تعمیرات کولر آبی

دلایل بوی سوختگی کولر آبی چیست | چرا کولر آبی بوی سوختگی می دهد؟

دلایل بوی سوختگی کولر آبی چیست؟ یکی از وسایل پرمصرف در فصل تابستان کولر آبی می باشد که گاهی امکان دارد این وسیله سرمایشی دچار مشکل شده و بوی سوختگی از آن استشمام کنید. در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم دلایل بوی سوختگی در کولر آبی را برایتان توضیح داده و شما را با آن آشنا کنیم.

 بوی سوختگی کولر آبی

بوی بد سوختگی کولر آبی می تواند دلایل زیادی داشته باشد یکی از مهمترین نشانه آن هم خراب شدن دستگاه است اگر شما از کولر آبی خود بوی سوختگی شنیدید حتماً باید برای رفع مشکل و تعمیر کولر اقدام کنید زیرا امکان دارد قطعات دیگر کولر هم آسیب ببیند. در صورت بروز این علامت حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید زیرا این یک کار تخصصی بوده و نیاز به تخصص و مهارت دارد.

می خواهیم در این مقاله شما را با دلایل بوی سوختگی کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم تا بتوانید در صورت نیاز کولر آبی خود را عیب یابی کنید با ما همراه باشید.

علت بوی سوختگی در کولر آبی چیست؟

موارد مختلفی می تواند باعث بوی سوختگی در کولر آبی شود و بهترین حالت آن این است که اصلاً بوی سوختگی از کولر نباشد ممکن است در نزدیکی کولر غذایی سوخته باشد و بوی آن از دریچه کولر وارد خانه شود.با توجه به این توضیح، می‌توانیم بگوییم همیشه هم بوی سوختگی نمی تواند دلیل خرابی کولر باشد.

در صورتی که بوی سوختگی به مشامتان رسید ابتدا کولر خود را خاموش کنید و دقت کنید ببینید آیا بوی سوختگی از بین می رود یا خیر؟ اگر بعد از خاموش کردن دستگاه کولر آبی، باز هم بوی سوختگی را حس کردید، مطمئن خواهید شد که خرابی از کولر آبی شما نیست و در صورتی که با خاموش شدن دستگاه، دیگر بوی سوختگی کولر به مشام شما نرسید مطمئن خواهید شد که مشکل از کولر بوده و باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

بوی سوختگی کولر آبی

دلایل بوی سوختگی کولر آبی موارد زیر است:

 • موتور کولر آبی سوخته باشد.
 • پمپ کولر آسیب دیده است.
 • پوشال ها خشک شده باشند.
 • اتصالات نادرست در کولر آبی
 • مشکل در فن کولر
 • روغن موتور بی کیفیت و غیر اصل
 • ولتاژ زیاد در کولر آبی
 • سفت یا شل بودن تسمه

سوختن موتور دلیل بوی سوختگی کولر آبی

یکی از مهمترین دلایل بوی سوختگی کولر آبی می تواند نیم سوز شدن و یا سوختن موتور کولر باشد اگر اینچنین بود باید حتماً موتور کولر را تعویض کنید ممکن است سوال کنید چگونه می توانیم متوجه سوختن موتور کولر شویم؟ باید بگوییم که سوختن موتور کولر مانند بوی ذوب شدن سیم و سوختن لوازم برقی می باشد.

در صورتی که موتور بسوزد و یا نیم سوز شود بوی سوختگی در تمام فضا پیچیده و بعد از مدتی هم کولر از کار می افتد و به طور ناگهانی خاموش می شود در این صورت متوجه خواهید شد که کولر نیم سوز شده و یا کاملاً سوخته است. اگر کولر نیم سوز شود می توان با هزینه کم موتور را تعمیر کرد ولی در صورتی که موتور کولر سوخته باشد قابل تعمیر نبوده و حتماً باید تعویض شود.

خراب شدن پمپ دلیل بوی سوختگی کولر آبی

دلیل دیگری که می‌تواند باعث بوی سوختگی در دستگاه کولر آبی شود خراب شدن پمپ کولر است به طور کلی می‌توان گفت اگر پمپ کولر درست کار نکند آب را به پوشال ها نمی رساند و در نتیجه آب به کولر هم نرسیده و دستگاه گرم می شود و بعد از مدتی شما بوی سوختگی را از کولر آبی خود احساس می کنید توصیه می کنیم برای بالا بردن طول عمر کولر خود و جلوگیری از هزینه‌های احتمالی، حتماً سالی یک بار کولر را سرویس کنید تا از خرابی های بیشتر در کولر آبی جلوگیری کرده باشید.

خشک شدن پوشال دلیل بوی سوختگی کولر آبی

دلیل دیگری که می تواند باعث بوی سوختگی در کولر آبی شود خشک شدن پوشال ها است اگر پوشال ها خشک شود نه تنها هوایی که از کولر تولید می شود گرم می باشد بلکه ممکن است این گرمای زیاد باعث شود پوشال ها آتش گرفته و شما بوی سوختگی کولر آبی را احساس کنید.

برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنید باید پوشال های کولر را سالانه عوض کرده و حتماً هفته ای یکبار هم آنها را بررسی کنید و روی پوشال ها آب بریزید تا کارایی بهتری داشته باشد.

حتما بخوانید:   اصول ایمنی و نکات کلیدی برای حفر چاه فاضلاب که باید رعایت کنیم

اتصالات نادرست کولر دلیل بوی سوختگی کولر آبی

اگر به طور ناگهانی متوجه بوی سوختگی در کولر آبی خود شدید، می‌تواند به دلیل اتصالات نادرست سیم ها و همچنین سایر قطعات داخل سیستم کولر باشد کولر آبی هم مانند دستگاه های دیگر ممکن است هنگام سیم کشی در اثر بی دقتی آسیب دیده و یا دچار نقص فنی شود.

در این صورت باید سریع کولر خود را خاموش کنید زیرا ممکن است به دلیل بالا رفتن حرارت، به قطعاتی که داخل کولر می باشد خسارات زیادی وارد شود. بنابراین در صورتیکه با این مشکل روبرو شدید حتماً باید نکات ایمنی را رعایت کنید.

خرابی فن کولر دلیل بوی سوختگی کولر آبی

ممکن است دلیل بوی سوختگی کولر آبی، خرابی فن کولر باشد فن قسمت حساسی در کولر آبی است زیرا اگر این قسمت نادرست نصب شود می تواند در سیستم داخلی کولر باعث بوی سوختگی شده و در نهایت موتور کولر بسوزد، برای رفع این مشکل باید آن را سالیانه سرویس کرد و در صورت نیاز فن را تعویض کنید.

روغن موتور بی کیفیت دلیل بوی سوختگی کولر آبی

فن های بی کیفیتی که در بازار موجود می باشند می‌توانند در صورت استفاده، باعث بوی سوختگی در کولرهای آبی شوند زیرا روغن موتور نامرغوب به دلیل مختلف احتمال دارد در هنگامی که کولر کار می کند سوخته و شما بوی سوختگی را از کولر احساس کنید.

ولتاژ زیاد دلیل بوی سوختگی کولر آبی

در هنگام خرید کولر آبی حتماً باید ولتاژ آن را بررسی کنید ولتاژ در روی موتور کولر نوشته شده و هر کولری ولتاژ مخصوص خود را دارد مثلاً اگر به کولر آبی بیش از ولتاژ مورد نیاز برسد باعث می شود موتور داغ کند و در نهایت بسوزد. حتماً به این نکته دقت کنید که ولتاژ موتور باید تقریباً ۶۰ درصد ظرفیت نهایی موتور باشد در صورتی که به این مورد توجه کنید به کولر آبی شما آسیب نمی رسد.

ولتاژ زیاد چه آسیبی به کولر آبی می رساند؟

در صورتی که ولتاژ زیاد شود می‌تواند باعث مشکلات زیر در کولر شود:

 • موتور کولر نیم سوز شده و یا کلاً می سوزد.
 • اتصالات و سیم کشی های کولر از بین می رود.
 • کولر دچار نقص فنی می شود.
 • کولر آبی خاموش می شود.
 • بوی سوختگی در اطراف پخش می شود.

سفت بودن و یا شل بودن تسمه دلیل بوی سوختگی کولر آبی

مورد دیگری که می تواند باعث بوی سوختگی کولر آبی شود سفت بودن و یا شل بودن تسمه کولر است اگر تسمه دستگاه کولر آبی شما شل باشد آنگاه کولر نمی تواند درست کار کند و بازدهی کمی دارد و همچنین اگر تسمه دستگاه سفت باشد کولر کار نخواهد کرد. پس هنگامی که تسمه را می بندید حتماً به این مورد توجه کنید.

حتما بخوانید:   فواید و مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان چیست؟

برطرف کردن بوی سوختگی کولر آبی

وقتی بوی سوختگی از داخل کولر وارد خانه می شود اولین نگرانی شما احتمال سوختن موتور دستگاه کولر می باشد البته این تصور زیاد هم اشتباه نیست زیرا بیشتر مواقع دلیل بوی سوختگی کولر آبی وجود مشکل در موتور کولر است، ولی وقتی بوی سوختگی احساس می شود باید بدانید ممکن است موارد دیگری هم باعث بوی سوختگی شوند و یا اینکه اصلاً بو از داخل کولر نبوده و از فضای خارج وارد دریچه های کولر شده باشد.

در هنگامی که از کولر آبی بوی سوختگی به مشامتان رسید سریع کولر را از خاموش کرده و موارد زیر را بررسی کنید:

 • وقتی بوی سوختگی موتور کولر به مشامتان رسید ابتدا باید بررسی کنید و ببینید بوی سوختگی مربوط به کدام قطعه از دستگاه است.
 • برای این منظور درب کولر را باز کنید و موتور و پمپ را بررسی کنید در صورتی که بوی سوختگی از پمپ بود به راحتی می توان آن را تعویض کرده و دوباره از کولر استفاده کنید.
 • اگر بوی سوختگی از قسمت موتور کولر بود باید حتماً سریعتر اقدام کرده و به تعمیرکار مراجعه کنید و تعمیر موتور کولر را به او بسپارید.
 • زیرا ممکن است بوی سوختگی مربوط به سیم پیچی های موتور نباشد و گاهی هم امکان دارد بلبرینگ ها و بوش دچار مشکل شده باشند در این صورت با یک تعمیر جزئی و عوض کردن بعضی از قطعات مشکل برطرف خواهد شد و نیازی هم به هزینه های سنگین برای سیم پیچی نمی باشد.

نکته مهم: در صورتی که با بوی سوختگی در کولر آبی خود روبرو شدید هیچ‌گاه کولر را روشن نگذارید و سریع آن را خاموش کنید زیرا ممکن است باعث مشکلات جدی تری در قطعات کولر شده و یا در شرایط حاد تر باعث آتش سوزی شود.

بوی سوختگی کولر آبی

سخن پایانی

ما در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با دلایل بوی سوختگی کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم به همین دلیل تمام موارد را برایتان توضیح داده و راهکار مقابله با آن را هم بیان کردیم. با رعایت موارد بیان شده می توانید از آسیب‌های جدی به کولر آبی جلوگیری کرده و باعث عمر طولانی دستگاه خود شوید.

00000000000999999

31

 

دلایل بوی سوختگی کولر آبی چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ولتاژ زیاد چه آسیبی به کولر آبی می رساند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا