تعمیرات پکیج و آب گرمکن

علت بوی گاز پکیج و راهکارهایی برای رفع آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات خطرناک و بسیار جدی در پکیج‌های دیواری بوی دود یا گاز از دستگاه است. اگر هر زمانی بوی گاز پکیج را احساس کردید و یا بوی دود را از آن استشمام نمودید، اولین اقدامی که برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار باید انجام دهید، این است که پکیج خود را فوری خاموش نمایید. با خاموش کردن پکیج و باز کردن پنجره‌ها و درهای منزل خود می‌توانید دود و گاز جمع شده را خارج کنید.

علت بوی گاز پکیج

احساس بوی گاز از پکیج می‌تواند برای هر برند یا مدلی رخ دهد. البته در بعضی از مدل‌های پکیج دیواری سیستم‌های هوشمند و سنسورهایی در دستگاه تعبیه شده است که اگر در پکیج نشتی وجود داشته باشد، با سرعت زیاد آن را تشخیص می‌دهد و به صورت خودکار دستگاه را خاموش می‌کنند.

استفاده نکردن طولانی مدت از پکیج

باید بدانید که اگر برای مدت طولانی از پکیج استفاده نکنید، می‌توان یکی از علت‌های بوی گاز پکیج باشد. در حقیقت وقتی که برای مدت زیادی از دستگاه استفاده نمی‌شود، موجب خواهد شد که وقتی پکیج را روشن می‌کنید، موجب خواهد شد که بوی سوختگی، دود و گاز را از پکیج احساس کنید. بنابراین باقی ماندن آب در پکیج و استفاده نکردن برای مدت زمان طولانی موجب بروز این مشکل می‌شود.

مشکل در اتصالات پکیج

یکی دیگر از دلایل بوی گاز پکیج به نشتی در اتصالات و شلنگ مربوط است. در برخی مواقع در شلنگی که به لوله گاز پکیج متصل است، ایراداتی مانند پیچ خوردگی، سوراخ و ترک به جود می‌آید که این موجب می‌شود گاز نشت کند و بوی گاز پکیج استشمام شود.

در مواقعی که با این مشکل مواجه می‌شوید، در ابتدا باید شلنگ‌های گازی که به پکیج متصل است را بررسی نموده و کنترل کنید تا اگر مشکلی در آن وجود دارد آن را رفع کنید.

مشکل در لوله گاز است

همچنین این امکان نیز وجود دارد که بوی گاز پکیج به لوله گاز مربوط باشد. ممکن است که لوله گاز در هنگام نصب پکیج به صورت صحیح نصب نشده و یا آسیب‌ها و فشارهایی به پکیج وارد شده باشد.

حتما بخوانید:   معرفی بهترین پکیج های ایرانی و خارجی | پکیج ایرانی بخرم یا خارجی؟

بنابراین باید از تکنسین کارها کمک بگیرید تا اگر در این بخش ایرادی و خرابی وجود دارد، به درستی تشخیص داده و برطرف کنند.

گرفتگی دودکش و لوله‌ها

یکی دیگر از دلایل بوی گاز پکیج گرفتگی و ایراد در دودکش و لوله‌ها است. معمولاً خرابی و مشکل در دودکش به علت شرایط آب و هوایی، ایراد در نصب، لانه‌سازی کبوتران و طوفان رخ می‌دهد. امکان دارد که مسیر خارج شدن دود و گاز از پکیج با مشکل مواجه گردد. بنابراین باید دودکش پکیج خود را با دقت مورد بررسی قرار دهید و بوی گاز پکیج را برطرف نمایید.

بوی گاز پکیج

مشکل در شیربرقی پکیج

در صورتی که در قطعه شیر برقی پکیج مشکل و ایرادی به وجود آمده باشد، می‌تواند دلیل بوی گاز پکیج باشد. در مواقعی که شیر برقی خرابی دارد، پکیج نمی‌تواند فشار لازم برای سوخت را در مشعل تنظیم نماید. به همین علت در پکیج گاز کمتری وارد می‌شود و در نهایت پکیج خاموش شده و به این ترتیب پکیج بوی گاز خواهد داد.

البته در برخی مواقع نیز ممکن است گاز بیشتری به پکیج وارد شود و موجب ایجاد بوی گاز در محیط شود. بنابراین افرادی که در این حوزه تخصص دارند، باید این موضوع را نیز مورد بررسی قرار دهند و اقدامات لازم برای تعمیر و یا تعویض این قطعه را انجام دهند.

خرابی قطعات پکیج

یکی دیگر از دلایل بوی گاز پکیج این است که پکیج شما قدیمی شده است و قطعات دستگاه خرابی و مشکل دارند. در صورتی که دستگاه شما از مدل‌های قدیمی‌تر است، اگر در قطعاتی مانند فلوسوییچ خرابی وجود داشته باشد، می‌تواند موجب ایجاد بوی گاز پکیج شود. در این حالت باید سرویس کار پکیج شما را چک کند و سرویس کامل آن را انجام دهد. به این ترتیب قطعات خراب تعویض شده و رسوب گیری پکیج نیز انجام خواهد شد.

بوی دود پکیج

دلایلی که برای بوی گاز پکیج ذکر شد، می‌تواند از دلایل ایجاد بوی دود در این دستگاه نیز باشد. اولین دلیل بوی دود از پکیج به خرابی شعله دستگاه مربوط است. اگر از پکیج برای طولانی مدت استفاده نمودید و سرویس‌های منظم آن را انجام ندادید، احتمال خرابی و آسیب دیدگی قطعات پکیج بسیار زیاد است.

بنابراین باید هر سال یک بار و به صورت منظم سرویس دوره‌ای پکیج خود را انجام دهید. در این صورت مشکلات کمتری برای قطعات مختلف پکیج مانند شعله به وجود خواهد آمد.

حتما بخوانید:   دلایل ارور E9 در پکیج بوتان | نحوه رفع ارور E9 در پکیج بوتان

همچنین ممکن است که سر مشعل کثیف باشد و یا به علت خرابی به صورت ناقص بسوزد که در نهایت موجب ایجاد بوی دود در پکیج می‌شود. از دیگر دلایل بوی دود در پکیج می‌توان به نصب نادرست دودکش اشاره کرد. در حقیقت در این شرایط دود شعله نمی‌تواند خارج شود و موجب ایجاد بوی دود می‌شود. بنابراین برای برطرف کردن مشکل باید از تعمیرکاران بخواهید که این موارد را مورد بررسی قرار دهند.

اصول نگهداری پکیج

چنانچه از پکیج خود به صورت اصولی نگهداری نمایید، طول عمر آن افزایش پیدا می‌کند و کمتر با مشکلاتی مانند بوی گاز پکیج مواجه خواهید شد. برای اینکه پکیج شما عملکرد درستی داشته باشد، باید این موارد را رعایت نمایید:

سرویس دوره‌ای پکیج

یکی از نکات بسیار مهم در مورد نگهداری پکیج و جلوگیری از مشکلاتی مانند بوی دود و بوی گاز پکیج این است که باید هر سال سرویس سالانه را انجام دهید. در این صورت ایراداتی که در پکیج وجود دارد، قبل از آنکه به مشکلات بزرگتری تبدیل شوند، به راحتی برطرف می‌شوند. دقت داشته باشید که سرویس دوره‌ای پکیج را حتماً به افراد ماهر و آموزش دیده بسپارید. در غیر این صورت ممکن است که مشکلاتی به مشکلات پکیج شما افزوده شود.

استفاده از مواد ضد خوردگی

وقتی که از مواد ضد خوردگی در پکیج استفاده می‌شود، موجب می‌شود که از تجمع رسوبات و کثیفی‌ها در درون پکیج جلوگیری شود و میزان آنها به شدت کاهش پیدا کند. در این صورت طول عمر مفید پکیج شما افزایش پیدا خواهد کرد.

بهتر است بدانید که سیستم گرمایشی از انواع فلز تشکیل گردیده است که پتانسیل خوردگی و انسداد قسمت‌های گوناگون را در طولانی مدت دارند. وقتی که از مواد ضد خوردگی در پکیج استفاده می‌شود، لایه محافظ تشکیل می‌شود و از این مشکل جلوگیری می‌گردد.

بررسی پمپ آب پکیج

یکی از اجزای گران قیمت پکیج، پمپ پکیج است که در رادیاتورها آب را به جریان می‌اندازد و موجب می‌شود که سیستم گرمایشی راه‌اندازی گردد. این قطعه ممکن است که به دلایل گوناگون دچار خرابی و ایراد گردد. وقتی که به صورت منظم پمپ آب پکیج را مورد بررسی قرار می‌دهید، می‌توانید ایرادات پکیج را به موقع متوجه شده و آنها را برطرف نمایید، در غیر این صورت ممکن است که بوی گاز پکیج را استشمام نمایید.

خاموش کردن پکیج

در مواقعی که قصد سفر دارید یا به هر علت دیگری در خانه برای مدت طولانی نیستید، بهتر است که پکیج خود را خاموش نمایید. همچنین در مواقعی که در فضای بیرون از منزل هستید، علاوه بر اینکه باید پکیج را خاموش کنید، باید آبی که در پکیج وجود دارد را نیز تخلیه نمایید.

حتما بخوانید:   نحوه جابجایی رادیاتورهای شوفاژ و نصب آنها

در برخی مواقع که در منزل نیستید، ممکن است به دلایل گوناگونی مانند شرایط آب و هوایی پکیج شما خود به خود خاموش شود و در این صورت با مشکل بوی گاز پکیج مواجه خواهید شد و یا به علت استفاده نکردن طولانی مدت و ماندن آب در آن بوی نامطبوعی را احساس نمایید.

دودکش پکیج را چک کنید

یکی دیگر از اقداماتی که از لحاظ ایمنی بسیار با اهمیت است، بررسی دودکش پکیج می‌باشد. چنانچه مانعی سبب شود که دود از دودکش خارج نشود و انسداد و گرفتگی در آن ایجاد شده باشد، موجب خواهد شد که بوی دود و گاز منتشر شود. همچنین حتی بروز آسیب جانی نیز ممکن است. بنابراین باید دودکش پکیج خود را به صورت مرتب بررسی نموده و اگر انسدادی در آن ایجاد شده است، رفع نمایید.

دلیل بوی گاز پکیج

استفاده از صافی آب سرد

آب لوله کشی که به ساختمان وارد می‌شود، معمولاً همراه با خاک و شن است و آلودگی‌های زیادی به همراه دارد. بنابراین باید در ورودی آب سرد از یک صافی استفاده شود، تا این آلودگی‌ها به داخل دستگاه نفوذ نکنند. همچنین باید این صافی را به صورت مرتب چک نموده و تمیز نگه دارید تا از انسداد آن جلوگیری نمایید. در غیر این صورت ممکن است که فشار آب ورودی به پکیج کاهش پیدا کند و پکیج شما عملکرد مناسبی نداشته باشد.

ورودی‌های پکیج را چک کنید

بسیاری از ایرادات و مشکلاتی که برای انواع پکیج به وجود می‌آید، به علت وجود مشکل در ورودی‌های پکیج است. بنابراین پیشنهاد می‌شود که به صورت دوره‌ای ورودی‌های برق، آب و گاز پکیج را مورد بررسی قرار داده و مشکلات مربوط به آنها را برطرف نمایید. در غیر این صورت ممکن است که با خاموش شدن پکیج، بوی گاز پکیج را احساس نمایید.

چنانچه در ورودی‌ پکیج‌ها هر کدام از موارد گفته شده کمتر یا بیشتر از اندازه وارد دستگاه شوند، موجب بروز مشکلاتی در دستگاه خواهند شد و به این ترتیب عملکرد دستگاه به صورت بهینه نخواهد بود و به دنبال آن خطراتی مانند نشت گاز به وجود خواهد آمد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

علت بوی گاز پکیج و راهکارهایی برای رفع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

علت بوی گاز پکیج و نحوه برطرف کردن آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x