دستی نگه دارید. اگر موتور شروع به کار نکرد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

ترموستات فریزر

اگر فریزر شما یخ نمی‌زند، ممکن است بخواهید ترموستات آن را بررسی کنید. به طور معمول، اکثر یخچال و فریزرهای مدرن دارای کنترل الکترونیکی هستند و از ترمیستورهای سنجش دما برای تنظیم دما استفاده می‌کنند. ترموستات فریزر شما مرکز کنترل مکانیسم‌های داخلی است که برای تنظیم دمای دستگاه شما ضروری می‌باشد.

کمپرسور، موتور فن اواپراتور و موتور فن کندانسور را کنترل می‌کند. هنگامی که ترموستات فریزر صندوقی مشکلی دارد، آن قطعات نمی‌توانند کار خود را در سرد نگه داشتن فریزر انجام دهند و موجب آب شدن مواد غذایی می‌شود. برای تعیین اینکه آیا ترموستات دلیل سرد نشدن کافی فریزر است یا خیر. ترموستات را از پایین‌ترین به بالاترین تنظیمات تغییر دهید و برای یک کلیک گوش دهید. اگر صدای کلیکی نشنیدید، باید تعویض شود.

حتما بخوانید:   علت یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز چیست ؟

آب شدن مواد غذایی

موتور فن کندانسور یکی از دلایل آب شدن مواد غذایی

اگر فریزر شما سرد نیست، ممکن است مشکل از خرابی موتور فن کندانسور باشد. فن کندانسور هوای خنک را از طریق کندانسور و روی کویل‌های فریزر شما می‌کشد. اگر این فن خراب شود، دمای داخلی فریزر شما افزایش می‌یابد و کمپرسور بیش از حد گرم می‌شود.

درب فریزر

واشر درب فریزر شما چیزی است که هوای خنک فریزر شما را داخل آن قفل می‌کند. اگر هر بار که درب را می‌بندید درب کاملاً بسته نمی‌شود، آن هوای خنک به بیرون نشت می‌کند و دمای فریزر شما کاهش می‌یابد. برای بررسی اینکه آیا درب فریزر شما به درستی آب بندی نمی‌شود، یک تکه کاغذ را صاف روی واشر قرار دهید و درب فریزر را ببندید. سپس، کاغذ را بکشید. اگر مقاومت کمی برای آزاد کردن تکه کاغذ از در وجود داشته باشد، مهر و موم‌ها شل شده و باید تعویض شوند.

حتماً چندین ناحیه را در امتداد مهر و موم آزمایش کنید. در مدل‌های جدیدتر فریزر، ابزار لازم برای تعویض واشر وجود ندارد. به طور معمول این فریزرها دارای واشر یا واشرهایی هستند که به سادگی می‌توان آن‌ها را در جای خود قرار داد.

آب شدن مواد غذایی به علت کمپرسور فریزر

اگر تمام اجزای دیگر فریزر خود را از نظر خرابی بررسی کرده‌اید و هنوز ریشه مشکل را پیدا نکرده‌اید، ممکن است منبع آن کمپرسور باشد. ساده‌ترین راه برای تشخیص مشکل کمپرسور فریزر، گوش دادن به صدای زمزمه معمول آن است. حداقل به مدت 30 دقیقه به فریزر خود توجه کنید. اگر صدای زمزمه در آن زمان ظاهر نشود، ممکن است کمپرسور به درستی کار نکند.

فریزر هر چند وقت یک بار خود یخ زدایی می‌کند؟

فریزرهای یخ زدایی خودکار معمولاً هر هشت تا دوازده ساعت یکبار یخ زدایی می‌کنند. این کار به طور متوسط ​​دو یا سه بار در روز است. چرخه‌های یخ زدایی برای جلوگیری از تجمع یخ در اطراف سیم پیچ‌های اواپراتور وجود دارد. فریزرهایی که به‌طور خودکار یخ‌زدایی نمی‌کنند در عوض عملکرد دستی خواهند داشت.

آب شدن مواد غذایی

چگونه فریزر خود را یخ زدایی کنم؟

برای کسانی که فریزر قدیمی‌تری دارند، یخ‌زدایی دستی آن نباید خیلی سخت باشد. ابتدا باید دستگاه خود را از برق بکشید. توصیه می‌کنیم درب را باز بگذارید تا یخ اضافی آب شود. انجام این کار همچنین می‌تواند به سرعت بخشیدن به فرآیند ذوب کمک کند، بنابراین ارزش امتحان کردن را دارد.

چگونه از یخ در فریزر بدون یخ زدایی خلاص شویم؟

با استفاده از آب داغ و دستمال شستشو می‌توانید یخ فریزر خود را بدون یخ زدایی از بین ببرید. برای این کار، پارچه را در آب داغ فرو کنید و سپس داخل فریزر خود را پاک کنید. علاوه بر این، می‌توانید برای کمک به حل شدن یخ صابون اضافه کنید، اما مجبور نیستید که این کار را انجام دهید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از یخچال امرسان Emersun

یک چاقوی فولادی ضد زنگ یا کاردک محکم نیز این کار را انجام می‌دهد. اگر نمی‌خواهید همه چیز را از فریزر خود برای یخ زدایی خارج کنید، این یک جایگزین عالی است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، می‌توانید از آب داغ استفاده کنید و آن را به کف فریزر فشار دهید، سپس از یک سوهان یا کفگیر در حالی که تا حدی آب شده است استفاده کنید.

اگر این روش را انتخاب می‌کنید مراقب باشید، زیرا ممکن است به طور تصادفی به داخل فریزر خود آسیب برسانید. بنابراین اگر امکان یخ زدایی آن وجود دارد، باید آن مسیر را انتخاب کنید.

حقایق فریزر

غذاهایی که به درستی منجمد و پخته شده باشند بی خطر هستند

غذاهایی که به درستی در فریزر نگهداری می‌شوند، در دمای 0 درجه فارنهایت (18- درجه سانتیگراد) هستند. در حالی که انجماد بیشتر باکتری‌ها را از بین نمی‌برد، اما از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. اگرچه غذا در دمای 0 درجه فارنهایت به طور نامحدود ایمن خواهد بود، اما هر چه مدت زمان بیشتری غذا در فریزر باشد، کیفیت آن کاهش می‌یابد. لطافت، طعم، عطر، آبدار بودن و رنگ همگی می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. باقی‌مانده غذا باید در ظروف محکم نگهداری شود. در مورد غذاهای منجمد تجاری، رعایت دستورالعمل‌های پخت روی بسته بندی برای اطمینان از ایمنی بسیار مهم است.

انجماد باعث کاهش مواد مغذی نمی‌شود

در طول انجماد، مقدار پروتئین غذا تغییر چندانی نمی‌کند.

سوختن فریزر به معنای ناامن بودن غذا نیست

سوختگی فریزر یک موضوع کیفیت مواد غذایی است، نه یک موضوع ایمنی مواد غذایی. به صورت لکه‌های چرمی مایل به قهوه‌ای مایل به خاکستری روی مواد غذایی منجمد ظاهر می‌شود. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که غذا در بسته بندی سفت نشده باشد و باعث ایجاد لکه‌های خشک در غذاها شود.

دماسنج فریزر باید نظارت شود

دماسنج فریزر را می‌توان در بخش لوازم خانگی فروشگاه‌های دپارتمان، لوازم خانگی، آشپزی و مواد غذایی خریداری کرد. یکی را در یخچال و یکی را در فریزر، در قسمت جلویی در مکانی که خوانا باشد، قرار دهید. درجه حرارت را به طور منظم کنترل کنید. حداقل یک بار در هفته.

 

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله منحصر به فرد لذت و استفاده کافی را برده باشید. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با علت‌های آب شدن مواد غذایی در فریزر و رفع آن آشنا کنیم. ممنون که تا پایان این مقاله از سایت ایبک همراه ما بودید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.

آب شدن مواد غذایی در فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای جلوگیری از آب شدن مواد غذایی در فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا