خدمات جوشکاری

مزایای تعمیر انواع دستگاه های جوش اعم از رکتیفایر، co2 و تیگ

نحوه تعمیر انواع دستگاه جوش | اجزای مختلف دستگاه جوش

دستگاه های جوش رکتیفایر، co2 و تیگ به دلیل اندازه جمع و جور، وزن کم و قیمت مناسب روز به روز محبوبیت بیشتری در بین جوشکاران پیدا می کنند. مانند هر تجهیزات دیگری، این دستگاه ها ممکن است به دلیل عملکرد نامناسب یا به دلیل نقص طراحی از کار بیفتند. در برخی موارد، تعمیر دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ می تواند به طور مستقل انجام شود، اما خرابی هایی وجود دارد که فقط در مرکز خدمات رفع می شوند. بسته به مدل، دستگاه های جوشکاری هم با شبکه برق خانگی (220 ولت) و هم با سه فاز (380 ولت) کار می کنند. تنها نکته ای که هنگام اتصال دستگاه به شبکه خانگی باید در نظر گرفته شود، مصرف برق آن است. اگر بیش از ظرفیت سیم کشی باشد، دستگاه کار نخواهد کرد.

معرفی اجزای دستگاه جوش

در این مقاله به نحوه تعمیر دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ می پردازیم اما قبل از آن بهتر است با اجزای مختلف دستگاه های جوش آشنا شوید. این قطعات عبارتند از:

یکسو کننده اولیه

واحد یکسو کننده اولیه این دستگاه متشکل از یک پل دیودی در ورودی کل مدار الکتریکی دستگاه قرار می گیرد. این ولتاژ متناوب است که از شبکه برق تامین می شود. برای کاهش گرمایش یکسو کننده، یک رادیاتور به آن متصل می شود. دومی توسط یک فن نصب شده در داخل محفظه واحد خنک می شود.

همچنین پل دیودی دارای محافظت در برابر گرمای بیش از حد است. این با کمک یک سنسور حرارتی اجرا می شود که وقتی دیودها به دمای 90 درجه می رسند، مدار را می شکند.

فیلتر کندانسور

فیلتر کندانسور به طور موازی به یک پل دیودی متصل می شود تا موج AC را صاف کند و حاوی 2 خازن است. هر الکترولیت دارای حاشیه ولتاژ حداقل 400 ولت و ظرفیت خازن 470 میکروفن برای هر خازن است.

فیلتر سرکوب تداخل در طی فرآیندهای تبدیل جریان در اینورتر، تداخل الکترومغناطیسی رخ می دهد که می تواند عملکرد سایر دستگاه های متصل به این شبکه الکتریکی را مختل کند. برای حذف تداخل، یک فیلتر در جلوی یکسو کننده نصب می شود.

حتما بخوانید:   الکترود جوشکاری چیست | انواع الکترود جوشکاری

معکوس کننده

مسئول تبدیل ولتاژ AC به DC. مبدل های فعال در دستگاه های جوش می توانند بر دو نوع باشند: نیم پل دو زمانه و پل کامل.

مدار مبدل پل کامل پیچیده تر است و در حال حاضر شامل 4 ترانزیستور است. این نوع مبدل ها بر روی قوی ترین دستگاه ها برای جوشکاری و بر این اساس بر روی گران ترین ها نصب می شوند.

درست مانند دیودها، ترانزیستورها بر روی رادیاتورها نصب می شوند تا گرما را بهتر از آنها خارج کنند. برای محافظت از واحد ترانزیستور در برابر افزایش ولتاژ، یک فیلتر RC در جلوی آن نصب شده است.

ترانسفورماتور فرکانس بالا بعد از اینورتر نصب می شود و ولتاژ فرکانس بالا را به 60-70 ولت کاهش می دهد. با توجه به درج مدار مغناطیسی فریت در طراحی این ماژول، کاهش وزن و کاهش سایز ترانسفورماتور امکان پذیر شد. و همچنین کاهش تلفات برق و افزایش راندمان تجهیزات در کل.

یکسو کننده خروجی ثانویه

این قطعه شامل یک پل است که از دیودهای ویژه ای تشکیل شده است که با سرعت بالا به جریان فرکانس بالا واکنش نشان می دهد (باز کردن، بسته شدن و بازیابی حدود 50 نانوثانیه طول می کشد) که دیودهای معمولی قادر به انجام آن نیستند. این پل مجهز به رادیاتور جهت جلوگیری از گرم شدن آن است. همچنین، یکسو کننده دارای محافظ در برابر نوسانات برق است که به عنوان یک فیلتر RC اجرا می شود. در خروجی ماژول دو پایانه مسی قرار داده شده است که اتصال قابل اعتماد کابل برق و کابل زمین را به آنها ارائه می دهد.

برد کنترل

تمامی عملیات اینورتر توسط یک ریزپردازنده کنترل می شود که با کمک سنسورهای مختلف واقع در تمام گره های واحد اطلاعات را دریافت کرده و عملکرد دستگاه را کنترل می کند. به لطف کنترل ریزپردازنده، پارامترهای جریان ایده آل برای جوشکاری انواع مختلف انتخاب می شوند. از فلزات همچنین کنترل الکترونیکی با تامین بارهای دقیق محاسبه شده و اندازه گیری شده باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

تعمیر دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ

رله استارت نرم

برای جلوگیری از سوختن دیودهای یکسو کننده از جریان بالای خازن های شارژ شده در هنگام راه اندازی دستگاه جوش، از رله استارت نرم استفاده می شود.

دلایل خرابی دستگاه های جوش

دستگاه های جوش مدرن، به ویژه آنهایی که بر اساس ماژول IGBT ساخته شده اند، کاملاً خواستار قوانین عملکرد هستند. این با این واقعیت توضیح داده می شود که وقتی واحد کار می کند، ماژول های داخلی آن گرمای زیادی تولید می کنند. اگرچه برای حذف گرما از واحدهای برق و بردهای الکترونیکی هم از رادیاتور و هم از فن استفاده می شود، اما گاهی اوقات این اقدامات به خصوص در واحدهای ارزان قیمت کافی نیست.

حتما بخوانید:   انواع مدرک جوشکاری بین المللی را بشناسید

بنابراین، لازم است به شدت از قوانینی که در دستورالعمل های دستگاه مشخص شده است، پیروی کنید، که حاکی از خاموش شدن دوره ای واحد برای خنک کننده است.

همچنین اگر دستگاه جوش در اتاق های پر گرد و غبار کار کند، گرد و غبار روی رادیاتورهای آن جمع می شود و در انتقال حرارت عادی اختلال ایجاد می کند که به ناچار منجر به گرم شدن بیش از حد و شکستگی قطعات الکتریکی می شود.

اگر خلاص شدن از وجود گرد و غبار در هوا غیرممکن باشد، اغلب لازم است کیس دستگاه را باز کرده و تمام اجزای دستگاه را از آلودگی های انباشته شده تمیز کنید.

اما اغلب دستگاه های جوش زمانی که در دمای پایین کار می کنند از کار می افتند. خرابی ها به دلیل تراکم روی برد کنترل گرم شده رخ می دهد، در نتیجه یک اتصال کوتاه بین جزئیات ماژول الکترونیکی رخ می دهد.

مزایای تعمیر دستگاه جوش

از ویژگی های بارز دستگاه های جوش مدرن وجود برد کنترل الکترونیکی است، بنابراین فقط یک متخصص واجد شرایط می تواند عیب این واحد را تشخیص داده و رفع کند. دستگاه ممکن است خراب شود. برای انجام تعمیر با دستان خود، باید دانش و مهارت خاصی برای کار با ابزارهای اندازه گیری مانند اسیلوسکوپ و مولتی متر را داشته باشید.

با توجه به مطالب فوق مشخص می شود که بدون داشتن مهارت و دانش لازم، شروع به تعمیر دستگاه به خصوص لوازم الکترونیکی توصیه نمی شود. در غیر این صورت ممکن است به طور کامل از کار بیفتد و تعمیر دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ هزینه بالایی در بر داشته باشند.

خرابی های اصلی و تشخیص آنها

ممکن است خرابی اینورتر جوشکاری به دلیل عملکرد نامناسب تجهیزات یا خطا در تنظیمات آن رخ دهد. خطاها یا وقفه های زیر در عملکرد اینورترها رایج ترین هستند.

دستگاه روشن نمی شود

 • اغلب این خرابی ناشی از نقص عملکرد کابل شبکه است.
 • بنابراین، هر سیم کابل را با یک تستر حلقه کنید. اگر کابل سالم باشد، تشخیص جدی تر اینورتر مورد نیاز است.
 • شاید مشکل در منبع برق آماده به کار دستگاه باشد.

ناپایداری قوس جوش یا پاشش

این خطا ممکن است به دلیل تنظیم نادرست جریان برای یک قطر الکترود خاص باشد.

نکته! اگر بسته به الکترودها مقادیر توصیه شده جریان را نداشته باشد، می توان آن را با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد: برای هر میلی متر تجهیزات باید جریان جوشکاری در محدوده 20-40 A وجود داشته باشد.

حتما بخوانید:   خدمات جوشکاری ساختمان سیار | کار چی داری

همچنین باید سرعت جوشکاری را در نظر بگیرید. هرچه کوچکتر باشد، مقدار جریان کمتری باید در صفحه کنترل دستگاه تنظیم شود. علاوه بر قدرت فعلی که مطابق با قطر ماده افزودنی است، می توانید از جدول زیر استفاده کنید.

جریان جوش تنظیم نمی شود

 • اگر جریان جوش تنظیم نشده باشد، علت ممکن است خرابی رگلاتور یا خرابی سیم های متصل به آن باشد.
 • لازم است محفظه واحد را جدا کنید و قابلیت اطمینان اتصال هادی ها را بررسی کنید.
 • همچنین در صورت لزوم رگولاتور را با یک مولتی متر حلقه کنید.
 • اگر همه چیز درست است، این شکستگی می تواند ناشی از اتصال کوتاه در چوک یا خرابی ترانسفورماتور ثانویه باشد که باید با یک مولتی متر بررسی شود.
 • اگر ایرادی در این ماژول ها تشخیص داده شد، باید آنها را تعویض کنید.

مصرف برق زیاد

مصرف بیش از حد انرژی، حتی اگر دستگاه تخلیه شود، اغلب باعث بسته شدن وقفه در یکی از ترانسفورماتورها می شود. در این مورد، تعمیر آنها را به یک متخصص حرفه ای بسپارید.

الکترود به فلز می چسبد

 • این اتفاق زمانی می افتد که ولتاژ برق کاهش یابد.
 • برای رهایی از چسبیدن الکترود به قطعات در حال جوش، باید حالت جوشکاری را انتخاب و تنظیم کنید (طبق دستورالعمل دستگاه).
 • همچنین، اگر دستگاه به سیم کششی با سطح مقطع سیم کوچک (کمتر از 2.5 میلی متر مربع) متصل شود، ممکن است ولتاژ برق کاهش یابد.
 • اغلب، افت ولتاژی که باعث چسبندگی الکترود می شود، هنگام استفاده از یک شبکه بزرگتر رخ می دهد. در این حالت با اتصال اینورتر به ژنراتور مشکل حل می شود.

گرمای بیش از حد دستگاه

 • اگر نشانگر روشن باشد، نشان می دهد که ماژول های اصلی واحد در حال گرم شدن بیش از حد هستند.
 • همچنین، دستگاه می تواند به طور خود به خود خاموش شود، که نشان می دهد حفاظت حرارتی فعال شده است.
 • برای اینکه این وقفه ها در عملکرد واحد در آینده رخ ندهد، مجدداً باید به حالت صحیح مدت زمان روشن شدن (PV) پایبند بود.

تعمیر دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ

جمع بندی

در واقع، خرابی های مختلف و دلایل ایجاد آنها در دستگاه جوش ممکن است بسیار زیاد باشد و فهرست کردن همه آنها دشوار است. بنابراین، بهتر است بلافاصله بفهمیم که از چه الگوریتمی برای تشخیص خرابی و تعمیر دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ باید بکار بریم. ایبک امداد همراه شماست تا در این زمینه با استفاده از متخصصان حرفه ای و کاربلد به شما خدمات ارائه نماید.

98989

31

تعمیر دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر انواع دستگاه جوش رکتیفایر و co2 و تیگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا