خدمات ساختمان

بهترین راه‌های از بین بردن زنگ زدگی | علت زنگ زدگی

بهترین راه‌های از بین بردن زنگ زدگی|علت زنگ زدگی

در صورتی که بتوانید قسمت های زنگ زده فلزات را از بین ببرید، وسایل شما تازه تر و تمیز تر به نظر می آیند. زنگ زدن فلزات کاملا نرمال و طبیعی می باشد و اکثر فلزات زنگ می زنند، ولی چنانچه بتوانید زنگ زدگی آنها را از بین ببرید و با راهکارهای این کار آشنا باشید، دیگر نگرانی بابت زنگ زدگی آنها نخواهید داشت. همچنین اگر در مورد به تعویق انداختن یا پیشگیری از زنگ زدگی فلزات اطلاعاتی داشته باشید، می توانید از وقوع آن جلوگیری کنید.

دلیل زنگ زدگی فلزات

زنگ زدن فلزات به این دلیل می‌باشد، که آنها وقتی در مجاورت اکسیژن قرار می گیرند، دچار یک نوع واکنش شیمیایی که نام آن اکسید شدگی است، می‌شوند. اکسید شدن فلزات هم معنی با زنگ زدن آنها و در واقع به معنای سوختگی فلزات می باشد. وقتی فلزات زنگ می‌زنند، ساختار شیمیایی آنها از هم خواهد پاشید و در نتیجه فلز پوسیده و پوک می گردد و به شکل خشک و لایه لایه در می آید. در فلزات در این شرایط لکه‌های زنگ زدگی با رنگ قهوه ای ایجاد می‌شود. اگر میزان رطوبت بیشتر باشد، زنگ زدگی فلزات سریع‌تر اتفاق می افتد. بنابراین در مناطقی مثل جنوب و شمال کشور که دارای اقلیم مرطوب هستند، فلزات بیشتر زنگ می‌زنند.

راهکارهایی برای رفع زنگ زدگی فلزات

برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات راه های مختلفی وجود دارد، که می توانید هر کدام از آنها را امتحان کرده و زنگ زدگی ها را برطرف کنید. در ادامه هر کدام از این راهکارها را به صورت کامل توضیح می دهیم.

زنگ زدگی

از بین بردن زنگ زدگی با ابزارهای ساینده

در صورتی که زنگ زدگی زیاد است و چند لایه دچار زنگ زدگی شده اند، قبل از این که اقدامی انجام دهید، می توانید از ابزارهایی که ساینده هستند استفاده نمایید، تا این لایه های زنگ زده را از فلز جدا نمایید. کاغذ سمباده فلزات، قلمو های فلزی و برس ها از جمله این ابزارها می باشند. در حین انجام دادن این کار باید زیاد احتیاط کنید، تا خط و خشی روی سطوح سالم فلز ایجاد نشود.

حتما بخوانید:   انواع قرنیز کدامند | قرنیزها چه کاربردی دارند؟

از بین بردن زنگ زدگی با نوشابه

نوشابه های گازدار در زمینه نظافت بسیار کاربرد دارند. اما به عنوان نوشیدنی ضرر آن زیاد است. در نوشابه اسید سیتریک وجود دارد که خاصیت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد و سطوح را به خوبی می تواند تمیز کند. برای اینکه لکه زنگ زدگی را از بین ببرید، می توانید از نوشابه گازدار استفاده کنید. در صورتی که وسیله مورد نظر این قابلیت را داشته باشد، باید آن را برای پانزده الی بیست دقیقه در تشتی که حاوی نوشابه است، بگذارید. پس از آن، با استفاده از دستمال میکروفایبر به خوبی سطح فلز را بسابید، تا زنگ زدگی پاک شود. همچنین می‌توانید روی دستمال به مقدار زیاد نوشابه ریخته و بر روی زنگ زدگی فلز بکشید و به این طریق فلز مورد نظر را تمیز نمایید.

زنگ زدگی

از بین بردن زنگ زدگی با سرکه

سرکه هم مثل نوشابه پاک کننده پر قدرت و ماده اسیدی می‌باشد. استفاده از این روش نیز مانند روش قبل است. جسمی که زنگ زده است را برای سی دقیقه در ظرف حاوی سرکه گذاشته و پس از آن باید با دستمال جسم مورد نظر را لکه گیری و پاک کرد. در صورتی که جسم فلزی بزرگ است، می توانید دستمال خود را سرکه بزنید و به قسمت‌هایی که دچار زنگ زدگی شده است بکشید، تا لکه های زنگ زدگی تمیز شوند. برای این منظور همچنین شما می‌توانید از مواد و ترکیباتی که سرکه دارند نیز استفاده نمایید. یکی از راهکارها این است، که برای اینکه لکه های زنگ زدگی را از روی اکسسوری و بدلیجات خود از بین ببرید، این وسایل را در ظرفی که در آن سس کچاپ ریخته اید، قرار دهید و پس از گذشت بیست دقیقه آنها را با آب شسته و خشک کنید. پس از انجام دادن این کار وسایل شما درخشان و نو می‌شوند.

از بین بردن زنگ زدگی با گوجه‌فرنگی

گوجه فرنگی ها دارای اسید اسکوربیک یا ویتامین ث می باشند و چون خاصیت اسیدی دارند، برای پاک کردن زنگ زدگی مناسب خواهند بود. در استفاده از این روش باید به این نکته توجه داشته باشید، که ویتامین ث بسیار ناپایدار بوده و در صورتی که گوجه فرنگی را آب گیری یا رنده کنید، زمان را از دست می‌دهید و ساختار اسیدی آن در این شرایط از بین خواهد رفت. کافی است، که گوجه‌فرنگی های خود را را قارچ کرده و روی قسمتی که دچار زنگ زدگی شده است، بکشید. این کار را تا جایی که لازم است، باید ادامه دهید و از گوجه فرنگی جدید برای این کار استفاده کنید.

حتما بخوانید:   پوکه ریزی چیست؟ | روش اجرای پوکه ریزی و علت آن

از بین بردن زنگ زدگی با آبلیمو و نمک

نمک دارای خاصیت پاک کنندگی بوده و آبلیمو نیز یک اسید می باشد. وقتی این دو ماده با هم ترکیب می شوند، زنگ زدگی هایی که خفیف هستند را می توانند از بین ببرند. مقدار زیادی از ترکیب آبلیمو و نمک را بر روی پارچه یا به طور مستقیم به قسمت زنگ زده فلز ریخته و سطح مورد نظر را برای چندین دقیقه پاک کنید، تا لکه به صورت کامل از بین برود.

زنگ زدگی

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن زنگ زدگی

از لکه بر هایی که برای پاک کردن اکثر موارد می توانید از آن استفاده نمایید، جوش شیرین می باشد. برای اینکه زنگ زدگی فلز ها را با جوش شیرین پاک کنید، باید مقدار کمی آب به آن اضافه کرده و حالت خمیری درست کنید. همچنین برای این که این خمیر بهتر عمل کند، سرکه را می توانید جایگزین آب کنید. به میزان کافی از خمیر فوق درست کرده و به سطحی که دچار زنگ زدگی شده است، بمالید. پس از یک ساعت خمیر را از سطح فلز برداشته و با دستمال به خوبی پاک نمایید، تا لکه زنگ زدگی به صورت کامل از بین رفته و فلز شما تمیز شود.

از بین بردن زنگ زدگی با جلاسنج و پولیش فلزات

پولیش‌هایی که فلزات را براق می‌کنند و اسم آنها جلاسنج است، برای تمیز کردن و از بین بردن زنگ زدگی فلزات مناسب است و در اکثر شرایط تاثیر گذاری خوبی دارند. این جلا دهنده ها حاوی ترکیباتی می‌باشند، که می‌توانند زنگ زدگی ها را برطرف کرده و فلزات را نو و براق کنند. برای استفاده از این روش پد یا پنبه را به جلاسنج آغشته نموده و روی سطح زنگ زده فلزات بکشید. برای استفاده از این راهکار، حتماً باید از دستکش مرغوب استفاده نمایید. چون ترکیبات موجود در جلاسنج امکان دارد، که به پوست دست شما آسیب برساند. پس از اینکه از جلاسنج برای از بین بردن زنگ زدگی استفاده کردید، فلزات شما بسیار درخشان خواهند شد.

نکات مهم برای از بین بردن زنگ زدگی

  • برای اینکه بتوانید زنگ زدگی فلز ها را از بین ببرید، می توانید از کاغذ سمباده، مسواک و وسایل مشابه استفاده نمایید و فلزات مورد نظر را با استفاده از آنها بسایید.
  • وقتی که زنگ زدگی فلز ها را به صورت کامل از بین برده و تمیز کردید، این فلز ها حتما باید با آب شسته شوند و قبل از استفاده به صورت کامل خشک شوند.
  • در صورتی که از راهکاری استفاده کردید ولی به نتیجه مطلوب نرسیده اید، می توانید راهکارهای دیگر را تست کنید.
  • پیشنهاد می شود، که برای برطرف کردن زنگ زدگی فلزات در محیط باز اقدامات لازم را انجام دهید. چون طی این فرایند مواد شیمیایی آزاد می شوند، که به صورت بخار بوده و برای انسان زیان دارد.
  • برای استفاده از اسید سیتریک، بوراکس و سرکه باید احتیاط بیشتری کنید. چون این مواد غلیظ بوده و احتمال آسیب دیدن شما زیاد است. این مواد به هیچ عنوان نباید در دسترس حیوانات خانگی و کودکان قرار بگیرند.
  • وقتی در حین از بین بردن زنگ زدگی فلزات آسیبی به لباس هایتان وارد شد، روی آن مقداری آبلیمو ریخته و پس از مدتی با آب به خوبی بشویید.
  • برای اینکه از زنگ زدگی فلزات جلوگیری نمایید، روی آن یک لایه رنگ بزنید و یا وسایل مورد نظر خود را دور از رطوبت نگهداری کنید، تا زنگ زدگی آنها به تعویق بیفتد.
  • یکی دیگر از راهکارها برای جلوگیری کردن از زنگ زدگی فلز ها این است، که قبل از اینکه آنها را در مکانی قرار دهید، روی آنها روغن بزنید.
  • آبلیمو و سرکه چون اسیدی هستند احتمال دارد، که ابزار شما را سیاه کنند، ولی وقتی آنها را با آب می شوید این تیرگی برطرف خواهد شد.
  • برای استفاده از هر کدام از راهکار های فوق حتماً باید دستکش داشته باشید. چون فلز یا آهن به پوست دست شما آسیب خواهد رساند. در صورتی که قسمتی از پوست آسیب دیده باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید.
حتما بخوانید:   طراحی ویلا با چوب | مدل های مختلف ویلای چوبی با هزینه ای مناسب

زنگ زدگی

سخن تکمیلی

اگر فلزات دچار زنگ زدگی شوند، مشکل ساز خواهد بود. برای اینکه زنگ زدگی فلزات را از بین ببرید، در بازار محلول های شیمیایی زیادی وجود دارد، که احتمال دارد دارای مواد مضر باشند. به همین دلیل پیشنهاد می شود، که از راهکارهای خانگی و طبیعی استفاده نمایید. در این مطلب روش های خانگی برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات بیان شد، می توانید از آنها استفاده کنید. نباید فراموش کنید، که در زمان استفاده از این روش ها نکاتی که گفته شد و اقدامات احتیاطی را مد نظر داشته باشید، تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

31

بهترین روش های از بین بردن زنگ زدگی| دلیل زنگ زدگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی راهکارهایی برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x